kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ойын арқылы шығармашылық қабілеттер

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қысқа мерзімді жоспар 70

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:  

7-бөлім – Ойын арқылы қарым-қатынас пен әлеуметтік дағдылар.

Мектеп: №273 орта мектеп

Күні:13.04.2018ж.

Мұғалімнің аты-жөні:Тулеуов Абай Муратбаевич

Сынып:1 «А»

Қатысқаны:20

Қатыспағаны: -

Сабақ тақырыбы

Ойын арқылы шығармашылық қабілеттер.

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

1.2.8.8 Түрлі қарапайым әрекеттерді орындау кезінде өзінің рөлін және басқаларының рөлін біледі, тани бастайды, айырмашылықтарды құрметтейді.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

Жүру, жүгіру және жалпы дамыту жаттығуларын орындайды,сыныппен бірге қозғалыс кеңістігінде қауіпсіз әрекет етеді.

 Оқушылар көпшілігі орындай алады:

Спорт алаңында қауіпсіздік ережесін сақтайды. Ойын кезінде орындалуы тиіс негізгі нұсқауларды сақтайды.

Кейбір оқушылар орындай алады:

Зейінін шоғырландырады.Ойын ережесін үйреніп, ойын барысында ережені түгелдей орындайды.

Жетістік критерийлері

Негізгі қимыл-қозғалыс жаттығуларының байланысын анықтайды.

Тілдік мақсаттар

«Жырадағы қасқырлар» ойыны  кезінде білім алушылар дағдыларын пайдаланады.

Пәнге қатысты сөздіктер мен терминдер:

Сәлеметсіздерме!  Здраствуйте! Hellow!

Сау болыңыз!  До свидания! Good baу!

Жүру!  Движения! Movement!

Жүгіру! Бег! Running!

Қасқыр!Волк! Wolf!

Лақтар! Козлята! Doat !

Тышқан! Мышь!Mouse!

Мысық! Кошка! Cat!

Ысқырық! Свисток! Whistle!

Диалог құруға арналған пайдалы тіркестер:

Білім алушылар сабақ барысында бір -бірінен сұрайды, көмектеседі және жауап береді.

Талқылауға арналған сұрақтар:

Қасқыр  қайда тіршілік етеді?

Не себепті..деп ойлайсыз?

Қасқыр орманда, тауда  мекендейді.

Құндылықтарды дарыту

Оқушылардың қимыл-қозғалыс  ойындарына деген қызығушылығын арттыру, ептілік, жылдамдық- күш қабілеттерін, қимыл-қозғалыс сапаларын дамыту, топпен жұмыс, жолдастық,   ұжымдық қарым-қатынас жасай білуге, салауатты өмірге және бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу

Пән аралық байланыстар

Өнер, қазақ тілі, орыс тілі,ағылшын, математика, дүниетану.

АКТ пайдалану дағдысы

Ғаламтордан қасқыр, лақ, тышқан, мысықтың суреттерін және видеороликтерін  жүктеп ноутбук арқылы білім алушыларға ұсыну.

Алдыңғы меңгерілген білім

Секіртпемен орындалатын жаттығулар.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтың жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Басы

8-10 минут

1.Сапқа тұру,  сәлемдесу, білім алушыларды түгелдеу. Сабақтың тақырыбын, мақсатын түсіндіру, қауіпсіздік ережелерін сабақ барысында еске салып отыру.

2.Саптық жаттығулар:

-Оңға бұрыл!

-Солға бүрыл!

-Артқа бұрыл!

3.Жүру үстінде орындалатын жаттығулар:

а) қолды жоғары ұстап,аяқтың ұшымен жүру.

ә)қол желкеде, өкшемен жүру.

б) қолды алға созып, жартылай отырып жүру.

в) қол тізеде,толық отырып жүру

г) қол тізеде, отырып  секіріп жүру.

4)Жүгіру үстінде орындалатын

арнайы жаттығулар:

а) залды айнала бірқалыпты жүгіру

ә) тізені жоғары сермей жүгіру

б) аяқты артқа сермей жүгіру

в) аяқты алға сермей жүгіру

г) оң және сол аяқтың астынан қолмен шапалақтап жүгіру

д) оң және сол жақ жанымызбен жүгіру

е) жылдамдықпен жүгіру

ж) дем басып жүру

5) Жалпы дамыту жаттығулары:

1) Бастапқы қалып, аяқ иық көлемінде, қол белде, санақ бойынша, басты 1-алға, 2-артқа 3- оңға, 4- солға иілдіреміз.

