kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

7-сынып сабақ жоспары. География пәні

Нажмите, чтобы узнать подробности

Жаңартылған білім мазмұнындағы сабақ жоспары.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«7-сынып сабақ жоспары. География пәні»

Қысқа мерзімді жоспар

Мектеп: «Теміртау қаласы №9мектеп-лицейі»КММ

Күні:05.05.2017ж Мұғалімнің аты-жөні:Жуламанова С.М

Сынып:7 Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сыныптың тақырыбы:


Литосфераның құрылысы мен заттық құрамы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сәйкес)

Литосфераның құрылысы мен заттық құрамын анықтайды


Сабақтың мақсаты:







Барлық оқушылар орындай алады:Литосфера Жер шарының қандай қабығы екенін және нелерден құрылғанын біледі.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Жер қыртысының типтерін жіктей алады

Кейбір оқушылар орындай алады:Жер қыртысын құрайтын заттарды,тау жыныстарын талдай біледі.

Бағалау критерийі






1.Жер қабықтары жайлы мәлімет айта біледі

2.Жердің ішкі құрылысын түсіндіре алады

3.Жердің заттық құрамын салыстырады, топтап жіктейді.

4.Литосфераның құрылымын сызбанұсқада талдайды.

5.Литосфераның заттық құрамын талдай отырып,пайдалы қазбалардың қорын болжайды


Тілдік мақсаттар




Барлық оқушылар орындай алады:Оқушылар жаңа ұғымдарды топта түсіндіре алады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:Оқушылар бақылау мен құбылыстарды заттар мен денелердің қасиеттерні ауызша, жазбаша сипаттай алады

Кейбір оқушылар орындай алады:Оқушы суреттерді ауызша және жазбаша сипаттап өзінің идеясын салыстырады.



Құндылықтарға баулу






Литосфераның заттық құрамын анықтау барысында пайдалы қазбалардың маңызын сипаттай алады, экологиялық жағдайын жақсарту жолдарын жобалауға баулу

Еліміздің байлықтарына шолу жасай отырып, туған жерге деген сүйіспеншілігін арттыру



Пәнаралық байланыс








Жаратылыстану және биология пәндерімен өсімдік, жануарлар қалдықтарынан шөгінді тау жыныстарының пайда болу жолдарын түсіндіру барысында байланыс жүргізіледі.

Тарих пәнімен тау жыныстарының пайда болу кезеңдерінде мәліметтер алады

Экологияпәнімен литосфераны қорғау шараларын түсіндіру

Химия пәнімен литосфераның заттық құрамын талдау барысында түсіндіріледі.



Алдыңғы білім











1.Жер шарының пайда болу тарихын біледі

2.Жердің сыртқы көрінісін сипаттай алады.

3.Жердің литосфера «тас қабығы» екенін айта біледі.

4.Пайдалы қазбаларды біледі.






Сабақтың жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Дереккөздер, ресурстар


Сабақтың басы 10минут

I Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен амандасу, түгендеу

Сынып оқушыларына жағымды жағдай жасау.

«Тілек айту»Оқушылар бір-біріне ең жақсы тілектер айтып, мейірімді бөліседі.

Тау жыныстарының атаулары бойынша оқушыларды үш топқа бөлу.Сыныпқа кіргенде тау жыныстарының суреттерін таңдау арқылы «Шөгінді», «Метаморфтық», «Магмалық» атауларға бөлу.

«Миға шабуыл» әдісі:

1.Жер шарының жасы?

2.Жердегі ең алғаш пайда болған материк атауы?

3.Жер шарының жалпы ауданы?

4.Пайдалы қазбалардың маңызы жайлы түсіндіріңіз

5.Жер шарының қабықтарын айтып бер?

6.Жер кыртысын бұрғылау әдісімен зерттеуге бола ма?

7.Жер қыртысының құрамы, құрылысы, шығу тегі және оны өзгерткен кұбылыстар туралы қалай мәлімет алуға болады?

8. Сейсмикалық әдіс жер қыртысы кандай жыныстардан тұратындығын айқындай ма?

9. Жер қойнауын зерттеу ондағы кен байлықтарын игеруге жол аша ма?

Бағалау: Мадақтау арқылы

Стикер, суреттер

Сабақтың ортасы 20минут

Қызығушылықты ояту: Жаңа тақырыпты бейнеролик көрсету арқылы ашады.

"Ойлан,бірік,бөліс"жеке ойланады,топпен мәтінді талқылайды,мәтін ішінен топтар сыныпта бөліседі топтық жұмыс орындатады. Топ мүшелері жаңа тақырыпты постер арқылы қорғайды.

Топтық жұмыс тапсырмалары

І топ: Литосфераның құрылымы

ІІ топ: Заттық құрамы

ІІІ топ: Тау жыныстары

Бағалау: Топтар бірін-бірі бағалайды.

І-деңгейдегі тапсырма:

«Білгенге маржан» әдісі.Термин сөздермен жұмыс:Суретке қарап отырып кестедегі бос торкөздерге мәлімет толтырады.Оқушылар жеке түрде орындайды.


