kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Же?іл ж?не тама? ?нерк?сібі

Нажмите, чтобы узнать подробности

Же?іл ж?не тама? ?нерк?сібі А?К негізіг ??рамдас б?лігі. Саба?ты? басты ма?саты еліміздегі же?іл ж?не тама? ?нерк?сібіні? дамуы мен болаша?ы туралы географиялы? т?р?ыдан т?сінік беру. О?ушыларды ?з бетімен ізденуге, зерделеп, зерттей білуге баулу. Картамен ж?мыс жасау да?дыларын дамыту.Саба? та?ырыбын ?з ?лкемізбен байланыстыру. 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Же?іл ж?не тама? ?нерк?сібі»

Тақырыбы: Жеңіл және тамақ өнеркәсіптері

Мақсаты: Қазақстанның тамақ және жеңіл өнеркәсібінің даму жөнінде географиялық білімдерінің негізін қалау.

Міндеттері:

Білімділік :Оқушыларға тамақ өнеркәсібінің құрылымы, сапасы, таралу аймақтары жөнінде білім беру.
Дамытушылық: Ізденіс, шығармашылық тұрғыда жұмыс істеу дағдыларын дамыту. . Кесте, картамен жұмыс жүргізу дағдысын жетілдіріп дамыту.
Тәрбиелік: ысырапқа жол бермеу, үнемдеу, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Көрнекілігі: Қазақстан экономикалық картасы, интерактивті тақта, тағам түрлері, таратпа материалдар
Сабақ типі: өз бетімен меңгеру, ізденіс сабағы
Сабақ әдісі: Сын тұрғысынан оқыту стратегиясы ДЖИГСО

Ұйымдастыру бөлімі:

Оқушыларды екі топқа бөлеміз.

Табыс критерийі

1. АӨК құрамдас бөліктерін ажырата аламын

2. Өсімдік шаруашылығы мен мал мал шаруашылығының дамыған аймақтарын білемін

3. Жеңіл және тамақ өнеркәсібінің орналастыру географиясын талдай аламын

4. Тақырыпқа қатысты жіңішке және жуан сұрақ ойлай білемін.

5. Тақырыпты өз өлкемнің географиясымен байланыстыра аламын

Үй тапсырмасын тексеру.

1. АӨК негізгі құрамдас бөліктерін атаңыз.

2. Сәйкестендіру тест


Бидай

Шығыс Қазақстан

Күріш

Солтүстік және Шығыс Қазақстан

Арпа, сұлы

Алматы,Жамбыл,Оңтүстік Қазақстан

Күнбағыс

Оңтүстік Қазақстан (Сырдария, Арыс)

Мақта

Солтүстік Қазақстан, Ақмола, Қостанай

Қант қызылшасы

Қызылорда(Сырдария бойы), Алматы(Іле, Қаратал аңғары)


3.

Қой

Шығыс Қазақстан

Ірі қара

Маңғыстау, Атырау,Қызылорда

Жылқы

Щығыс Қазақстан (Қатанқарағай)

Түйе

Барлық аймақта, негізінен оңтүстік пен солтүстікте

Марал

Барлық аймақта, негізінен солтүстік, шығыс, оңтүстікте

омарта

Барлық аймақтарда, Оңтүстік пен шығыста көбірек



Жаңа сабақты меңгеру.

Оқушылар екі топқа бөліп, әр топқа 1 тақырып берледі. Топ оқушылары бірлесе жұмыс жасай отырып тақырыпты талдап келесі топқа баяндайды.

1-топқа

Тамақ өнеркәсібі

2-топқа

Жеңіл өнеркәсіп

2- тапсырма

Әр топ оқушылары өздеріне берілген тақырыпқа байланыста келесі топқа

3 жіңішке сұрақ, 2 жуан сұрақ береді. Топтар сұрақтарымен алмасады.

Өз өлкемізде жеңіл өнеркәсіп пен тамақ өнеркәсібінің қай салаларын дамытуға болар еді деп ойлайсыз.

