kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

ТМД елдері

Нажмите, чтобы узнать подробности

Т?уелсіз Мемлекеттер Достасты?ы ?йымыны? ??рылуы, ма?сат-міндеттері туралы сипаттама. Топты? ж?мыстар ж?ргізе отырып о?ушылар ?р мемлекетке сипаттама береді. ТМД ?йымыны? ??рамына кіретін мемлекеттер: Ресей,Украина, Беларусь Республикасы, Молдава, ?аза?стан, ?ыр?ызстан, ?збекстан, Т?жікстан, Т?ркменстан, ?зірбайжан, Армения, Грузия. Б?л мемлекеттерді 3 топ?а б?ле отырып ?арастырды: Европалы? елдер, Орта Азия елдері, Кавказ елдері.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«ТМД елдері »

Пәні: Дүние жүзінің әлеуметтік-экономикалық географиясы Топ: 104 БББ күні:8.04.14ж


Сабақтың тақырыбы: ТМД елдері

Сабақтың мақсаты: 1) Оқушыларға ТМД елдерінің ЭГЖ туралы, табиғат байлықтары, шаруашылығы туралы білім беру ;

2) Оқулық материалдары және тақырыптық карталарды пайдалана отырып , саяси картадағы өзгерістерді анықтау арқылы дамыту;

3) табиғатты қорғауға үйрету ;

Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгерту

Сабақтың әдісі: СКТ

Көрнекіліктері:Д.ж/ң саяси картасы , экономикалық картасы, интербелсенді тақта, слайдтар

Пәнаралық байланыс: Экология, тарих

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Студенттерді алдын ала бөлінген 3 топ бойынша отырғызу.

1-топ «Еуропалық ТМД елдері»

2-топ «Кавказ елдері»

3-топ «Орталық Азия елдері»

ІІ. Сабақтың жоспары:

  1. ТАНЫСТЫРУ

  2. БІЛІМДІ МЫҢДЫ ЖЫҒАР

  3. ПРЕЗЕНТАЦИЯ

  4. МЕН –САҒАН, СЕН-МАҒАН

  5. ШЫҒАРМАШЫЛЫҚ КЕЗЕҢ


ІІІ.Сабақтың барысы:

Кіріспе

Мұғалім сөзі: 1991ж 8 желтоқсанда  Беловеж нуындағы Беларусь Республикасының резиденциясы  Вискульда — Беларусь Республикасының, Ресей Федерациясының және Украинаның басшылары Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығын (ТМД) құру туралы келісімге қол қойылды.

1991жылы 21 желтоқсанда Алматы қаласында 11 тәуелсіз мемлекеттердің басшылары (балтық маңы елдері мен Грузиядан басқа) Әзірбайжан Республикасы, Армения Республикасы , Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы , Қырғыз Республикасы, Молдова Республикасы, Ресей Федерациясы, Тәжікстан Республикасы , Түрікменістан, Өзбекстан мен Украина Республикалары тең құқықты Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы ұйымының құрылғаны туралы келісімге қол қойылды. Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы 1993жылы 22қаңтарда мемлекет басшылары қабылдаған Заңына сәйкес қызмет етеді.

1-кезеңде топ басшылары өз топтарын таныстырып, ұрандарын айтып өтеді..


2-кезең.

Мұғалім әр топқа сұрақтар береді.

1.топқа сұрақтар:

1.Дүние жүзіне әйгілі Кривой Рог темір кені алабы айрықша маңызға ие.Сонымен қатар бұл елде ас тұзы мен калий тұздарының едәуір қоры бар ,олар Донецк маңы мен Карпат алдында шоғырланған.Бұл қай ел? (Украина)

2.Бұл елдің шаруашылығының көне саласы шарап жасау болып табылады.Шараппен коньяк шығаратын кәсіпорындар жүзімдіктері көп аудандарда шоғырланған. (Молдава)

3.Дүние жүзінде өзендерінің су-энергетикалық әлеуеті жөнінен 1-орынды, өңделетін жер үлесі жөнінен 3-орынды, халқының саны жөнінен 7-орынды алатын ел. (Ресей)

4. Бұл елде тау-кен өнеркәсібіне қажетті ауыр жүк таситын «БелАЗ» машиналарын жасайды. Салмағы 180т болатын алып жүк машиналарының кузовына үш темір жол вагонының жүгі сияды. (Беларусь Республикасы)

5. Ресейдің қай облысы 1945 ж елдің құрамына кіріп «Янтарь» деп аталатын еркін экономикалық зона болып табылады?

(Калининград облысы)


2-топқа сұрақтар

1.Бұл елдің Нафталан қаласы маңында емдік қасиеті бар мұнай түрі- нафталан табылған. Бұл – нафталанның әлемдегі бірден-бір кен орны . (Әзірбайжан)

2.Бұл елдің қарамағында 5 ірі теңіздік кен орындар: Гюнешли, Чираг, Азери, Нефтяные Камни, Кяпаз бар. (Әзірбайжан)

3.Раздан су электр станциясы орналасқан ел. (Армения)

4.Бұл елде Кура-Аракс ойпатының табиғи жайылымдары қой шаруашылығын дамытуға мүмкіндік береді. (Әзірбайжан)

5.Кеңес Одағы уақытында шайдың 94% -ын, цитрустың 100% -ын,лавр жапырағының 96% -ын берген ел. (Грузия)

3-топ сұрақтары:

1.Ұлықбек обсерваториясы, Әмір Темір жерленген әйгілі Гүр-әмір кесенесі, орталықтағы регистан алаңы орналасқан мемлекет.

(Өзбекстан)

2.Бұл елдің 15кілем фабрикасында әлемге әйгілі кілемдер тоқылады.

(Түрікменстан)

3.Өнеркәсібінің жетекшісі саласы электр энергиясын өндңру болып табылады. Елдегі гидроэнергетикалық қордың 5-уі ғана пайдаланылды. (Тәжікстан)

4. Бұл ел қой малының саны мен өндіруден ТМД елдері арасында Ресей мен Қазақстаннан кейін 3-орын алады. Негізінен биязы жүнді, жартылай биязы жүнді қойлар бағылады.

(Қырғызстан)

5. Қай елге Тәжікстан электр энергиясы мен мақта экспорттайды, астық пен мұнайды импорттайды. (Қазақстан)


3-кезең. Презентация кезеңінде әр топ өздері плакатқа сызып әкелген сызбасы бойынша ТМД елдеріне сипаттама береді. Плакат сызбасы слайдқа сәйкес болуы керек.

1-топ:


Сұрақтар

Ресей

Украина

Беларусь

Молдава

1.

Елдің аты, жер көлемі





2

Астанасы





3

Әкімшілік-территориялық

бөлінісі





4

Жер бедері қандай





5

Пайдалы қазбалар қоры






6

Тапшы минералды шикізаттары






7

Халық саны






8

Урбандалу дәрежесі






9

Ірі қалалары





10

Шаруашылығының маманданған саласы





2-топ


Сұрақтар

Армения

Грузия

Әзірбайжан

1.

Елдің аты, жер көлемі




2

Астанасы




3

Әкімшілік-территориялық

бөлінісі




4

Жер бедері қандай




5

Пайдалы қазбалар қоры





6

Тапшы минералды шикізаттары




7

Халық саны




8

Урбандалу дәрежесі




9

Ірі қалалары




10

Шаруашылығының маманданған саласы




3-топ


Сұрақтар

ҚР

Өзбекстан

Қырғызстан

Тәжікстан

Түрікменстан

1.

Елдің аты, жер көлемі






2

Астанасы






3

Әкімшілік-территориялық

бөлінісі






4

Жер бедері қандай






5

Пайдалы қазбалар қоры







6

Тапшы минералды шикізаттары







7

Халық саны







8

Урбандалу дәрежесі







9

Ірі қалалары






10

Шаруашылығының маманданған саласы







4-кезеңде топ мүшелері бір-бірлеріне 3сұрақтан қояды. Сұрақтар алдын ала дайындалады.


5-кезеңде әр топқа постер мен маркерлер беріледі. Тапсырма өз тобының бір елінің туристік жақтарын көрсете отырып жарнама жасау.



Қорытынды:

Бағалау парағы бойынша әр топ мүшелерін топ басшылары бағалап мұғалімге береді

Бағалау

Үйге тапсырма: ТМД елдерін оқу



































































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: География

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 10 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
ТМД елдері

Автор: Сарсекулова Салтанат ?адырберген?ызы

Дата: 02.03.2015

Номер свидетельства: 181338
