kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Зертханалық жұмыс: «Температуралары әр түрлі суды араластырғандағы жылу мөлшерлерін салыстыру»

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сынып: 8                      Пән: Физика

Сабақтың тақырыбы: №1 зертханалық жұмыс

«Температуралары әр түрлі суды араластырғандағы жылу мөлшерлерін  салыстыру»

"Comparison of thermal content when mixing water temperature"

Осы сабақта қол

Жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме):

8.3.2.8- жылу құбылыстарындағы энергияның сақталу және айналу заңын зерттеу;

8.1.3.2- тәжірбиені жүргізуге әсер ететін факторларды анықтау;

8.1.3.3- физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау

Сабақтың мақсаты:

 1.Жылу беру процестеріндегі энергияның айналу және сақталу заңынына тәжірибе   жасау

2.Жылу алмасуда  ыстық судың берген және суық судың алған жылу мөлшерін тең болмауы сыртқы ортаға байланысты болуын анықтау.

3.Зертханалық жұмыс кезіндегі және кабинеттегі қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау.

Бағалау  критерийі:

1.Энергияның сақталу және айналу заңының жылу процестерінде орындалуын тәжірибе жасау барысында анықтай алады.

2.Суық судың алған және ыстық судың берген жылу мөлшерлерінің айырмашылығы қоршаған ортаға кететін энергияға байланысты екенін зерттеу барысында біледі.

Зертханалық және кабинеттегі қауіпсіздік ережелерін біліп,сақтай алады

Тілдік  мақсаттар:

жылу мөлшеріamount of heat

Жылу мөлшері – жылу алмасу кезінде қыздырылған денеден салқын денеге энергияның берілу өлшемі.

The amount of heatis the amount of energy transferred from the heated body to the heatexchanger during cooling.

1 калория1 calorie

1 calorieis the amount of heat needed to change the temperature of 1 g of water per 1° C.

1 калория1 г судың температурасын 10С-ке өзгерту үшін керек жылу мөлшері.

Отынның меншікті жану жылуы1 кг отын толығымен жанғанда бөлініп шығатын жылу мөлшері.

Заттың меншікті жылусыйымдылығы – specific heat of substance

- салмағы 1 кг заттың температурасын 10С– ке өзгерту үшін қанша жылу мөлшері керек екенін көрсететін физикалық шама.

Specific heat of substance is the amount of heat that is necessary to raise the temperatureof 1 kg of the substance by 1 K (= 1 ° C).

Денелер жүйесінің толық энергиясыcomplete energy of system-is the sum of the mechanical and internal energy.

Құндылықтарға баулу: Мәңгілік  Ел жалпы ұлттық идеясының құндылықтары                                                                                  ҚР азаматтық борышы Қазақстан халықтарының достық пен келісім дәстүрін сақтап, ұлғайтып, ұрпақтан – ұрпаққа беруді жұмыс барысында  ынтымақтастық қарым-қатынаста болуы арқылы қалыптастырмақпын

Пәнаралықбайланыс: Биология мен жаратылыстану пәндерінде организмдердің жылулық құбылыстары туралы, математика-өлшеулермен,  есептеулер жүргізуді қарастырамын.

Алдыңғы білім:  Жаратылыстану және география пәндерінен жылу құбылыстары туралы мағұлмат алған

АКТ қолдану: Bilimlend.kz

Ойлау дағдылары: Білу,түсіну,қолдану

 

Сабақ барысы:

 

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

 

Сабақтың басы

І. Ұйымдастыру кезеңі:

 Сәлемдесу.Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу. Түгелдеу.

ІІ. Үй тапсырмасын «Жылдам сұрақтар»- әдісі арқылы сұраймын

Сабақтың ортасы

Жаңа сабақты «Cіз білетіннің барлығы.» -әдісі арқылы зертханалық жұмыстың тапсырмалармен жұмыс барысын қадағалаймын.

Құрал-жабдықтар: мензурка, термометр, стақан, калориметр, ішінде ыстық суы бар шәйнек (барлық сыныпқа біреу).

