kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Солтүстік қазақ жазығы қысқа мерзімді жоспары

Нажмите, чтобы узнать подробности

Солтүстік қазақ жазығы қысқа мерзімді жоспар

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Солтүстік қазақ жазығы қысқа мерзімді жоспары»

САБАҚ: Солтүстік қазақ жазығы

МЕКТЕП:Жамбыл атындағы мамандандырылған мектеп-интернаты

КҮНІ: 27.02.2018 жыл.

МҰҒАЛІМНІҢ АТЫ-ЖӨНІ:

Бекберлінов Назыбек Талғатбекұлы

СЫНЫП: 8 «Б»

ҚАТЫСҚАНДАР САНЫ:

ҚАТЫСПАҒАНДАР САНЫ:

САБАҚТА ҚОЛ ЖЕТКІЗІЛУГЕ ТИІСТІ ОҚУ МАҚСАТЫ (SMART МАҚСАТТАРЫ/ СТАНДАРТПЕН БАЙЛАНЫСТЫРУ)

- Оқушылар Солтүстік Қазақ жазығы аймағы тақырыбымен оқып танысады.Тақырып бойынша тірек-сызба жасап,бір-біріне түсіндіреді.

-Жұмыс жасау барысында өзара сыйластық сезімдері артады.

-Өзіндігінен жұмыс жасау арқылы шығармашылық ізденісі үстінде болады.


САБАҚ МАҚСАТТАРЫ

Барлық оқушылар (А, В, С оқушы жасай алады):

- Барлық оқушылар: Тақырыпты түсініп, сол бойынша сұрақ қойып жауап бере алады.

Оқушылардың басым бөлігі (А, В (көптеген оқушылар жасай алулары керек):

Әр түрлі тапсырмаларды орындайды, талдайды.

Кейбір оқушылар (А (кейбір оқушылар жасай алуы тиіс)):

Тақырыпқа байланысты тест орындайды, сатылай талдайды, эссе жазады

ТІЛДІК МАҚСАТ

Оқушылар (сипаттай алады): Оз ойларын нақты, дәйекті жеткізу арқылы географиялық тілде сойлей алады. Сұрақтарға нақты дәлелдемелер арқылы, толық жауап бере алады.

Географиялық ұғымдар мен түсініктер

АЛДЫҢҒЫ ОҚУ

Өткен білімді еске түсіру және байланыстыру

ЖОСПАР

ЖОСПАРЛАНҒАН УАҚЫТ (Сабақтың жүру барысы/40 м.)

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыздар)

Тілдік стратегиялар

(оқылым,

тыңдалым,

жазылым,

айтылым)

РЕСУРСТАР

Басталуы (Қызығушылықты ояту)

Тұсаукесер

Білу

5 мин


Түсіну

10 мин

3 топқа бөлу.

Солтүстік қазақ жазығы

Ой қозғау әдісі

Дәптерге орындалған тапсырманы тескерген соң, өткен сабақты бекіту мақсатында «сөйлемді аяқтап жаз» тапсырмасын орындату.

Миға шабуыл” әдісі

  • Солтүстік қазақ жазығы жайында не білесіңдер?

Т-1

Ж-1

А-1

3 топқа бөлінеді

Үй тапсырмасына сұрақтар арқылы жауап береді. Оқушылар жауап береді, жаңа сабақ тақырыбына көңіл бұрады

Ортасы (Мағынаны тану)

Қолдану

7 мин



Солтүстік қазақ жазығы жайлы видео көрсетілім

Топтық жұмыс

1-топқа тапсырма:

а) Географиялық орнын

б) Жер бедері

2-топқа тапсырма:

а) Пайдалы қазбалары

б) Климаты

в) Өзендері мен көлдері

3-топқа тапсырма:

а)Табиғат зонасы

б) өсімдіктері

в) жануарлары



А-2

О-1

Т-2

Ж-2


Топтар өз тақырыптарын қорғап, өзара бірін-бірі бағалайды


«+», «-», «қызықты» бағалауы бойынша

Аяқталуы (Ой толғаныс)


  • Тест жұмысы

А-3

Ж-3

Т-3

Сұрақтарға ойланып жауап береді

Тест түрлерімен таныс болады, тапсырмалар орындайды

Смайликтер арқылы бағаланады

Талдау

3 мин

Венн диаграммасы арқылы Тұран жазығы және Солтүстік қазақ жазығының ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табу.








