kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Халық географиясы

Нажмите, чтобы узнать подробности

9 сыныпқа арналған қысқа мерзімді жоспар. Жас мамандарға кқмек үшін ұсынылады.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Халық географиясы»

Мектеп:

Қысқамерзімді жоспар бөлімі

-бөлім. Әлеуметтік география

4.1 Халық географиясы

Күні:

Мұғалімнің ТАӘ:

Сыныбы:

Қатысқандар саны:

Қатыспаған оқушылар саны:

Сабақ тақырыбы

Қазақстандағы елді мекендер. Ойконимдер

Осы сабақта қол жеткізілетін сабақ мақсаты (оқу бағдарламасына сүйеніп)

        1. Қазақстандағы ойконимдердің жіктелімі негізінде олардың мағынасын түсіндіреді және олардың үш тілдегі транслитерациясын ұсынады

        2. Қазақстанның елді мекендерінің мәселелерін жіктеу негізінде оларды шешу жолдарын ұсынады

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

  • Ойконимдердің бірігу белгісін анықтай алады.

Оқушылардың көпшілігі:

  • Өзі тұратын облыстың ойконимдерін атайды және


олардың мағынасын анықтайды.

Кейбір оқушылар:

  • Қазақстанның елді мекендерінің мәселелерін жіктеу негізінде оларды шешу жолдарын ұсынады.

Бағалау өлшемі

Оқушылар:

  • Қазақстандағы ойконимдердің жіктелімі негізінде олардың мағынасын түсіндіреді және олардың үш тілдегі транслитерациясын ұсынады.

  • Қазақстанның елді мекендерінің мәселелерін жіктеу негізінде оларды шешу жолдарын ұсынады.

Тілдік мақсаты

  • алуан түрлі ақпараттарды (мәтін, сызба, кескін) оқи алу дағдысын дамыту;

  • топтық және ұжымдық жұмыс кезінде бірін-бірі тыңдау дағдысын дамыту;

  • материалды талқылау, түсіндіру барысында географиялық терминдерді қолдану.

Пәнге лайықты лексика мен терминология:

Елді мекен, қала, ауыл, елді мекендердің міндеті, ойконимдер, елді мекендердің мәселелері

Сұхбаттар мен жазбаша жұмыстарға қажетті пайдалы сөйлемдер:

  • Ойконим дегеніміз…

  • Елді мекеннің атауының мағынасы ... байланысты

  • Қазақстанның елді мекендерінің мәселелері …

Құндылықтарға баулу

Ғұмыр бойы оқып үйрену

Пәнаралық байланыс


Тірек білімі

8-сыныптың география курсында, сәйкесінше, «Әлеуметтік география. Халық географиясы» бөліміндегі

«Демографиялық көрсеткіштер және демографиялық жағдай» тақырыбы бойынша алған білімдері.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақтағы жоспарлы іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

  • Біз тұратын … елді мекеннің қандай типіне жатады?

  • Неліктен біздің елді мекеннің атауы …?

  • Өзің тұратын елді мекеннің атауына қатысты қандай болжам айтасың?

  • Елді мекенге сен қандай атау ұсынар едің және неліктен?

  • Елді мекендердің атауы неге тәуелді?





Сабақтың ортасы

Оқушыларға жаңа ұғымды – ойконим ұғымын таныстыру.

1-тапсырма. Қала атауларының бір топқа қандай белгі бойынша топтастырылғанын анықтаңдар және Қазақстанның картасын пайдаланып, тізбекті жалғастырыңдар

  • Жезді, Жезқазған, Кентау, Хромтау, Рудный, Қарағанды, Серебрянск

  • Жаркент, Шымкент, Түркістан, Баянауыл, Талдықорған

  • Үштөбе, Ақтөбе, Жалғызтөбе, Көкшетау, Ерейментау, Ақтау, Қаратау, Қаратөбе

  • Жаңаөзен, Ақсу, Шу, Ырғыз, Шұбаркөл, Ақкөл, Егіндікөл, Сарыкөл, Есіл, Арал, Атырау

  • Амангелді, Сәтпаев, Нұр-Сұлтан, Уәлиханов, Байғанин, Форт-Шевченко, Курчатов, Жамбыл, Әйтеке би

  • Алматы, Целиноград, Қостанай, Семей, Гурьев, Жезқазған, Талдықорған, Ақтөбе, Ақмола, Астана

2-тапсырма. Облыстың ойконимдеріне талдау жасаңдар. Атын атап, кестеге жазыңдар

  • Табиғи жағдайлар мен процестерді бейнелейтін атаулар (оронимиялық; гидронимиялық; фитотопонимдер; топырақтық-жерасты топонимдері; күн райы-климаттық топонимдер; зоотопонимдер).

  • Антропотопонимдер (адамдардың аты мен қызметі бойынша).

  • Өндірістік топонимдер.

  • Сауда-көліктік.

  • Қоныстану типі.

  • Этнотопонимдер (халықтар мен олардың ұрпақтарының атауы бойынша).

  • Мемориалдық топонимдер (оқиғаны мәңгі есте қалдыру үшін әлдекімнің құрметіне).

  • Діни-ғұрыптық топонимдер.

  • Мигрант-топонимдер (басқа аймақтардан енген атаулар).

  • Басқа топонимдер (түсіндіруге және қандай да бір топқа жатқызуға келмейтін).

3-тапсырма. Қазақ, орыс және ағылшын тілдеріне өзің тұратын өлкенің, кем дегенде, 5 ойконимінің транслитерациясын жасаңдар. Латын графигінің негізінде әліпби әріптерімен қазақша атауының нұсқасын жазыңдар.

4-тапсырма. Бір қала, кент және ауыл үшін

«мәселелер», «себептері», «нәтижесі, шешу жолдары» тәрізді санаттар бойынша «Елді мекендердің мәселелері» тақырыбы бойынша интеллект-карта жасаңдар

Бірде-бір тұрғыны қалмай көшіп кеткен Солтүстік Қазақстан облысында орналасқан Липовка ауылы туралы бейнетүсірілім көру https://www.youtube.com/watch?v=ktSxBmbbn4Y https://www.youtube.com/watch?v=kDa88pFgRNw 20 адам тұратын ауыл туралы.


Параграф мәтіні

Сабақ соңы

Оқушыларға Қазақстан қалаларының атауларына

қатысты ребус құрастыруға тапсырма беріңдер.


Рефлексия

Сөйлемді берілген үлгіде Instagram әлеуметтік желісінде пост жазуға қолданыңдар

- Бүгінгі сабақта мен…




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: География

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Халық географиясы

Автор: ҚАРАТАЙ НУРБЕК БАКЫТОВИЧ

Дата: 02.12.2019

Номер свидетельства: 529797