Тапсырма-2

1.Мензуркамен судың қандай шамасын,термометрмен нені өлшейді?

2.Өлшеу құралдары мензурка мен термометрдің бөлік құндары мен абсалют қателіктерін табыңдар.

3.Калориметр не үшін қолданылады?

Тәжірибелік тапсырмалар-3

1) калориметрдің сыртқы ыдысының ішіндегі стақанға m1 = 100г ыстық су құйып, судың t1 температурасын өлшеңдер

2) стақанға салқын судың осындай мөлшерін құйып, оның t2 температурасын өлшеңдер;

 3) салқын суды калориметрдің ішіндегі ыстық суға құйыңдар, алынған ыстық және салқын судың қоспасын термометрдің ұшымен араластырыңдар. Алынған судың қоспасының  t температурасын өлшеңдер;

 4) тәжірибені үш рет қайталап, нәтижесін кестеге толтырыңдар:

5) Алынған орташа мәндерді Q1 = cm1 (t1 – t) формуласына қойып, ыстық судың берген жылу мөлшерін есептеңдер;

 6) Q2 = cm2(t – t2) формуласы бойынша салқын судың алған жылу мөлшерін есептеңдер;

7) Алынған нәтижелерді салыстырыңдар.

8) Қорытынды жасаңдар.

9) Тәжірибенің қателігін бағалап, оның себебін түсіндіріңдер.

    ε=Q2-Q1/Q2  формуласын пайдаланып,өлшеу нәтижелерінің салыстырмалы қателігін табыңдар

Дескриптор:

1.Өлшеу құралдарымен қандай шамаларды өлшеуді білді.

2.Өлшеу құралдарының бөлік құндары мен абсалют қателіктерін таба алды.

3.Калориметрдің жылу өткізбейтін ыдыс екенін білді

4.Мензурканың көмегімен және судың тығыздығын біліп,ыстық және салқын сулардың массаларын есептеп шығарып алды.Ол мәндерді кестеге жазды.

5.Термометрмен ыстық және суық сулардың температураларын өлшеп,оның мәндерін кестеге түсірді.

6.Ыстық су мен салқын суды  термометрдің көмегімен араластырып,қоспаның темпеатурасын өлшеп алды,мәнін кестеге жазып қойды.

7.Тәжірибені бірнеше рет жасады.

8.Жылу балансының теңдеуін пайдаланып,ыстық судың берген және салқын судың алған жылу мөлшерлерінің шамасын есептеп,олардың тең болмау себебін анықтады.

Сабақтың соңы

«Олқылықты толтыру»-әдісі арқылы сабақты қорытындылаймын

Тапсырма-4

Кестені толтыр.

р/с

Физикалық шамалар

Өлшем бірліктері

Белгіленуі

1

Жылу мөлшері

2

Масса

3

Меншікті жылу сыйымдылығы

4

Температура

5

тығыздық

6

Қоспаның температурасы

Дескриптор:

Физикалық шамалардың белгіленуін,бірлігін білді

Тапсырмаларды орындау барысында қалыптастырушы бағалау бойынша ауызша,жазбаша  кері байланыстар мен қатар смайликтерменде бағалап отырамын.

Үй тапсырмасы:№112 Есептер жинағы

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Зертханалық жұмыс: «Температуралары әр түрлі суды араластырғандағы жылу мөлшерлерін салыстыру»»

Сынып: 8 Пән: Физика

Сабақтың тақырыбы: №1 зертханалық жұмыс

«Температуралары әр түрлі суды араластырғандағы жылу мөлшерлерін салыстыру»

"Comparison of thermal content when mixing water temperature"

Осы сабақта қол

Жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме):

8.3.2.8- жылу құбылыстарындағы энергияның сақталу және айналу заңын зерттеу;

8.1.3.2- тәжірбиені жүргізуге әсер ететін факторларды анықтау;

8.1.3.3- физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау

Сабақтың мақсаты:

1.Жылу беру процестеріндегі энергияның айналу және сақталу заңынына тәжірибе жасау

2.Жылу алмасуда ыстық судың берген және суық судың алған жылу мөлшерін тең болмауы сыртқы ортаға байланысты болуын анықтау.

