kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

7 cынып Биология пәні "Жүйелеудің маңызы"

Нажмите, чтобы узнать подробности

7.1C   Тірі ағзалардың көп түрлілігі

Мектеп: И.Журба  жом

Күні: 02.10.2017ж

Мұғалімнің аты-жөні: Г.Наурызова

СЫНЫП: 7  «А»  «Ә»

Сабақтақырыбы

Жүйелеудің  маңызы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Жүйелеудің маңызын түсіндіру

Сабақмақсаттары

  • Жүйелеу/систематика ұғымын біледі, анықтама бере алады;
  • Берілген жануарды және өсімдікті жүйелеу арқылы жіктей алады;
  • Таксономиялық иеарархияның ретімен айта алады.

Бағалаукритерийлері

  • Берілген суреттердегі ағзаларды топтастырады;
  • Жүйелеу/систематика мағынасына анықтама бере алады;
  • Сөздікпен жұмыс істеп, бейнежазба бойынша сұрақтарға сұхбат бере алады;

Тілдік мақсаттар

 

Ағзалардың  құрылыс ерекшеліктерін анықтай алады және ауызша сипаттайды

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

түрлер, сипаттамалық белгілері, омыртқасыздар, омыртқалылар,  омыртқасыздар, дихотомиялық кілт, бактерия, вирус, саңырауқұлақтар, біржасушалы, көпжасушалы ағзалар, патшалық, тип, класс.

Сөздік

  •  
  • Worm - шұбалшаң
  • Cat - мысық
  • Fish - балық
  • Bear - аю
  • Lion - арыстан
  • Tiger - жолбарыс
  • Deer - елік
  • Tree - тоғай
  • Livingthings– тірі ағзалар
  • Kingdom– патшалық/дүние
  • Phylum - тип
  • Class - класс
  • Order - отряд
  • Family - тұқымдас
  • Genus  - туыс
  • species–түр
  • Animals - жануарлар
  • Chord  - хордалылар
  • Mammals - сүтқоректілер
  • Carnivorous -етқоректі
  • Felin - мысық тұқымдастар

Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы

Тірі ағзалардың классификациясы ….

Түр дегеніміз -..

Туыс дегеніміз - …….

Құндылықтарды дамыту

 

Оқушылар бір – бірінің ойын тыңдап, өзара сыйластықты көрсетеді.

Қоршаған ортаны қорғау құндылықтарын дамытады.

Пәнаралық байланыстар

Ағылшын тілінде берілген сөздікпен танысып, бейнематериалмен жұмыс кезіңде иеархиялық жіктеуді қарастыру арқылы жаңа сөздерді талқылау, топта суреттермен жұмыс істегенде тірі ағзаның атауы екі тілде болады.

Тірі ағзалардың таралуы туралы ақпараттарды қарастырғанда география пәнімен байланыстыра алады.

АКТ қолдану дағдылары

Оқу үрдісін активтендіру үшін интерактивті тақталарды пайдалану;

Бейнежазбаны көре отырып сөздікпен жұмыс істей алады

Бастапқы білім

Оқушылар «жіктеу», «тірітабиғатпатшалығы», «омыртқалы және омыртқасыз жануарлар» (5-сынып) ұғымдарына анықтама бере алады

Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0 –6мин

(Тж) Оқушыларға түрлі ағзалардың суреттерін таратып беріңіз, (суреттің атауы үштілде берілді)оларды сыртқы ерекшеліктеріне қарай топтастырып, сұрыптауын сұраңыз.(екі топқа екі түрлі суреттер беруге болады)

Суреттер

http://www.arkive.org/education/teaching-resources-11-14

7-10 мин

10-15 мин

17-22 мин

22-28 мин

28-36 мин

(Тж) Сыныппен бөлінген ағзалардың әр түрлі топтарын талқылаңыз. Бөлуді барлығы бірдей жүзеге асырдыма? Топтар бір-бірінің орындаған жұмысын тексереді, егер олардың ойынша қате болса, оны түзеп береді.

