Сабақтың тақырыбы | §43 Қысым |
Мақсаты | Белгілі бір бетке түсетін қысым жайлы мағлұмат беру Белгілі бір бетке түсетін қысымның күнделікті өмірде, формуласын есеп шығаруда қолдана білуге үйрету Топта бағалауға баулу |
Жұмыс нәтижесі | Топта бағалай алатын болады |
Сілтеме | В.И.Лукашик «Физика сұрақтары мен есептерінің жинағы» |
Негізгі идеясы | Белгілі бір бетке түсетін күш әрекетінің нәтижесін сипаттайтын шаманы қысым деп атайды. Қысым бетке перпендикуляр бағытта әрекет ететін күштің осы беттің ауданына қатынасымен анықталады: р-қысым, Ғ-бетке перпендикуляр бағытта әрекет ететін күш немесе қысым күші; S-күш түсетін беттің ауданы. ХБЖ-да қысым паскальмен өлшенеді. . гПа=100 Па=102 Па кПа=1000 Па=103 Па МПа=100000 Па=106 Па |
Қолданылған әдістері мен тәсілдері | Диалогты оқыту: сұрақ қою, әңгімелесу; Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету: ЖИГСО Оқуды және оқыту үшін бағалау: екі жұлдыз, бір тілек; Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс; |
уақыты | 45 минут |
Сабақ жоспары | Ұйымдастыру: топқа бөлу, мақсат қою Сабақ барысы: Блум таксаномиясы бойынша Рефлексия Үйге тапсырма |
Үйге тапсырма | Класстер |
Ойлау деңгейлері | Мақсат | Тапсырма түрі. Түрткілер. | Нәтиже | Бағалау |
Критерийлер | Дескриптор | Ұпай | Жиын-тық баға |
Білу | Үй тапсырмасы «Үйкеліс күші » тақырыбы бойынша білімін анықтау. | 1.Қандай күшті үйкеліс күші деп атайды? 2.Қандай үйкеліс түрлері болады? 3.Үйкелісті қалай азайтуға болады? 4.Үйкеліс күшін қалай өлшеуге болады? 5.Нормаль қысым күші дегеніміз не? | Сұрақтарға жауап беру арқылы қызығушылығы оянады, білімін көрсетеді. | Білім көлемін зерделеу | толық жауап | 3 | |
жартылай жауап | 2 |
нашар жауап | 1 |
Түсіну | . Оқулық мәтінін игерту | Оқулық бойынша топтық жұмыс Джигсо 1..Қысым жайлы не білеміз? 2.Қолмен іс тіккенде неліктен бармаққа оймақ кигізіледі? 3.Шаңғысыз жүргенде адам неліктен қарға омбылайды? 4.Жүк машимналарының артқы доңғалақтары қос-қостан болатыны неліктен? | Тақырыптың басты идеясын табу | Тақырыптың басты идеясын табу | Тапсырманы толық орындады | 3 | |
Қателіктері болды | 2 |
орындай алмады | 1 |
Қолдану | Тақырыпқа сәйкес тапсырма орындау дағдысын қалыптастыру. | №95. Шаңғышының шаңғымен қосқандағы массасы 70кг. Екі шаңғы тіректерінің ауданы 3500см 2 тең. Шаңғышының қар үстіне түсіретін қысымын есептеңдер №101. 0,2м2 ауданға 8кПа қысым әсер етеді. Осы ауданға қанша күш беріледі? №102 0,02 м2 ауданға 50 Н күш әрекет етеді. Қысымды анықтаңдар? | Алған білімін тәжірибеде қолдана алады. | Іс-тәжірибе жасау дағдысын қалыптастыру | Қалыптасқан | 3 | |
Толық емес | 2 |
Қиын | 1 |
Талдау | Тақырыпқа сәйкес тапсырма орындау, ой шешімін табу. | 1.Сабан шабатын шалғы мен басқада ауыл шаруашылығы машиналарының оратын бөліктерін неге қайрайды? 2..Шеберлер киім тіккенде неге оймақ киеді? 3. Қай күрекпен жер аударған тиімді? Неге? | Салыстыру арқылы пікірталасқа түседі. | Пікірталас қа түсу | диалог құрып,қорытынды жасай ды | 3 | |
тек диалог құрайды | 2 |
жұмысқа қатыспайды | 1 |
Жинақтау | Бірлік болмай тірлік болмас. | 1. Оқушы өзінің креслоға отырғандағы қысымын анықтамақ болып, барлық уақытын ауданға өзінің күшін бөлумен кетіреді. Сенің ақылың А) Әрі қарай жалғастыр. Б) Күшті ауданға бөл. В) Креслоны мазалағанды қой 2. Сыныптас оқушыңа қысымның қандай бірлікпен өлшенетініне ақыл бер. А) Ньютонмен Б) Паскальмен В) килограмммен 3. Білмеске үйрет: Қысымды қалай өзгертуге болады? А) Дененің ауданының беті мен күшін ауыстыр. Б) Бетін әр түрлі маймен майла. В) Дененің түсін өзгерт. 4. Екінші сынып оқушысы мектеп табалдырығына үлкен қысыммен әсер еткісі келеді. Қандай ақыл бересің? А) Биік өкше туфли кию. Б) Шаңғы кию. В) босқа уақытыңды кетірме. 5. Суға батқан адамды құтқарушыға қандай ақыл бересің? А) Жұқа мұздың үстімен жалаң аяқ жүгір. Б) Жұқа мұздың үстімен ақырын жүр. В) Мұзға ішіңмен жатып жылжы | Қажеттілігін салыстыра нақтылайды | Жағдаяттан шыға білу құзыреті | Толық шықты | 3 | |
Қиналды | 2 |
Шаға алмады | 1 |
Бағалау | Дүниетанымын кеңейту. | Ауызша есепте. 2гПа=………………..Па 3000Па=……………………..кПа 5кПа=………………..Па 500Па=………………………гПа 4МПа=……………….Па 2000000Па=………………..мПа | Ойланып шешім қабылдайды, ізденеді. | Логикалық ойы | Креативті | 3 | |
Ойы жүйелі, тың ойы емес | 2 |
Жалпыға ортақ ой | 1 |