Просмотр содержимого документа
«"Шығыс Еуропа жазығы" ашық сабағы»
Алматы қаласыӘуезов ауданы№175 “Жаңа Ғасыр” гимназия
География пәнінің мұғалімі:
Есқожанова Паникүл Жумабековна8“М” сынып
Топ ережесі:
Сабаққа кешікпеу.
Құрал-жабдықтары түгел болу.
Ұялы телефон өшірулі тұру керек.
Топ мүшелері бірін-бірі сыйлау керек.
Топта қатты сөйлемеу керек.
Топ мүшелері нақты шешімді бірауыздан келісіп қабылдауы керек.
Топтың мүшелері уақытты дұрыс пайдаланып үйренуі керек.
Сабақтың негізгі қорытындысын түйіндей білуі керек.
Өзін-өзі дұрыс бағалауды үйрену керек.
Топтың жауабын тыңдай білу
Сабақтың тақырыбы:Шығыс Еуропа жазығыСабақтың мақсаты:1. Білімділік: Оқушыларға Шығыс Еуропа жазығы туралы, соның ішінде географиялық орны туралы, пайдалы қазбалары туралы білім береді, көмектеседі, бағыт -бағдар береді.2. Дамытушылық: Оқушыларды тақырыптық карталарды салыстыра отырып Шығыс Еуропа жазығының физ-географиялық жағдайын өз мүмкіндігінше анықтауға дағдыландырады. Проблемалық жағдайлар туғызу арқылы оқушы көзқарастарын қалыптастырады.3. Тәрбиелік: Шығыс Еуропа жазығымен таныса келе, оқушыларды қоршаған ортаны қорғауға баулиды.Өз отанына деген сүйіспеншілік пен патриоттық сезімдерін арттырады.
Сабақтың типі: аралас сабақ
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру сәті
2. «Көпір» үйге берілген тапсырманы пысықтау
3.Блум таксономиясы бойынша жаңа сабақты игеру
4. Сергіту сәті
5. Жаңа сабақты бекіту
6. Үйге тапсырма
7. Бағалау
8. Рефлексия
«Көпір» Үй тапсырмасын пысықтау
1. Қазақстан аумағын физикалық-географиялық тұрғыдан аудандастырған қай ғалым? Берг
2.Елімізді нешефиз-географиялық аймаққа бөлді? 9
3. Қандай негіздерге сүйене отырып аймақтарға бөлді?
Қалыптасуы мен дамуына, жер бедеріне, геологиялық құрылымына, табиғат байлығына байланысты.
4. Еліміздің жер бедерінің ерекшеліктері қандай? Жазықтар, аласа,биік таулар
5. Картадан ірі жазықтарды көрсет.
6. Картадан аласа таулар мен биік тауларды көрсет.
Блум таксономиясы
Білімді игеруге бағытталған 6 қадам
Блум таксономиясы
Бағалау
Жинақтау
Қолдану
Талдау
Түсіну
Білу, тану
«Білу» Бос тұрған жерге қажет сөз бен сөз тіркестерін жаз:
1. Қазақстанға Шығыс Еуропа жазығының _____________ бөлігі енеді.
2. Шығыс Еуропа жазығының аумағына_________ қыраты, _______, _________ жазықтары кіреді.
3. Теңіз деңгейінен төмен нүктесі (-26м) ____________ .
4. Орал алды үстірті Мұғалжар тауы мен ________________ аралығында жатыр.
5. Бұл жазық алғаш ______________ тау қатпарлығында көтерілуге ұшыраған.
6. Шығыс Еуропа жазығының үстінен _____,_______,____ табиғат зоналары өтеді.
«Түсіну»
Себебін анықтаңдар:
1- ші қатар: Неліктен Шығыс Еуропа жазығы жанатын пайдалы қазбаларға бай болып келеді?
2 –ші қатар: Неліктен Шығыс Еуропа жазығында сыртқы күштердің әрекеті жақсы байқалады?
3 –ші қатар: Неліктен Шығыс Еуропа жазығының өзендерінің (Ойыл, Жем) арналары жиі құрғайды?
«Талдау» Шығыс Еуропаның жер бедерінің ерекшелігі
Солтүстігі
Оңтүстігі
Шығысы
Батысы
«Қолдану»
1-ші қатар: Кескін картадан Шығыс Еуропа жазығының физ-географиялық орнын сызып, табиғат зоналарын көрсету. .
2-ші қатар: Кескін картаға Шығыс Еуропа жазығының жер-су атауларын (номенклатура) белгілеу.
3-ші қатар: Кескін карта Шығыс Еуропа жазығының пайдалы қазбаларын түсіру.
«Жинақтау»
Тақырыптың басты идеясын сызба түрінде беріп, толтыру.
Шығыс Еуропа жазығы
Бағалау
Шығыс Еуропа жазығының еліміз үшін қандай маңызы бар?
1.
2.
3.
4.
Бекіту сұрақтары
1.Шығыс Еуропа жазығы Қазақстанның қай бөлігінде орналасқан?
2.Климаты неліктен құрғақ, континентті болады?
3. Жер бедерінің ерекшеліктері қандай?
4. Қандай пайдалы қазбалары бар? Олар қай жерде орналасқан?
5. Солтүстік Қазақстанның өзендері қай алаптарға жатады?
6. Қандай табиғат зоналары орналасқан?
Рефлексия
Сабақтан алған әсерің?
Бағалау парағы
Үй тап сырмасы бойынша
Аты - жөні
1.
Білу
2.
2 балл
1 балл
Түсіну
3.
4.
1 балл
Талдау
5.
Қолдану
2 балл
Жинақтау
2 балл
6.
Бағалау
7.
2 балл
8.
Бекіту
1 балл
Жалпы сумма
1 балл
9
10.
Үйге тапсырма:
1. Шығыс Еуропа жазығы тақырыбын оқу, талдау. 2.Сұрақтарға жауап беру 174 бет.
3. Шығыс Еуропа жазығы туралы туралы қосымша материалдар жинақтау