Мектеп: №4 ЖББОМ | Қысқа мерзімді жоспар бөлімі 3-бөлім 3.2 Атмосфера | ||||||||||||||||||||||
Күні: 18.11.19-19.11-20.11 | Мұғалімнің ТАӘ: Тулеумухамбетова Г.С | ||||||||||||||||||||||
Сыныбы: 9 ә,в,б,г | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Қазақстандағы қолайсыз және қауіпті атмосфералық құбылыстар | ||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін сабақ мақсаты (оқу бағдарламасына сүйеніп) | 9.3.2.4 Қолайсыз және қауіпті атмосфералық құбылыстар пайда болатын және таралатын аумақтарды картадан көрсетеді және олардан қорғану шараларын ұсынады | ||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар :
Оқушылардың көпшілігі:
Кейбір оқушылар:
| ||||||||||||||||||||||
Бағалау өлшемі | Оқушылар:
| ||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаты |
Пәнге лайықты лексика мен терминология: Құрғақшылық, аңызақ жел, шаңды боран, қатқақ, көктайғақ | ||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды баулу | Өмір бойы оқып үйрену | ||||||||||||||||||||||
Пән аралық байланыстар | Қазақ әдебиеті, тарих | ||||||||||||||||||||||
Қосымша білім | 8-сыныптың география курсының,сәйкесінше, «Физикалық география. Атмосфера» бөліміндігі «Климаттың адам өмірі мен шаруашылық жұмыстарына әсері» тақырыбы бойынша алған білімдері | ||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||
Сабақтың басы | 1.Ұйымдастыру бөлімі Білім алушыларға Абай Құнабаевтың «Қыс» мезгіліне арналған өлең жолдары оқылады. Осы жерде ақынның келер жылы 175 жылдығы айтылып өтіледі. 2.Үй тапсырмасы «Үш қадам» әдісі арқылы тексеріледі. 1-қадам: Ең жоғарғы t0 Ең төмен t0 2-қадам: Ең жауын-шашын аз түсетін аймақ Ең жауын-шашын көп түсетін аймақ 3-қадам: Ауылшаруашылық дақылдары егілетін аудандар Дескриптор: 1. Бірін-бірі тексереді,сараптайды,бағалайды; 2. Ақпаратпен ынталы жұмыс жасайды. Қалыптастырушы бағалау Мадақтау арқылы,яғни «жарайсың», «жақсы», «талпын» | Кескін карта | |||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы | Слайд арқылы атмосфералық құбылыстарға қатысты суреттер көрсетіледі. Білім алушылар оларды ажыратып,ауызша түсініктеме беріп кетеді Видеоролик көрсетіледі Содан соң оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсаты таныстырылады. 1- тапсырма Топтық жұмыс 1 топ: Құрғақшылық.Қарлы боран 2 топ: Шаңды дауыл. Қатқақ 3 топ: Көктайғақ. Нөсер жаңбыр 4 топ : Тұман. Аңызақ Дескриптор:
2-тапсырма Картамен жұмыс Оқулықтың 105 бетіндегі 52 сурет бойынша картаны пайдалана отырып, «ойыңды тұжырымда» сұрақтарына жауап береді Дескриптор :
3-тапсырма «Сиқырлы сұрақтар» әдісі арқылы деңгейлік сұрақтар беріледі | Ютуб желісі Оқулық, Қосымша дерек көздері Оқулық, 105 бет 52 сурет | |||||||||||||||||||||
Сабақтың аяғы | «Бұл мәлімет шындық па немесе жалған ба?» әдісін қолданып, оқушыларға қателескен сұрақтарына жетелеу сұрақтарын беремін. 1.Көктайғақ ұзақтығы орта есеппен бірнеше минутта 1-2 сағатқа дейін болады,кейде мындай жауын-шашын бірнеше тәулікке дейін созылуы мүмкін. 2.Құрғақшылық ауылшаруашылығына үлкен экономикалық зиян әкеледі,өйткені ол топырақтағы ылғал қорын тауысады, оны құрғатады,өнімін жоғалтады. 3.Нөсер жауынның адамдар қозғалысы үшін қауіпті,себебі ол халықтың жолда жарақаттануына,жол көлік апаттарының артуына себепші болады. 4.Шаңды дауыл экономикаға үлкен зиян,өйткені қсімдіктердің тамырларын жалаңаштандырады, топырақ құнарын жоядығтірі ағзалар мен адамдар тыныс алу жүйесіне кері әсер етеді. Дескриптор: 1.Берілген материалдар бойынша шындық не жалған екенін анықтайды Кері байланыс Бағалау бетшесі Күні: Оқушының аты-жөні:
| ||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы Пән аралық байланыстыр. | |||||||||||||||||||||
Оқу мақсатын оқушылардың білім деңгейіне қарай саралап,сабақ мақсатын жоспарладым.Оқушының қажеттіліктерін ескере отырып,интерактивті тақта арқылы суретпен жұмыс ұйымдастырамын. | Оқушылардың тақырып бойынша білімдерін тексеру үшін бағалау бетшелерін қолдануды жоспарладым. |
|