kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Нәсілдер 5 сынып Жаратылыстану

Нажмите, чтобы узнать подробности

Разработка урока по обновленной программе.Урок по естествознанию для казахских классов.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Нәсілдер 5 сынып Жаратылыстану»

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5 1 Е

Адам. Жер. Ғалам


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні

Игембаева А.А

Сынып: 5


Сабақтың тақырыбы

Халық географиясы



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

5.2.7.1 -дүниежүзі халқының нәсілдік құрамын, негізгі нәсілдер мен нәсіларалық топтардың таралу аймақтарын анықтау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: дүниежүзі халқының нәсілдік құрамын мен негізгі нәсілдердің айырмашылықтарын анықтайды

Оқушылардың басым бөлігі: дүниежүзі халқының нәсілдік құрамын, негізгі нәсілдер мен нәсіларалық топтардың таралу аймақтарын кестеге түсіреді

Кейбір оқушы: дүниежүзі халқының нәсілдік құрамын, негізгі нәсілдер мен нәсіларалық топтардың таралу аймақтарын диаграмма түрінде көрсетеді.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Қолдану

Бағалау критерийі

1. Дүниежүзі халқының нәсілдік құрамын мен негізгі нәсілдерді сипаттайды

2. Дүниежүзі халқының нәсілдік құрамын, негізгі нәсілдер мен нәсіларалық топтардың таралу аймақтарын кестеге белгілейді

3. Дүниежүзі халқының нәсілдік құрамын, негізгі нәсілдер мен нәсіларалық топтардың таралу аймақтарын диаграммасын сызады

Тілдік мақсаттар


Оқылым: оқушылар оқулықтағы мәтінді оқи отырып нәсілдердің ерекшеліктерін ажыратады

Тыңдалым: бейнеролик көріп және тыңдап отырып өзара пікір алмасады

Айтылым, жазылым: суреттерді, кестелерді қолдана отырып, көрсеткіштерді ауызша, жазбаша сипаттайды.

Негізгі терминдер мен ұғымдар: «нәсіл», халық, монголойд, негройд, еуропойд

Диалогтермен жазылу үшін пайдаланылатын тіркестер:

- Нәсіл,нәсілдік құрам дегенді қалай түсінесіздер?

- Біздің сыныпта қандай нәсілдің өкілдері бар?


Құндылықтарға баулу




«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының 2 құндылығы «Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім»

Пәнаралық байланыс

Биология

Тарих-

Информатика- АКТ

Алдыңғы білім


Шиыршық қағидатына байланысты бастауыш сынып бағдарламасынан таныс

Жоспар

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Дереккөздер, ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру.

1.Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.

2.Көңіл күйлерін көтеру үшін психологиялық ахуал тудыру мақсатында. оқушылар шаттық шеңберін құрып,бір-біріне бүгінгі сабаққа тілектерін айтады.

3 Топқа бөлу.Оқушылар 3 топқа бөлінеді. ( 1,2,3 санамақ арқылы)

1-топ «монголойд»

2-топ «негройд »

3-топ «еуропойд»

«Ой толғау» бейнероликты оқушыларға көрсету

1. Нәсіл мағынасы таныс па?

2. Қазақ халқы қай нәсілдің өкіліне жатады?

3. «монголойд», «негройд»,«еуропойд» деген топтарымыздың аты сабағымызбен байланысы бар ма?

(Сабақтың тақырыбымен , мақсаттарын айқындау)

Жаратылыстану

оқулық/Б. Әбдіманапов, А. Әбілғазиев. Атамұра

2017. –


https://www.youtube.com/watch?v=ADXCr018QYA

Сабақтың ортасы

Топтық жұмыс

Тапсырма №1 Оқулықтың 57,58 беттеріндегі мәтінді және суреттерді пайдалана отырып

семантикалық картаны толтырады.( + белгісін тұсына қояды)


Сыртқы ерекшелі

тері

Монголойд

Негройд

Еуропойд

терісі қара


+


шаштары бұйра


+


Мұрны

жіңішке ұзын




қой көзді


+


Танауы кең




сақал-мұртты әлсіз өскен




терісі ашық жұмсақ

+



көздері қысыңқы




+

Жақ

сүйек тері шығыңқы




Қалың

сақал-мұртты




шаштары қара,ті

қатты




шаштары толқынды




еріндері толық




мұрны кішілеу жіңішке





Дескриптор

Білім алушы

 негроидтық нәсілдердің сыртқы ерекшеліктерін жазады;

 еуропоидтық нәсілдердің сыртқы ерекшеліктерін жазады;

 монғолоидтық нәсілдердің сыртқы ерекшеліктерін жазады;


Қалыптастырушы бағалау «Көңіл-күй »


Жасыл-оқушылар толық сабақты түсінгенін білдіреді

Сары түс- оқушылар жартылай түсінгенін білдіреді

Күлгін түс-сабақты түсінбегенін білдіреді.

