Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Жылу құбылыстары | Мектеп: Ғани Мұратбаев атындағы №17 орта мектеп |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Азмуратова Айгуль Жолмырзаевна |
СЫНЫП: | Қатысқандар : | Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы: | Температура, оны өлшеу тәсілдері, температура шкалалары |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.3.1.3 - температураны өлшеуді жылулық ұлғаю негізінде сипаттау 8.3.1.2 - температураны әр түрлі шкала (Цельсий, Кельвин) бойынша өрнектеу |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: |
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
Температура шкалалары түрлерінің айырмашылығын біледі. Температураны әртүрлі шкала (Цельсий, Кельвин) бойынша өрнектейді. |
Кейбір оқушылар: |
|
Ойлау дағдысы | |
Бағалау критерийі | 1 Температураның өлшеу тәсілдерін біледі. 2 Кельвин және Цельсий шкалаларын ажырата алады. |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:Не істей алады? Бірлескен оқу барысында температура анықтамаларын тұжырымдайды, өлшеу тәсілдерін түсіндіреді, негіздейді. |
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
Температура, Цельсий, Кельвин, Фаренгейт, термометр, жылулық тепе-теңдік.....т.б |
Сыныптағы диалог: Суретте не бейнеленген? Бұл аспап не үшін қолданылады? Дәрігер не себептен термометрді температураны өлшеуге қойған соң, 5-7 мин өткеннен кейін ғана термометрдің көрсеткішін анықтайды? |
Талқылауға арналған сұрақтар: Температура дегеніміз не? |
Кельвин шкаласы мен Цельсий шкаласын салыстыр? |
Кельвин шкаласынан Цельсий шкаласына айналдыратын формуланы жаз? |
Құндылықтарға баулу | «Зайырлы қоғам және жоғарғы руханият» құндылығы бойынша ынтымақтастықпен жұмыс жасай отырып, өмір бойы білім алуға баулу; Сын тұрғысынан ойлау және білімді шығармашылық тұрғыдан қолдана білу қабілетін қалыптастыру |
Пәнаралық байланыс | Биология, жаратылыстану, математика |
Алдыңғы оқу | Жылулық қозғалыс, Броундық қозғалыс, Диффузия |
Сабақ барысы |
Жоспарланған уақыт | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы 5 мин | Ұжымдық жұмыс Топқа бөлу. Шкалалар жазылған стикерлер арқылы үш топқа бөлу І топ: Цельсий (1ºС) ІІ топ: Кельвин (1К) ІІІ топ: Фаренгейт (1ºF) Қызығушылықты ояту. «Суретті әңгімеле» әдісі. Суретте не бейнеленген? Бұл аспап не үшін қолданылады? Дәрігер не себептен термометрді температураны өлшеуге қойған соң, 5-7мин өткеннен кейін ғана термометрдің көрсеткішін анықтайды? Оқушыларды ауызша мадақтаумен кері байланыс беремін. Мысалы, «Жарайсың!», «Сен жетістіктерге жетудесің!», «Тамаша!». | интерактивті тақта |
Сабақтың ортасы 31мин | «Кластер» әдісі бойынша мәтінмен жұмыс жасау арқылы әр топ тақырыпқа жоба жасайды,талқылайды.
І топ: Температура. Сұйықтық термометрінің құрылысы ІІ топ: Температураны өлшеу. Жылулық тепе-теңдік ІІІ топ: Температура шкалалары Бағалау: “Эмоция кестесі” әдісі жұлдызшалар арқылы бағаланады І топ: Цельсий (1ºС) ІІ топ: Кельвин (1К) ІІІ топ: Фаренгейт (1ºF) Жұптық жұмыс. «Қысқа жауап» әдісі Тапсырмалар | Ия | Жоқ | Дененің температурасын өлшеуге арналған аспап термометр деп аталады. | | | Дененің жылулық күйін сипаттайтын физикалық шаманы температура дейміз | | | Сұйықтық термометрлерін дайындауда спирт қолданылмайды | | | Зертханалық термометрді қайта қолданған кезде сілкіп-сілкіп жіберу қажет. | | | Жанасқан денелердің температураларының бірдей күйге келуі жылулық тепе теңдік деп аталады. | | | Кельвин шкаласының бөлік құны Цельсий шкаласының бөлік құнына тең | | | Цельсий шкаласындағы нөлден төмен көрсеткіш теріс деп есептеледі | | | Біздің елімізде Фарен гейт шкаласы қолданылады | | | Бағалау: Дайын жауап әдісі арқылы бағаланады Жеке жұмыс «Блум таксономиясы» Температура дегеніміз не? Кельвин шкаласынан Цельсий шкаласына айналдыратын формуланы жаз? Күн бетінің температурасы 6000 К-ге дейін қызады. Осы температураны Цельсий шкаласына айналдыр? Кельвин шкаласы мен Цельсий шкаласын салыстыр? Суретті қысқаша түсіндір? Адам баласының өмірі үшін температураның маңыздылығы қандай? Бағалау критерийі | Дескриптор | 1. Температураның өлшеу тәсілдерін біледі. 2. Кельвин және Цельсий шкалаларын ажырата алады. | 1.Температура анықтамасын біледі. 2.Шкалалардың температураларын аудару формуласын жазады. 3. Формула бойынша есептей алады 4. Температура шкалаларын салыстырады 5. Температура шкалаларының айырмашылығын түсіндіреді 6.Температура маңыздылығын негіздейді. |
|
плакаттар Кестелер,тапсырмалар, карточкалар. |
Сабақтың соңы 4 мин | «Әліпби желісі» әдісі . Әліпби тәртібімен әріптерді пайдалана отырып, барлық оқушылар тақырып бойынша кезекпен кезек негізгі сөздерді айтып шығады. Рефлексия. «ҚҚҚ» әдісі. | |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Оқушыға жеке қолдау көрсету арқылы саралау жүргізіледі. Бәріне бірдей тапсырма беріледі. Топпен жұмыс барысында қабілетті оқушы үлгермеуші оқушыға қолдау көрсетеді. Қабілетті оқушыға жеке оқу бағдарламасы бойынша қолдау көрсетіледі. Барлық оқушыға мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құру тапсырмалары беріледі. Жоспарланған саралау шаралары оқушы қызығушылығын арттырады, білімді бекітеді. Топтық, жұптық жұмыстар оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету арқылы жүзеге асырылады | Оқушылар дайын жауапты қарап отырып бірін-бірі бағалайды. «Екі жұлдыз бір ұсыныс» әдісі арқылы,Ауызша мадақтау әдісі арқылы бағаланады Өзіндік, өзара бағалаулар бағалау критерийлері мен дескрипторлар арқылы жүзеге асады | Денсаулық сақтау технологиялары.
1.Орындықта түзу отыру 2.Кабинетті желдету 3.Интерактивті тақтаны сөндіріп отыру |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|