9 сынып?а арнал?ан презентация.Денелерді? механикалы? ?оз?алысын зерттеу барысында серпімділік,ауырлы?,?йкеліс к?штері туралы т?сіндіру.Механиканы? е? іргелі за?дарыны? бірі Ньютонны? екінші за?ын т?жырымдау. Ситуациялы? ойындар ойнатылады:О?ушылар – автобус жолаушылары. Ситуацияныбейнелепк?рсетейік:1. автобус тез ?з орнынан ?оз?алды;2. автобус бір?алыпты ж?не т?зусызы?ты ?оз?алып келеді;3. алдында кездескен б?гетте автобус тез тежегішін басты;4. ?лкен жылдамды?пен келе жатып о??а б?рылды, сол?а б?рылды;5. бір?алыпты ж?не т?зусызы?ты ?оз?алып келеді;6. тез тежегішті басып то?тады.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«К?ш. Ньютонны? ІІ за?ы»
9-сынып
Күш.Ньютонның екінші заңы
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Денелердің механикалық қозғалысын зерттеу барысында серпімділік ,ауырлық,үйкеліс күштері туралы түсіндіру.Механиканың ең іргелі заңдарының бірі Ньютонның екінші заңын тұжырымдау.
Дамытушылық: Жаңа тақырып бойынша алған білімдерін қолданып,өз ойын айта білуге,жүйелі түрде ойлауға,ізденуге бағыттау,білімге деген құштарлығын анықтау.
Тәрбиелік: Алған білімдерін тиянақтай отырып, тапқырлыққа ,ізденіп шешеім қабылдауға ,ауыз біршілікке, ойын жинақтай білуге, біріне-бірі көмектесуге баулу еңбек сүйгіштікке тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа тақырыпты меңгеру
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Оқыту әдістері: сұрақ-жауап, жұппен
Сабақтың көрнекіліктері: Интерактивті тақта арқылы слайдтар, таразы, тәжірибе жасайтын құралдар.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі
II. Үй жұмысы қайталау
III. Теориялық блок- жаңа тақырып
IV. Практикалық блок-
V. Білімді бекіту
VI. Қорытындылау. Рефлексия
VII. Үйге тапсырма
VIII. Бағалау
I. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларды түгендеп, сабаққа керекті құрал жабдықтарын даярлату.
1. автобус тез өз орнынан қозғалды; 2. автобус бірқалыпты және тұзусызықты қозғалып келеді; 3. алдында кездескен бөгетте автобус тез тежегішін басты; 4. үлкен жылдамдықпен келе жатып оңға бұрылды, солға бұрылды; 5. бірқалыпты және түзусызықты қозғалып келеді; 6. тез тежегішті басып тоқтады.
Ситуацияларды физика тілінде түсіндіріңдер.
Топпен жұмыс:
Сұрақ оқушыларға нұсқа бойынша қойылады.Бір-біріне жауап береді, жауаптарын сынып алдында талқылайды.Сынып толықтырып, қатесін түзейді:
1.Бір қалыпты қозғалып келе жатқан арбада отырған бала жоғары қарай доп лақтырса , баланың лақтырған добы қолына қайта дәл түсеме? Неліктен?
2.Үлкен жылдамдықпен келе жатқан машинаның алдына неліктен жүгіріп шығуға болмайды?
Физика және қоршаған орта
Есеп: Оқушыларға сурет көрсетіледі.Қандай сурет көрсетіліп тұрғанын тапқан оқушы суреттің артында жасырын тұрған формуланы айтады.
1- тапсырма
Футбол ойынын бақылай отырып, шабуылшының ойын кезінде шамаман 15 км жүгіретіні анықталды.
Осы қашықтық орын ауыстыру ма, әлде жолдың ұзындығы ма ?
2- тапсырма
Жүргізуші автомобиль есептеуіші- нің көрсеткіші 500 км-ге артқанын көрді.
Бұл нені білдіреді: автомобильдің жүрген жолы ма, әлде орын ауыстыру ма ?
Мәңгілік жиханкездер Ақ бөкен ерте заманғы жануарлар. Мүйізі мен терісі өте бағалы. Олар өте жүйрік спринтер, жылдамдығы сағатына 75-80 шақырымды алады.Тұяқтарының қарға түсіретін қысымы 500 г/см ². Қазақстан мен Монголия тегістіктерінде кездеседі.
Қазақстанның солтүстігінен оңтүстігене дейін ұзындығы 2000 км, ал батысынан шығысына дейін 3000 км шамасында. Сонда турист күнде 28 км жүріп отырып, солтүстігінен оңтүстігене дейін 70 күнде, батысынан шығысына дейін 107 күнде жаяу жүріп өтеді.
III. Теориялық блок- жаңа тақырып
Сендер білесіңдер, денеге басқа дене (көк шар) әсер етсе (қызыл шар) онда дененің жылдамдығы өзгереді. Бірінші дене екінші денеге әсер етті.
Анықтама: денелердің бір-біріне әрекет етуі өзара әрекеттесу деп аталады.
!!! Әсерлесіу кезінде екі дене де жылдамдығын өзгертеді.
Мысалы: Зеңбіректен оқ атылғанда екеуінің де жылдамдығы өзгереді. Оқ алдыға, зеңбірек артқа қозғалады.
IV. Практикалық блок - т әжірибе:
а) Өзара әрекеттесу кезіндегі машиналар
Ешбір жағынан ерекшеленбейді, олардың
Массалары, жылдамдықтары бірдей
Себебі неде?
Егер машиналардың біреуіне жүк
тиесек жылдамдығы өзгере ме?
б) Өзара әрекеттесу кезінде сол жақтағы машинаға жүк саламыз.
υ2
υ1
S1
S2
Себебі неде?
Қорытынды: Екі дененің массаларының қатынасы өзара әрекеттесу кезінде алатын жылдамдықтарының қатынасына кері пропорционал болады.
Басқада өлшем бірліктері:
1 т = 1000 кг=10³;
1 г = 0, 001 кг=10ˉ³;
1 мг = 0,000001 кг=10-6
Анықтама: Масса-денелердің өзара әрекеттесу кезіндегі жылдамдықтарының өзгеру дәрежесін анықтайтын физикалық шама.
Масса- m әріпімен белгіленеді, халықаралық бірлігі килограмм [кг]
Таразы түрлері:
Оқулықтағы суреттердің көмегімен оқушылардың ойын анықтау.
V. Білімді бекіту
a
m
8 кг
F
0,4 м/с2
2 Н
3 г
200 кг
6 мН
2 км/с2
0,1 м/с2
10 г
5 см/с2
20 Н
1 кН
VI. Қорытындылау. Рефлексия
Қандай көңіл- күймен сабақты аяқтаймыз?
Сабақ ұнады ма?
Қандай қиындықтар болды, неліктен деп ойлайсындар?