Тапсырма№2

Саралау тапсырмасы, кесте толтыру

Д. жұмыс: Оқулықтағы мәтінді ,суретті ,атлас беттерін пайдаланып, нәсілдерді анықтаңыз және қоныстанған аймақтарын кестеге жазыңыз.

Нәсілдер


Негізгі ерекшеліктері

Қоныстаған аймақтары











Дескриптор

Білім алушы

  • Мәтін және сурет бойынша нәсілдер атауын жазады;

  • Нәсілдердің негізгі ерекшеліктерін жазады

  • Нәсілдердің қоныстаған аймақтарын жазады.

  • Картамен жұмыс жасайды

Қалыптастырушы бағалау: «Екі жұлдыз, бір тілек әдісі»


Тапсырма № 3

Жұптық жұмыс Оқушылар берілген мәтінді пайдаланып кластерды толтырады

Тарихи-географиялық жағдайларға байланысты нәсілдер арасында араласу болған. Ұзақ уақыт бойы нәсілдердің қарқынды байланыс жасауы нәтижесінде айрықша аралық және аралас нәсіл топтары қалыптасқан.. Аралық нәсіл топтары ертеректе үлкен нәсілдердің түйісу аймақтарында қалыптасқан. Аралас нәсіл топтары әртүрлі нәсілдердің кейінгі уақытта (XVI—XVIII ғғ. және одан кейін) араласуы нәтижесінде қалыптасқан. Аралас нәсіл топтары, әсіресе Латын Америкасында кеңінен таралған. Мысалы, азиялық нәсіл өкілдері болып табылатын жергілікті үндістер мен келімсек еуропалықтардың некесінен метистер, Африкадан зорлықпен құлдыққа әкелінген қара нәсіл өкілдерінің еуропалықтармен араласуынан мулаттар, ал үндістермен араласуынан самболар қалыптасқан.





Дескриптор

Білім алушы

  • Мәтін бойынша негізгі нәсілдерді жазады

  • Нәсілдерді нәсіларалық топтарға бөледі,жазады

Қалыптастырушы бағалау: «Бағдаршам»




















































































57-60 бет

Жаратылыстану

оқулық/Б. Әбдіманапов, А. Әбілғазиев. Атамұра

2017.













































kk.wikipedia.org/wiki/Халықтың_..

Сабақтың соңы


Рефлексиялық шеңбер

Мұғалім сұрақтар қояды:

-Сабақ барысындағы көңіл-күйіңіз қандай болды? Неліктен

- Бүгін не білдіңіз?Сіз үшін не жаңалық болды?

-Сабаққа қатысуыңызды қалай бағалайсыз?

-Сабақта қандай қиындықтар туындады?

-Сабақ аяғындағы көңіл –күйіңіз қандай болды?Неліктен?



Саралау-сіз қандай тәсілмен қолдау көрсетпексіз.? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?



Пәнаралық байланыстар.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану

Саралау тапсырмасында

кесте толтыру әдісті алдым.Бүл әдісті таңдау себебім оқушылар мәтін және сурет бойынша нәсілдер атауын жазады,

нәсілдердің негізгі ерекшеліктерін жазады,

нәсілдердің қоныстаған аймақтарын жазады,картамен жұмыс жасайды . Деңгейі төмен оқушыларға тапсырманың мақсатына жету үшін жетелеу сұрақтарын қоямын. Сабаққа үнемі ынталандырамын. Басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға картамен орындалатын тапсырмаларды беремін.













«Көңіл-күй », «Екі жұлдыз,бір тілек» , «Бағдаршам»

Биология –генетика


Генетика — бүкіл тірі ағзаларға тән тұқым қуалаушылық пен өзгергіштікті зерттейтін биология ғылымының бір саласы.

ұрпақтар белгілі дәрежеде өзінің ата-анасына ұқсас болып туады.





Нәсілдер және оның пайда болуы



Сабақтың мақсаты мен міндеттері орындалды ма?Бүгін оқушылар не үйренді?Сабақ қалай өтті?Уақытты қалай пайдаландым?




Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе( оқыту мен оқуға қатысты)?

1


2


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекеленген оқушылардың жетістіктері қиыншылықтары туралы нені анықтадым,келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?








Получите в подарок сайт учителя

Предмет: География

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Нәсілдер 5 сынып Жаратылыстану

Автор: Жарасова Сая Алуадиновна

Дата: 03.02.2018

Номер свидетельства: 454447
