kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Электр кедергісі

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қысқа мерзімді жоспар

Күні:    21.01.2016ж                       Класс: 8               Пәні: Физика

Сабақтың тақырыбы: § 37 Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Электр кедергісі

Мақсаты:

  • Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы, Электр кедергісі жайлы мағұлмат беру.
  • Күнделікті өмірде және өндірісте, есеп шығаруда формулаларын қолдана білуге үйрету.
  • Топпен жұмыс жасауға және өзін өзі бағалауға дағдыландыру.

 

Оқыту нәтижесі:

  • Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы, Электр кедергісі жайлы мағұлмат алады.
  • Күнделікті өмірде және өндірісте, есеп шығаруда формулаларын қолдана білуге үйренеді. 
  • Топпен жұмыс жасауға және өзін өзі бағалауға дағдыланады.

 

Түйінді идеясы: Оқушылар іс - әрекеттері арқылы ізденімпаздыққа жетеді. Тақырыпты түсіну деңгейін анықтайды, түсінік деңгейін ескере отырып, шешім қабылдайды.

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

Кіріспе

5 минут

- сәлемдесу. Түгендеп назарларын сабаққа аудару.

- көңіл күйлерін анықтау

- «досыңды кімге теңейсің» тренингі

- мұғаліммен амандасады

- смайликтер арқылы көңіл күйлерін білдіреді

- тренинг арқылы бір – біріне көзқарастарын білдіреді

Смайликтер, плакаттар

Тұсаукесер

2 минут

1. тапсырма «Топтық жұмыс»

Физикалық құралдарды еске түсіру мақсатында суреттерін тақтаға ілу

  • құралдардың атын және шартты белгісін еске түсіреді

Суреттер

Плакаттар

         Негізгі бөлім

20 минут

2. тапсырма «Топтық жұмыс»

- әр топқа тақырыпқа байланысты тапсырмалар беру, есептер шығарту

- электрондық оқулықтан тәжірибе көрсету

  • Оқушылар  берілген тапсырманы өз тобында бірлесе отырып орындайды. Уақыт тоқтаған кезде тақтаға шығып постер қорғайды.
  • Электрондық оқулықтан тәжірибе көру арқылы тақырыптың мағынасын ашады.

Оқулық,

Суреттер,

Плакаттар

маркер

стикерлер

түрлі түсті қағаздар

компьютер

ғаламтор

Қорытынды

18 минут

3. тапсырма  «Жұптық жұмыс»

- физикалық диктант

4. тапсырма «Жеке жұмыс»

- тест тапсырмасы

1  Тізбек бөлігінде 3 Кл заряд орын ауыстырғанда электр өрісі 120 Дж жұмыс атқарды. Кернеуді тап.  А) 360 В    В) 0,36 кВт  С)40 В  Д) 4 кВ    Е) 40 Вт

2. 15 секундта өткізгіштің көлденең қимасы арқылы 120 Кл электр заряды өтеді. Тізбектегі ток күшін табындар.А) 1,8 кА  В) 18 А     С)180 мА    Д) 8 А    Е) 8 Дж

3. 24В кернеуге 1,5 А ток күшіне есептелінген шам 600 с жанды. Электр тогының атқаратын жұмысын анықтаңдар.А) 216 кДж     В) 21,6 кДж   С)216 Дж   Д) 2,16 кДж   Е) 3,6 кДж

4. Кернеуі 220В ток көзіне электр шамы қосылған. Шамнан өтетін ток күші 0,3А-ге тең, оның 20с ішіндегі жұмысын анықтаңызА) 1320 Дж   В) 396 Дж     С)66 Дж      Д) 4400 Дж     Е) 6200 Дж

5. Кернеудің өлшем   бірлігі-А) Ватт     В) Ом       С)Вольт       Д) Ампер     Е) Джоуль

6. Ток күшінің өлшем бірлігі-А) Ватт     В) Ампер      С)Вольт      Д) Ом     Е) Джоуль

1. С    2.А      3.В      4.А     5.С    6. В

5. тапсырма «Топтық жұмыс»«Физикалық көрініс» (құралдар арасындағы айтыс жайлы көрініс ұйымдастыру)

Бағалауды ұйымдастыру

  • жұптасып отырып физикалық диктанттағы тапсырманы орындап дәптерге жаазады.
  • жеке өз беттерімен  тест тапсырмаларын орындайды. Дұрыс жауаптарымен тексереді
  • физикалық көрініс қояды

Плитка-Ақбаян, Үтік –Үміт, Ток көзі –Өркен, Бірінші шам –Рыскелді, Екінші шам –Ақылбек,  Реостат –Камила, Вольметр – Айым, Амперметр –Аружан, Сақтандарғыш –Нұрсұлтан, Қожайын - Манас

 Сахнада үтік пен плита өзара артықшылықтарын айтып, мақтанып жатады.,

Плитка: Менің адамдарға тигізетін пайдалы өте көп. Менің қызуыма олар тамақ пісіреді, шай кофе қайнатады.

Үтік: Менің де пайдам өте көп. Менсіз ешкімнің де киімдері үтіктелмейді. Әне, сен, өзіңнің үсті – басыңа қарашы, костюм – шалбарыңның қырын көрдің бе? Бұл менің арқам.

Плитка: Сен таңертең хош иісі, күрең шаймен ұйқыңды ашып, сабақта сергек жүресің, ол да менің арқам, Киім үтіктегенен басқа не білесің?

Үтік: Кейде плитка бұзылып қалғанда адамдар мені төңкеріп қояды да шәй шығарады.

Ток көзі: Әй, таласпаңдар, екеуіңе не болған? Мен сендерге тоқ беріп тұрмасам, сендердің керектерің қанша? Қазір өшіп қалайыншы, екеуіңнің де денелерің мұздап, керексіз болып қаласыңдар.Кішкене жан – жақтарыңа қарасаңдаршы. Отырмыз ғой үндемей. Қазір мен мына екі шамды жағамын.

Бірінші шам: Ой менің температурам көтеріліп барады.

Екінші шам: Кедергі реостаттар қайда? Ұйықтап қалған ба?

Реостат: Мен кедергіні жасап тұрмын,

Амперметр: Қазір мен тоқты өлшеп жіберейін,. Тоқ бірқалыпты.

  Вольтметр: Мен де кернеуді өлшеп жіберейін. Ия, екеуіңде де кернеу бірқалыпты екен. Амперметр: Сен бір шамды жағып жібердің.

Вольтметр: Менің қандай кінәм бар, мұны істеген реостат қой.

Реостат: Сендерге не болған, кедергіні мен дұрыс жасадым. Білсем, кінә сақтандырғыштарда ғой деймін.

Сақтандырғыш: Вольтметр сен ылғи кернеуді дұрыс өлшемейсің  барлық салмақ маған түседі. Міне, тағы да жанып кеттім. Сендер үшін күніне бір өліп, бір тірілемін.

Ток көзі: Тынышталыңдар, тынышталыңдар. Қожайынымыз келе жатыр.

Плитка: Шай қайнаған жоқ, ұят болды- ау.

Үтік: Киімдерін де үтіктей алмайтын болды.

Шам: Қап – қараңғы болып көзі де көрмей қалатын болды- ау.

Сақтандырғыш: Көрдіңдер ме менің қызметім қандай екенін?

Қожайын келіп шамды жағады. Плитканы қосады, үтік ті де қосады. Ешқайсысы да қосылмайды. «е, е сақтандырғыш жанып кеткен екен ғой» - деп оны жөндеп қосады. Плитка ысып шай қайнайды.

Қожайын: Ей, электр құралдары, сендер жеке- дара жан – жаққа тартпаңдар. Бәріміз бірігіп қызмет етейік. Адамдарды бір қажетіне жарайық. Келіңдер, бәріміз тізбектей қосылайық

  • өз - өзін бағалайды
  • екі жұлдыз бір тілек арқылы бағалайды

Оқулық,

Суреттер,

Плакаттар

маркер

стикерлер

түрлі түсті қағаздар

компьютер

ғаламтор

бағалау парағы

Қосымша тапсырма

§37 18- жаттығу

Эссе жазу

«Электр энергиясын үнемдеу», «Электр алу жолдары» т.б тақырыптар бойынша эссе жазады

Екпетал мектеп – балабақшасы



 

Ашық сабақ

Тақырыбы: « Тізбек бөлігі үшін Ом заңы. Электр кедергісі»

Өткізген: физика пәнінің мұғалімі  Тілегенова Жазира Тілегенқызы

Екпетал  21.01.2016 ж.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Электр кедергісі»

Қысқа мерзімді жоспар

Күні: 21.01.2016ж Класс: 8 Пәні: Физика


Сабақтың тақырыбы: § 37 Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Электр кедергісі



Мақсаты:

  • Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы, Электр кедергісі жайлы мағұлмат беру.

  • Күнделікті өмірде және өндірісте, есеп шығаруда формулаларын қолдана білуге үйрету.

  • Топпен жұмыс жасауға және өзін өзі бағалауға дағдыландыру.


Оқыту нәтижесі:

  • Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы, Электр кедергісі жайлы мағұлмат алады.

  • Күнделікті өмірде және өндірісте, есеп шығаруда формулаларын қолдана білуге үйренеді.

  • Топпен жұмыс жасауға және өзін өзі бағалауға дағдыланады.


Түйінді идеясы: Оқушылар іс - әрекеттері арқылы ізденімпаздыққа жетеді. Тақырыпты түсіну деңгейін анықтайды, түсінік деңгейін ескере отырып, шешім қабылдайды.


Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

Кіріспе

5 минут

- сәлемдесу. Түгендеп назарларын сабаққа аудару.

- көңіл күйлерін анықтау

- «досыңды кімге теңейсің» тренингі

- мұғаліммен амандасады

- смайликтер арқылы көңіл күйлерін білдіреді

- тренинг арқылы бір – біріне көзқарастарын білдіреді

Смайликтер, плакаттар

Тұсаукесер

2 минут

1. тапсырма «Топтық жұмыс»

Физикалық құралдарды еске түсіру мақсатында суреттерін тақтаға ілу


  • құралдардың атын және шартты белгісін еске түсіреді


Суреттер

Плакаттар

Негізгі бөлім


20 минут






2. тапсырма «Топтық жұмыс»

- әр топқа тақырыпқа байланысты тапсырмалар беру, есептер шығарту

- электрондық оқулықтан тәжірибе көрсету


  • Оқушылар берілген тапсырманы өз тобында бірлесе отырып орындайды. Уақыт тоқтаған кезде тақтаға шығып постер қорғайды.

  • Электрондық оқулықтан тәжірибе көру арқылы тақырыптың мағынасын ашады.

Оқулық,

Суреттер,

Плакаттар

маркер

стикерлер

түрлі түсті қағаздар

компьютер

ғаламтор

Қорытынды



18 минут

3. тапсырма «Жұптық жұмыс»

- физикалық диктант

4. тапсырма «Жеке жұмыс»

- тест тапсырмасы


1 Тізбек бөлігінде 3 Кл заряд орын ауыстырғанда электр өрісі 120 Дж жұмыс атқарды. Кернеуді тап. А) 360 В В) 0,36 кВт С)40 В Д) 4 кВ Е) 40 Вт

2. 15 секундта өткізгіштің көлденең қимасы арқылы 120 Кл электр заряды өтеді. Тізбектегі ток күшін табындар.А) 1,8 кА В) 18 А С)180 мА Д) 8 А Е) 8 Дж

3. 24В кернеуге 1,5 А ток күшіне есептелінген шам 600 с жанды. Электр тогының атқаратын жұмысын анықтаңдар.А) 216 кДж В) 21,6 кДж С)216 Дж Д) 2,16 кДж Е) 3,6 кДж

4. Кернеуі 220В ток көзіне электр шамы қосылған. Шамнан өтетін ток күші 0,3А-ге тең, оның 20с ішіндегі жұмысын анықтаңызА) 1320 Дж В) 396 Дж С)66 Дж Д) 4400 Дж Е) 6200 Дж

5. Кернеудің өлшем бірлігі-А) Ватт В) Ом С)Вольт Д) Ампер Е) Джоуль

6. Ток күшінің өлшем бірлігі-А) Ватт В) Ампер С)Вольт Д) Ом Е) Джоуль

1. С 2.А 3.В 4.А 5.С 6. В

5. тапсырма «Топтық жұмыс»«Физикалық көрініс» (құралдар арасындағы айтыс жайлы көрініс ұйымдастыру)


Бағалауды ұйымдастыру





  • жұптасып отырып физикалық диктанттағы тапсырманы орындап дәптерге жаазады.

