Сабақтың тақырыбы: | Жылу құбылыстары тарауын қайталау |
Күні: 27.10.2017 | Сынып: 8 Пәні: Физика |
Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Оқу мақсаты | Жылу құбылыстар тарауын білу, негізгі формулаларды пайдаланып есептер шығаруда қолдану. |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: |
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|
Кейбір оқушылар: |
|
Бағалау критерийі | Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
Тілдік құзіреттілік | Жылу, сәулелену, жылуөткізгіштік, сыйымдылық, отынның түрлері, қайнау. |
Ресурстар | Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
Әдіс-тәсілдер | Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия. |
Пәнаралық байланыс | Жаратылыстану, математика. |
Алдыңғы тақырып | №1. Бақылау жұмысы |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар |
Сабақтың басы | Топқа бөлу. 2. Оқушыларды өлең жолдар (өлең жолдарында физикалық құбылыстарды тауып, түсіндіру) арқылы 2 топқа бөлу және топ басшыны тағайындау, топ ережесін еске түсіру. Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Өзі туралы кластер» тренинг Оқушылар танысу үшін өздері туралы кластерлер құрастыруы керек. Олар парақтың ортасындағы шеңберге өз есімдерін жазып, одан таралатын шеңберлерге өздерінің өмірінде маңызы бар бес негізгі рөлін жазады. Мысалы: Жанұяның еркесі, адал дос т.б «Ой қозғау» сұрақ-жауап әдісі. Заттың күйлерін атаңдар? (Сұйық, қатты, газ) Судың қайнау температурасы? (1000С) Ішкі энергияны өзгерту тәсілдері? (Жұмыс, жылу беру) Жылу берілу кезінде дененің алған немесе жоғалтқан энергиясы? (Жылу мөлшері) Ішкі энергияның өлшем бірлігі? (Джоуль) Будың сұйыққа айналу процесі? (Конденсация) Қатты күйден сұйыққа айналу процесі? (балқу) Жылу мөлшерінің өлшем бірлігі? «Джоуль) Денені құрайтын бөлшектердің қозғалыс энергиясы мен олардың өзара әсерлесу энергиясы? (ішкі энергия) Сұйықтың буға айналу құбылысы? (Булану) Өз сұйығымен динамикалық тепе-теңдікте болатын бу? (қаныққан бу) Жылу берілудің неше түрі бар? (жылуөткізгіштік, конвекция, сәулелену) Мұздың балқу температурасы (0 градус) Сұйық күйден қатты қатты күйге ауысу процесі? (қатаю) | Қима қағаздары «Өзі туралы кластер» парағы беріледі. |
Сабақтың ортасы | Білу және түсіну. Физика мақал – мәтелдерде. 1. Отты үрлеген жағады, шындықты іздеген табады. (Отты үрлеген кезде, отқа жаңадан таза ауа келеді де оттың жақсы жануына себепші болады). 2. Түндіксіз үйден түтін түзу шықпайды. (Қыста үйге от жаққанда пеш, самауыр жақсы жануы үшін түндікті ашып, салқын ауаның кіріп, ластанған жылы ауаны сыртқа айдатқан. Конвекция құбылысы салқын ауа ауыр болғандықтан төмен түседі де, қызған жеңіл ауаны жоғары айдайды, яғни түтін түзу шықпайды). 3. Нан піскенше күлше күйеді. (Неғұрлым қыздырылған дененің массасы аз болса, соғұрлым оған аз жылу беру керек). 4. Тонның жылуы терісінен емес – жүнінен. (Жүннің арасында ауа бар. Ауаның жылу өткізгіштігі нашар, сондықтан тон адамның қызуын сыртқа, ал сыртқы суықты адам денесіне тигізбейді). 5. Темірді қызған кезде соқ. (қатты дененің балқуы) 6. Болат қайнауда шынығады. (қайнау) 7. Көсеу ұзын болса, қол күймес. Қандай физикалық құбылыс жасырылған? (жылуөткізгіштік) 8. Жақсы кісінің ашуы шайы орамал кепкенше. (кебу) Сен қалай ойлайсың? Әрбір топқа жылу құбылыстарын өмірмен байланыстыра отырып мынадай сұрақтар беріледі: Табиғаттағы жылу. Ананың жылуы. Осы сұрақтар арқылы топ бойынша постер құрады, оны қорғайды. Қолдану Есеп шығаруға қалайсың? І топ 1. Массасы 1, 5 т кірпіштен қаланған пешті 10ºС - тан 20ºС - қа дейін қыздыру үшін қанша жылу мөлшері қажет? 2. Массасы 3 кг оқ-дәрі жанғанда 11400 кДж энергия бөлінеді. Оқ-дәрінің меншікті жану жылуын есептеңдер. ІІ топ Массасы 20 кг құрғақ ағаш толық жанғанда бөлінетін жылу мөлшері: (Құрғақ ағаштың меншікті жану жылуы 1, 0•107 Дж/кг). Массасы 0,75 к г суды 200С –тан 100 0 С-қа дейін ысытқанда қанша энергия жұмсалған? Судың меншікті жылусыйымдылығы 4200 Дж/кг* 0С және булану жылуы 2,3*106 Дж. | Сұрақтар бойынша әр топтың оқушылары өз ойларын топта ортаға салады, бір-бірінің жауаптарын толықтырады, жауап береді. Топтық жұмысқа арналған ресурстар Тақырып бойынша түйген білімдерін жазады. |
Сергіту сәті | | |
Сабақтың соңы | «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы сабақты бекіту. Оқушыларға суреттер беріледі, суреттер бойынша өз ойларын айтып шығады. | Оқушылар тапсырмамен жұмыс жасайды |
Бағалау Кері байланыс | Бағалау парақшасы. Дұрыс жауапқа 3 балл. Оқушының аты-жөні | «Ой қозғау | Физика мақал – мәтелдерде | Сен қалай ойлайсың? | Есеп шығаруға қалайсың? | «Суреттер сөйлейді» әдісі | Балл | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | «Бес саусақ» әдісі | Бағалау парақшасы |
Қосымша ақпарат |
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
| | |
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес Келетін сұрақтарға жауап беріңіз |
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |