География сабағында экологиялық білім берудің маңызы
География сабағында экологиялық білім берудің маңызы
Әлеуметтік инфрақұрылым салалары Мирхан 11 наурыз 2013 12734 0 0 Пәні: Қазақстанның экономикалық және әлеуметтік географиясы Сабақтың тақырыбы:§18. Әлеуметтік инфрақұрылым салалары Сабақтың мақсаты: Білімділігі: Әлеуметтік инфрақұрылым кешені туралы түсінік беріп, көзқарастарын қалыптастыру. Оның мақсатымен танысу, оның тұрмыстық қызмет көрсету, халықтың демалысын ұйымдастыру салалары және олардың орналасу факторлары туралы біліп, Қазақстандағы әлеуметтік инфрақұрылым қызметінің даму деңгейін анықтау. «Рекреация», «рекреациялық ресурстар», «рекреациялық шаруашылық», рекреациялық аудан деген түсініктердің мағынасын анықтау. Дамытушылығы: Есте сақтау қабілеттерін дамыту, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру. Кескін картаға Қазақстанның рекреациялық аудандарын түсіру арқылы Қазақстанның инфрақұрылым кешені туралы білімдерін бекітіп, картамен жұмыс істеу икемділіктері мен дағдыларын арттыру. Тәрбиелілігі: оқушыларға еліміздің табиғатын таза ұстауға, зиян тигізбеуге тәрбиелеу, экологиялық бағытқа баулу, отансүйгіштікке, ұйымшыл, білімді болуға тәрбиелеу. Сабақтың көрнекіліктері: Қазақстанның экономикалық аудандары картасы, атлас, кескін карта, интерактивті тақта, Power Point презентациясы. Пәнаралық байланыс: тарих, әдебиет, туризм. Сабақ түрі: Ашық сабақ. Әдіс тәсілдері: түсіндіру,, миға шабуыл жасау стратегиясы, тірек - сызба, түртіп алу, топпен жұмыс,«географиялық дуэл» кестемен жұмыс Сабақ барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі II. Үй тапсырмасын тексеру. III. Үй тапсырмасын бекіту. IV. Жаңа білімді қалыптастыру. V. Жаңа білімді бекіту. VI. Қорытынды. Жаңа сабақты қорытындылау. VII. Бағалау. VIII. Үй тапсырмасын беру. I. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Сыныпқа келіп оқушылармен амандасу. 2. Сыныптың тазалығына, сабаққа дайындықтарына, оқу құралдарына мән беру. 3. Жоқ оқушыларды белгілеу. II. Үй тапсырмасын сұрау. I «Миға шабуыл стратегиясы». 1. Қазақстан көлік және коммуникация кешенін нелер құрайды? (Су көліктері, теміржол, әуе, автомобиль, құбыр жолдары және телекоммуникация.) 2. Статистикалық мәліметтер бойынша Қ - ғы көлік кешеніндегі мекемелер саны? (2803) 3. Көлік 4 неден тұрады? (құрамдас бөліктен ) 4. Көліктің құрамдас бөліктерін атаңыз? (көлік құралдары, жолдар, ұйымдар, тиеу - түсіру пунктері) 5. Халық пен өндіріске қызмет көрсететін кешен?(инфрақұрылымдық) 6. Экономикаға қан жүргізетін жүйе деп нені айтамыз? (көлік) 7. Бойлық бағытындағы магистралдар нешеу және қандай? Қандай аудандардан өтеді?(. Орынбор - Ташкент 2. Түркістан - Сібір. 3. Трансқазақстан) 8. Ендік бағыттағы транзиттік ірі теміржол магистралдары:. (Оңтүстік Сібір. Орта Сібір). 9. Қазақстандағы алғашқы ірі темір жол? (Орынбор - Ташкент) 10 Ең жас әрі жылдам дамып келе жатқан көлік түрі?(теңіз көлігі) 11. Еліміздің теңіз қақпасы? (Ақтау порты) 12. Қазақстанның ұлттық әуе тасымалы? ( «Эйр Астана») II. «Әріптер сыры». Сұрақтың жауабы таңдаған әріптеріңізден басталу керек. А Ә Д И Қ М Ө С Т Ш Г Ж 1. А - Мұнай машиналарын жасайтын орталық қала - Атырау 2. Ә - Рентген аппаратурасын шығаратын заводы бар қала - әрине Ақтөбе қаласы. 3. Д - АҚШ - тың автомобилдер деп аталатын қаласы.- Детройт 4. И - Турин қай елдің автомобиль жасайтын компанииясы. 5. Қ - Кен шахталық бұйымдарды шығаратын обл - Қарағанды 6. М - Теледидар мен техникалық бұйымдар тетіктерін шығаратын обл - Менің ойымша Алматы қаласы. 7. Ө - Конденсатор бұйымдарын шығаратын орталық - Өскемен. 8. С - Темір жол подшипниктерінің орталығы - Степногорск 9. Т - Аккумулятор шығаратын орталық - Талдықорған. 10. Ш - Пресс автоматтар шығаратын орталық - Шымкент 11. Г - Даймлер, Крайслер қай елдің компаниялары - Германия 12. Ж - Мицубиси, тойота мотор қай елдің автокөлік компаниялары - Жапония III. Картамен жұмыс. Су көліктерін, автомобиль және темір жол магистральдарын жазу тақтаға. III. Үй тапсырмасын бекіту. Қосымша сұрақтар арқылы. IV. Жаңа білімді қалыптастыру. Жоспар: 1. Тұрмыстық қызмет көрсету.(сауда, денсаулық сақтау, білім беру). 2. Халықтың демалысын ұйымдастыру.(рекреация, рекреациялық Әлеуметтік инфрақұрылымның негізгі мақсаты - халыққа қызмет көрсету. Бұл өзіне 30дай саланы қамтитын кешен. Тұрмыстық қызмет көрсету бойынша оларға жататындар - сауда, тұрмыстық қызмет көрсету мекемелері, шаштараз, кір жуатын жерлер, киім, аяқ киім тігу орындары, денсаулық сақтау, білім беру мекемелері жатады. Сауда – халыққа тұтыну тауарларын ұсынады. Ол үлкен партиямен немесе бөлшектеп сатумен ерекшеленеді. Халықтың әл - ауқатының өсуіне байланысты, сауда құрылымында азықтық емес тауарлар үлесі көбеюде. Адамдар азық - түліктен етке, ұн және ұннан жасалған өнімдерге, көкөніске, май, қант, кәмпит сатып алуға, азықтық емес тауарлардан киім, аяқ киім тұрмыстық электр бұйымдар сатып алуға ақша жұмсайды. Сауданың негізгі бөлігі базарларға тиеді. Елімізде 50 мыңнан астам дүкендер бар. Ең қажетті тауарлармен сауда жасайтын кішігірім дүкендер көп таралған. Барлық тауарлар Алматыда сатылады. Адамдарды әр түрлі аурулардан қорғау үшін денсаулық сақтау маңызды рөл атқарады. Елімізде 4, 5 мың ауруханалар мен 170 мыңнан астам дәрігерлер медициналық көмек көрсетеді. Еліміздің басты денсаулық сақтау орталықтары - Алматы, Астана, Қарағанды мен Семейде орналасқан. Білім - қалаға қарағанда ауыл мектептерінің саны 3 еседей көп бірақ оқушылар саны жөнінен қалалардың үлес салмағы аздап жоғарылау. Еліміздің ең студенттік қаласы - Алматы. 181 оқу орындарының 66 - сы орналасқан. Студенттер саны бойынша Шымкент, Қарағанды, Астана, тараз қалалары ерекшеленеді. Елімізде сан алуан мамандық алу үшін жағдай жасалған. Әл - Фараби Ұлттық Университеті, Гумилев атындағы Евразия университеті, Ұлттық техникалық университет. Ол - адамдардың өздерінің қызметі. Туризм, саяхаттар, курорттық ем алу бұның барлығы бір сөзбен айтқанда – рекреацияға бірігеді. Рекрециялық шаруашылық құрамына қонақ үйлер, мен базалары, санаторийлер, турбазалар кіреді. Рекреациялық ресурстардың 2 түрі бар: табиғи рекраециялық, мәдени - тарихи ресурстар. 1 шісіне адамдар барып демалатын немесе ұнататын табиғат сарқырамалар, жартастар, үңгірлер. мәдени тарихи - арғы ата бабаларымыздың қолдарымен жасап кеткен ғайыптары. Кесенелер, храмдар, тасқа салынған суреттер. Мамандануы бойынша бөлінеді. Минералдық бұлақтар Сары ағаш, Алма - арасан, Шучье. Су тоғандары бойынша Қапшағай, Бұқтырма. Таулы аймақтардың саяхат пен туризм жақсы дамыған. Солтүстік Тянь - Шань, Көкшетау, Алтай. Рекреациялық ресурстардың тарлаған жері - оңтүстік Қазақстан. Хан тәңірі шыңы,, Шарын каньоны. Медеу мұз айдыны, Шымбұлақ тау шаңғы курорты орналасқан. Көптеген туристер Тараз ескерткіштері мен Отырар мұражай қорықтарына Кіші түрік Меккесі - Түркістанға келеді. V. Жаңа білімді бекіту. I Оқулықтағы тақырып соңындағы тест тапсырмалары. 