Ж-4

А-4

Т-4

Смайликтер арқылы бағаланады

Жинақтау

5 мин

Жаңа сабақты бекіту

  • " Солт. қазақ жазығына байланысты тұжырымдарды анықтау:

  • «Сандар сөйлейді» деп аталатын сұрақтар, Берілген сандарды оқушылар «сөйлетуі» керек.

А-5

Т-5

Сұраққа өмірмен байланыстыра отырып жауап береді.

Смайликтер арқылы бағаланады

Бағалау


5 мин

Топ басшыларының бағалауы

Рефлексия

Үйге тапсырма: Солтүстік қазақ жазығы тақырыбын оқу, Солтүстік Қазақ жазығының аудандары бойынша кесте жасау

А-6

Т-6


Кері байланыс жасалынады.

Бағаланады.

Қосымша ақпарат

«Ашық сабақтар» сайты, Оқулық

Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Неғұрлым қабілетті оқушыларға қандай міндеттер

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?


Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс

-Барлық оқушылар (А, В, С): Үйге тапсырма бергенде қабілеті жоғары оқушыларға Қазақстанмен байланысын анықтау

- Әр жауап берген сайын смайликтер таратып отырамын.


Интербелсенді тақтаны пайдаландым, үй тапсырмасына оқушыларға интернеттен тақырыпты толықтыру масатында эссе жазуға тапсырма беремін.

Рефлексия (соңында)

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?




















































Үй тапсырмасын сұрау.

Дәптерге орындалған тапсырманы тескерген соң, өткен сабақты бекіту мақсатында «сөйлемді аяқтап жаз» тапсырмасын орындату.

1.Тұран жазығы алып жатыр-( Батыстан шығысқа дейінгі үлкен аумақты)

2.Тұран жазығына кіреді- (Маңғыстау облысының жартасы,Үстірт,Торғай үстірті,Арал маңы, Сырдария бойы, Қызылқұм, Мойынқұм,Балқаш-Алакөл аймағы)

3.Тұран жазығында көп кездесетін пайдалы қазбалар-мұнай мен газ,құрылыс материалдары,ас тұзы,сода)

4.Қаңтардың орташа температурасы- ( с-18,-19 ,о -5, -7)

Шілденің орташа температурасы- (+22,+23 )

5.Шауын-шашын мөлшері- (80-100)

6.Тұран жазығының ірі өзендері-(Сырдария,Шу, Талас,Іле)

7.Тұран жазығының шаруашылық маңызы- (мал шаруашылығына қолайлы)

8.Тұран жазығындағы қорықтар- (Барсакелмес,Үстірт)

Ауызша талдай отырып оқушылар бір-бірінің жұмысын тескеріп, бағалайды.

Бағалау критериі тақтаға жазылып қойылады:

7,8 дұрыс жауап-5 5,6 дұрыс жауап-4 3-4 дұрыс жауап-3

Жаңа сабақ: Ойтүрткі.

- Еліміздің аумағын қанша географиялық аймаққа бөлеміз?

-Біз қай аймақта тұрамыз ?

-Қалай ойлайсыңдар,бүгінгі сабағымыз еліміздің қай аймағы туралы болмақ?

Иә,сабағымыздың тақырыбы: «Солтүстік Қазақ жазығы аймағы»

-Бұл тақырыпты оқуда алдымызға қандай мақсат қоямыз?

-Сабақ соңында нені біліп шығуымыз керек?

Оқушылар айтқан бірнеше критерииді тақтаға жазып қою керек.

Табыс критерииі:

-Солтүстік Қазақ жазығын картадан көрсете алу.

-Жазыққа географиялық тұрғыдан сипаттама беру.

-Тақырып бойынша өз білімін және сыныптастарын бағалай алу.

Жаңа сабақты оқып игеру үшін «Солтүстік Қазақ жазығына галлереялық саяхат» жасаймыз.

(Егер оқушылар көп болса 4 топқа бөлуге болады.)

Оқушыларға тақырып бөлініп беріледі.Әр оқушы өз тақырыпшасымен жұмыс жасап, постерге тірек-сызба немесе кластер жасайды.Жасалған постерлер айнала ілініп қойылады.

Оқушылар айнала саяхат жасайды,әр оқушы өз постерін таныстырып отырады.Сөйтіп оқушылар тақырыппен толық танысып шығады.

Әр оқушыға бағыт-бағдар беріп,қосымша сұрақтар қойып отырамын.

Қорытынды:

Сонымен,сабағымыздың мақсатына жеттік пе?

Солтүстік Қазақ жазығы жайлы не білдік, өзіміздің  бүгінгі тақырыпты қаншалықты деңгейде меңгергенімізді тексеру үшін шағын тест орындайық.

1.Солтүстік қазақ жазығы Қазақстанның мына аймағында орналасқан:

А.Оңтүстікте В.Шығыста С.Батыста Д. Солтүстікте

2.Солтүстік қазақ жазығының қазіргі жер бедері қалыптасқан дәуір:

А.Кайнозой В.Мезазой С.Архей Д.Полезой

3.Жазықтың жер бедері негізінен:

А.Таулы В. Таулы-үстіртті С. Жазық Д.Ойлы

4.Ішкі ерекшеліктеріне сәйкес Солтүстік қазақ жазығы ауданға бөлінеді:

А. 3 В. 2 С. 5 Д. 4

5.Солтүстік Қазақ жазығының пайдалы қазбалары дұрыс көрсетілген тізімді көрсет:

А. Темір,никель,көмір,уран,хромит В. Мұнай,газ,көмір С. Алтын,мыс,күміс

Д. Мұнай,алтын,боксит

6.Жазықтағы шілденің орташа температурасы:

А. +15, +19 градус В. +18, +20 градус С. +12, +18 градус Д. +10,  +20грдус

7.Жазықтың негізгі өзені:

А.  Әйет В. Шідерті С. Ертіс Д.Обаған

8.Солтүстік қазақ жазығының орманында өсетін ағаштар:

А.Шырша,емен В.Қайың,көктерек С.Қайың, шырша Д.Балқарағай,шырша

9.Жазықтағы қызыл кітапқа енген жануар:

А. Орман сусары В.Елік С.Түлкі Д.Сілеусін

10.Жазықта орналасқан қорық:

А. Ақсу-Жабағылы В.Наурызым С.Қорғалжың Д. Барсакелмес

Жауабы:

1-Д, 2-А, 3-С, 4-Д, 5-А, 6-В, 7-С, 8-В, 9-А, 10-В.

Жауабы тақтаға ілініп,оқушылар бір-бірінің жұмысын ауысып тексеріп бағалайды.

9,10-5

7,8-4

5,6-3

Жаңа сабақты бекіту:

Солт. қазақ жазығына байланысты тұжырымдарды анықтау:
А) Оның құрамына Жалпы Сырт, Каспий маңы, Жем үстірті кіреді (жауап: қате, бұл Шығыс Еуропа Жазығына қатысты)
Ә) Ол оңт - де Сарыарқамен шектеседі. (жауап: дұрыс)
Б) Оның басты өзені Ертіс (жауап - дұрыс)
В) Шөл, шөлейт зоналары таралған (жауап - қате, бұл Бетпақдалаға қатысты)
Г) Қайың, көктерек, сәбізшөп өседі (дұрыс)
Д) Негізгі басты өзені - Жайық. (дұрыс емес) (Дұрыс жауаптары - ә, б, г.)
«Сандар сөйлейді» деп аталатын сұрақтар, Берілген сандарды оқушылар «сөйлетуі» керек.
1) 200 - 250км, 2) 1700км, 3) 100м, 4) 18 - 20°С, 5) 350мм, 6)- 17,- 19 °С.

Жауаптары: 1 - Солт. Қазақ жазығының Қазақ жеріндегі Оралдан Алтайға дейінгі қашықтығы.
2 - Есілдің Қазақстан жеріндегі ұзындығы
3 - Жазықтың солтүстігінде биіктігі
4 - Шілденің орташа температурасы
5 - Жауын-шашынның мөлшері
6 - Қаңтардың орташа температурасы.


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: География

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Солтүстік қазақ жазығы қысқа мерзімді жоспары

Автор: Бекберлінов Назыбек Талғатбекұлы

Дата: 27.02.2018

Номер свидетельства: 459898
