Білімділік: Еуразияны? ?зендері мен к?лдері, ерекшеліктері,жер бедері мен климат?а байланыстылы?ы туралы т?сндіре отырып, о?ушыларды? ке? ау?ымды танымын ?алыптастыру.
Дамытушылы?: О?ушыларды? саба??а белсенділігін арттыру ма?сатында ?осымша материалдарды пайдалану, ойлау ?абілетін дамыту.
Т?рбиелік: О?ушыларды шы?армашылы? ізденіске, су ?орларын ?ор?ау?а, оларды ?астерлеуге, ?з ойларын тияна?ты талдап жеткізе білуге т?рбиелеу.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Евразияны? ішкі сулары»
Сабақтың тақырыбы
Еуразияның ішкі сулары
Сабақтың мақсаты
Білімділік: Еуразияның өзендері мен көлдері, ерекшеліктері,жер бедері мен климатқа байланыстылығы туралы түсндіре отырып, оқушылардың кең ауқымды танымын қалыптастыру.
Дамытушылық: Оқушылардың сабаққа белсенділігін арттыру мақсатында қосымша материалдарды пайдалану, ойлау қабілетін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды шығармашылық ізденіске, су қорларын қорғауға, оларды қастерлеуге , өз ойларын тиянақты талдап жеткізе білуге тәрбиелеу.
Еуразияның физикалық картасы, атлас, қосымша әдебиеттер, шығармашылық жұмыстар
Сабақтың кезеңдері
І. Қызығушылықты ояту
1. Психологиялық тренинг
2.Автор орындығы»
ІІ. Мағынаны тану
1.ЖИГСО әдісі
2.Ассоциация әдісі
ІІІ.Ой-толғаныс
1.Рефлексия
2.Синквейн Эссе «Мен сумын»
IV. Бағалау
V. Кері байланыс. «Бір ұсыныс, бір пікір»
VI. Үйге тапсырма.
І. Қызығушылықты ояту.
1. Психологиялық тренинг. «Табиғат мінезі»
Тізбектеліп тұрамыз. Көзімізді жұмып, өзімізді табиғат аясында тұрғандай сезінеміз. Күн тамаша ашық, күн сәулесі шуақ шашып тұрғандай. Енді, көзімізді ашып, өзімізді еркін ұстаймыз.
Кенет, аяқ астынан жаңбыр жауады, қатты сіркірейді, баяу жауады...
2. Үй тапсырмасын сұрау «Автор орындығы » әдісі арқылы . 1 оқушы шығып оқушылардың қойған сұрақтарына жауап береді. Қалған оқушылар толықтырады.
1. Климат қалыптастырушы факторлар.
2. Климаттық белдеулер.
3. Адамның тіршілігі мен шаруашылық әрекетіне климаттың әсері.
ІІ. Мағынаны тану.
1.ЖИГСО әдісі арқылы мәтінмен жұмыс жасау. Мәтін бойынша оқушылар екі топқа бөлінеді. Оқушылар мәтінді толығымен оқып шығып, өзара топ ішінде талқылап, саралайды. Қажет болса, тақырып мазмұнын түсіну үшін өзара сұрақтар қояды. Мәтін бойынща презентация жасап, постер қорғайды.
І топ. «Өзен » тобы
ІІ топ. «Көлдер» тобі
Мәтін бойынша постер қорғау.
І топ
Өзен
ІІ топ.
Көлдер
2. Мұғалім қорытындысы «Ассоциация» әдісі
Көлдері
Өзендері
Жер асты сулары
Көп жылдық тоңы
Мұздықтары
Батпақтары
Ішкі сулары
ІІІ. Ой-толғаныс. (Рефлексия)
1.«Өзендер» тобына «Синквейн» әдісі арқылы 5 жолдық өлең шығару.
Өзен
Ағынды, ағынсыз
Ағады, қатады, құяды
Өзен жағалағанның өзегі талмайды.
Су.
2.«Көлдер» тобына «Мен сумын» эссе жазу.
«Мен сумын» Мен барлығына керекпін. Менсіз тіршілік сүру қиын. Сондықтан да барлық тіршілік иелеріне мен қажетпін. Ей адамзат баласы, мені ластамаңдар. Маған үнемі қамқор бола біліңдер. Мені үнемдеп қана пайдаланыңдар. Болашақты ойлаңдар!
Кері байланыс. «Бір ұсыныс, бір пікір»
ІV.Бағалау
Топтық жұмыс кезінде оқушыларды бағалау.
Топ мүшелеріне баға қою кезінде міндетті түрде бағалаудың бес критерий есептелініп, топтың бағасы түседі. Әрбір критерий бес балдық жүйемен бағаланады. Одан кейін қорытынды бағаны мұғалім соларды ескере отырып шығарады.
№
Оқушының аты-жөні
Мәтінді кластастарына түсіндіре алды ма?
Топта белсенділік танытты ма?
Өз идеясын ұсына алды ма?
Топтың ережесін сақтады ма?
Постер қорғауға шықты ма?
Топтың бағасы
Мұғалімнің бағасы
Үйге тапсырма: Кескін картамен, жұмыс дәптермен жұмыс. Еуразияның ішкі суларын оқу.