№6 жалпы білім беру орта мектеп
Ашық сабақ
ТТақырыбы:1000метр қашықтыққа жүгіру.
Сыныбы:10 «в»
Өткізілетін күні: 17.10.2018ж.
Уақытты: 0935-1015
Дайындаған:Қожахметова Ажар.
Cабақтың тақырыбы : 1000 метр қашықтыққа жүгір
Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушыларға 1000 метрге жүгіру техникасын жетілдіру.
Дамытушылық: Ептілік, төзімділік, қимыл – қозєалыс дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік: Оқушылардың адамгершілігін, жігерлік қасиеттерін қалыптастыру
Қажетті құрал жабдықтар: Ысқырық, секундомер, жалаушалар
Өтілетін жері: Спорт алаңы.
Сабақ барысы
Уақыты,
Минут
Әдістемелік нұсқаулар
Ұйымдастыру –дайындық бөлімі 10-15 минут
Сапқа тұру
Рапорт беру, амандасу
Авариялар мен апаттар
Орнындағы бұрылыстар
Жүру түрлері:
Аяқтың ұшымен жүру
өкшемен жүру
Аяқтың ішкі және сыртқы қырымен жүру
Спорттық жүріс
Жүгіру түрлері:
Кәдімгі жүгіріс (жеңіл ,бірқалыпты)
Тіркеме адыммен
Аяқты айқастырып ( қайшылай)
Теріс қарап , арқаны алға беріп
Вертикал осьтің бойымен айналып жүгіру
Тізені жоғары көтеріп жүгіру
Балтырды артқа сермеп жүгіру
Аяқтан аяққа секіріп жүгіру
Барпық жылдамдықпен жүгіру
Жүру, демді қалпына келтіру
Қозғалыста орындалатын жалпы дамыту жаттығулары:
Керілу жаттығулары
Мойын бұлшық етіне арналған
Қол, иық белдеуінің бұлшық еттеріне арналған жаттығулар
Иілу жаттығулары
Аяқ бұлшық етіне арналған жаттығулар
1 қатарлық сапқа тұру
Сынақтар алу:
30 м жүгіру
Бір орыннан ұзындыққа секіру
3х10 м қайталап жүгіру
60 м жүгіру
1 мин
5 мин
1 мин
3 мин
3 мин
3 мин
Интервалды сақтау
Нақты , толық айту
2 санаққа бұрылу
Дистанция сақтау керек
Қолды жоғары көтеру
Қол белде
Қолды алдыға және жанына созу
Адым жиілігін жоғарлатамыз
Дистанция сақтау
Бір бірінен озуға болмайды
Қолды алға, артқа айналдыру
Қолды алға созып жинау
Сол иықтан қараймыз
Бір сызықтың бойымен жүгіру
Тізені 90 градусқа көтереміз
Өкшені жамбасқа тигіземіз
Алшақ секіруге тырысамыз
Диагональ бойынша
Демді терең жұтып жәй шығарамыз
Үлкен амплитудада орындау
Қолды жоғары көтеріп артқа керілу
Басты 4рет оңға,4рет солға айналдыру
Санақпен орындау
Қолдың ұшын аяқтың ұшына тигізу
Отырып қаз жүріспен жүру,құрбақаша
секіру, интервал сақтау
Бағдарламадағы оқу көрсеткіштерінің нормативтеріне сәйкес сынақ алу.
4,9 сек, 5,9 сек, 6,3 сек.
172 см, 146 см, 136 см.
8,6 сек, 9,9 сек, 10,4 сек.
9,8 сек, 10,4 сек, 11,2 сек.
Негізгі бөлім 25- 30 минут
Сапқа тұру
Сабақтың мақсатымен таныстыру.
Ұзақ қашықтыққа жүгіру техникасы жайлы теориялық мәлімет
Уақыт өлшемімен 1000 метрге жүгіру.
Демді қалпына келтіру
Эстафеталық ойындар.
2 мин
18 мин
1 мин
4 мин
Адымдар ұзындығы 160-200 см.
Қолдарымызды бұғанаға дейін сермейміз
Баяу және орташа жылдамдықта
Бұрылыста жүгіргенде дене солға қарай
сәл еңкейеді, оң қолдың сермелу амплитудасы солқолға қарағанда көбірек , шынтақ сәл сыртқа қарай бағытталады, оң аяқтың басы сәл ішке қарап қойылады.
Ұзақ қашықтыққа жүгіргенде 3 адымға бір дем алып 3 адымда шығарады.
Жүгіру жоғарғы сөреден төрешінің «Сөреге!» «Марш!» пәрмендерімен басталады.
Мәре сызығын кеудемен және иықпен кесіп өту қажет
Екі топқа бөліп жарыстыру
Қорытынды.