(С) Оқушылармен  бірге систематика/жүйелеу ғылымы туралы түсінігін беріңіз.  Бірінші тапсырманың А бөлімін орындау. Оқушыларға жұмыс парағы бойынша бағалау критерийлері мен дескриптерді беріңіз

(С) Оқушыларға «Classification of living things» - «Тірі ағзалардың классификациясы» атты бейнежазба көрсетіңіз, қосымша осы бейнежазбаны көрер алдында оқушыларға сөздік таратып беріп, 3 минут жеке немесе жұпта талдауын сұраңыз.

(Жж) Оқушылар жұптық жұмыс кезіңде бейнежазбаны сұрақтар қоя отырып талқылаңыз. Бейнежазба бойынша сұрақтар конферткесалып, оқушыларға таратып беріңіз. Сол сұрақтарға оқушылар кезектесіп жауап береді.Оқушылар жауап бергенде бірін- бірі толықтыруды сұраңыз.

Бұл тапсырмаойын сұхбатретінде қарастырылады.

1-ші сұрақ Неліктен тоғайды жүйелеудің/систематиканың бірінші кезеңінде алып тастады?

2-ші сұрақ Қай жануардың осы бейнежазбада омыртқасы болған жоқ? Омыртқасыз жануарлардың өкілдерін атап көріңіз

3-ші сұрақ Балық пен арыстанның негізгі айырмашылығы неде?

4-ші сұрақ Арыстан мен бүркіт екеуі де жыртқыш (етқоректі) жануарлар, бірақ неге бүркіт арыстан отрядына жатпайды?

5-шы сұрақ Тұқымдас деген сөзді қалай түсінесіз, мысал келтіріңіз

6-ші сұрақ Туыс деген сөзге анықтама беріңіз

7-ші сұрақ  Таксономия ұғымын түсіндіріңіз

(ҚБ) Тапсырма В және С бөлімінде оқушыларға толық таксономиялық тәртіпті көрсету үшін бір ағзаны пайдаланыңыз. Олармен ағзаларды кіші топшаларға топтастыру қажеттігін талқылаңыз. Егер оқушы тапсырманы орындап болса, қосымша тапсырманы орыңдауға болады.

Суреттер

Жұмыспарағы

Бейнежазба

https://www.youtube.com/watch?v=vqxomJIBGcY

сөздік

конферт

сұрақтар

PPT

сұхбат

Жұмыспарағы

36-42 мин

42-45мин

Кері байланыс, жұмыс рефлексиясы.

(Жж) Оқушылар өз тапсырмаларын орындап болған соң, бір-бірінің жұмысын тексеруді сұраңыз.

(Ж) Сабақтын нәтижесін, керібайланысарқылы берілгенсмайликтерді белгілеп, өзінің түсінген деңгейін көрсетуді сұраңыз.

Түсіндім

жақсы

орташа

нашар

Жүйелеу/

систематика ұғымын білемін, анықтама бере аламын

Жануар мен өсімдікті жүйелеу арқылы жіктей аламын

Таксономиялық иеарархияның ретімен айта аламын

Жұмыс парағы

Кері байланыс кестесі жұмыс парағы

Ү/ж

Қосымша тапсырманы орындау

Оқушының өзіне ұнайтын өсімдіктің түрін таңдатып, жіктеу жүйесін сызып көрсетуді сұраңыз.

(сіз өсімдік тұралы қысқаша мәлімет(қызықты деректер, сиптатама, мәлімет т.б.) бере аласыз, өсімдіктің суреттің тапсырмада сала аласыз)

Жұмыс парағы

Қосымшаақпараттар

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Дифференциация сын тұрғысынан ойлау (сұхбат ретінде сұрақтар) және жақынарадағы даму аумағы арқылы жүзеге асады.(ағылшын тілі мен академиялық тілмен байланысты), бірін бірі бағалау арқылы берілген сұрақтар бойынша оқушылар кері байланыс жасауды үйренеді.