2) Б.Қ. аяқ  иық көлемінде, оң қол жоғарыда,сол қол төменде.   С-қ б-ша

1-2 қолымызды артқа сермейміз,

3-4 қолды ауыстырамыз.

3) Б.Қ. аяқты алшақ қоямыз, қол желкеде, с-қ б-ша кеудемізді

1-2 солға, 3-4 оңға бұрамыз.

4) Б.Қ. аяқ  иық көлемінде, с-қ б-ша кеудемізді,  1-алға, 2-артқа,3-оңға,4-солға иілдіреміз.

5) Б.Қ. аяқ  иық көлемінде,қол белде, қолымызды С-қ б-ша 1- сол аяққа, 2-ортаға, 3-оң аяққа тигіземіз, 4-тұрамыз.

6) Б.Қ. оң аяқты алға  қоямыз, қол оң тізеде,сол аяқты артқа созамыз, С-қ б-ша 1-2 оң тізені бүгеміз,3-4 аяқтарды ауыстырамыз.

7) Қол кеуде тұсында, аяқты алға,артқа,жанымызға  сермейміз.

 Дем алу жаттығуы:

1-2 қолды жоғары қөтеріп терең дем аламыз, 3-4 қолды төмен түсіріп дем шығарамыз. 

 

 

 

Кең алаң, бор, мұғалімге арналған ысқырғыш

 

 

 

 

 Ортасы

23-25 минут

(Б) «Жырадағы қасқырлар»

Екі жүргізуші – «қасқырлар» - жырада тұра қалады, ал қалған ойыншылар – «лақтар» - үй сызығының артындағы алаңның бір жағына тұрады. Оның басқа жағында жайылым сызықпен белгіленеді.

Мұғалімнің белгісі бойынша «лақтар» үйден қарама-қарсы жайылымға жүгіріп, жолай жырадан секіріп өтеді. «Қасқырлар» жырадан шықпай, барынша көп «лақтарды» ұстауға тырысады. Сол үшін «қасқырларға» жеңіс ұпайлары беріледі.

3-4 жүгіргеннен кейін (келісім бойынша) жаңа «қасқырлар» таңдалады да, ойын қайтадан басталады.

Бірде-бір рет қолға түспеген «лақтар» мен көп ұпай жинаған «қасқырлар» жеңіске жетеді

Алаңның ортасына бір-бірінен ара қашықтығы 70-100 см параллель екі сызық өткізеді. Бұл дәліз – жыра. Оны аса параллель сызықтармен өткізбесе де болады, бір жағын тар, екінші жағын кең етсе болады. 1. Жырадан қарғып өту маңызды. 2. Қолға түскен лақтар» ойыннан шықпайды.

Тапсырма

«Мысық пен тышқан» ойынына қатысыңыз.

Ойынның шарты:

Ойнаушылар дөңгелене тұрады. Мысық пен тышқанды тағайындап алады.

Балалардың қалғаны бір-бірінің қолын ұстайды. Тышқан мысықтан қашып,

шеңберді айнала жүгіреді. Оған қорғану үшін шеңбер жасап тұрғандардың

қолының астынан өтуге мүмкіндік беріледі. Мысық тышқанды ұстап алса, бұл рөлге басқа балалар тағайындалып, ойын жалғасады.

 

 

 

Кең алаң, бор, мұғалімге арналған ысқырғыш. http://www.dissercat.com/content/f ormirovanie-tvorcheskikhsposobnostei-shkolnikov-naurokakh-fizicheskoi-kultury

Ойындарға арналған қажетті жабдық.

Соңы

3-5 минут

Оқушыларды бастапқы қалыпқа келтіру жаттығуларын орындату.

Оқушыларды сапқа тұрғызу.

Қоштасу.

Спорт залдан сыныбына шығарып салу.

Ысқырық, Журнал,

Смайликтер

   

Денсаулық және қауіпсіздік

техникасын қадағалау

     
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ойын арқылы шығармашылық қабілеттер»

Қысқа мерзімді жоспар 70

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:

7-бөлім – Ойын арқылы қарым-қатынас пен әлеуметтік дағдылар.


Мектеп: №273 орта мектеп

Күні:13.04.2018ж.