1. Әлеуметтік инфрақұрылым салалары. 2. Әлеуметтік инфрақұрылымды орналастырудың шешуші факторы 3. Даналап сату. 4. Сауданың ең тығыз орналасқан кәсіпорындары 5. Қазақстандағы бөлшек және көтерме сауданың орталығы 6. Білім беру мекемелерінен халық қоныстанған зонада ең біркелкі орналасқандары 7. Демалысты ұйымдастыратын адамдар мен арнаулы мекемелердің қызметі 8. Демалыс, емдеу, туризм үшін пайдаланылатын табиғат нысандары мен адам қызметі қандай қорларға жатады. 9. Қазақстандағы басты туризм орталығы 10. Қазақстандағы ең ежелгі курортты зона. II. Географиялық дуэл. Картамен жұмыс Картадан объектілерді көрсету. VI. Қорытынды. Жаңа сабақты қорытындылау. 1. Әлеуметтік инфрақұрылым салалары. 2. Әлеуметтік инфрақұрылымды орналастырудың шешуші факторы 3. Даналап сату. 4. Сауданың ең тығыз орналасқан кәсіпорындары 5. Қазақстандағы бөлшек және көтерме сауданың орталығы VII. Бағалау. Оқушылардың сұрақтарға белсенді жауап беріп тапсырмаларды жақсы орындап, дұрыс жауап берген оқушыларды бағалаймын. VIII. Үй тапсырмасын беру. §18. Әлеуметтік инфрақұрылым салалары. «Біздің сыныптың туристік таңдауы» атты сауалнама арқылы зерттеу жүргізіңдер. Кері қайту Ілмек сөздер: География, әлеуметтік инфрақұрылым салалары
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«География сабағында экологиялық білім берудің маңызы»
Мазмұны
Кіріспе
1 тарау. Оқушыларға экологиялық білім Қазіргі ғылыми-техникалық және әлеуметтік прогресс жағдайындағы Экологиялық білім беріп тәрбиелеудің мәні.
Мектеп оқушыларының табиғатқа деген көзқарасын дамыту.
Мектеп оқушыларын табиғатты қорғау жөніндегі нақты 2 тарау. География сабақтарында және сабақтан Географияны экологияландыру.
География сабақтарында экологиялық тәрбие беру.
Экология жөніндегі сабақтан тыс тапсырмалар.
Қорытынды.
Кіріспе
Қазіргі кезде айналадағы ортаны қорғау мен Табиғат байлықтарын қорғау және тиімді пайдалану Өндірістің өсуіне қарай табиғаттан алынатын шикізат Ал табиғатпен қарым-қатынасты дұрыс жолға Адам мен табиғаттың соншалық нәзік байланысына Адамның табиғатқа бағытталған өзімшіл шабуылынана Міне, сондықтан да оқу құралдарын «экологияландыру» «Экология» деген сөз «тіршілік ету Қазіргі заманғы ғылымда «экология» деген сөздің Сондықтан да жастарды айналадағы табиғи Мектеп оқушылары алғашқы экологиялық білімді көптеген Бұл көмекші құрал 2 тараудан тұрады. Бұл тарауда автор табиғатты қорғау Келтірілген мысалдар экология жөніндегі тәрбиеге қатысты «Мектеп оқушыларына география сабағында және Мұнымен қатар методикалық газет, журналдар мен Автор, әрине, мұнда оқушыларға экологиялық тәрбие 1 тарау. Оқушыларға экологиялық білім Қазіргі ғылыми-техникалық және әлеуметтік прогресс жағдайындағы Қазіргі әлем табиғатының ғылыми түсінігі экологиялық Осы заманғы ғылым мен техника адамның Осы өндіргіш күштердің Жер бейнесін тіпті ХХ ғасырдың соңғы онжылдықтары дүние жүзі Экологиялық білім беріп тәрбиелеудің мәні.
