Пәні: физика | Мектеп: Шымкент қаласы Қазыбек би атындағы №36 жалпы орта мектеп | Тексерілді: Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары: ___________________ |
Сабақтың тақырыбы: Жылу қозғалтқышының пайдалы әрекет коэффициенті.Энергетиканың дамуындағы қозғалтқыштың ролі. Жылу машиналарын пайдаланудағы экологиялық мәселелер және қоршаған ортаны қорғау. |
Күні: 16.11.2016ж | Мұғалімнің есімі: Ш.А.Саухынбековна. | |
Сынып: 8 «А» | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабаққа негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | Сабақ барысында берілген тапсырмаларды орындау барысында жылу құбылыстары, жылу қозғалтқыштары, пайдалы әрекет коэффицентінің мәнін білу, түсіну. (§ 25-26 Жылу қозғалтқышының пайдалы әрекет коэффициенті.Энергетиканың дамуындағы қозғалтқыштың ролі.Жылу машиналарын пайдаланудағы экологиялық мәселелер және қоршаған ортаны қорғау.) | |
Сабақ мақсаттары | Барлығы: газдың ішкі энергиясы есебінен жұмыс істейтін құрылғылар туралы біледі; олардың жұмыс істеу принципі жайлы түсінік қалыптастырады. Жылу машиналарының пайдаланылуын біледі. |
Оқушылардың басым бөлігі: газдың ішкі энергиясы оны сыққанда , газ біршама жылу бергенде артатынын; кез келген жылу қозғалтқышының негізгі бөліктерін айта алады.Толық жұмыс пен пайдалы жұмысты ажыратып, есептей алады.Жылу машиналарының қоршаған ортаға зиян келтірмеу ұсынбалары мен экологиялық мәселелерді айта алады. |
Кейбір оқушылар: қазіргі технологиясы дамыған ғасырда қандай іштен жанатын қозғалтқыштар пайдаланылатынын біледі;энергетиканың дамуындағы қозғалтқыштардың ролін біледі,өз ойын негіздеп тұжырым жасай алады. |
Тілдік мақсат: | Оқушылар: мәтінге сүйеніп өз ойларын жеткізе алады; тіл байлығын молайтады Күнделікті шынайы өмірде, тұрмыста кездесетін іштен жану қозғалтқыштарын қайда, қалай қолданатынын біледі,түсінеді. Ғылыми тілде сөйлеуге дағдыланады. |
Негізгі сөздер мен тіркестер: газ,отын түрлері,ішкі энергия,пайдалы,толық жұмыс, пайдалы әрекет коэффициенті |
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Денелердің ішкі энергиясын механикалық энергияға қалай айналдыруға болады? Дененің ішкі энергиясы оның пайдалы жұмыс жасауына түгелімен беріле ме? |
Талқылауға арналған тармақтар |
Қазіргі кезде қозғалтқыштардың қандай түрлері кездеседі? Ол қозғалтқыштардың ПӘК—дегеніміз не? |
Сіз неліктен .... айта аласыз ба? |
Дененің ішкі энергиясы түгелімен оның пайдалы жұмыс жасауына кетпейді, деп |
Жазылым бойынша ұсыныстар |
| Ішкі энергияны өзгерту тәсілдері соның есебінен жұмыс істейтін құрылғыларды білу, оларды қолдану . Қозғалтқыштың ПӘК-інің мәні неліктен 1-ден аспайды, яғни 100% болмайды? |
Алдыңғы оқу | § 23-24.Жылу қозғалтқыштары, олардың жұмыс істеу принципі. |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар |
Басталуы 12 минут | Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесіп, ынтымағы жайлы атмосфера орнату мақсатында «Қуанамын мен де...» әдісін ұйымдастырамыз,олардың сабаққа дайындығын бақылаймын. «Қонақ кәде» тәсілі арқылы оқушыларды 4 топқа біріктіреміз. БІЛУ. 10 минут. «Шәй ішейік» әдісі арқылы үй тапсырмасына шолу. Дастарханда қойылған әрбір затта сұрақтар жазылған, әр топтан оқушылар таңдаған заттағы сұраққа жауап береді. | Ынтымақтасу, жігерлену Топ аттары жазылған ақ қағазға оралған тәттілер; көрнекі стикер Шәйға ұсынылатын дәмділер Сұрақтар жазылған тілік стикерлер; үздік топқа қошемет |
Ортасы 28 минут | ТҮСІНУ. 3 минут. Презентация. Жаңа сабақтың ашылуына проблемалық сұрақ. Жаңа сабақ бойынша түсінік беру: ҚОЛДАНУ.10 минут. Тірек сызба. ТАЛДАУ.5 минут. Сапалық тапсырмалар. ЖИНАҚТАУ.10минут.Қалыптастырушы тапсырма. | Интербелсенді тақта-слайд жұлдызшалар Интербелсенді тақта-слайд жұлдызшалар Интербелсенді тақта-слайд, жауап бағалау парақшалары |