Қорытындылау: Тамақ өнеркәсібі мен жеңіл өнеркәсіп халықты тұтынатын тауарлармен қамтамасыз ететін сала бұл саланың дамуына қазіргі таңда елбасының өзі басты назар аударуда осыдан 4 жыл бұрын елбасы өз жолдауында отандық тамақ өнеркәсібінің өнімдерін 70% жеткізу керектігін баса айтқанымен Қазақстан әлі күнге дейін тамақ өнімдерінің 30% ын ғана шығарады, қалғаны шетеледен келеді. Өткен жылы тамақ өнеркәсібіне 4 млрд бөлінсе саның 24% отандық өнімге, қалғаны шетелдік өнімге бөлінген. Қазақстан осынша қыруар қаржыға құс, кордитер, сүт өнімдері сатып алынған. Президент тапсырмасына сай 2020 жылға қарай отандық тамақ өнеркәсібінің өнімдерін 80% жеткізу көзделуде. Жеңіл өнеркәсіптің дамуына да қазіргі таңда көп көңіл бөлініп отырғандығын білеміз.

Бағалау табыс критерийі бойынша.

Рефлексия .

-Сабақ маған түсінікті болды

-Сабақта түсініксіз жерлері болды

-сабақты мүлде түсінген жоқпын



Табыс критерийі

1. АӨК құрамдас бөліктерін ажырата аламын

2. Өсімдік шаруашылығы мен мал мал шаруашылығының дамыған аймақтарын білемін

3. Жеңіл және тамақ өнеркәсібінің орналастыру географиясын талдай аламын

4. Тақырыпқа қатысты жіңішке және жуан сұрақ ойлай білемін.

5. Тақырыпты өз өлкемнің географиясымен байланыстыра аламын

Үй тапсырмасын тексеру.

1. АӨК негізгі құрамдас бөліктерін атаңыз.

2. Сәйкестендіру тест


Бидай

Шығыс Қазақстан

Күріш

Солтүстік және Шығыс Қазақстан

Арпа, сұлы

Алматы,Жамбыл,Оңтүстік Қазақстан

Күнбағыс

Оңтүстік Қазақстан (Сырдария, Арыс)

Мақта

Солтүстік Қазақстан, Ақмола, Қостанай

Қант қызылшасы

Қызылорда(Сырдария бойы), Алматы(Іле, Қаратал аңғары)


3.

Қой

Шығыс Қазақстан

Ірі қара

Маңғыстау, Атырау,Қызылорда

Жылқы

Щығыс Қазақстан (Қатанқарағай)

Түйе

Барлық аймақта, негізінен оңтүстік пен солтүстікте

Марал

Барлық аймақта, негізінен солтүстік, шығыс, оңтүстікте

омарта

Барлық аймақтарда, Оңтүстік пен шығыста көбірек



Табыс критерийі

1. АӨК құрамдас бөліктерін ажырата аламын

2. Өсімдік шаруашылығы мен мал мал шаруашылығының дамыған аймақтарын білемін

3. Жеңіл және тамақ өнеркәсібінің орналастыру географиясын талдай аламын

4. Тақырыпқа қатысты жіңішке және жуан сұрақ ойлай білемін.

5. Тақырыпты өз өлкемнің географиясымен байланыстыра аламын

Үй тапсырмасын тексеру.

1. АӨК негізгі құрамдас бөліктерін атаңыз.

2. Сәйкестендіру тест


Бидай

Шығыс Қазақстан

Күріш

Солтүстік және Шығыс Қазақстан

Арпа, сұлы

Алматы,Жамбыл,Оңтүстік Қазақстан

Күнбағыс

Оңтүстік Қазақстан (Сырдария, Арыс)

Мақта

Солтүстік Қазақстан, Ақмола, Қостанай

Қант қызылшасы

Қызылорда(Сырдария бойы), Алматы(Іле, Қаратал аңғары)


3.

Қой

Шығыс Қазақстан

Ірі қара

Маңғыстау, Атырау,Қызылорда

Жылқы

Щығыс Қазақстан (Қатанқарағай)

Түйе

Барлық аймақта, негізінен оңтүстік пен солтүстікте

Марал

Барлық аймақта, негізінен солтүстік, шығыс, оңтүстікте

омарта

Барлық аймақтарда, Оңтүстік пен шығыста көбірек




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: География

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс

Скачать
Же?іл ж?не тама? ?нерк?сібі

Автор: Уалиахметова Агерке Темиргалиевна

Дата: 17.03.2016

Номер свидетельства: 307109


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства