kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ньютонны? екінші за?ы. Масса. 9 сынып

Нажмите, чтобы узнать подробности

  1. О?ушылар?а «Ньютонны? екінші за?ы. Масса.» та?ырыбын  т?сіндіру, саналарына бекіту. Ньютонны? за?дары туралы ма??лматтарды тере?дету, есте ?алдыру, жете ме?герту;
  2. О?ушыларды белсенділігін арттыру ?зіне-?зі ба?а беруге, ал?ан білімдеріне жауапкершілікпен ?арау?а ?йрету, д?лдікке, ??ыптылы??а ізденімпазды??а т?рбиелеу.
  3. О?ушыларды? теориялы? практикалы? сауаттылы?тарын арттыру, ?ылыми ойлауын, д?ниетанымын, есте са?тау ?абілеттерін дамыту. ?з ойын ж?йелеуге, ??састы?ты, ?арама-?айшылы?ты бай?ау?а да?дыландыру.  Саба?ты т?сіндіру ар?ылы п?нге деген ?ызы?ушылы?тарын ояту.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ньютонны? екінші за?ы. Масса. 9 сынып »

Сабақтың тақырыбы: Ньютонның екінші заңы. Масса.


Сабақтың мақсаты:

  1. Оқушыларға «Ньютонның екінші заңы. Масса.» тақырыбын түсіндіру, саналарына бекіту. Ньютонның заңдары туралы мағұлматтарды тереңдету, есте қалдыру, жете меңгерту;

  2. Оқушыларды белсенділігін арттыру өзіне-өзі баға беруге, алған білімдеріне жауапкершілікпен қарауға үйрету, дәлдікке, ұқыптылыққа ізденімпаздыққа тәрбиелеу.

  3. Оқушылардың теориялық практикалық сауаттылықтарын арттыру, ғылыми ойлауын, дүниетанымын, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Өз ойын жүйелеуге, ұқсастықты, қарама-қайшылықты байқауға дағдыландыру. Сабақты түсіндіру арқылы пәнге деген қызығушылықтарын ояту.

Сабақтың түрі: шығармашылық сабақ;

Сабақтың әдісі: «Сыни тұрғыдан ойлау» стратегиялары, сұрақ-жауап, топпен, жекелей жұмыс жасау, дөңгелек үстел, ассоциация әдісі (топтастыру әдісі, «Ой толғау» әдісі және «еркін жазу» стратегиясы, көрнекі құралмен жұмыс жасау;

Дидактикалық материал: А.П.Рымкеевич «Физика есептер жинағы»

Сабақтың көрнекілігі: Сабақ жоспары, физик-ғалым суреті, сызба-нұсқалар, кестелер, бейне суреттер.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі;

Амандасу. Келмеген оқушылар тізімін журналға белгілеу. «Сыни тұрғысынан ойлау» технологиясы бойынша сабақ жоспары үш кезең негізінде жүзеге асырылады.

ІІ. Қызығушылықты ояту. Үй тапсырмасын сұрау: Сабақтың бұл кезеңінде ассоциация (топтастыру) әдісі негізінде өтеді. «Күш» тақырыбы бойынша ассоциациялық картаға өз ойларын түсіру тапсырылады. Оқушылар бұл кезеңде шығармашылық жұмыспен айналысады. Зерттеу тақырыптары күштердің түрлері бойынша өз ойларын: а) жекелей; б) жұптық, в) топтық шаралар арқылы жеткізе білулері шарт. Әр оқушыға жеке-жеке қағаз таратылады. Бұл әдіс бойынша сыныптағы барлық оқушы өз ойларын мүмкіндіктеріне қарап қағаз бетіне түсіріп, тақтаға шығып топтастырады.

Күш


Тіректің реакция күші


Ауырлық күші


Үкеліс күші


Серпімділік күші


Теңәрекетті күш















ІІІ. Мағынаны тану.

а) Жаңа сабақ түсіндіру.

Ньютонның екінші заңы

Денеде туындайтын үдеу оған әрекет етуші күшке тура, ал массасына кері пропорционал.




үдеу

масса

күш




Дененің өзінің алатын үдеуіне ықпал ететін қасиетін инерттілік деп атайды


динамика-ның негізгі теңдеуі деп аталады

Оның инерттілігінің, яғни күштің әрекетінен белгілі бір үдеу алу қабілетінің сандық сипаттамасы болып табылады
























ә) Есептер шығару. Жаңа сабаққа байланысты есеп шығау.

А.П.Рымкевич «Физика есептерінің жинағы». №143 есеп.

Ғ күшінің әсерімен массасы m-ге тең дене а үдеумен қозғалады. Кестені толтырыңдар.

a

?

?

0,4м/с2

2·103 м/с2

0,1 м/с2

5·10-2м/с2

m

8 кг

3·10-3 кг

200 кг

3·10-3 кг

?

?

F

2 Н

6·10-3 Н

?

?

20 Н

10Н

№139-142 есептерді шығарту.

ІҮ. Ой толғаныс. Сабақты бекіту кезеңі.

  1. «Шалқан» ертегісі бойынша сабақты қорытындылау. Тақтаға ертегіден алынған бейне суретті іліп қою.

«Шақырды мысық тышқанды, Тышқан келіп мысықтан

Мысық болса күшіктен, Күшік қыздан ұстады.

Қыз әжесін, ал әжей, Көмекке шалын шақырды

Шал ұстады шалқаннан Бәрі тартып жабылып,

Жұлып алды ақыры.

Сұрақ: Қандай жағдайда шалқан үдеу алады?

  1. Денеде туындайтын ; оған әрекет етуші тура пропор-ционал, ал кері пропорционал.

Ү. Үйге тапсырма: §12. 44 бет 10-жаттығу. №1-4 есептер шығарып келу

ҮІ. Бағалау: Үй тапсырмасын айтқан оқушыларды және белсене қатысқан

оқушыларды бағалау.



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Физика

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 9 класс

Скачать
Ньютонны? екінші за?ы. Масса. 9 сынып

Автор: Смагулова Балшекер Госмановна

Дата: 14.09.2015

Номер свидетельства: 230794