Мұғалімнің аты-жөні:Тулеуов Абай Муратбаевич

Сынып:1 «А»

Қатысқаны:20

Қатыспағаны: -

Сабақ тақырыбы

Ойын арқылы шығармашылық қабілеттер.

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

1.2.8.8 Түрлі қарапайым әрекеттерді орындау кезінде өзінің рөлін және басқаларының рөлін біледі, тани бастайды, айырмашылықтарды құрметтейді.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:


Жүру, жүгіру және жалпы дамыту жаттығуларын орындайды,сыныппен бірге қозғалыс кеңістігінде қауіпсіз әрекет етеді.


Оқушылар көпшілігі орындай алады:


Спорт алаңында қауіпсіздік ережесін сақтайды. Ойын кезінде орындалуы тиіс негізгі нұсқауларды сақтайды.


Кейбір оқушылар орындай алады:


Зейінін шоғырландырады.Ойын ережесін үйреніп, ойын барысында ережені түгелдей орындайды.

Жетістік критерийлері

Негізгі қимыл-қозғалыс жаттығуларының байланысын анықтайды.

Тілдік мақсаттар

«Жырадағы қасқырлар» ойыны кезінде білім алушылар дағдыларын пайдаланады.


Пәнге қатысты сөздіктер мен терминдер:


Сәлеметсіздерме! Здраствуйте! Hellow!

Сау болыңыз! До свидания! Good baу!

Жүру! Движения! Movement!

Жүгіру! Бег! Running!

Қасқыр!Волк! Wolf!

Лақтар! Козлята! Doat !

Тышқан! Мышь!Mouse!

Мысық! Кошка! Cat!

Ысқырық! Свисток! Whistle!


Диалог құруға арналған пайдалы тіркестер:


Білім алушылар сабақ барысында бір -бірінен сұрайды, көмектеседі және жауап береді.


Талқылауға арналған сұрақтар:


Қасқыр қайда тіршілік етеді?


Не себепті .....деп ойлайсыз?


Қасқыр орманда, тауда мекендейді.

Құндылықтарды дарыту

Оқушылардың қимыл-қозғалыс ойындарына деген қызығушылығын арттыру, ептілік, жылдамдық- күш қабілеттерін, қимыл-қозғалыс сапаларын дамыту, топпен жұмыс, жолдастық, ұжымдық қарым-қатынас жасай білуге, салауатты өмірге және бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу

Пән аралық байланыстар

Өнер, қазақ тілі, орыс тілі ,ағылшын, математика, дүниетану.

АКТ пайдалану дағдысы

Ғаламтордан қасқыр, лақ, тышқан, мысықтың суреттерін және видеороликтерін жүктеп ноутбук арқылы білім алушыларға ұсыну.

Алдыңғы меңгерілген білім

Секіртпемен орындалатын жаттығулар.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтың жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Басы

8-10 минут

1.Сапқа тұру, сәлемдесу, білім алушыларды түгелдеу. Сабақтың тақырыбын, мақсатын түсіндіру, қауіпсіздік ережелерін сабақ барысында еске салып отыру.

2.Саптық жаттығулар:

-Оңға бұрыл!

-Солға бүрыл!

-Артқа бұрыл!

3.Жүру үстінде орындалатын жаттығулар:

а) қолды жоғары ұстап,аяқтың ұшымен жүру.

ә)қол желкеде, өкшемен жүру.

б) қолды алға созып, жартылай отырып жүру.

в) қол тізеде,толық отырып жүру

г) қол тізеде, отырып секіріп жүру.

4)Жүгіру үстінде орындалатын

арнайы жаттығулар:

а) залды айнала бірқалыпты жүгіру

ә) тізені жоғары сермей жүгіру

б) аяқты артқа сермей жүгіру

в) аяқты алға сермей жүгіру

г) оң және сол аяқтың астынан қолмен шапалақтап жүгіру

д) оң және сол жақ жанымызбен жүгіру

е) жылдамдықпен жүгіру

ж) дем басып жүру

5) Жалпы дамыту жаттығулары:

1) Бастапқы қалып, аяқ иық көлемінде, қол белде, санақ бойынша, басты 1-алға, 2-артқа 3- оңға, 4- солға иілдіреміз.

2) Б.Қ. аяқ иық көлемінде , оң қол жоғарыда,сол қол төменде. С-қ б-ша

1-2 қолымызды артқа сермейміз,

3-4 қолды ауыстырамыз.

