физика зертхана 7 сыныпқа арналған сыныптан тыс шара
Просмотр содержимого документа
«Физикалық зертхана»
Сабақтың тақырыбы: Физикалық зертхана
Мақсаты
Білімділік: Оқушылардың арасында физикадан ойлау дәрежесін арттыра
түсу, теориялық білімді тереңдету, физикаға бейімі,
қызығушылығы бар оқушылардың практикалық дағдысын
дамыту, шығармашылық қабілеттерін тереңдету, ғылым
жолына бағыт-бағдар беру.
Дамытушылық:Оқушылардың ақыл-ой танымдық және шығармашылық
қабілеттерін дамыту ,ғылыми көзқарасын бекіту.
Тәрбиелік:Оқушыларды адамгершілік қасиетке,азаматтылыққа,жоғары
саналыққа баулу.
Сабақ барысы:
І. Криптограмма: «Сәуле шығару және спектрлер».
1 | 2 | 3 | 2 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | | 9 | 5 | 10 | 11 | 5 | 12 | 7 | - |
| 12 | 5 | 13 | 2 | 14 | 5 | 12 | 12 | 7 | 8 | | 15 | 5 | 16 | 17 | 7 | - |
3 | 5 | 8 | 18 | 5 | 19 | 7 | 6 | | 20 | 3 | 18 | 24 | 21 | | 15 | 22 | - |
6 | 4 | | 11 | 23 | 16 | 5 | 19 | 18 | 7 | 8 | | 6 | 24 | 25 | 20 | - | |
3 | 20 | 6 | 18 | 24 | | 6 | 5 | 10 | 12 | 7 | 16 | 7 | | 14 | 19 | 23 | - |
26 | 24 | 11 | 12 | 24 | 19 | 18 | 20 | | 12 | 27 | 11 | 20 | 6 | 18 | 20 | 6 | 21 |
Табиғат туралы ғылым – 1,2,3,2,4,5, ( физика)
Сәуле шығару түрі – 4,5,12,23,18,16,28,9,2,6,24,11,26,6,26,2,29.
(катодолюминесценция)
Электрмагниттік сәуле шығару шкаласы – 19,5,18,2,23,11,22,21,16,24
(радиосәуле)
1901 жылы Нобель сыйлығын алған неміс физигі – 19,24,6,12,25,24,6.
(Рентген)
Сәуле шығару түрі – 15,7,16,21,16,7,10 (жылулық)
Спектрдің түрі – 27,3,20,16,20,11,11,20,3. (үзіліссіз)
Қоршаған орта – 12,5,13,2,14,5,12. (табиғат)
Түсті жолақ – 11,17,24,4,12,19. (спектр)
Үнді дауыссыз дыбыс – 8. (ң)
Криптограмманың жауабы: Физиканың мақсаты – табиғаттың жалпы заңдарын іздеу және солардың негізінде нақтылы процестерді түсіндіру.
ІІ.Движение по диагонали
От «Энергия никуда не исчезает и не создается из ничего, она только превращается из одного вида в другой или переходит от одного тела к другому»
| | е | р | д | а | н | е | г | о | е | т |
| н | г | у | н | и | с | е | , | а | с | у |
э | и | к | е | т | о | ч | о | щ | я | р | г |
я | и | и | е | з | и | н | а | и | д | о | т |
н | с | а | д | н | а | р | з | в | й | и | о |
ч | з | а | з | т | в | о | а | и | д | т | л |
е | е | и | о | е | д | д | л | о | о | е | а |
т | я | л | р | н | и | и | х | д | т | к | о |
с | ь | п | о | в | п | е | н | о | д | г | м |
к | о | г | о | е | р | о | г | р | у | у | |
ІІІ.Движение «по циркулю»
«Энергия движения и взаимодействия частиц, из которых состоит тело, называют внутренней энергии тела».
| л | о | , | н | а | з | ы | в | А |
а | е | я | ч | а | с | т | и | ц | Ю |
л | т | и | е | н | и | я | и | , | Т |
е | т | в | ж | н | е | р | в | и | В |
т | и | т | и | э | | г | з | з | Н |
й | о | с | в | д | я | и | а | к | У |
е | т | й | е | д | о | м | и | о | Т |
и | с | о | с | х | ы | р | о | т | Р |
г | р | е | н | э | й | е | н | н | е |
ІҮ.Физикалық тәжірибелер:
«Түпсіз» бокал.
Суға батпайтын тиын.
Судан құрғақтай шығу.
Реактивтік қозғалыс.
Піскен жұмыртқаны шикісінен қалай айыруға болады?
Ү.Жұмбақтар.