kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Отыз бірінші сөз

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақ: Отыз бірінші сөз

Мектеп:

Күні:18.12

Мұғалімнің аты – жөні:

Сынып: 6

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

6.2.1.1. – шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау

Сабақ мақсаттары:

Шығарманың идеясын анықтайды;

Әлеуметтік-қоғамдық мәселені түсіндіреді;

Қасиеттерді ашып, талдайды.

Бағалау критерийлері

Жетістік критерийлері

Тілдік мақсат:

Оқушылар орындай алады: өз ойын баяндайды, қағида ұсынады, топтық, жеке, ұжымдық жұмыстанады.

Талқылауға арналған сұрақтар:Қарасөз не туралы?

4 қағида не үшін қажет?

Ой кеселдеріне нені жатқызамыз?

Алдыңғы оқу:

Абай Құнанбаев өмірі, шығармашылығы, қарасөздері

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Отыз бірінші сөз»

Сабақ: Отыз бірінші сөз

Мектеп:

Күні:18.12

Мұғалімнің аты – жөні:

Сынып: 6

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

6.2.1.1. – шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау

Сабақ мақсаттары:

Шығарманың идеясын анықтайды;

Әлеуметтік-қоғамдық мәселені түсіндіреді;

Қасиеттерді ашып, талдайды.

Бағалау критерийлері

Жетістік критерийлері

Тілдік мақсат:

Оқушылар орындай алады: өз ойын баяндайды, қағида ұсынады, топтық, жеке, ұжымдық жұмыстанады.

Талқылауға арналған сұрақтар:Қарасөз не туралы?

4 қағида не үшін қажет?

Ой кеселдеріне нені жатқызамыз?

Алдыңғы оқу:

Абай Құнанбаев өмірі, шығармашылығы, қарасөздері

Жоспар:



Жоспарланған уақыт:

Мұғалімнің қызметі:

Оқушының қызметі:

Дерек

көздер/ ресурс

тар

Сабақтың басы

10 минут



































Сабақтың ортасы

20 минут

5 мин

















4 мин















































5 мин






















6 мин


























Сабақтың соңы

10 минут

Мұғалім оқушылармен амандасады.

Психологиялық ахуал қалыптастыру:

-Асыл сөзді іздесең,

Абайды оқы, ерінбе!


Топқа бөлу.

«Көңілді қалта» әдісі.

Тақтада тұрған қалтадан суреттерді суырып, топшамалар арқылы 4 топқа бөлінеді.

1-топ: Зерделілер тобы;

2-топ. Ойшылдар тобы;

3-топ: Ғұламалар тобы;

4-топ: Данышпандар тобы.


Үй тапсырмасын тексеру.

«Алтын сақина» ойыны. Оқушы кез-келген оқушыға сақинаны салады, ол «Сақина орныңнан шық» дегенде атып тұруы қажет. Сол оқушы үй тапсырмасына жауап беріп, жүргізушсінің сұрағына жауап береді.

Қ/Б. «Тәтті таяқшала» әдісі

Қызығушылықты ояту.


«Суретті сұрақ» әдісі.

-Сурет бойынша сұрақ құрастырыңдар.

Абай Құнанбаев

«Отыз бірінші сөз»


1-тапсырма. «Жидашылық» сағат. Жеке жұмыс.Тыңдалым

Қарасөз не туралы?

4 қағида не үшін қажет?

Ой кеселдеріне нені жатқызамыз?

Мәтіннің ішкі сырына назар аударыңдар. Абайдың айтпақ ойын өз сөздеріңмен мақал-мәтел қатыстыра отырып жеткізіңдер.

Дескриптор

-Мәтін мазмұнын өз сөзімен баяндайды;

-Мақал-мәтел қатыстырады.

Қ/Б. «Тәтті таяқшала» әдісі



2-тапсырма. «Тілдік талдау» әдісі. Әр топ берілген сөйлем мен сөз тіркесінің мағынасын ашады, қарама-қарсы суреттеуді салыстырады, өмірден мысал, дәлел келтіреді.

1-топ.әуелі – көкіргеі байлаулы берік болмақ керек; уайымсыз салғырттық;

2-топ:екінші-сол нәрсені көргенде ғибрәтлану керек, көңілденіп, тұшынып, ынтамен ұғу керек; ойыншы-күлкішілдік;

3-топ:сол нәрсені ішінен бірнеше уақыт қайтарып ойланып, көңілге бекіту керек; қайғыға салыну;

4-топ:ой кеселді нәрседен қашық болу; құмарлық.


Дескритор

-тілдік талдау жасайды;

-қасиеттерді қарам-қарсы суреттейді;

-мысал, дәлел келтіреді.


Қ/Б. «Тәтті таяқшала» әдісі


















3-тапсырма. «Үш баған» әдісі.Жұптық жұмыс.

Шығармадағы маңызды эпизод

Дәлел

Өз ойың


.











Дескриптор

-Шығарма эпизодын жазады;

-өмірден мысал келтіреді;

-өз ойын білдіреді.

Қ/Б. «Тәтті таяқшала» әдісі



4-тапсырма. «Қағида кестесі». Берілген тақырыпта топтық қағида құрады.

1-топ:Көру туралы;

2-топ: Жазба туралы;

3-топ:Ойлау туралы;

4-топ: Даналық туралы.


Дескриптор

-Ереже құрады;

-Қағиданы қайталамайды;

-Жазу калиографиясын сақтайды;

-













Рефлексия.«Соңғы сөзді мен айтамын» стратегиясы бойынша әр оқушы өз түсінгендеріңізді айтасыздар.


Үйге тапсырма.8-тапсырма. Бүгінгі зерттеуші ғалымдар пікіріне назар аудара отырып, Абайдың қарасөздері туралы ойларыңды дәлелдеп айтып беріңдер.

Бағалау.Қ/Б. «Тәтті таяқшала» әдісі. Бірін-бірі өзара бағалайды.

Оқушылар амандасып орындарына отырады.

Мұғалім қойған сұрақтарға жауап береді.



Топқа бөлу.

«Көңілді қалта» әдісі.

Тақтада тұрған қалтадан суреттерді суырып, топшамалар арқылы 4 топқа бөлінеді.

1-топ: Зерделілер тобы;

2-топ. Ойшылдар тобы;

3-топ: Ғұламалар тобы;

4-топ: Данышпандар тобы.


Оқушылар үй тапсырмасын айтады.







Қ/Б. «Тәтті таяқшала» әдісі



-Бала не ойлап отыр?

-Бала не тыңдап отыр?




1-тапсырма.



Есту жадыда сақтау туралы

Ұмытпастыққа жету үшін

Салғырттық, қайғыға салынуды.


Естіген нәрсеңнің жадында сақталуы үшін: зейін қойып, бар ықыласыңмен тыңдауың керек. Және естігеніңді қайта ойлап, бекітуің керек. Басқа ойдан арылуың керек.


Қ/Б. «Тәтті таяқшала» әдісі

2-тапсырма.

1-топ:

көкіргеі байлаулы берік болмақ керек-түйінін, мазмұнын түйсіну керек.

Уайымсыз-уайым адамның салын суға кетіреді, нәтиже бермейді

2-топ:

екінші-сол нәрсені көргенде ғибрәтлану керек, көңілденіп, тұшынып, ынтамен ұғу керек-тыңдағанынан үлгі алу керек

ойыншы-күлкішілдік-ойын-күлкі ешқандай азық болмайды, естіп отырғанда артық қимыл керек емес.


3-топ:

сол нәрсені ішінен бірнеше уақыт қайтарып ойланып, көңілге бекіту керек-қайта -қайта ой елегінен өткізу керек.

қайғыға салыну-уайым, үнемі қабағынан қар жауып жүру тұнжырауға әкеледі.

4-топ:

ой кеселді нәрседен қашық болу-ойын бөлетін басқа оймен арпалыспау керек

Құмарлық-өзіне қажеті жоқ бір іске құмар болуданаулақ болу керек.



Қ/Б. «Тәтті таяқшала» әдісі

Шығармадағы маңызды эпизод

Дәлел

Өз ойың

Бұл төрт нәрсе – күллі ақыл мен ғылымды тоздыратұғынн нәрселер

Мысалы, тыңдап отырғанда басқа ой ойласаң ойың бөлініп кетеді.

Адам бойындағы ой кеселдері есте сақтауға кереғар болады.


Қ/Б. «Тәтті таяқшала» әдісі


4-тапсырма. «Қағида кестесі».

1-топ:Көру туралы:

1.Үнемі мына сұрақтарға жауап бер:Қайдан көрдім?Қалай көрдім?Кіммен көрдім?

Маған қаншалықты әсер етеді?

2-топ: Жазба туралы;:

Не туралы жаздың?

Кімге жаздың?

3-топ: Ойлау туралы:

Ойыңды жүйеле;

Сызбағатүсір;

Бейнеле.

4-топ: Даналық туралы:

Ойыңды жинақта;

Пікір айтарда ойлан,

Әр істі ой елегінен өткіз


«Соңғы сөзді мен -айтамын» стратегиясы бойынша әр оқушы өз түсінгендерін айтады.


Оқушылар үйге берілген тапсырманы күнделіктеріне жазып алады.


Оқушылар бағаланады.





Проектор







Қалпа, қағаз қиынды

лары, суреттер, қайшы, проектор.







Сақина, проектор



















Үнтаспа, дыбыс шығарғыш құрал




















Проектор, слайд, ақ парақтар (А4)



































Кесте, оқулық























Таяқша, проектор












А3 формат, топшама












Оқулық, дәптер, проектор.
















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: География

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Отыз бірінші сөз

Автор: Таупен Фироза

Дата: 08.12.2018

Номер свидетельства: 489493