3) Б.Қ. аяқты алшақ қоямыз, қол желкеде, с-қ б-ша кеудемізді

1-2 солға, 3-4 оңға бұрамыз.

4) Б.Қ. аяқ иық көлемінде, с-қ б-ша кеудемізді, 1-алға, 2-артқа,3-оңға,4-солға иілдіреміз.

5) Б.Қ. аяқ иық көлемінде,қол белде, қолымызды С-қ б-ша 1- сол аяққа, 2-ортаға, 3-оң аяққа тигіземіз, 4-тұрамыз.

6) Б.Қ. оң аяқты алға қоямыз, қол оң тізеде,сол аяқты артқа созамыз, С-қ б-ша 1-2 оң тізені бүгеміз,3-4 аяқтарды ауыстырамыз.

7) Қол кеуде тұсында, аяқты алға,артқа,жанымызға сермейміз.

Дем алу жаттығуы:

1-2 қолды жоғары қөтеріп терең дем аламыз, 3-4 қолды төмен түсіріп дем шығарамыз.









Кең алаң, бор, мұғалімге арналған ысқырғыш






Ортасы

23-25 минут

(Б) «Жырадағы қасқырлар»

Екі жүргізуші – «қасқырлар» - жырада тұра қалады, ал қалған ойыншылар – «лақтар» - үй сызығының артындағы алаңның бір жағына тұрады. Оның басқа жағында жайылым сызықпен белгіленеді.

Мұғалімнің белгісі бойынша «лақтар» үйден қарама-қарсы жайылымға жүгіріп, жолай жырадан секіріп өтеді. «Қасқырлар» жырадан шықпай, барынша көп «лақтарды» ұстауға тырысады. Сол үшін «қасқырларға» жеңіс ұпайлары беріледі.

3-4 жүгіргеннен кейін (келісім бойынша) жаңа «қасқырлар» таңдалады да, ойын қайтадан басталады.

Бірде-бір рет қолға түспеген «лақтар» мен көп ұпай жинаған «қасқырлар» жеңіске жетеді

Алаңның ортасына бір-бірінен ара қашықтығы 70-100 см параллель екі сызық өткізеді. Бұл дәліз – жыра. Оны аса параллель сызықтармен өткізбесе де болады, бір жағын тар, екінші жағын кең етсе болады. 1. Жырадан қарғып өту маңызды. 2. Қолға түскен лақтар» ойыннан шықпайды.


Тапсырма

«Мысық пен тышқан» ойынына қатысыңыз.

Ойынның шарты:

Ойнаушылар дөңгелене тұрады. Мысық пен тышқанды тағайындап алады.

Балалардың қалғаны бір-бірінің қолын ұстайды. Тышқан мысықтан қашып,

шеңберді айнала жүгіреді. Оған қорғану үшін шеңбер жасап тұрғандардың

қолының астынан өтуге мүмкіндік беріледі. Мысық тышқанды ұстап алса, бұл рөлге басқа балалар тағайындалып, ойын жалғасады.




Кең алаң, бор, мұғалімге арналған ысқырғыш. http://www.dissercat.com/content/f ormirovanie-tvorcheskikhsposobnostei-shkolnikov-naurokakh-fizicheskoi-kultury



Ойындарға арналған қажетті жабдық.

Соңы

3-5 минут



Оқушыларды бастапқы қалыпқа келтіру жаттығуларын орындату.

Оқушыларды сапқа тұрғызу.

Қоштасу.

Спорт залдан сыныбына шығарып салу.



Ысқырық, Журнал,

Смайликтер


Дифференциалды оқыту – Көбірек

қолдау көрсету үшін не істейсіз?

Қабілеті жоғары оқушыларды

дамытуды қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Сіз оқушылардың

материалды меңгеру деңгейін

қалайша жоспарлап отырсыз?











Денсаулық және қауіпсіздік

техникасын қадағалау

20-30 м-ге жүгіру.



Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ салынған суреттер арқылы бағалау.



Қауіпсіздік ережесін қатаң сақтау.























Сабақ бойынша

рефлексия



мақсаттары/ оқыту мақсаттары шынайы болды ма? Оқушылардың

барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Егер жоқ болса, неліктен?

Сабақта дифференциация

дұрыс өткізілген бе?


Сабақтың уақыты

ұтымды пайдаланылды

ма?

Сабақ жоспарына қандай өзгерістер енгізілді және

неліктен?