1. топта оқушыларға суреттерді жіктеу кезіңде визуалдар көшбасшылықты алуы мүмкін. Бұл сатыда оқушылар екі тілде жануарлармен танысады

2. бейнежазбаны екі тілде қарастыруға болады, сондықтан оқушылар қай тілде таңдағаның сұрап, өткізуге болады.

3. бейнежазба бойынша сұхбат алғанда оқушылар өздерінің сыни тұрғыдан ойлау қабілетін көрсете алады. Онымен қоса бірін-бірі бағалайды.

4. оқушылар тапсырманы орындаған кезіңде, егер оқушы тез тапсырманы орындап болса, сол оқушы қосымша тапсырманы орындайды

5. кері байланыс кезіңде оқушылар бірін-бірі бағалап, жақсарту жұмыстарын ұсына алады.

Сабақта зертханалық не практикалық жұмыс жоқ. Өте аз мөлшерінде презентация қолданылады. Омыртқа жотасы мен көзді сергіту үшін жаттығулар орындау;

Сабақта оқушылардың жасына сәйкес 3-4 минуттық бейнежазба қолданылады.

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Сабақ көбінесе өздерін бағалау мен бірін-бірі бағалаудан жоспарланған. (сурет тапсырмаларында, бейнежазбадағы сұхбат тапсырмасында және кері байланыста)

Оқушылардын жеке тапсырмаларын тексеру барысында.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. 

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«7 cынып Биология пәні "Жүйелеудің маңызы"»

7.1C Тірі ағзалардың көп түрлілігі

Мектеп: И.Журба жом

Күні: 02.10.2017ж

Мұғалімнің аты-жөні: Г.Наурызова

СЫНЫП: 7 «А» «Ә»

Сабақтақырыбы

Жүйелеудің маңызы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Жүйелеудің маңызын түсіндіру

Сабақмақсаттары

  • Жүйелеу/систематика ұғымын біледі, анықтама бере алады;

  • Берілген жануарды және өсімдікті жүйелеу арқылы жіктей алады;

  • Таксономиялық иеарархияның ретімен айта алады.

Бағалаукритерийлері

  • Берілген суреттердегі ағзаларды топтастырады;

  • Жүйелеу/систематика мағынасына анықтама бере алады;

  • Сөздікпен жұмыс істеп, бейнежазба бойынша сұрақтарға сұхбат бере алады;

Тілдік мақсаттар


Ағзалардың құрылыс ерекшеліктерін анықтай алады және ауызша сипаттайды

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

түрлер, сипаттамалық белгілері, омыртқасыздар, омыртқалылар, омыртқасыздар, дихотомиялық кілт, бактерия, вирус, саңырауқұлақтар, біржасушалы, көпжасушалы ағзалар, патшалық, тип, класс.

Сөздік

  • Worm - шұбалшаң

  • Cat - мысық

  • Fish - балық

  • Bear - аю

  • Lion - арыстан

  • Tiger - жолбарыс

  • Deer - елік

  • Tree - тоғай

  • Livingthings– тірі ағзалар

  • Kingdom– патшалық/дүние

  • Phylum - тип

  • Class - класс

  • Order - отряд

  • Family - тұқымдас

  • Genus - туыс

  • species–түр

  • Animals - жануарлар

  • Chord - хордалылар

  • Mammals - сүтқоректілер

  • Carnivorous -етқоректі

  • Felin - мысық тұқымдастар


Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы

Тірі ағзалардың классификациясы …..

Түр дегеніміз - ........

Туыс дегеніміз - …….

Құндылықтарды дамыту


Оқушылар бір – бірінің ойын тыңдап, өзара сыйластықты көрсетеді.

Қоршаған ортаны қорғау құндылықтарын дамытады.

Пәнаралық байланыстар

Ағылшын тілінде берілген сөздікпен танысып, бейнематериалмен жұмыс кезіңде иеархиялық жіктеуді қарастыру арқылы жаңа сөздерді талқылау, топта суреттермен жұмыс істегенде тірі ағзаның атауы екі тілде болады.

Тірі ағзалардың таралуы туралы ақпараттарды қарастырғанда география пәнімен байланыстыра алады.