  • жеке өз беттерімен тест тапсырмаларын орындайды. Дұрыс жауаптарымен тексереді

  • физикалық көрініс қояды

Плитка-Ақбаян, Үтік –Үміт, Ток көзі –Өркен, Бірінші шам –Рыскелді, Екінші шам –Ақылбек, Реостат –Камила, Вольметр – Айым, Амперметр –Аружан, Сақтандарғыш –Нұрсұлтан, Қожайын - Манас  Сахнада үтік пен плита өзара артықшылықтарын айтып, мақтанып жатады., Плитка: Менің адамдарға тигізетін пайдалы өте көп. Менің қызуыма олар тамақ пісіреді, шай кофе қайнатады. Үтік: Менің де пайдам өте көп. Менсіз ешкімнің де киімдері үтіктелмейді. Әне, сен, өзіңнің үсті – басыңа қарашы, костюм – шалбарыңның қырын көрдің бе? Бұл менің арқам. Плитка: Сен таңертең хош иісі, күрең шаймен ұйқыңды ашып, сабақта сергек жүресің, ол да менің арқам, Киім үтіктегенен басқа не білесің? Үтік: Кейде плитка бұзылып қалғанда адамдар мені төңкеріп қояды да шәй шығарады. Ток көзі: Әй, таласпаңдар, екеуіңе не болған? Мен сендерге тоқ беріп тұрмасам, сендердің керектерің қанша? Қазір өшіп қалайыншы, екеуіңнің де денелерің мұздап, керексіз болып қаласыңдар.Кішкене жан – жақтарыңа қарасаңдаршы. Отырмыз ғой үндемей. Қазір мен мына екі шамды жағамын. Бірінші шам: Ой менің температурам көтеріліп барады. Екінші шам: Кедергі реостаттар қайда? Ұйықтап қалған ба? Реостат: Мен кедергіні жасап тұрмын, Амперметр: Қазір мен тоқты өлшеп жіберейін,. Тоқ бірқалыпты.   Вольтметр: Мен де кернеуді өлшеп жіберейін. Ия, екеуіңде де кернеу бірқалыпты екен. Амперметр: Сен бір шамды жағып жібердің. Вольтметр: Менің қандай кінәм бар, мұны істеген реостат қой. Реостат: Сендерге не болған, кедергіні мен дұрыс жасадым. Білсем, кінә сақтандырғыштарда ғой деймін. Сақтандырғыш: Вольтметр сен ылғи кернеуді дұрыс өлшемейсің барлық салмақ маған түседі. Міне, тағы да жанып кеттім. Сендер үшін күніне бір өліп, бір тірілемін. Ток көзі: Тынышталыңдар, тынышталыңдар. Қожайынымыз келе жатыр. Плитка: Шай қайнаған жоқ, ұят болды- ау. Үтік: Киімдерін де үтіктей алмайтын болды. Шам: Қап – қараңғы болып көзі де көрмей қалатын болды- ау. Сақтандырғыш: Көрдіңдер ме менің қызметім қандай екенін? Қожайын келіп шамды жағады. Плитканы қосады, үтік ті де қосады. Ешқайсысы да қосылмайды. «е, е сақтандырғыш жанып кеткен екен ғой» - деп оны жөндеп қосады. Плитка ысып шай қайнайды. Қожайын: Ей, электр құралдары, сендер жеке- дара жан – жаққа тартпаңдар. Бәріміз бірігіп қызмет етейік. Адамдарды бір қажетіне жарайық. Келіңдер, бәріміз тізбектей қосылайық

  • өз - өзін бағалайды

  • екі жұлдыз бір тілек арқылы бағалайды


Оқулық,

Суреттер,

Плакаттар

маркер

стикерлер

түрлі түсті қағаздар

компьютер

ғаламтор

бағалау парағы

Қосымша тапсырма

§37 18- жаттығу

Эссе жазу


«Электр энергиясын үнемдеу», «Электр алу жолдары» т.б тақырыптар бойынша эссе жазады




































Екпетал мектеп – балабақшасы

8 сынып физика











Ашық сабақ

Тақырыбы: « Тізбек бөлігі үшін Ом заңы. Электр кедергісі»

Өткізген: физика пәнінің мұғалімі Тілегенова Жазира Тілегенқызы









Екпетал 21.01.2016 ж.


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Физика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Электр кедергісі

Автор: Тілегенова Жазира Тілегенқызы

Дата: 14.11.2016

Номер свидетельства: 358704
