Открытый урок по географии "Природные зоны Африки"
Открытый урок по географии "Природные зоны Африки"
інтерес до предмета, любов, бережне ставлення до природи; захоплення її красою і досконалістю; почуття необхідності зберігати й охороняти природне середовище кожного материка.: повторити вивчений матеріал; з’ясувати рівень оволодіння учнями навчальним матеріалом з попередніх тем; формувати знання про особливості розміщення природних зон Африки; поглибити систему знань учнів про взаємозв’язки природних компонентів у складі природних зон; сформувати в учнів вміння складати характеристику природних зон в певній послідовності за типовим планом удосконалити практичні уміння учнів працювати з картами, атласами;
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Открытый урок по географии "Природные зоны Африки"»
Урок географії в 7 класі
« Природні зони Африки»
Підготувала: вчитель географії ТЗШ І-ІІІ ст.№18
Федченко І.Є.
Мета:повторити вивчений матеріал; з’ясувати рівень оволодіння учнями навчальним матеріалом з попередніх тем; формувати знання про особливості розміщення природних зон Африки; поглибити систему знань учнів про взаємозв’язки природних компонентів у складі природних зон; сформувати в учнів вміння складати характеристику природних зон в певній послідовності за типовим планом удосконалити практичні уміння учнів працювати з картами, атласами;
Розвивати : географічне мислення, вміння застосовувати знання на практиці в нових нестандартних ситуаціях; формувати пізнавальний інтерес в кожного учня та особисту зацікавленість самостійною дослідницькою діяльністю; вміння працювати з додатковою літературою, виділяти головне, узагальнювати матеріал, робити висновки.
Виховувати: інтерес до предмета, любов, бережне ставлення до природи; захоплення її красою і досконалістю; почуття необхідності зберігати й охороняти природне середовище кожного материка.
Форми організації роботи: індивідуальні, групові,колективні
Епіграф: « «Африка — невиліковна пристрасть: вдихнеш пил її червоної землі (латериту), почуєш багатоголосий бій тамтамів... і важко буде повертатися з цього таємничого світу. Зустрівшись віч-на-віч із цим незвичайним континентом, часом віриш у правдоподібність правдоподібних легенд і сказань, у дійсність казок, що з дитинства захопили уяву»
В.Корочанцев.
ХІД УРОКУ:
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
Учитель: Слайд 1
Зібратись разом – це початок,
Триматись разом – це прогрес,
Працювати разом – це успіх.
Будьте уважні, активні, дивіться, слухайте, аналізуйте, робіть висновки – і урок принесе вам задоволення і скриньку нових знань.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І УМІНЬ УЧНІВ.
Учитель:
На попередніх уроках ми мандрували з вами дивовижним і загадковим материком, улюбленицею Сонця - Африкою.
« … Але й життя прекрасне ще й тому, що можна мандрувати » - говорив Прежевальський.
І щоб переконатися в справедливості цих слів сьогоднішній урок є продовженням попередніх наших мандрівок.
З чого починається будь - яка мандрівка?
(учні дають відповіді – пропозиції )
На мою думку, нашу мандрівку розпочинаємо зі збору рюкзака. Нам потрібно зібрати до рюкзака необхідні речі ( в нашому випадку ) - це ваші знання. Від наповнення рюкзака ми зможемо мандрувати далі.
Учитель:
Африка нас постійно дивує своїми рекордами, а чи зможете Ви здивувати рекордом: пройти навколо Африки за 2 хв.
Картографічне завдання: « Навколо Африки за 2 хвилини »
Завдання: за дві хвилини пройти навколо Африки не обминаючи і не пропускаючи жодного географічного об’єкта, що має відношення до цього материка.
Відповіді: 1. м.Рас-Енгела 7. Індійський
2. Середземне море 8. М. Агульяс
3. Суецький 9. Атлантичний
4. Червоне море 10. Гвінейська зат.
5. м.Рас-Гафун 11. М. Альмаді
6. Мозамбійська прот. 12. Гіблартарська прот.
( виконані завдання вкладаються в рюдзачок).
Учитель: Отже, ви зрозуміли: добре знаючи географічну номенклатуру, ви зможете промандрували за 2 хвилини, навіть за 1, навколо Африки.
Ми пригадали номенклатуру, наповнили балами рюкзаки. Запрошую вас у гру – подорож «По слідах Лікаря Айболіта».