бөлім 5 минут
Сапқа тұру,көіл аударту жаттығуы, сабақты қорытындылау,бағалау, үйге тапсырма беру , сыныппен қоштасу
5 мин
Жаттығу жасау кезінде жіберілген негізгі кемшіліктерге тоқталу, жақсы орындаған оқушыларды атап өту
Сабақ жоспары №6
10 в сынып
Cабақтың тақырыбы : 1000 метр қашықтыққа жүгір
Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушыларға 1000 метрге жүгіру техникасын жетілдіру.
Дамытушылық: Ептілік, төзімділік, қимыл – қозєалыс дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік: Оқушылардың адамгершілігін, жігерлік қасиеттерін қалыптастыру
Қажетті құрал жабдықтар: Ысқырық, секундомер, жалаушалар
Өтілетін жері: Спорт алаңы.
Сабақ барысы Уақыты,
Минут
Әдістемелік нұсқаулар
Сапқа тұру
Рапорт беру, амандасу
Авариялар мен апаттар
Орнындағы бұрылыстар
Жүру түрлері:
Аяқтың ұшымен жүру
өкшемен жүру
Аяқтың ішкі және сыртқы қырымен жүру
Спорттық жүріс
Жүгіру түрлері:
Кәдімгі жүгіріс (жеңіл ,бірқалыпты)
Тіркеме адыммен
Аяқты айқастырып ( қайшылай)
Теріс қарап , арқаны алға беріп
Вертикал осьтің бойымен айналып жүгіру
Тізені жоғары көтеріп жүгіру
Балтырды артқа сермеп жүгіру
Аяқтан аяққа секіріп жүгіру
Барпық жылдамдықпен жүгіру
Жүру, демді қалпына келтіру
Қозғалыста орындалатын жалпы дамыту
жаттығулары:
Керілу жаттығулары
Мойын бұлшық етіне арналған
Қол, иық белдеуінің бұлшық еттеріне арналған
жаттығулар
Иілу жаттығулары
Аяқ бұлшық етіне арналған жаттығулар
1 қатарлық сапқа тұру
Сынақтар алу:
30 м жүгіру
Бір орыннан ұзындыққа секіру
3х10 м қайталап жүгіру
60 м жүгіру
1 мин
5 мин
1 мин
3 мин
3 мин
3 мин
Интервалды сақтау
Нақты , толық айту
2 санаққа бұрылу
Дистанция сақтау керек
Қолды жоғары көтеру
Қол белде
Қолды алдыға және жанына созу
Адым жиілігін жоғарлатамыз
Дистанция сақтау
Бір бірінен озуға болмайды
Қолды алға, артқа айналдыру
Қолды алға созып жинау
Сол иықтан қараймыз
Бір сызықтың бойымен жүгіру
Тізені 90 градусқа көтереміз
Өкшені жамбасқа тигіземіз
Алшақ секіруге тырысамыз
Диагональ бойынша
Демді терең жұтып жәй шығарамыз
Үлкен амплитудада орындау
Қолды жоғары көтеріп артқа керілу
Басты 4рет оңға,4рет солға
айналдыру
Санақпен орындау
Қолдың ұшын аяқтың ұшына тигізу
Отырып қаз жүріспен
жүру,құрбақаша
секіру, интервал сақтау
Бағдарламадағы оқу
көрсеткіштерінің нормативтеріне
сәйкес сынақ алу.
4,9 сек, 5,9 сек, 6,3 сек.
172 см, 146 см, 136 см.
8,6 сек, 9,9 сек, 10,4 сек.
9,8 сек, 10,4 сек, 11,2 сек.
Сапқа тұру
Сабақтың мақсатымен таныстыру.
Ұзақ қашықтыққа жүгіру техникасы жайлы
теориялық мәлімет
Уақыт өлшемімен 1000 метрге жүгіру.
Демді қалпына келтіру
Эстафеталық ойындар.
2 мин
18 мин
1 мин
4 мин
Адымдар ұзындығы 160-200 см.
Қолдарымызды бұғанаға дейін
сермейміз
Баяу және орташа жылдамдықта
Бұрылыста жүгіргенде дене солға
қарай
сәл еңкейеді, оң қолдың сермелу
амплитудасы солқолға қарағанда
көбірек , шынтақ сәл сыртқа қарай
бағытталады, оң аяқтың басы сәл
ішке қарап қойылады.
Ұзақ қашықтыққа жүгіргенде 3
адымға бір дем алып 3 адымда
шығарады.
Жүгіру жоғарғы сөреден төрешінің
«Сөреге!» «Марш!» пәрмендерімен
басталады.
Мәре сызығын кеудемен және
иықпен кесіп өту қажет
Екі топқа бөліп жарыстыру
+ Сапқа тұру,көіл аударту жаттығуы, сабақты
қорытындылау,бағалау, үйге тапсырма беру ,
сыныппен қоштасу
5 мин Жаттығу жасау кезінде жіберілген
негізгі кемшіліктерге тоқталу, жақсы
орындаған оқушыларды атап өту