kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Тірі ағзалардың қасиеті

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тірі ағзалардың қасиеті 5 Сынып сабақ жоспары

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Тірі ағзалардың қасиеті»


Маңғыстау облысы

Мұнайлы ауданы, Баянды ауылы

№ 3 жалпы білім беру орта мектебі КММ-сі

география пәні мұғалімі

Молдасынова Жазира Гришакызы



5.4 Тірі және өлі табиғаттағы үдерістер

Мектеп: № 3

Мұғалімнің аты-жөні: Молдасынова Ж.Г.


Күні: 22\23\24.01.2018ж

Сынып: 5б, г, ғ, д.

Сабақ тақырыбы

Тірі табиғаттағы үдерістер

Оқу мақсаттары

5.4.2.1 тірі ағзалардың ортақ қасиеттерін сипаттау


Сабақ мақсаттары

  • Білу: Тірі ағзаға анықтама беру

  • Түсіну: Тірі ағзаларға тән ерекше белгілерді атап көрсету

  • Қолдану: Ағзалардың тіршілік үшін қолданатын негізгі қасиеттерін табу

  • Талдау: Тірі ағзаларға тән ортақ қасиеттерін атау

  • Жинақтау: Тірі ағзалардың арасындағы байланысқа мысал келтіру

  • Бағалау: Әр белгі мен қасиеттердің тірі ағза үшін маңызын айту

Пәнаралық байланыстар

Дүниетану, биология, физика

Сабақ құрылымы

  1. Ақпарат блогы

  2. Логикалық тапсырмалар блогы

  3. ЖБЕА блогы

  4. Интеллектуалдық тренинг блогы

  5. Күтілетін нәтиже блогы

Оқыту әдісі:

«АКТ», «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Оқытуды басқару және көшбасшылық».

Мұғалім іс-әрекетінің тәсілі:

Бағыт-бағдар береді, оқушыларға қажет болғанда көмек береді, олардың танымдық тапсырмаларды өз бетімен орындауын қадағалайды.

Оқу іс-әрекетінің ұйымдастыру формасы:

Жаңа-сынақ сабақ

Танымдық тапсырмалар:

Сабақтың ЖБЕА блогында беріледі

Оқушы іс-әрекетін ұйымдастыру:

Күтілетін нәтижеге қол жеткізу үшін алгоритм бойынша тапсырмаларды орындап, слайдтарды пайдаланып сұрақтарға жауап беру; Өз мүмкіндігіне қарай деңгейлік тапырмаларды орындау.

Оқушыда дағды қалыптастыру: Өзін-өзі дамыту дағдылары-өзінің деңгейін бағалау, белгіленген мақсатқа жету, жинақталған білім мен қалыптасқан дағды негізінде ой қорыта білу.

Ақпарат көздері: Интернет желісі, оқулық.

Сабақты бағалау: Оқушының оқу іс-әрекеті ол СТК-дағы тапсырмаларды орындау деңгейіне байланысты бағаланады.

Сабақ барысы

Ақпарат блогы (8 мин)

Тақырып жоспары:

  1. Тірі ағзалар

  2. Олардың қасиеттері

  3. Өсу және даму

    1. Сәйкестендіру кестесі


Ағза

Ағзада өз бетінше зат алмасуды жүргізе алатын, тірі ағзаның ең кіші бөлігі

Көпжасушалы

Амеба, кебісше

Біржасушалы

Ағзалардың көбі сан жетпейтін немесе көптеген жасушалардан құралған

Жасуша

Тірі заттар


2.1.

Жауап нұсқалары

Тірі ағзалардың қасиеттері

А

Жасушадан тұрады

Құрылысы молекулалы

Тыныс алады

қоректенеді

В


Тыныс алады

Бөліп шығарады

Өзін-өзі реттейді

Тітіркенеді

С

Өзін-өзі реттейді

қоректенеді

Құрылысы молекулалы

Тыныс алады

Д

Тыныс алады

Құрылысы молекулалы

Жасушадан тұрады

Бөліп шығарады


2.2. Сызбанұсқаны толтыр. Өсімдік пен жануардың қоректенуі үшін қажетті заттар




Жануар

2.3.Суреттерге қарап, тірі ағзаларға тән қасиеттердің атауын кестеге жазып, толтырыңыз

Сурет

Қасиеттің атауы






    1. Схемадағы суреттерге қарап тірі ағзалардың қандай қасиеті жасырылған.





  1. Логикалық тапсырмалар блогы. (4 мин)

Өсімдік пен жануар жасушасының құрылысын ажырату.





  1. Жаттықтыру және білімді есепке алу блогы. (18 мин)

1-деңгей. Тест

  1. Ағзада өз бетінше зат алмасуды жүргізе алатын, тірі ағзаның ең кіші бөлігі

А) Рибосома Ә)Жасуша Б) Цитоплазма


2. Тіршілік иелерінің жойылып кетпеуіне көмегін тигізетін қасиеті

А) Қоректену Ә) Зат алмасу Б) Көбею


3. Біржасушалы ағзаларға не жатады?

А) Молекула Ә) Мембрана Б) Амеба, кебізше


4. Ағзаның тағам арқылы қажетті энергияны және затты қабылдауы

А) Қоректену Ә) Көбею Б) Зат алмасу


5. Жануар тыныс алуы үшін қажетті газ

А) Көмірқышқыл Ә) Оттегі Б) Азот


6. Өсімдік тыныс алуы үшін қажетті газ

А) Көмірқышқыл Ә) Оттегі Б) Азот


2-деңгей .

  1. Венн диаграммасы


Өсімдік Жануар










  1. Сызбанұсқаны толтыру. Тірі ағзалардың қасиеттерін жазу




3-деңгей.

Сурет

Қасиеті

Сипаттамасы








4.Интеллектуалдық тренинг блогы (5 мин)

Постер қорғау. Тірі ағзалардың тіршілігі үшін оған тән қасиеттердің рөлі.


5.Күтілетін нәтиже блогы. (5 мин)

«Тірі ағзалардың қасиеті» тақырыбын пайдаланып сабақтың қалай өткендігі жөнінде эссе жазу.


















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: География

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
Тірі ағзалардың қасиеті

Автор: Молдасынова Жазира Гришақызы

Дата: 20.10.2022

Номер свидетельства: 615516
