Просмотр содержимого документа
«Атмосфералық қолайсыз және қауіпті құбылыстар»
Аягөз ауданы, Бидайық ауылы
“Мұқатай Әбеулов атындағы жалпы білім беретін орта мектеп” КММ
география пәнінің мұғалімі
Сабақтың тақырыбы:Қазақстанда қолайсыз және
қауіпті атмосфералық құбылыстар
9.3.2.4. Қазақстанның атмосфералық қолайсыз және қауіпті құбылыстардың, таралу аумақтарын картада көрсетіп, сақтану шараларын ұсынады .
Оқу
мақсаты:
Сабақтың
мақсаты:
Қазақстанның атмосфералық қолайсыз және қауіпті құбылыстардың, таралу аумақтарын картада сипаттап, сақтану шараларын көрсетеді .
Тыңдалым: Қазақстанда жиі болатын қолайсыз және атмосфералық құбылыстардың қалыптасуы туралы қызықты деректер тыңдалады.
Оқылым : Берілген мәтінді оқып танысады.
Жазылым: Қазақстанда жиі болатын қолайсыз және қауіпті атмосфералық құбылыстардың қалыптасуы туралы деректерді, керекті мәліметтерді дәптерлеріне жазады, кескін картамен жұмыс жасайды керекті мәліметтерді жазады.
Айтылым: Мәтінді талдайды, сипаттайды сұрақ-жауап арқылы диалогқа түседі.
Тілдік мақсат
Құндылықтарға баулу
Қазақстанның атмосфералық қолайсыз және қауіпті құбылыстардың, таралу аумақтарын картада сипаттап, сақтану шараларын көрсетеді .
Белсенді оқу әдіс-тәсілдері
“Миға шабуыл”
“Қағаз бетіндегі
әдісі
саяхат ”
әдісі
“Кешенді постер”
әдісі
Дескриптор:
Дескриптор:
Дескриптор
Қолайсыз және қауіпті атмосфералық құбылыстарды таралу аймақтарын анықтайды;
Оқушылар, қолайсыз атмосфералық құбылыстардың түрлерін анықтайды
Қолайсыз және қауіпті атмосфералық құбылыстарды сипаттайды;
Қолайсыз атмосфералық құбылыстар адам денсаулығына әсерін талдап, анықтайды
Қолайсыз ж
Физикалық қасиеттерін анықтайды;
Қолайсыз атмосфералық құбылыстардың адам өміріне тигізетін әсерін сипаттайды
әне қауіпті атмосфералық құбылыстарды картада бейнелеп, көрсетеді.
Қоршаған ортаға тигізген әсерін сипаттап, көрсетеді.
ҚБ: топтық өзара бағалау. (өте жақсы, жақсы, қанағат) бағалау дәйектерін келтіреді.
Метеорологиялық жағдаймен құбылыстарды анықтайды.
ҚБ: жұптық бағалау («Кілт» әдісі бойынша өзара жұпта бағалайды)
Қолайсыз атмосфералық құбылыстардың сақтану шараларын ұсынады.
КБ: Мұғалім оқушылар жауаптарын тыңдай отырып, ұсыныс тілектерін айтып, кері байланыс береді
КБ: Мұғалім оқушылардың жұптық жұмыстағы іс- әрекетін бақылай отырып, ұсыныстар мен тілектер айтады, кері байланыс береді.
ҚБ: «Сағат тілі» әдісі бойынша топаралық бағалау. (жасалған жұмыстардың күшті және әлсіз тұстарын жазбаша түрде бағалайды)
КБ: Мұғалім оқушылардың топтық жұмыстарына ұсыныстар мен түзетулер айтады, кері байланыс береді.
Саралау
“Постер әдісі” арқылы сараладым
Тапсырмаарқылы саралау әдісі
ҚОЛДАУ арқылы саралау әдісі
Жұптық жұмыста оқушылар климаттық картада қолайсыз атмосфералық құбылыстарды анықтауда немесе орындай алмай жатқан жағдайда, менің тарапымнан қолдау болады, яғни қолдау арқылы сараланады
Физикалық қолайсыз құбылыстар түрлері
Сақтану шаралары
Себептері
Ұсыныстар
Экологиялық қолайсыз құбылыстар түрлері
Сақтану шаралары
Себептері
Ұсыныстар
Метереологиялық қолайсыз құбылыстар түрлері
Сақтану шаралары
Себептері
Ұсыныстар
Критериалды бағалау
Бағалау
Саралау
Бағалау
критерий
лері
Қазақстанның атмосфералық қолайсыз және қауіпті құбылыстардың, таралу аумақтарын картада сипаттап, сақтану шараларын көрсете алады.
№
1
Сабақ кезеңі
Үй тапсырмасы
Дескриптор
2
Ұпай
«Шындық па, әлде жалған ба?»
Өткен сабақ бойынша сұрақтарға толықтай жауап бере аламын
1
Өткен сабақ бойынша сұрақтарға жауап беруге қиналамын
Топтық жұмыс
0
«Ойлан, жұптас, пікірлес»;
Жаңа сабақтың теориясын толықтай меңгердім
2
Жаңа сабақтың теориясы толық меңгере алмадым, себебі түсініктемелерден қателесем
«Кластер»;
3
Жаңа сабақтың теориясын түсінбедім
1
«Венн-Диаграммасы»
4
Деңгейлік тапсырмалар
0
Жұптық жұмыс
Дескриптор бойынша ұпай
Жаңа сабақтың теориясын толықтай меңгердім
«Сәйкестендіру»;
0-8
Жаңа сабақтың теориясы толық меңгере алмадым, себебі түсініктемелерден қателесем
5
2
«Практикалық жұмыс»
1
Жаңа сабақтың теориясын түсінбедім
Сабақты қорытындылау
0
«5»
«4»
14-15
«3»
11-13
8-10
№
1
Критерийлер
А деңгейі
Дескрипторлар
2
3
В деңгейі
Кесте туралы ұғыммен таныстыру;
Бағалау баллдары
Кесте ұғымы туралы біледі
Кестенің шекараларын қоя алады
Кестені пішімдеу және
С деңгейі
1
Кесте құру
Кесте құрудың әдіс-тәсілдерін атай алады
редакциялау
1
Кесте құрудың тәсілдерін қолдана алу, салыстыру, ажырата білу.
Кестені пішімдеу бөлімін пайдаланудың жетістіктерін атай алады
1
Кестені шарты пішімдеу әдістерімен ерекшелейді
Бағаналарды ережеге сай сандық мәліметтермен толтыра алады
1
тәсілдерін
Кестедегі баған мен жолды ажырата біледі
үйрену.
1
1
1
Смайликтер
Кесте құрудың тәсілдерін қолдана алу, салыстыру, ажырата білу