Атаулар

Анықтамасы

1

Литосфера


2

Мантия


3

Ядро


4

Жер қыртысы


5

Тау жыныстары


Бағалау:Әр дұрыс жауапқа 1ұпайдан

«Сәйкестендір»:Оқушылар топпен орындайды. Төменде көрсетілген суреттер арқылы тау жыныстарын түрлеріне қарап топтастырсуреттерді реттеу мысалы: гранит,әктас, мәрмәр,кварц,көмір,мыс,ас тұзы.

12. 34


5678


Шөгінді тау жыныстары





Магмалық тау жыныстары





Метаморфтық тау жыныстары





Смайликтермен бағалау.

ІІІ. Топтық жұмыс

«Географиялық диктант»

1.Тау жыныстары ......және .......тау жыныстары болып бөлінеді.

2.Шөгінді жыныстар ......,.........,............ деп бөлінеді.

3.Қатты жыныстардың үгіліп,ағын су,желдің тасымалдануынан............ пайда болады.

4. Құрлық пен судағы өсімдік пен жануарлар қалдықтарынан п.б................. шөгінділер.

5.Температураның әсерінен өзгергенжыныстар...............деп аталады.

Бағалау:Әр дұрыс жауапқа 1ұпайдан

«Ойлан, тап» Картамен жұмыс:Оқушылар картадан нысандарды көрсетеді.

Жер шарындағы жас пен көне тауларды картадан көрсету:

Альпі,Гималай,Орал, Мұғалжар, Аппалачи,Кордильера,Анд, Кавказ,Атлас,Климанджаро

Бағалау:Әр дұрыс жауапқа 1ұпайдан

Постер,стикер,карта,атлас,

Тау жыныстарынң үлгілері

Бейнеролик

http://www.bilimland.kz/kk/content/lesson/14042-zherding_ishki_qurylysy

Сергіту сәті:2минут

Сабақтың соңы 13минут

Сергіту сәті:Оқушылар бейнероликтегі іс-қимылдарды қайталайды.

Жеке жұмыс

1.Оқулықтағы мәтіннен пайдаланып мұхиттық және материктік жер қыртысын салыстыру.

«Вен диаграммасы»сратегиясы



2. Мұғалім сабақты қорытындылайды.

3.Кейінгі оқу: 3 деңгейлік тапсырма түрінде беріледі.

1) А деңгей:Оқу

2) В деңгей: Заттық құрамын кесте түрінде жазу

3)С деңгей:Не үшін литосфераның құрамы және құрылымы қазіргі күнге дейін болжау түрінде түсіндірілуде?

https://www.youtube.com/watch?v=Vwa5zBMF_WU







Саралау-Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Қорыта келгенде өз сабағымда мен оқушыларға СТО,саралау әдіс-тәсілдерінен

«Миға шабуыл»,

"Ойлан,бірік,бөліс",«Білгенге маржан»,

«Сәйкестендір»,

«Географиялық диктант», «Ой қозғау», «Венн диаграммасы» әдістерінен пайдалана отырып,оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттырып, шығармашылық қабілеттерін дамыттым.

Бағалау –Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Бағалау критерийлеріне және тапсырмалардың орындалуына қарап 1ұпайдан жинақталып баға шығарылды.


Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық –коммуникациялық технологияларды қолдану.


Тау жыныстарын минералдарын көрсету барысында қауіпсіздік ережелерін қадағалау.

Сергіту сәтін ұйымдастырдым.

Психологиялық жағдай жасадым.






Бағалау критериийлері

Білемін

Түсінемін

Қолдану

Талдау

Синтездеу

Баға/ұпай

1

Атлас және картамен жұмыс жасай алуы

1

1

1

1

1

1

2

Тапсырмаларды орындай білуі

1

1

1

1

1

1

3

Шартты белгілерді сызып көрсете білуі

1

1

1

1

1

1

4

Теориялық білімі

1

1

1

1

1

1

5

Термин сөздермен жұмысы

1

1

1

1

1

1

«5» баға-26-30ұпай, «4» баға-21-25ұпай, «3» баға-16-20ұпай,

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы жіне қолжетімді болдыма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?

Сабақ жоспарынан ауытқулар болдыма және неліктен?

Сабақ барысында межеленген мақсаттарға ерісті.

Оқушылар сабақ мақсаты бойынша тапсырмаларды орындап шығады.Саралау тапсырмалары оқушылардың деңгейлеріне қарап құрастырылан. Сабақ кезеңдері уақыт бойынша өткізілді.

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаландыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.

Рефлексия

Төмендегі суреттерді пайдалана отырып рефлексия өткізіледі.

Жақсы түсіндім Орташа түсіндім түсінбедім





















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: География

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
7-сынып сабақ жоспары. География пәні

Автор: Жуламанова Союзхан Мирзабаевна

Дата: 12.11.2017

Номер свидетельства: 438380