АКТ қолдану дағдылары

Оқу үрдісін активтендіру үшін интерактивті тақталарды пайдалану;

Бейнежазбаны көре отырып сөздікпен жұмыс істей алады

Бастапқы білім


Оқушылар «жіктеу», «тірітабиғатпатшалығы», «омыртқалы және омыртқасыз жануарлар» (5-сынып) ұғымдарына анықтама бере алады

Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

0 –6мин

(Тж) Оқушыларға түрлі ағзалардың суреттерін таратып беріңіз, (суреттің атауы үштілде берілді)оларды сыртқы ерекшеліктеріне қарай топтастырып, сұрыптауын сұраңыз.(екі топқа екі түрлі суреттер беруге болады)

Суреттер

http://www.arkive.org/education/teaching-resources-11-14

7-10 мин





10-15 мин






17-22 мин






22-28 мин


















28-36 мин






(Тж) Сыныппен бөлінген ағзалардың әр түрлі топтарын талқылаңыз. Бөлуді барлығы бірдей жүзеге асырдыма? Топтар бір-бірінің орындаған жұмысын тексереді, егер олардың ойынша қате болса, оны түзеп береді.


(С) Оқушылармен бірге систематика/жүйелеу ғылымы туралы түсінігін беріңіз. Бірінші тапсырманың А бөлімін орындау. Оқушыларға жұмыс парағы бойынша бағалау критерийлері мен дескриптерді беріңіз


(С) Оқушыларға «Classification of living things» - «Тірі ағзалардың классификациясы» атты бейнежазба көрсетіңіз, қосымша осы бейнежазбаны көрер алдында оқушыларға сөздік таратып беріп, 3 минут жеке немесе жұпта талдауын сұраңыз.



(Жж) Оқушылар жұптық жұмыс кезіңде бейнежазбаны сұрақтар қоя отырып талқылаңыз. Бейнежазба бойынша сұрақтар конферткесалып, оқушыларға таратып беріңіз. Сол сұрақтарға оқушылар кезектесіп жауап береді.Оқушылар жауап бергенде бірін- бірі толықтыруды сұраңыз.

Бұл тапсырмаойын сұхбатретінде қарастырылады.

1-ші сұрақ Неліктен тоғайды жүйелеудің/систематиканың бірінші кезеңінде алып тастады?

2-ші сұрақ Қай жануардың осы бейнежазбада омыртқасы болған жоқ? Омыртқасыз жануарлардың өкілдерін атап көріңіз

3-ші сұрақ Балық пен арыстанның негізгі айырмашылығы неде?

4-ші сұрақ Арыстан мен бүркіт екеуі де жыртқыш (етқоректі) жануарлар, бірақ неге бүркіт арыстан отрядына жатпайды?

5-шы сұрақ Тұқымдас деген сөзді қалай түсінесіз, мысал келтіріңіз

6-ші сұрақ Туыс деген сөзге анықтама беріңіз

7-ші сұрақ Таксономия ұғымын түсіндіріңіз



(ҚБ) Тапсырма В және С бөлімінде оқушыларға толық таксономиялық тәртіпті көрсету үшін бір ағзаны пайдаланыңыз. Олармен ағзаларды кіші топшаларға топтастыру қажеттігін талқылаңыз. Егер оқушы тапсырманы орындап болса, қосымша тапсырманы орыңдауға болады.

Суреттер





Жұмыспарағы

Бейнежазба

https://www.youtube.com/watch?v=vqxomJIBGcY

сөздік









конферт

сұрақтар

PPT

сұхбат

























Жұмыспарағы




36-42 мин



42-45мин


Кері байланыс, жұмыс рефлексиясы.

(Жж) Оқушылар өз тапсырмаларын орындап болған соң, бір-бірінің жұмысын тексеруді сұраңыз.

(Ж) Сабақтын нәтижесін, керібайланысарқылы берілгенсмайликтерді белгілеп, өзінің түсінген деңгейін көрсетуді сұраңыз.


Түсіндім

жақсы

орташа

нашар

Жүйелеу/

систематика ұғымын білемін, анықтама бере аламын




Жануар мен өсімдікті жүйелеу арқылы жіктей аламын




Таксономиялық иеарархияның ретімен айта аламын





Жұмыс парағы

Кері байланыс кестесі жұмыс парағы

Ү/ж

Қосымша тапсырманы орындау

Оқушының өзіне ұнайтын өсімдіктің түрін таңдатып, жіктеу жүйесін сызып көрсетуді сұраңыз.

(сіз өсімдік тұралы қысқаша мәлімет(қызықты деректер, сиптатама, мәлімет т.б.) бере аласыз, өсімдіктің суреттің тапсырмада сала аласыз)


Жұмыс парағы

Қосымшаақпараттар

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Дифференциация сын тұрғысынан ойлау (сұхбат ретінде сұрақтар) және жақынарадағы даму аумағы арқылы жүзеге асады.(ағылшын тілі мен академиялық тілмен байланысты), бірін бірі бағалау арқылы берілген сұрақтар бойынша оқушылар кері байланыс жасауды үйренеді.

1. топта оқушыларға суреттерді жіктеу кезіңде визуалдар көшбасшылықты алуы мүмкін. Бұл сатыда оқушылар екі тілде жануарлармен танысады

2. бейнежазбаны екі тілде қарастыруға болады, сондықтан оқушылар қай тілде таңдағаның сұрап, өткізуге болады.

3. бейнежазба бойынша сұхбат алғанда оқушылар өздерінің сыни тұрғыдан ойлау қабілетін көрсете алады. Онымен қоса бірін-бірі бағалайды.

4. оқушылар тапсырманы орындаған кезіңде, егер оқушы тез тапсырманы орындап болса, сол оқушы қосымша тапсырманы орындайды

5. кері байланыс кезіңде оқушылар бірін-бірі бағалап, жақсарту жұмыстарын ұсына алады.


Сабақта зертханалық не практикалық жұмыс жоқ. Өте аз мөлшерінде презентация қолданылады. Омыртқа жотасы мен көзді сергіту үшін жаттығулар орындау;

Сабақта оқушылардың жасына сәйкес 3-4 минуттық бейнежазба қолданылады.


Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Сабақ көбінесе өздерін бағалау мен бірін-бірі бағалаудан жоспарланған. (сурет тапсырмаларында, бейнежазбадағы сұхбат тапсырмасында және кері байланыста)

Оқушылардын жеке тапсырмаларын тексеру барысында.

Сабақ бойынша рефлексия



Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?


Жеткізбесе, неліктен?


Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?


Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?


Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға


Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



































Сыныбы: Оқушының аты – жөні: _____________________________

Кері байланыс


Түсіндім

жақсы

орташа

нашар

Жүйелеу ұғымын білемін, анықтама бере аламы




Жануар мен өсімдікті жүйелеу арқылы жіктей аламын




Таксономиялық иеарархияның ретімен айта аламын







Сыныбы: Оқушының аты – жөні: _____________________________

Кері байланыс


Түсіндім

жақсы

орташа

нашар

Жүйелеу ұғымын білемін, анықтама бере аламы




Жануар мен өсімдікті жүйелеу арқылы жіктей аламын




Таксономиялық иеарархияның ретімен айта аламын







Сыныбы: Оқушының аты – жөні: _____________________________

Кері байланыс


Түсіндім

жақсы

орташа

нашар

Жүйелеу ұғымын білемін, анықтама бере аламы




Жануар мен өсімдікті жүйелеу арқылы жіктей аламын




Таксономиялық иеарархияның ретімен айта аламын







Сыныбы: Оқушының аты – жөні: _____________________________

Кері байланыс


Түсіндім

жақсы

орташа

нашар

Жүйелеу ұғымын білемін, анықтама бере аламы




Жануар мен өсімдікті жүйелеу арқылы жіктей аламын




Таксономиялық иеарархияның ретімен айта аламын









Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
7 cынып Биология пәні "Жүйелеудің маңызы"

Автор: Наурызова Гүлнұр Сейдаханқызы

Дата: 02.11.2017

Номер свидетельства: 436373


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства