kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Табиғат ресурсы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Табиғат рерустары. Табиғи ресурстардың жалпы қорын есептей алады.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Табиғат ресурсы»

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы

9.5 Экономикалық география

9.5.1 Табиғи ресурстар

Мектеп:

№25 ЖОББМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Касыбаева Айнур Багдатовна

Сынып: 9

Қатысқандар: 21

Қатыспағандар: 2

Осы сабақта жетуге тиіс оқу мақсаттары (оқу жоспарына сілтеме)

9.5.1.1 Қазақстанның табиғи-ресурстық әлеуетін бағалайды

Сабақтың тақырыбы

Қазақстанның табиғи-ресурстық потенциалы

Сабақ мақсаттары

Жалпы мақсаттары: Қазақстанның табиғи-ресурстық потенциалын анықтап, баға береді.

Барлық оқушылар:

Табиғи ресурстарын жіктей алады. Табиғи ресурстардың шоғырлануын картада көрсете алады

Оқушылардың басым көпшілігі:

Табиғи ресурстарды сипаттай алады. Табиғи ресуртар жалпы қорын есептей алады.

Кейбір оқушылар:

Табиғи ресурстардың таралу заңдылықтарының себептерін түсіндіреді және дәлелдеп, мысал келтіре алады

Бағалау критериилері


1.Табиғи ресурстарын жіктей алады

2. Табиғи ресурстардың шоғырлануын картада көрсете алады. 3. Табиғи ресуртар жалпы қорын есептей алады. 4. Қазақстанның табиғи ресурстардың таралу заңдылықтарының себептерін түсіндіре алады

Тілдік мақсаттар:


Оқушылар жасай алады…

Пәндік лексика мен терминологияны қолдана отырып, бейнематериалдар көру, талдау, ауызша жұмыстар барысында бір-бірін тыңдайдау, есеп нәтижесін тұжырымдау, пікір таластырады.

Пәндік лексика мен терминология

Табиғи ресурстар, табиғи ресурстарды жіктеу, ресурспен қамтылу, минералды ресурстар, жер ресурстары, су ресурстары, биологиялық ресурстар

Диалог/ жазба жұмыстары үшін пайдалы сөз тіркестер жиыны (жиындары):

Отын энергетикалық ресурстар:..... Су ресурстарына.......................................................................жатады.

Минералдық ресурстардың таралу аймағы:........

Жер ресурстарының басты ерекшеліктері бұл...............................................

Биологиялық ресурстардың ең көп таралған ......жатады.

Құндылықтарға баулу:

«Индустрияландыру және инновация негізінде экономикалық өсу»

Қазақстандағы табиғи ресурстарды игерумен байланысты проблемалар туралы білу. Еліміздің қоршаған ортада табиғи ресурстарды игерумен байланысты проблемаларды талдау.

Пәнаралық байланыс:

Биология - Математикамен - табиғат ресурстарымен қамтамасыз етілуіне байланысты есептер шығарады.

Алдыңғы білім:

8.5.1.1 Табиғи ресурстарды ажырата білу



Сабақ барысы

Жоспарланған сабақ кезеңдері

Сабақтағы жоспар жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

Уақыты: 5 минут

Білу

Мақсаты:

Оқушылардың қызығушылығын арттыру, топқа бөлу, жаппай оқу үдерісіне тарту, өткен білім көздерін пайдалану

Уақыты: 5 минут


Бағалау парақшасымен таныстыру

Топтық «Пазыл» әдісі арқылы топқа бөлінеді. Суреттің келесі бетіндегі тапсырмамен танысып жауап береді.

Туған өлкенің табиғи ресурстарын атап, қысқаша сипаттама беріңіздер.

1 топ: жер ресурстары

2-топ: биологиялық ресурстар

3-топ: минералды ресурстар

4- топ: су ресурстары

«Пазыл » әдісі



Түсіну, қолдану

Мақсаты:

Табиғи ресурстардың игеру әдістерін және өз өлкесінің табиғи ресурстарды игерумен байланысты проблемалар туралы білу.

