Просмотр содержимого документа
«Ашы? саба? бразилия»
Сабақтың тақырыбы: §46-47. Бразилия
Сабақтың мақсаты:
1) Бразилия мемлекетінің қалыптасу тарихы, табиғаты және табиғат ресурстары, халқы, өнеркәсібі, ауыл шаруашылығы, көлік қатынасы, сыртқы экономикалық байланыстары туралы білімдерін қалыптастыру;
Дамытушылық:2) Бразилияға сипаттама бере отырып, өз беттерімен білім алып,
шығармашылық қабілеттерін арттырып, қорытынды жасай білу;
Тәрбиелік:3) Өз бетінше ізденіп, жұмыс жасауға, өз ойын еркін айтуға тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: Дүние жүзі саяси картасы, атлас, кесте, кескін карта ,презентация.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: іздену
Сабақтың тәсілі: топпен, ұжымдық, жеке – дара.
Сабақтың барысы:
I) Ұйымдастыру кезеңі.
II) Үй тапсырмасын тексеру.
§44-45 Латын Америкасының ауыл шаруашылығы, көлік қатынасы.
(өзара сұрақ - жауап).
1 топ сұрағы:1.Ауыл шаруашылығы жайлы не білеміз?
2. Қант қамысы туралы не білесіңдер?
2 топ сұрағы:1.Мал шаруашылығы салалары туралы не білесіңдер?
2. Какао, банан экспорттауда қандай елдер алдыңғы орында?
3 топ сұрағы:1. Мақта талшығының 70% қандай елдерге ие, көлік қатынасы
туралы не білесіңдер?
2.Көлік қатынастары жайлы не білесіңдер?
Қосымша сұрақ:1.Сыртқы экономикалық байланыстары?
2.Қазақстанның аймақ елдерімен қарым-қатынасы?
III) Жаңа сабақ.
а) ой шақыру.ТАБЛИЦА ТОЛТЫРУ
1) Бразилия туралы не білесің?
2) Сабақтың тақырыбымен таныстыру.
ә) мағынаны тану (оқушылар мәтінді оқып, танысады §46-47).
1) топтық жұмыс
1 – топ: мемлекеттік қалыптасу тарихи, табиғат және табиғат ресурстары.
2 – топ: халқы, өнеркәсібі.
3 – топ: ауыл, мал шаруашылығы. көліктік қатынасы, сыртқы экономикалық байланыстары.
2) дәптермен жұмыс: кесте толтыру.
Мемлекет жерінің ауданы
Халқы
Астанасы
Мемлекет құрылымы
Табиғаты
Шаруашылығы
Сыртқы экономикалық байланыстары
3) картамен жұмыс: Бразилияның шекарасын анықтап, астанасы мен ірі қалаларын белгілеу.
IV) Сабақты бекіту:
«Ой қозғау» Бразилия туралы не білесің? Сын тұрғысынан ойлау БББ кесте толтыру.
Білем
Білдім
Білгім келеді
Тест
«Бразилия»
«Пау – Бразилия» бұл:
Алтын
Асыл тастар
Бағалы металдар
Ағаш
Амазонка
Ел астанасы Рио – де – Жанейродан, Бразилияға көшірілді?
XX ғ, 50 ж
XX ғ, 60 ж
XX ғ, 90 ж
XXI ғ, 60 ж
XX ғ, 70 ж
«Батпақты жер» қай ойпатта кездеседі?
Патагония
Пантаная
Амазонка
Парани
Бразилия
Дүние жүзіндегі темір қоры жөнінен 1 – ші орындағы кен орны?
Белен
Сан – Луис
Альтамира
Каражес
Мараби
Экваторлық, субэкваторлық белдеулердегі ылғалды экваторлық ормандар бұл:
террая
льянос
кампос
терра роса
сельва
«Гевая» ағашынан алынады:
табиғи каучук
махагони
ваниль
араукария
ананас
Саванналар мен сирек ормандар бұл:
Сельва
Кампос
Терра роса
Льянос
Террая
«Терра роса» бұл:
қара топырақ
сұр топырақ
қызыл топырақ
күлгін топырақ
ашық – қоңыр топырақ
Мал шаруашылығы жөнінен қай елден кейінгі орында?
Қытай
АҚШ
Үндістан
Ресей
Қазақстан
Бразилия жерінің қанша бөлігін ормандар алып жатыр?
½
2/4
2/3
4/5
3/4
Тест жауабы:
1) д 6) а
2) в 7) в
3) в 8) с
4) д 9) с
5) е 10) с
Тест критерий (бағалануы)
10 – «5»
8 – 9 – «4»
7 – 5 – «3»
4 – н төмен – «2»
.
V) Қорытынды: видео материал «Бразилия» көру.
VI) Рефлексия: бүгінгі сабақтан алған әсерлерін әр оқушы өз ой – толғауын жазып, жауап ретінде қағазға стикер арқылы қыстырады.
VII) Бағалау: әр топ басшы бағалау парағын тапсырады, мұғалім жинақтап, қорытынды баға қояды.
VIII) Үйге тапсырма:
§46-47 оқу
сұрақтар мен тапсырмаларға жауап беру (260-бет)
кескін картаға «Қаражас тау – кен орталығы . Ауыл шаруашылығы картасы.
Америка елдері туралы мәліметтермен танысыңдар (интернет жүйесімен жұмыс істеуге арналған тапсырмалар).