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
Для близького знайомства з природними зонами Африки я пропоную відправитись у
Пам’ятаєте казкуК.І. Чуковськогогості. Слайд2
Маленькие дети!
Ни за что на свете
Не ходите в Африку гулять.
В Африке акулы,
В Африке гориллы,
В Африке большие,
Злые крокодилы…
Африка ужасна
Африка опасна
Не ходите в Африку,
Дети, никогда!
Но папочка и мамочка уснули вечерком
А Ірина Євгенівна і учні 7-А класу – в Африку бігом, - В Африку!
Учитель: Наша подорож відбуватимуться із зупинками:
1.Географічна адреса 4. Біологічна
2. Кліматична 5. Гостинці додому
3. Екологічна 6. Лист додому
Будьте готові на вас очікують випробування. Тема уроку «Природні зони Африки».
Слайд 3.Знаючи тему уроку, що ви очікуєте від зустрічі цим континентом
Я б хотів дізнатися …
А я б хотів познайомитися …
Мета: враховуючи ваші бажання, я, допоможу вам розширити свої знання про цей материк, ознайомити з його природними комплексами. Постараюсь вас чимось здивувати. А працюючи єдиною командою, ви зможете виявити свою згуртованість, закріпити навички спілкування, колективного обмірковування. Отже, наші загони десантувалися на материк. ІY. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
Учитель:При вивчені закономірностей формування природних комплексів Землі ми зустрічалися з природними зонами.
1. Що називають природною зоною? (це велика територія з певним набором взаємозалежних природних компонентів )
2. Які компоненти входять до складу природної зони? (рельєф , клімат, води, рослини, тварини, людина)
3. Від чого найбільше залежить формування природної зони? (температури, кількість опади )
Слайд 4. Кожна природна зона материка характеризується за таким планом:
План характеристики природної зони:
1. Географічне положення.
2. Клімат ( кількість і режим опадів, температури січня й липня)
3. Грунти.
4. Особливості рослинного покриву
5. Особливості тваринного світу.
Цей план є в кожного з вас на парті, він нам знадобиться і при характеристиці природних інших материків.
Але на сьогоднішній урок ми його розташували у вигляді таблички, і це є вашою «Творчою лабораторією » на час нашої мандрівки. Потрапляючи в певну природну зону ваше завдання: заповнювати відповідну колонку таблички.
По закінченню уроку ми отримаємо повну картину про природні зони Африки.
ЗУПИНКА 1. «Географічна адреса»
Природна
зона
Географічне
положення
Клімат
Ґрунти
Рослини
Тварини
Завдання: За картою географічних поясів та природних зон світу визначте природні зони Африки . В Африки сформувалися природні зони: вологі екваторіальні ліси, перемінно – вологі ліси, савани і рідколісся, напівпустелі і пустелі, твердолисті вічнозелені ліси та чагарники. На підняттях рельєфу виражена висотна поясність.
Визначивши природні зони материка, здійснимо віртуальну подорож по найбільшим природним зонам, а з меншими за площею зонами ви ознайомитесь дома. Прийом «Розшифровка криптограми»
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Я
Л
А
І
Н
С
Е
Р
Г
Ч
В
О
М
Х
П
И
К
1 група 94271
Гілея - вологих екваторіальних лісів
2 група 63 14 72
Сахель - саван та рідколісся
3 група 789 16
Ерги (піщані пустелі) – пустелі та напівпустелі
4 група 7 17 12 2 12 941
Екологія
Учитель: користуйтесь атласами, підручником с 82-93, а 4 група с 95-97на аркушах написати екологічну проблему, а на інших папірцях написати вирішення цієї проблеми
Будьте дуже уважними, спостережливими, допитливими і з подорожі ви повернетесь з масою вражень і великим багажем … ( чого? ) знань.
(учні працюють по групах)
А розпочинаємо нашу мандрівку із самого серця Африки – вологих екваторіальних лісів. ( приклеїти а карту природних зон значок і напис зони). ( комп’ютерна презентація зони )
ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ:
Як ви гадаєте, яке значення має ГП материка для формування природного комплексу кожної зони? (природні зони розташовані на материку у суворій закономірності, у разі віддалення від екватора відбудеться зміна природних зон, що ще раз демонструє одну з закономірностей пр..з.- її зональності)
А чим визначена зональна зміна природних зон? (зміною клімату)
Ви пам’ятаєте, що означає слово «клімат»? (багаторічний режим погоди)
ЗУПИНКА 2 «КЛІМАТИЧНА»
Для того, щоб зрозуміти на скільки він важливий переходимо на 2 зупинку «Кліматична».