Экологиялық білім беру мен тәрбиелеу мәселелері Экологиялық білім беру оқушыларға педагогикалық тұтастық Экологиялық білім берудің мақсаты мектеп Экологиялық білім беру мен тәрбиелеудің міндеттеріне Табиғат пен қоғамның өзара жан-жақты байланысын Оқушылардың сезімі мен сенімін дамытып, оларды Табиғат – сұлулықтың өмір-бақи тайсылмас қайнар Олай болса, тәрбие саласындағы экологиялық көзқарас Мектеп, сондай-ақ күллі білім беру жүйесі Экологиялық мәдениет адамда белгілі бір дәрежеде Прогресті педагогика жеке адамды қалыптастыруда Табиғатпен етене жақын өскен баланың орны Орсы халқының В.Г.Белинский, А.Г.Герцен, Н.А.Добролюбов және Орыс халқының ұлы педагогы К.Д.Ушинский баланың Классикалық педагогиканың идеяларын пайдаланған советтік Табиғатты оқып-үйрену мен оқушылардың орнымен тығыз Табиғатты ақыл-ой және адамгершілік-эстетикалық тәрбие мақсатында Мектеп оқушыларының абиғатқа деген
қарым-қаынасын дамыту.
Мектептегі оқу кезеңдері, оқушылардың жас ерекшеліктеріне Енді балалардың жас ерекшеліктеріне қарай табиғатқа Жас ұландар (9-11 жас). Олар көк-жасыл Бұл жастағы балалар ойнап жүргенде табиғатқа Ересек балалар (12-15 жас). Бұлар экономикалық Осы жастағы мектеп оқушыларында, әсіресе қыз Бұл жастағы балаларда патриоттық сезім басым Жоғары кластың оқушылары «табиғаттан өзіңе керектіні Мектеп оқушыларының табиғат қорғау жөніндегі
нақты іс-әрекеттері.
Мектеп оқушылары табиғат қорғау қозғалысы мен Еліміздегі сан алуан, аймақтардағы өндірістік Қазіргі кезде біраз жылдан бері қоғамдық Алматы облысының ауыл-селоларында оқу-өндірістікбригадаларының жұмысы Жас ұландарды табиғат аясында жүріп, бірлесіп Теледидарда жарияланған «Табиғат сақшылары» деп аталатын Көктемгі су тасқыны кезінде шалшықтарда Балалардың мектеп орманында жүргізілетін жұмыстары да Оқу қызметін ұймдастырудың ерекшелігі сол, оның Мұндай практикалық жұмыстардың педагогикалық тиімділігі 2 тарау. География сабағында және тыс кезде оқылатын экология мәселелері.
Географияны экологияландыру.
Мектеп географиясының курсы, шындығына келсек, интегралды Мұны қазір Қарабұғазкөл, Чернобыль, Ладога, Байкал, География пәнін оқытудағы экологиялық принцип Енді табиғат пен қоғамның өзара ықпал Мектептегі география пәнінде табиғаттың қоғам өміріндегі Онда табиғат байлығының сан алуан География пәні жөніндегі жаңа бағдарламаның ерекшелігі Мұндағы әрбір курста, әсіресе «Материктер Бағдарламадағы ережелер табиғаттың өзгеру факторларын білуге, Оқулықтардың жаңа басылымдарындағы экологиялық материалдардың ауқымы Экологиялық проблемалардың қалыптасуы кезеңінде оқушылардың Географияда экология тақырыбына көп орын берілуі Табиғат процестерін оқып-үйренуге көңіл бөлуді күшейту Сонымен, география қай кезде де өз География сабақтарында экологиялық тәрбие.
Экологиялық білім беру мен халық ағарту Мектептерде көп жыл бойы атқарған қызметінің География пәнінің мұғалімдері алдында табиғат пен География пәні оқытылатын жылдардың Жаңа бағдраламалық талаптардың енгізілуі оқушылардың экология 4-5 кластарға табиғаттану пәнін өткенде, сондай-ақ Ырғалған терек, тал, қайың
Өлкенің орап алабын.
Қарасам қанша тоймаймын,
Сәулетті ғажап даланың.
Көгалдан шық қарайды
Көзіндей құстың жылтылдап.
Ән мен жыр бөлеп маңайды,
Кең өлке жатыр күй тыңдап...
География пәнінен 6-класта өтілетін алғашқы сабақта Оқушыларға экологиялық тәрбие берудің ең қолайлы Аталған тақырыпты өтерде әңгімені мынадай сөздерден Осы жерлен бастап судың өмір үшін Мұндай әдіс жергілікті жердегі өлкетану, тұрғын Тақырыпты қортындылау үшін оқушыларға мынадай сұрақтар Қазақстанның контур картасына барлық аса маңызды Егер өздерің тұрған жерде көл болса, Өздерің тұрған жерде бөгет және су Өздерің тұрған жердегі құдықтардың тереңдігін, Өздерің тұрған жердің өзен-көлдерін қорғау үшін Қазақстан территориясында өзен қорлары қалай бөлінген? Қазақстанның өзендері қандай алаптарға бөлінеді?
Қазақстан өзендерін су жинауына қарай қандай Солтүстік Мұзды мұхит алабының өзендерін таңдар.