Уақыты: 15 минут






Жеке, жұптық жұмыс.

«Табиғат ресурстары» Видео жазбаны қарап, төмендегі сұрақтарға жауап беріңіздер:

  • Табиғи ресурстар қандай әдістермен игеріледі?

  • Өлкенің табиғи жағдайлары ресурстарды игеруге қалай ықпал етеді? (Атлас картасының климат, жер бедері, пайдалы қазбалар картасын пайдаланыңыз. Тұжырымды ойларыңызды кестеге жазыңыз. Жұбыңызда талқылап, толықтырыңыздар


Минералды ресурстар

Биологиялық ресурстар

Су ресурстары








Тапсырманы орындау қиындық келтіретін оқушыларға жақсы оқитын оқушылардан «Жедел жәрдем» тобы ұйымдастырылады және «Аяқталмаған сөйлемдер» беріледі.

Табиғат ресурстары......

Таусылмайтын - күн, жылу, жарық, жел..

Таусылатын - пайдалы қазбалар, орман, ....


Бағалау критерийі

Дескриптор

Табиғат ресурстардың таралу аймақтарын анықтайды

Тақырыптық карталарды қолдану арқылы табиғи ресурстарының таралу аймақтарын анықтайды.


Оқулық авторы

Қаратабанов Р.А.,

Бейметова Ж.Р


7.5.1 Табиғат ресурстары

video/search?filmId=

15380794436570225953&text

=табиғат%20

ресурстары&reqid

« Жедел жәрдем» әдісі

Талдау

Мақсаты: Жергілікті жердегі қоршаған ортада табиғи ресурстарды игерумен байланысты проблемаларды талдау жүйелеу, тұжырымдау.

Уақыты: 10 минут



Топтық жұмыс.

Табиғи ресурстарды игерумен туындайтын проблемаларды талдау негізінде сөздер сөз тіркестерін қолданып ментальді карта құрастырады, қорытынды ойларын жазады

«Ментальді карта» әдісі

Тірек сөздерді қолданады.

Бағалау критерийі

Дескриптор

Табиғи ресурстарды игеру барысындағы туындаған экологиялық проблемаларды анықтайды

  • Туындаған проблемаларды анықтайды

  • Ықпалды әсер етуші себептерді анықтайды

  • Өзара байланыс жүйесін көрсетеді

кері байланыс «Температураны өлшеу»




«Ментальді карта» әдісі








Жинақтау:

Өз өлкесінің табиғи ресурстарды игеру барысындағы туындаған экологиялық проблемалардың шешу жолдарын ұсынады. Ой қорытады

Уақыты:

5 минут

Кіші және үлкен топтағы жұмыс.

Өз өлкесінің табиғи ресурстарды игеру барысындағы туындаған экологиялық проблемалардың шешудің жаңа тәсілін ұсыныңдар.

«Жедел хатты» топтарға сағат тілі бойымен жіберіп, әр топ өз ұсыныстарын жазып, толытады да, нәтижесін қабырғаға іліп, бір спикер үлкен топтық қорытынды ұсыныстарымен таныстырады.




«Жедел хат» үлгісі









Бағалау

Өлкенің табиғи ресурстарын түлетуде экологиялық проблемалардың шешу жолдарын зерттеудің маңыздылығын түсіндіру және баға беру.

Уақыты: 5 минут

Жеке, жұптық, топтық жұмыс

Табиғи ресурстарды игеру барысындағы туындаған экологиялық проблемалардың шешу жолдарын зерттеудің маңыздылығын түсіндіріңіздер және баға беріңіздер

Бағалау: «Бес саусақ»:

Бас бармақ – Не үйрендім?

Балан үйрек – Неге көңіл аудару керек?

Ортан терек – Кімге көмектестім?

Шылдыр шүмек – Алған әсерім, Көңіл-күйім?

Кішкене бөбек – Неден қиналдым?

Бағалау: Бірден анықтайды.


















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: География

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс

Скачать
Табиғат ресурсы

Автор: Касыбаева Айнур Багдатовна

Дата: 20.03.2020

Номер свидетельства: 543638
