Сабақтың тақырыбы: Волейбол. «Допты екі қолмен жоғарыдан, төменнен беру»
Сабақ: Спорттық ойын. Сабақтың тақырыбы: Допты екі қолмен жоғарыдан, төменнен беру. | Мектеп: «Ұзын-Ата» жалпы орта мектебі | |||||
Күні: | Мұғалімнің аты – жөні: Ходжаев Муса Аскарович | |||||
Сынып: 7В (қыздар,ұлдар) | Қатысқандар: | Қатыспағаны: | ||||
Оқудың негізгі мақсаты | Допты екі қолмен жоғарыдан, төменнен беру. Допты төменнен және жоғарыдан қабылдау тәсілдерін үйрету. | |||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 7.2.1.1. Кең ауқымдағы арнайы спорттық қимыл-қозғалыс әрекеттерінің дәлдігін, бақылауды, үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалыс дағдыларын жетілдіру. Қарапайым арнайы волейбол техникаларын орындау кезіндегі дағдылар мен әдіс тәсілдерді білу және қалыптастыру Дененің үйлесімді қалыптасуымен бірге адамгершілікке, ұйымшылдыққа, салауатты өмір салтына баулу. | |||||
Оқушылардан күтілетін нәтиже | Көптеген оқушылар: Волейбол ойынын ойнай алады, волейбол ережелерін біледі, допты қабылдай алады. Кейбір оқушылар: Жоспарлар және баламаларды талдау үшін проблемаларды жою әдістерін қолданады. Дене қимыл-қозғалыстарын қарапайым жаттығулармен байланыстыра, волейбол ойынында допты қабылдау шеберлігін арттырады. | |||||
Тілдік мақсат Айтылым Тыңдалым Оқылым Жазылым | Оқушылар: Барлық оқушылар волейбол ойнай алады сөздік терминдерді біледі. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Аут, Таймаут, Орын алмасу, Доп, Тор, Нетбол- доп қосу кезінде торға тиіп түскен доп. Тай Брейк- 5 ші кезең т.б. | |||||
Талқылауға арналған сұрақтар: Допты қосу кезінде алаң сызығын басуға болама?. Блоктан кейін ойнауға бола ма?. Допты төреші рұхсатынсыз ойынға қосуға болама?. | ||||||
Ишара: Үйлестірушінің саусақтар арқылы командаласына белгі беруі. Шабуылдаушының допты өзіне сұрауы. | ||||||
Құндылықтарды дарыту | Оқушыларды отансүйгіштікке, адамгершілікке баулу. | |||||
Пәнаралық байланыстар | Физика, математика, биология. | |||||
Ресурстар | Ысқырық, волейбол добы, жалауша, тор. | |||||
Алдынғы оқу | Допты қабылдау тәсілдерін біледі, техника қауіпсіздік ережелермен танысқан.Берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы қайталау. | |||||
Сабақтын барысы | ||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңі | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы | Сапқа тұру, салемдесу, түгендеу,сап түзеу, тік тұру, рапорт беру. Сабақтың мақсатын түсіндіру. Саптық жаттығулар орындау. Қауіпсіздік ережелерді қайталау. Жүру жаттығуларын орындау А). Қолды белге қойып аяқтың ұшымен жүру Ә). Қолды желкеге қойып аяқтың өкешсімен жүру. Б). Қолды белге қойып аяқтың сыртымен жүру. В). Қолды белге қойып аяқтың ішімен жүру. Г). Қолды белге жартылай отырып, толық отырып жүру. Жүгіру жаттығулары.
Тыныс алу жаттығуларын орындау. Жалпы дамыту жаттығуларын орындау. | Волейбол доптары, жалауша, ысқырық | ||||
Сабақтың ортасы | Оқушыларды бес топқа бөліп, әр топқа бір доптан беріп қабырғаға жоғарыдан допты алақанмен соғу. Бұл әдісті орындай отырып, әр оқушы допты алақанмен жоғарыдан беруді, қабылдауды меңгереді. Екі оқушыға бір допты беріп, допты төменнен қабылдау, төменнен тура беру жаттығуларын орындату. Допты жоғарыдан және төменнен қабылдауды меңгерту. Оқушылар бір-біріне қарама-қарсы 4-5 метр қашықтықта тұрып допты жоғарыдан қабылдау жаттығуларын орындайды.Ойыншы бастапқы қалыпта тұрады, серігі допты оның қолына лақтырады, ол серігіне жоғарыдан екі қолымен жоғарыдан қабылдау әдісін орындайды.Яғни допты жоғары лақтырып, қайтадан бастапқы қалыбымен допты жоғарыдан қабылдайды ары қарай серіктесіне көтеріп беру. Оқушылар орын алмасып тұрады. Әр топ оқушылары шеңберге тұрып топ басшысы ортадан допты лақтырып беру арқылы жаттығу орындалады.Допты жоғарыдан қабылдау тек саусақпен орындалады. Ойыншының екі қолмен төменнен допты қабылдау тұрысын қайталау. Әріптесімен төменнен берудегі орындалатын жаттығулар жоғарыдан тура берудегі жаттығулар сияқты орындалады, тек төменнен қабылдау арқылы орындайды. Осылай ойыншы допты жоғары алға, жоғары жанына лақтырады, ойыншы допқа жүгіріп шығып допты төменен қабылдап, қайта береді.Допты енкейген қалыпта блекпен қабылдайды, және кеудемен құлап қабылдауға болады. Ережемен волейбол ойынын ойнау. | Доп, ысқырық, жалаушалар | ||||
Сабақтың соңы | Спорт залда жай жүгіру, жүру тынысты қалыпқа келтіру жаттығулар орындау сапқа тұру.Өткен сабаққа қорытынды жасап, оқушыларды бағалау. Үйге тапсырма. Үйде доппен жаттығулар жасау, қысқа қашықтыққа жүгіру. | ысқырық | ||||
Қосымша ақпарат | ||||||
Саралау – оқушыларға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? | Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ- мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) | ||||
Оқушыларды қолдау мақсатында «Жарайсың!», «Өте жақсы!» деген марапаттау сөздерді қолданамын. Деңгейлік тапсырмалар беремін. | Бас бармақ арқылы бағалау | Математика және биология, физика. | ||||
Рефлексия Сабақ мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қай деңгейде өтті? Жоспарлаған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? | Сабақта түсіндірмелі әдісті қолдандым, оқушыларға жаттығуларды көрсетіп тұрып, орындатып отырдым. Бұл тиімді әдіс болды деп айта аламын, себебі жаңа сабақты түсінбеген оқушы жоқ.Оқушылар сабаққа белсенді қатысты.жаттығулар дұрыс іріктеліп алынды.Оқушылар жүктемесі өз мүмкіндіктерінен асқан жоқ.Тапсырманы орындау барысында саны мен ұзақтығы нормаға сай өткізілді.Сабақ биология, физика пәндерімен тығызбайланыста өтті. Сабақ барысында волейбол добын,ысқырық, сетканы, кадаскоп пайдаландым. Сабақта уақытты тиімді пайдалана алдым. Сабақта алдыма қойған мақсаттарыма толық жете алдым деп ойлаймын. | |||||
Қорытынды бағалау. Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың оданда жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
Осы сабақтын барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болу мүмкін қандай ақпарат білдім? 1.Мақтау, мадақтау арқылы оқушыларды ынталандыру. | ||||||