Гра «Вірю –не вірю»:
Чи вірити ви в те, що Африка розташована в чотирьох кліматичних поясах? Так
Чи вірити ви в те, що Африка – найспекотніший материк? Так
Чи вірити ви в те, що в Африці розташовані величезні за розміром льодовики, які сповзаючи в океан утворюють айсберги? Ні
Чи вірити ви в те, що в Африці є місця де не буває літа ні зими? Так (на екваторі однакова температура)
Чи вірити ви в те, що в Африці на узбережжі розташована пустеля, що своїм походженням багато в чому зобов’язана океанічній течії? Так (Наміб)
ЗУПИНКА 3 «ЕКОЛОГІЧНА» (працює 4 група, а записують у зошити всі учні «Проблеми і їх вирішення»)
Що таке екологія? («еко» - це дім, «логос» - вивчаю)
У нашому домі проблеми 4 група визначила їх і запропонувала їх вирішення; на жовтому – проблема, а зеленому розв’язання проблеми.
А тепер вам треба скласти «дерево рішень», якщо в ньому будуть самі проблеми – воно так і залишиться без листя (як баобаб у сухий сезон), а якщо ви запропонуєте рішення то воно зазеленіє й у нас виникне можливість упоратися з лихом.
Y. ЗАКРІПЛЕННЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ.
ЗУПИНКА 4 «БІОЛОГІЧНА»
ГРА «Встанови справедливість»
Мета гри: Розмістити тварин у відповідні природні зони.
Ігрове поле
Савани і рідколісся
Савани і рідколісся
Пустелі та напівпустелі
Вологі екваторіальні ліси
Савани і рідколісся
Вологі екваторіальні ліси
Савани і рідколісся
Пустелі та напівпустелі
Картки до ігрового поля
Баобаб
Бегемот
Вельвічія
Шимпанзе
Носоріг
Окапі
Секретар
Кактус-молочай
ЗУПИНКА 5 «ГОСТИНЦІ ДОДОМУ»
( в клас заносять скриню, потрібно відгадати, що в ній)
У цієї рослини добре розвинута коренева система, яка досягає глибини 1,5 м., рівний стовбур, листя, яке витримує високу температуру повітря. Про неї говорять”Королева пустелі, що завжди тримає голову в вогні, а ноги в воді”. Спека сахарського сонця і прохолодні ґрунти — це обов'язкова умова.
Вона дає тінь, їжу, будівельний матеріал. З дерева отримують 40 кг. плодів в рік. З плодів отримують густий сироп, що називають медом.
Що це за рослина? І які плоди в нашій скрині?
Звичайно - це фінікова пальма, плоди — фініки.
Хвилинка-живинка (роздати учням фініки)
ЗУПИНКА 6 «ЛИСТ ДОДОМУ»
З тексту листа потрібно вибрати неправдиві твердження.
Привіт , мої однокласники!
Ну ось, нарешті я і в Африці. Довго я туди добирався. До мене тут побували:
Ф . Магелан, Х. Колумб, Лівінгстон, Стенлі, Вавилов, а тепер сюди приїхав я. Африка вражає своєю величчю, адже це найбільший за площею континент, тут протікає найдовша річка Ніл, найбільша пустеля - Сахара. Свою подорож я розпочав з крайньої північної точки мису Голковий. Для подорожі по пустелі ми використовуємо собачі упряжки. Навколо пісок, трава, квіти та кокосові пальми. Буду закінчувати бо наближається пилова буря. Нам потрібно знайти схованку.
YI. ПІДСУМОК УРОКУ
Прийом «Шість капелюшків»
Білий. Про яку інформацію дізнались?
Червоний. Які емоції, почуття виникли протягом уроку?
Зелений. Чому навчився на уроці?
Синій. Які висновки зробили?
Жовтий. Що сьогодні для вас було цікавим?
Чорний. Що було неприємним у сьогоднішньому уроці?
YII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ : пар.17 с. 82, пар.18 с. 86, пар.19 с.90
І-ІІр доповнити « Творчі лабораторії »;
ІІІ рівень - скласти кросворд « Рослинний і тваринний світ Африки»;
4 рівень - написати невеликий твір « Один день у природній зоні …»