Сабақтың тақырыбы: Тамақ өнеркәсібі. Сабақтың мақсаты: оқушыларға тамақ өнеркәсібі туралы білім беру, негізгі ойларын түйіндеп, қорытынды ой ойлауға үйрету.
А)Білімділігі: оқушыларды тамақ өнеркәсібі салаларымен таныстыру, сабақтың мазмұнын меңгерудегі дайындығын қамтамасыз ету
Ә)Тәрбиелігі: әр оқушының ұйымшылдық қабілетін ояту, туған өлке табиғаты мен өнеркәсіпті сүюуге, қадірлеуге тәрбиелеу;
Б)Дамытушылығы: ақпараттық материалдармен, тірек сызбалармен, картамен жұмыс істету арқылы білім пен білік дағдысын арттыра отырып дүниетанымын дамыту.
Сабақтың типі: Жаңа ұғымды меңгерту Пән аралық байланыс: биология, экономика, экология. Көрнекілігі: тірек сызбалар, карта, «тамақ өнеркәсібі» презентациясы, билеттер, бейнетаспа т.б.
Әдіс-тәсілдер: топтық,жұптық,сұрақ-жауап, АКТ пайдалану,өзара бірін-бірі оқыту, бағалау парағы.
Оқыту нәтижесі: Оқушылар Қазақстанның тамақ өнеркәсібін сипаттауды үйренеді; оқушылар өздігінен, жұппен жұмыс жасайды, ойлайды, сөйлейді,пікір таласқа түседі, шешім қабылдау мен есте сақтау қабілеттері дамиды; оқушылар бір-бірін сыйлайды, бір-бірін қолпаштайды бір-бірін тыңдайды, жауапкершілікке және қоршаған ортаны қорғауға тәрбиеленеді.
Номенклатура: Қазақстаннық тамақ өнеркәсіп орталықтары
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру:
Оқушылармен амандасу.Оқушылардың сабаққа қатысу дайындығын тексеру.Сыныптың эмоциялық ахуалын қалыптастыру
Үй тапсырмасын тексеру: «Миға шабуыл»
«Мал өсірсең – көл
көсір»
1 Мал шаруашылығының басты салалары.
2 Құсөсіру, омарта, жібекқұртытуралыбаянда.
3 Қазақыжылқытұқымдарыныңтүрлеріната.
4 Түйе шаруашылығы қай облыстарда маманданған?
5 Жылқы шаруашылығымен қай аудандар айналысады?
6 Қой шаруашылығына сипаттама жаса.
7 Қаракөл елтірісі қай шаруашылықтарда шоғырланған?
8 Асыл тұқымды мүйізді ірі қара мал түрлері.
2 «Қарағанды конфеттері» кондитер фабрикасы шығарған конфеттер арқылы /2 түрлі/ арқылы екі топқа бөлу.
Балалар неліктен біз конфеттер арқылы топқа бөліндік.Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар?
Жаңа сабақ «Тамақ өнеркәсібі»
БББ кестесі:1. Осы тақырып бойынша не білесіңдер? (2 минут). Оқушылар тақтаға шығып стикермен белгілейді.
2. Бүгінгі сабақта «тамақ өнеркәсібі туралы не білгілерін келеді?» (2 минут). Оқушылар тақтаға шығып стикермен белгілейді.
1.ҚР-ның қай қаласында ірі ет комбинаттары бар қалалар?
A) Алматы B) Семей, Алматы, Петропавл
C) Өскемен D) Павлодар E) Петропавл
2.Тамақ өнеркәсіптері кәсіпорындарының орналасуына әсер ететін факторлар?
A) электр, энергиясы, отын B) су, тұтыну ауданында
C) шикізат көзі, тұтыну ауданы және бір мезгілде әрі шикізат көзі, әрі тұтыну ауданы
D) еңбек ресурсы, электр энергетика E) шикізат, отын көзінде
3.Шикізат көздеріне қарай тамақ өнімдерін өндіру қандай топтарға бөлінеді?
A) сүт, ет, шикізат өңдейтін B) мал, өсімдік, балық шикізаттарын және жартылай фабрикаттарды өңдеумен байланысты оптар C) балық шикізатын өңдейтін D) өсімдік шикізатын өңдейтін E) жартылай фабрикатты өңдейтін
4.Кант зауыты орналастыру принципі:
а/ шикізат көздеріне в/ тұтынушыға жақын с/ электр энергия д/ су е/ көлік торабы
5.Кондитер фабрикалар:
а/ Алматы, Қарағанды, Жамбыл в/ Семей, Орал,Қостанай с/ Алматы, Қарағанды, Қостанай д/ Орал, Ақтөбе, Өскемен е/ Жамбыл, Қостанай, Орал
6.Тамақ өнеркәсібінің орналасуындағы негізгі фактор:
а/ энергия көдеріне жақын в/ көлік жолына жақын с/ шикізат көзіне немесе тұтынушылар бағыттарына е/ еңбек ресустарына жақын
«6-5» -5 баға «4»-4 баға «3-2»- 3 баға «2 төмен» -2 баға
Синквейн «Тамақ өнеркәсібі»
Үйге тапсырма: №31
Кескін картаға тамақ өнеркәсібі салалары орналасқан аудандарды түсіру.
Статистикалық мәліметтерге сүйеніп, соңғы он жылдағы тамақ өнеркәсібі салаларының даму динамикасын салыстыру.