kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Біржасушалы және көпжасушалы ағзалар

Нажмите, чтобы узнать подробности

оррррррррррррррррррррррррррррррррррооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооо

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Біржасушалы және көпжасушалы ағзалар»


Ұзақмерзімдіжоспардың

тарауы: 6

Жаратылыстану

Күні:

Сынып:

Мектеп:Үшарал қаласы №1 орта мектебі

Мұғалімнің аты-жөні:

Коканова Карлыгаш Сериковна

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Біржасушалы және көпжасушалы ағзаларды сипаттау

Осы сабақта қол

жеткізілетін оқу мақсаттары

(оқу бағдарламасына

сəйкес)

5.6.2.2. Біржасушалы және көпжасушалы ағзаларды сипаттайды


Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

- Жануарлар әлеміне біржасушалы және көпжасушалы ағзалардың жататынын және тірі ағзалардың маңызын біледі.

Оқушылардың басым бөлігі:

-біржасушалы және көпжасушалы ағзалардың түрлерін, ерекшеліктерін топтарға жіктелуін анықтай алады.

Кейбір оқушылар:

-біржасушалы және көпжасушалы ағзалардың құрылыс бейімділіктерін талдайды, жіктейді.

Бағалау критерийі

-біржасушалы және көпжасушалы ағзалардың тіршілік ортасын бір-бірінен ажыратып айтады.

-жануарлар арасындағы қарым-қатынасты сипаттайды.

-жануарлар топтарының бір-бірінен құрылыс айырмашылығын және қоректену тәсілі мен тіршілік ортасына қарай топтастырады.

Тілдік мақсаттар

Сабақ барысында терминдермен, ұғымдарды

Бейтараптық Бәсекелестік Жыртқыштық Симбиоз

Нейтрали Конкуренция Хищничество Симбиоз

Neutralism Competition Preying On Others Symbiosis

Паразитизм

Паразитизм

Parasitism

т.б сөздерді топтық жұмыс барысында, бір-біріне сұрақ қоюда қажетті сөз тіркестерімен орынды пайдалануға және жазылым-оқылым, айтылым жазылым,тыңдалымына қолдау көрсету.

Құндылықтарға баулу

Пікірталас.Табиғатты қорғауға үйренеді. Алған білімін пайдаланады.Өзара ынтымақтастық, мейірім, қарым-қатынас жасау арқылы адамгершілікке баулу.

Пəнаралық байланыс

Биология, химия, физика, шет тілі

Алдыңғы білім

Тірі ағзалардың патшалыққа бөлінуін, айырмашылығын, қасиетін, топтарға бөлінуін біледі.

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Дерек

көздер,

ресурстар

Сабақтың басы

І.Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа даярлықтарына назар аудару. Оқушылардың ойларын бір ортаға шоғырландыру.

ІІ. Психологиялық ой сергек Бармақ арқылы оқушылардың дайындығын психологиялық көңіл- күйін білемін.

ІІІ. Топқа бөлу:

«Бактериялар»,«Саңырауқұлақтар»,«Өсімдіктер»,«Жануарлар» суреттері арқылы оқушыларды төрт топқа бөлемін.

ІV. 1)Үй тапсырмасы: «Оңай және қиын сұрақтары» әдісі арқылы жинақтап аламын.

р/с

Оңай сұрақтар

Қиын сұрақтар

1

Біржасушалы ағзаларды ата?

Омыртқасыз және омыртқалы ағзаларды ата.

2

Көпжасушалыларға қандай ағзалар жатады?


Жануарлар мен өсімдіктер дүниесінің

түрлері қанша?


2) «Уақыт шеңбері» әдісі сыртқы шеңбер ішкі шеңберге сұрақ қояды, немесе керісінше.

3)Видео көрсету. Жасуша құрлымы

Сілтеме: www. Bilimland.kz

«Үміт ағашына» жаңа сабақтан не күтетіндігін тамырына оқушылар жазып береді.