3.Зертханалық жұмыс кезіндегі және кабинеттегі қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау.

Бағалау критерийі:

1.Энергияның сақталу және айналу заңының жылу процестерінде орындалуын тәжірибе жасау барысында анықтай алады.

2.Суық судың алған және ыстық судың берген жылу мөлшерлерінің айырмашылығы қоршаған ортаға кететін энергияға байланысты екенін зерттеу барысында біледі.

Зертханалық және кабинеттегі қауіпсіздік ережелерін біліп,сақтай алады

Тілдік мақсаттар:

жылу мөлшеріamount of heat

Жылу мөлшері – жылу алмасу кезінде қыздырылған денеден салқын денеге энергияның берілу өлшемі.

The amount of heatis the amount of energy transferred from the heated body to the heatexchanger during cooling.

1 калория1 calorie

1 calorieis the amount of heat needed to change the temperature of 1 g of water per 1° C.

1 калория1 г судың температурасын 10С-ке өзгерту үшін керек жылу мөлшері.

Отынның меншікті жану жылуы1 кг отын толығымен жанғанда бөлініп шығатын жылу мөлшері.

Заттың меншікті жылусыйымдылығы – specific heat of substance

- салмағы 1 кг заттың температурасын 10С– ке өзгерту үшін қанша жылу мөлшері керек екенін көрсететін физикалық шама.

Specific heat of substance is the amount of heat that is necessary to raise the temperatureof 1 kg of the substance by 1 K (= 1 ° C).

Денелер жүйесінің толық энергиясыcomplete energy of system-is the sum of the mechanical and internal energy.

Құндылықтарға баулу: Мәңгілік Ел жалпы ұлттық идеясының құндылықтары ҚР азаматтық борышы Қазақстан халықтарының достық пен келісім дәстүрін сақтап, ұлғайтып, ұрпақтан – ұрпаққа беруді жұмыс барысында ынтымақтастық қарым-қатынаста болуы арқылы қалыптастырмақпын

Пәнаралықбайланыс: Биология мен жаратылыстану пәндерінде организмдердің жылулық құбылыстары туралы , математика-өлшеулермен , есептеулер жүргізуді қарастырамын.

Алдыңғы білім: Жаратылыстану және география пәндерінен жылу құбылыстары туралы мағұлмат алған

АКТ қолдану: Bilimlend.kz

Ойлау дағдылары: Білу,түсіну,қолдану


Сабақ барысы:


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Сабақтың басы


І. Ұйымдастыру кезеңі:

Сәлемдесу.Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу. Түгелдеу.

ІІ. Үй тапсырмасын «Жылдам сұрақтар»- әдісі арқылы сұраймын

Тапсырма-1

  1. Заттың меншікті жылу сыйымдылығы нені көрсетеді?

  2. Заттың меншікті жылусыйымдылығының бірлігі қандай?

  3. Меншікті жылу сыйымдылықтары ең жоғарғы және ең төменгі болатын заттарды атаңдар.

  4. Денені суытқандағы жоғалтқан жылу мөлшерінің есептеу формуласын жаз.

  5. Жаздың ашық күнінде не себепті көл суының температурасы жағалаудағы жердің температурасынан төменіреек болады?

Дескриптор

  1. Заттың меншікті жылу сыйымдылығын білді

  2. Заттардың меншікті жылу сыйымдылығын ажырата алды

  3. Жылу мөлшерінің есептеу формуласын білді

Сабақтың ортасы


Жаңа сабақты «Cіз білетіннің барлығы...» -әдісі арқылы зертханалық жұмыстың тапсырмалармен жұмыс барысын қадағалаймын.

Құрал-жабдықтар: мензурка, термометр, стақан, калориметр, ішінде ыстық суы бар шәйнек (барлық сыныпқа біреу).

