Сабақтың тақырыбы:
Табиғат пен қоғам арасындағы өзара байланыс.
Мақсаттары:
Табиғат байлықтарын, олардың нешеге бөлінетінін біледі.
«Географиялық орта» ұғымына түсінік береді.
Жер шарындағы экологиялық жағдайды толық түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі
- Оқушылар өз ойларын анық білдіреді
- Тез ойлауға және ойын саралауға үйренеді
- Сабақты өмірмен байланыстыра алады.
Түйінді идеялар:
Табиғат-әр беті терең мағынаға толы бірден-бір кітап. (И.Гете)
Сабақтың мазмұны
Уақыты
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс - әрекеті
Ресурс
1 мин
Ұйымдастыру кезеңі.
Қарсыластарының қолын алып, маңдайларын түйістіріп, «Мен сізбен жұмыс жасауға дайынмын» деп айтады.
5 мин
Үй тапсырмасын сұрау
«Тенис добы» ойыны ойналады.
/ж Тапсырма: 1.Саяси география дегеніміз не? 2. Геосаясат дегеніміз не? 3. Дүние жүзінде қанша тарихи аймақ бар. 4. Қазақстанның геосаяси жағдайы?
доп
5 мин
Ой шақыру. «Ерте замандарда адам табиғатқа зиян келтірмеген» Неліктен деп ойлайсың?
Әр оқушы пікірлер айтылады.
7 минут
Топқа бөлу.
Табиғаттың негізгі бөліктері арқылы оқушылар үш топқа бөлінеді.
1-топ. Географиялық орта және пайдалы қазбалар
2- топ Адам мен табиғат арасындағы байланыс
3-топ Өсімдіктер мен жануарлар
Топқа бөлінеді.
Мәтінмен жұмыс
Мәтінмен
жұмыс
5 минут
Сабақты бекіту. 1- топ Кесте толтыру 2- топ Венн диаграммасы
3- топ Картамен жұмыс
постер
маркер
суреттер
қималар
схема
3 минут
Бағалау: Бинго арқылы
Әр оқушы аттарын жазады бағалайды.
Бағалау бетшесі.
Үйге тапсырма
Оқу қоғам мен табиғат байланысы
Табиғи ортаның бұзылу себептері
Рефлексия
3 минут
Екі жұлдыз, бір тілек
Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін стикерге жазады.
стикер
Бағалау бетшесі. «Бинго» арқылы бағалау. Топтарға таратылады.
Ең ынтымақтаса жұмыс жасаған
Ең белсенді
Белсенділік танытпаған
Қосымша мәліметпен жұмыс жасаған
Түйінді ой айтқан
Өз ойын еркін айтқаны
Дәптермен жұмыс (атлас картадан кен орындарын анықтау.)
Пайдалы қазбалар
Шартты белгісі
Химиялық формуласы
Кен орындары
Темір
Алтын
Мұнай
Газ
Көмір
Фосфорит
Мыс
Алюминий