Оқытудағы интербелсенді әдістерді оқу құралы




Суреттер тарату арқылы топқа бөлемін

таныстырылым




Үміт ағашы макетін қолдану

Сабақтың ортасы


Талдау










Сергіту сәті



Жинақтау








Жигсо әдісі(әр топ берілген тапсырмаларды топтарында талқылайды, келесі топ мүшелеріне сағат тілі бойынша ауысып түсіндіреді) Бактерия. Амеба. Гидра. (суреттерін көрсетіп қою)

І топ: Мекен ортасы

ІІ топ:Қоректенуі

ІІІ топ: Құрылысы

ІV топ: Пайдасы мен зияны

Бағалау критерийлері

Дескриптор




Дискриптор

Жануарлардың пайдасы мен зиянын салыстыра алады

Жануарлардың ерекшеліктерін салыстырады





«От шашу»

«Семантикалық карта» (кесте толтыру) Жеке жұмыс орындатамын.



Оқылым





Кесте толтыру


р/с

Біржасушалы және көпжасушалы ағзалар

Мекен ортасы

Қоректенуі

Құрылысы

Пайдасы және маңызы


1

Бактерия






2

Амеба






3

Гидра






4

Шұбалшаң






5

Қоңыз






6

Құрбақа







Бағалау критерийлері

Дескриптор

Жануарлардың ерекшеліктері туралы білімдерін жинақтайды

Жануарлардың ерекшеліктері туралы білімдерін жинақтады

Сабақтың соңы


Бағалау
























  1. «Тірек сызба» әдісі арқылы оқушыларға жұптық тапсырма беремін (Бейтараптық. Бәсекелестік. Жыртқыштық. Паразитизм сөздерін жіктеп қарым-қатынасын айтып береді)

Бағалау критерийі

Дескриптор

Нақты биологиялық терминді қалыптастыра отырып, мысалмен қарым-қатынасын сипаттай алады, адам өміріндегі маңызын айтады.

-терминдерді қалыптастырды

-мысал келтірді.

-қарым-қатынасын сипаттады.

3.Кері байланыс «Үміт ағашы» әдісіне егер оқушы сабақ соңында күткен нәтижеге жетсе, стикерге жеткенін жазып жемісін іледі.

Үйге тапсырма: «Табиғаттағы тіршілік үшін күрес» тақырыбы бойынша тест дайындау.

Әдіскер сайты

Саралау – Сіз оқушыларға

қандай тəсілмен көмектесесіз?

Сіз басқаларға қарағанда

қабілетті оқушыларға қандай

тапсырмаларбересіз?

Бағалау – Сіз

оқушылардың

материалды игеру

деңгейін қалай тексеруді

жоспарлап отырсыз?

Пəнаралық байланыстар.

Денсаулық жəне

Қауіпсіздік техникасын

сақтау. Ақпараттық-

коммуникациялық

технологияларды

қолдану

Саралау тапсырмасы

«Жигсо» әдісі, «Тірек сызба» әдісі алған білімдерін саралаймын.


Қалыптастырушы бағалау.

Өзара бағалау.

Кері байланыс ұсыну

Бақылау, қадағалау



Сабақ бойынша

рефлексия

Сабақмақсаттары

немесеоқу

мақсаттары шынайы

жəне қол жетімді

болды ма?

Барлық оқушылар оқу

Мақсатына қол

жеткіздіме? Егер

оқушылар оқу

мақсатына жетпеген

болса, неліктен деп

ойлайсыз? Сабақта

саралау дұрыс

жүргізілдіме?

Сабақ кезеңдерінде

Уақытты тиімді

пайдаландыңыз ба?

Сабақжоспарынан

Ауытқулар болдыма

жəне неліктен?


















Қорытындыбағалау

Сабақта ең жақсы өткенекі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпалетер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың

жетістіктері/ қиындықтары туралы нені анықтадым, келесісабақтарда не нəрсеге назар

аудару қажет?












Получите в подарок сайт учителя

Предмет: География

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 6 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Біржасушалы және көпжасушалы ағзалар

Автор: Коканова Карлыгаш Сериковна

Дата: 12.11.2018

Номер свидетельства: 485121