Equipment: bowl, thermometer, glass, calorimeter, kettle with hot water (one for all)

Тапсырма-2

1.Мензуркамен судың қандай шамасын,термометрмен нені өлшейді?

2.Өлшеу құралдары мензурка мен термометрдің бөлік құндары мен абсалют қателіктерін табыңдар.

3.Калориметр не үшін қолданылады?

Тәжірибелік тапсырмалар-3

1) калориметрдің сыртқы ыдысының ішіндегі стақанға m1 = 100г ыстық су құйып, судың t1 температурасын өлшеңдер

2) стақанға салқын судың осындай мөлшерін құйып, оның t2 температурасын өлшеңдер;

3) салқын суды калориметрдің ішіндегі ыстық суға құйыңдар, алынған ыстық және салқын судың қоспасын термометрдің ұшымен араластырыңдар. Алынған судың қоспасының t температурасын өлшеңдер;

4) тәжірибені үш рет қайталап, нәтижесін кестеге толтырыңдар:

Ыстық судың массасы, m1, кг

Ыстық судың бастап

қы тем

пер

атурасы.,

t1,0С

Салқын судың массасы m2,кг

Салқын судың

тем

пературасы t2,0С

Қоспа

ның тем

пература

сы

tᶱ,0С

Орта мәндері

m

m

t1

t2

t





















5) Алынған орташа мәндерді Q1 = cm1 (t1 – t) формуласына қойып, ыстық судың берген жылу мөлшерін есептеңдер;

6) Q2 = cm2(t – t2) формуласы бойынша салқын судың алған жылу мөлшерін есептеңдер;

7) Алынған нәтижелерді салыстырыңдар.

8) Қорытынды жасаңдар.

9) Тәжірибенің қателігін бағалап, оның себебін түсіндіріңдер.

    ε=Q2-Q1/Q2 формуласын пайдаланып,өлшеу нәтижелерінің салыстырмалы қателігін табыңдар

Дескриптор:

1.Өлшеу құралдарымен қандай шамаларды өлшеуді білді.

2.Өлшеу құралдарының бөлік құндары мен абсалют қателіктерін таба алды.

3.Калориметрдің жылу өткізбейтін ыдыс екенін білді

4.Мензурканың көмегімен және судың тығыздығын біліп,ыстық және салқын сулардың массаларын есептеп шығарып алды.Ол мәндерді кестеге жазды.

5.Термометрмен ыстық және суық сулардың температураларын өлшеп,оның мәндерін кестеге түсірді.

6.Ыстық су мен салқын суды термометрдің көмегімен араластырып,қоспаның темпеатурасын өлшеп алды,мәнін кестеге жазып қойды.

7.Тәжірибені бірнеше рет жасады.

8.Жылу балансының теңдеуін пайдаланып,ыстық судың берген және салқын судың алған жылу мөлшерлерінің шамасын есептеп,олардың тең болмау себебін анықтады.

9.Ыстық судың берген,салқын судың алған жылу мөлшерлерінің тең болмауы,қоршаған ортаға кеткен энергия есебінен екенін салыстырмалы қателігін табу арқылы дәлелдеді

10.Жасалынған тәжірибе мен алынған нәтижелердің мағынасын көрсету үшін,қорытынды жасады.

Сабақтың соңы


«Олқылықты толтыру»-әдісі арқылы сабақты қорытындылаймын

Тапсырма-4

Кестені толтыр.

р/с

Физикалық шамалар

Өлшем бірліктері

Белгіленуі

1

Жылу мөлшері



2

Масса



3

Меншікті жылу сыйымдылығы



4

Температура



5

тығыздық



6

Қоспаның температурасы



Дескриптор:

Физикалық шамалардың белгіленуін,бірлігін білді

Тапсырмаларды орындау барысында қалыптастырушы бағалау бойынша ауызша,жазбаша кері байланыстар мен қатар смайликтерменде бағалап отырамын.

Үй тапсырмасы:№112 Есептер жинағы



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Физика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс.
Урок соответствует ФГОС

Автор: Насир Ануар

Дата: 17.01.2019

Номер свидетельства: 495801


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства