| 1 апта | 1 күн | 2 сабақ |
1 | Сабақтың тақырыбы | Халықтың ұлттық және діни құрамы |
2 | Сабақтың мақсаты | Қазақстан халықтарының ұлттық және діни құрамы туралы білу, не үшін керек екенін түсінік қалыптастыру. Әлем бойынша қазақ диаспорасының таралуын көрсетіп талдап, білулері керек. Картамен оқулық және статистикалық мәліметтермен жұмыс жасай отырып қорытынды жасай білу керек. |
3 | Оқу нәтижелері | Қазақстан халықтарының ұлттық және діни құрамы туралы білу, не үшін керек екенін білетін болады. Әлем бойынша қазақ диаспорасының таралуын көрсетіп талдап, . Картамен оқулық және статистика-лық мәліметтер-мен талдап, анықтай алады, қорытынды жасап.білім-дерін жинақтап, бағалайды. |
4 | Түйінді идеялар | Тақырыпты оқушылар өздерінің өз білімдерін пайдалану арқылы жаңа білім алады,қызығушылықтары артады. Сыни тұрғыдан ойлау қабілеттерін арттыру.Өзара бірлесе отырып, топпен жұмыс істеуге,бағалау дағдысын қалыптастыру |
5 | Бірлескен жұмысқа негізделген тәсіл | Картамен жұмыс жасай білу статистикалық мәліметтермен Кескін картаға түсіре білу |
Уақ ыты | Мұғалім іс- әрекеті | Оқушы іс- әрекеті |
3 мин | 1.Ұйымдастыру кезеңі. Танысу тренингі.Өз есіміңізге сын есім қосып танысайық. Топқа бөлу. | Әдепті – Б, Үлпілдеген –А, Жарқылдаған –Ә, Жұмсақ-.Б.
Оқушылар «рет саны» арқылы топтарға бөлінеді, топ басшыларын (туған жылдарымен кішісі,үлкені) сайлайды. Оқушыларға бағалау парақшалары таратылады. |
8 мин | 2.Үй жұмысын тексеру. Интерактивті тақтадан тест. сұрақтарын беру. «Миға шабуыл» әдісімен жаңа тақырыпты ашу. «Ыстық орындық» екі оқушы. | Оқушылар тест сұрақтарына жауап береді, жұптық тексеру жұмыстарын жүргізеді. Қазақстан халқы жас құрамына қарай қалай бөлінеді? *Еңбек ресурсының негізгі үш құрамдас бөлігі қандай? *Қазақстан халқы кәсіби құрылымына қарай қалай бөлінеді? *Әлеуметтік құрылымының сипаты қандай? Дәптерлеріне (бір-бірін бағалайды ). Үй тапсырмасын пысықтау. “білім турнирі” Аңықтаңыз Экономикалық белсенді халықтың саны жөңінен бірінші, екінші,үшінші орындарды иемденетін Қазақстанның аймақтары қандай әріптермен белгіленген ? Баяндама қорғау. |
5 мин 15 мин | 3.Жаңа тақырып. «Миға шабуыл» әдісі. 3. Жаңа материалға көшу кезеңі Білу Жоспар : 1-кезең : 4. Негізгі бөлім. «Инсерт» әдісі бойынша жаңа тақырыпты игеру. | 1-топ. Этнография ғылымы нені зерттейтінін еске түсіру.Халықтың ұлттық құрамы /кесте/ 2 –топ. Қазақстан халқының негізгі бөлігі тілдік әулеттер құрамын анықтаңдар ?Шет елде түратын қазақтар саны./ кескін картамен жұмыс/. 3-топ. Дүние жүзінде қандай әлемдік діндер таралған? /кестемен жұмыс/ Қазақстан жеріне ислам діні қашан келген Оқушылар берілген сөзге өз ассоцияцияларын тақтаға шығып жазады, тақырыпты ашады. Оқушылар жаңа мәтінді оқып, + Мен үшін жаңалық |
7 мин | 4.Қорытынды бөлім. Түсіну «Блум түймедағы» әдісі арқылы тақырып бойынша алған білімдерін бекіту Сұрақтар: | Оқушылар берілген сегіз сұраққа жауап береді. 1. Этнос дегеніміз ? 2. Қазақстанның ұлттық ( этникалық) құрамы ? 3. Қазақстанда саны жағынан көп ұлт 4. Қазақтар қандай тіл тобына жатады ? 5. Қазақстандағы ең ірі тіл әулеті ? 6. Ислам діні неше бағыт ұстанады ? 7. Ғалымдар жер бетінде канша тіл бар деп есептейді 8 4 млн 100 мың адам қазақтар (диаспорасы ) шетелдің неше мемлекетінде қоныстанған |
2мин | 5.Кері байланыс. Топтау «негізгі түсінік қалыптастыру» | Сабақ бойынша алған әсерлеріне ауызша жауап береді жазады. Соңында: Сабақ туралы жалпы ойың? Не жақсы өтті? Қайсы жақсы шыққан жоқ? Қандай күшті жақтарға сүйене аласыз? Сіз нені дамытар едіңіз ? Нені өзгерткіңіз келеді ? |
| 6.Үй жұмысы. Бағалау. | Халықтың ұлттық және діни құрамы 1-2 тапсырма. Өзіңізді тексеріңіз 8-сұрақ. Ислам екі бағытына екі оқушы шығармашылық жұмыс беру. Топ басшысы бағалау парақшаларымен топ мүшелерін бағалайды. |