Аяқталуы 5-минут | БАҒАЛАУ. 5минут Керібайланыс. «Білгім келеді... Білдім... Түсінбедім...» Үйге тапсырма: § 25-26 Жылу қозғалтқышының пайдалы әрекет коэффициенті.Энергетиканың дамуындағы қозғалтқыштың ролі.Жылу машиналарын пайдаланудағы экологиялық мәселелер және қоршаған ортаны қорғау. | Интербелсенді тақта.Бағалау графигі Зымыран,автокөлік,ауыр көлік макеттері, түрлі-түсті стикерлер | |
Қосымша ақпарат | | Ресурстар |
Саралау- Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? Чиксентмихайидің «өзіндік ағымын» ұстана жүріп,жоғары дағдысына қарап ағым болсын деген ниетпен ; жоғары талапта мазасыздық күйге түспесін деп; төмен талапта зерігіп кетепсін; әлсіз деп селқостықты болдырмау үшін үнемі қырағылықпен бақылау арқылы тапсырманың деңгейін барынша бағыттап отырамын. Сонымен қатар «Даму траекториясы» арқылы біртіндеп тапсырманы сатылай жоғарылата беріп отырамын және де бұл маған үлкен нәтижеге жетуге көмектеседі деген сенімдемін. | Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Ұйымдастыру кезеңінде бір біріне сәттілік тілеу, ынтымақтастықпен жұмыла жұмыс істеу. Физикалық құбылыстар негізінде қонақ кәде әдісі арықылы топтарға біріктіру.Шәй ішейік әдісі арқылы жауп берген топтағы әрбір дұрыс жауапқа жұлдызша беру; проблемалық сұраққа жауап арқылы тақырыпты ашуда қошемет көрсету және топты жұлдызшалармен бағалау;тірек сызба және сапалық тапсырмаар арқылы өзін өзі бағалау және өздері түзген критерий бойынша топтық бағалау жүзеге асыра отырып жалпы сабақ бойынша білімдерін тексеріп және формативті бағалауды сумативті бағалауға айналдырып отырады. Барынша әр сабақта шынайы бағалау түрлерін кіріктіріп отыруды жоспарлаймыз, қажетінше зерттеушілік әңгіме түрін жүргізе отырып. Оқушылардың жиған балдарын бағаға айналдыру арқылы оқу сапасы сызбасын түземіз. Сабақ бойынша кері байланыс: БІЛГІМ КЕЛЕДІ...БІЛДІМ...ТҮСІНБЕДІМ...стикерлерде береді.Кері байланысты оқи отырып: ПӘК туралы 70% материалды түсінді, үйренуі оқушылардың экологияны қорғау мәселесі бойынша жаңа модельдерді ұсыну бойынша 20% қызығып ынталанған, 2 оқушы ПӘК туралы түсінбеген. | АКТ, эксперименттік құралдар, видеоролик, үлестірмелер,түрлі түсті стикерлер |
Рефлексия Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. Сабақ мақсаттары шынайы болды.Сыныпта жағымды ахуал қалыптасты.Жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды.Берілген уақытқа сай дәлме дәл үлгердік.Өз жоспарыма кішкене өзгерту енгіздім, ол тапсырмалар легі болды,оқушылардың қоршаған ортаға зияны туралы артық бір екі сұрақ қойдым, ал ол тиімді, таң қалдырар нәтиже берді. | |
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? Ең бірінші, тиімді болғаны «дуэт сабақ». Бір пән бойынша екі мұғалімнің бір бірін толықтыруы жағынан сабақтың өте керемет өтуі. Критериалды бағалау. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) Проблемалық сұрақ тарту арқылы. Қалыптастырушы тапсырмалар. Сабақ барысында мына сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
Пәнаралық байланыс | Биология,дүниетану,химия,география |
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері | Әр -түрлі құрал-жабдықтармен жұмыс істеуде сақтық шараларын естен шығармау |
АКТ-мен байланыс | Ғаламтор, слайдтар, демонстрациялық тәжірибелер |
Құндылықтар дағы байланыс | Ынтымақтастыққа, жұптық топта жұмыс істей алу; Сыныптасының идеясын құрметпен қарауға дағдыландыру; Өздігінен білім алуына әрекет жасау, алған білімдерін практикамен ұштастыра білу; Өмір бойы үздіксіз білім алу құнды екеніне көз жеткізу |
А. Энергияның 25% пайдалы жұмыс жасауға кетеді;
В. Энергияның 75% пайдалы жұмыс жасауға кетеді;
С. Энергияның 25% шығынға кетеді;
Д. Дұрыс жауабы жоқ
А. Артады; В. Кемиді; С. Өзгермейді; Д. Басында жоғарлайды, кейін төмендейді;
А. Бөлінеді; В. Жұтылады; С. Басында жұтылады, содан соң шығарылады; Д. Дұрыс жауабы жоқ.
А. Мүмкін емес; В. Ауа райына байланысты өзгереді; С. Мүмкін; Д.көлік түріне байланысты;
А. Конвекция арқылы; В. Жылу өткізу арқылы; С.Диффузия арқылы; Д. Сәуле шығару арқылы