Төмендегі бос орынды сабақ барысындағы сын-пікірлерлеріңізді жазу үшін қолданыңыз. Сол жақтағы сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.



Сабақ оқу, мақсат міндеттері орындалды.





20-30м-ге жүгіру.







Сабақтың дифференциациясы дұрыс өткізілді.





Уақытты тиімді пайдаландым.



Жоспарыма АКТ (ноутбук) енгіздім, «Жырадағы қасқырлар» және «Мысық пен тышқан» қимыл-қозғалыс ойындарын видеоролик, суреттер арқылы көрсеттім.


(Қортынды бағалау


Ең жақсы өткен екі нәрсе ( оқыту мен оқуға қатысты)

1. Сыныпта білім алушылар топ болып ойнағанға қызығады.

2. Мақтап, мадақтағанды өте жақсы көреді.

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді( оқыту мен оқуға қатысты)?

1. Қимыл -қозғалыс ойындарын сабақта оқушыларға үнемі ойнатып отырса, одан жақсы өтуіне ықпалын тигізеді.

2. 5-сынып оқушысы Акимбаев Дамир келіп жүгіру жаттығуларын көрсетсе жақсы болар еді.

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

1. Сабақ барысында жекелеген оқушылардың ойынға және жаттығуларды баяу орындайтындығы байқалды.

2. Жекелеген оқушыларды шама шарқына қарай жеңілдеу ойындарға бөліп ойнату.























Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқаны:

Қатыспағаны:

Сабақ тақырыбы


Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:




Оқушылар көпшілігі орындай алады:




Кейбір оқушылар орындай алады:



Жетістік критерийлері


Тілдік мақсаттар



Пәнге қатысты сөздік мен терминдер:




Диалог құруға арналған пайдалы тіркестер:




Талқылауға арналған сұрақтар:




Не себепті .....деп ойлайсыз?



Құндылықтарды дарыту


Пән аралық байланыстар


АКТ пайдалану дағдысы


Алдыңғы меңгерілген білім


Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтың жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Басы












Ортасы












Соңы











Дифференциалды оқыту – Көбірек

қолдау көрсету үшін не істейсіз?

Қабілеті жоғары оқушыларды

дамытуды қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Сіз оқушылардың

материалды меңгеру деңгейін

қалайша жоспарлап отырсыз?


Денсаулық және қауіпсіздік

техникасын қадағалау

Үйге тапсырма секіртпеден секіру.


Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ салынған суреттер арқылы бағалау.


Қауіпсіздік ережесін қатаң сақтау.









Сабақ бойынша

рефлексия



Сабақ мақсаттары/ оқыту мақсаттары шынайы болды ма? Оқушылардың

барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Егер жоқ болса, неліктен?

Сабақта дифференциация

дұрыс өткізілген бе?

Сабақтың уақыты

ұтымды пайдаланылды

ма?

Сабақ жоспарына қандай өзгерістер енгізілді және

неліктен?


Төмендегі бос орынды сабақ барысындағы сын-пікірлерлеріңізді жазу үшін қолданыңыз. Сол жақтағы сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.


Сабақтың оқу, мақсат міндеттері орындалды.

Білім алушылар жүгіріп келіп, ұзындыққа секіру жаттығуларын көрді, үйренді.



Сабақтың дифференциациясы дұрыс өткізілді.


Уақытты тиімді пайдаландым.


Жүгіріп келіп, ұзындыққа секіру жаттығуларын суреттер арқылы көрсеттім.

Қортынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе ( оқыту мен оқуға қатысты)


1.Сыныпта білім алушылар топ болып ойнағанға қызығады.

2. Мақтап, мадақтағанды жақсы көреді.


Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді( оқыту мен оқуға қатысты)?

1. Оқушы жүгіру алдын дайындықты дұрыс орындай білсе.

Жүгіріп барып секіріп түсу фазасын білсе,ұшу және орнығу әдіс-тәсілдерін білсе

2. Бір орыннан секіру фазаларын білсе


Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?


  1. Сабақ барысында жекелеген оқушылардың жаттығуларды орындау кезінде қабілеттерінің жетпейтіндігі байқалды.

  2. Спорт құралдары жеткілікті болса.











Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Физкультура

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс

Скачать
Ойын арқылы шығармашылық қабілеттер

Автор: Тулеуов Абай Муратбаевич

Дата: 12.05.2019

Номер свидетельства: 509819