Қандай өзендер кеме жүзуге, қандай Республика территориясында көлдер қалай бөлінген? Оның Мектеп оқушыларының суды қорғау жөніндегі шараларға Жаңа бағдарламалық талаптардың енгізілуіне оқушылардың экология Сабақ соңында белгілі ақын Тұрсынзада Есімжановтың Су жүргізер тіршіліктің тамырын,
Су жоқ болса, тірлік тамам бауырым.
Судың біздер біле тұра маңызын,
Көп болған соң ұмытамыз қадірін, - деген өлеңін оқып беруге болады.
Жерді қорғау жөнінде әңгіме басталған Оқушылар адамның кейбір жөнсіз іс-әрекетініңнегізінде Оқушы ларға экологиялық тәрбие берудегі Орман зонасы жайында сабақ өткенде орман Қазір біздің елімізде қорықшалар мен қорықтардың Өз республикамыздың табиғатын оқу барысында Қазақстанда Оқущылардың бойына табиғатқа ысырапқорлықпен, жауыздықпен Мектеп оқушыларының еңбектік қам-қарекеті экологиялық Бүкіл материктердің табиғат жайы оқылатын 7-кластың «Материктің қайсыбір өңірінде тұщы судың жетіспеуі» Африканың жануарлар дүниесіне тән жағдайларды сөз Экология жөніндегі сабақтан тыс тапсырамалар.
География сабақтары бойынша экологиялық экскурсияға шығу.
Экологиялық мәселелердің нақты іс-тәжірибесімен танысу мақсатында Бұған нақты мысал ретінде жылу Оқушыларды ЖЭС-ке экскурсия жасауға дайындау.
Оларға мынадай мәселер жөнінде алдын ала ЖЭС-тің қай жерге орналасқандығы, Оқушыларға мынадай тапсырмалар беру қажет.
Осы ЖЭС-те электр жабдықтарының сенімді де Экскурсияның мазмұны.
Оқущылар ЖЭС-тің қандай жерге орналасқанын Экскурсияның қорытындысын шығару.
Мұғалім келесі сабақта ЖЭС-тің жалпы құрылымын Географиялық апталықтар мен кештердің
экологиялық маңызы.
Мектептерде өткізілетін географиялық апталықтар мен кештер Мұндай «Апталықтардың» нақтылы бағдарламасын Экология тақырыбындағы географиялық кештердің мақсаты Барлық класта да әр түрлі экологиялық Жерді қоршаған ауа қабаттарының құрылымы.
Ауа қабаттарының қорғаныс қызметі және оның Ауа қабаттарының неден ластанатыны және Алматыда өндіріс қалдықтарымен ауаның ластану Ауа қабаттарын қорғау.
Осы баяндамаларда көрініс тапқан материалдарды мұғалімнің Географиялық семинар.
Семинардың өзге оқу сабағын ұймдастыру үлгілеріне Семинарлық сабақтар жоғары класс оқушыларын өз Семинар сабақтарына қажетті тақырыптарды оқушылардың «ТМД мен шетел ғалымдары бейбітшілік пен «Айналадағы ортаны ластайтын негізгі көздер».
«Табиғат байлықтарын ұтымды пайдалану».
«Космосты игеру және табиғатты қорғау».
«Биосфера және айналадағы ортаны қорғау».
«Табиғатқа антропогендік ықпал ету».
«Ғылыми-техни калық прогрестердің зардаптары және оларды Семинар басталғанға дейін алдын ала оқушыларға Талқыланған материалдарды дұрыс түсініп, терең қабылдауы Оқушыларды еңбекке баулып, тәрбиелеу жүйесінде Мектеп оқушылары табиғатпен - өсімдіктермен, жануарлар Қазір көптеген селолық мектептерде, оның ішінде Оқушыларды еңбекке баулып, тәрбиелеу жүйесінде фабрика, Оқушылардың өндірістік бригадалары соңғы жылдары ерекше Қорытынды
Бұл күндері экологиялық мағлұматтар жалпы білім Экологиялық білім жағдайындағы географиялық көзқарастарды Міне, оқушыларға экологиялық тәрбие берудің осыншалық Қазір адамзат баласының жай-күйді жалпы тіршілік Осындай қауіп-қатерді түсіну және оқушыларға экологиялық Біз экологиялық мәдениет жетістіктерін шын мәнісінде Қазір жас ұрпаққа экологиялық тәрбие беру Табиғат біздің пейіште өмір Оны сақтап, қорғауға ықылас білдіретін әрбір Экологиялық хал-ахуалды жақсарту жөнінде елімізде 1