kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Заттардың түзілуі және алынуы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Урок разработанный по обновленной программе для 5 казахских классов 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Заттардың түзілуі және алынуы»

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.2С Заттар және материалдар

Мектеп: Абай атындағы гимназия мектепке дейін шағын орталығымен» КММ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Жарасова С.А.

Сынып:

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Заттардың түзілуі және алынуы




Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)


5.3.3.2 зертханалық жағдайда заттарды бөліп ала алу


Ойлау дағдыларының деңгейі:

Жоғарғы деңгей

Сабақтың мақсаты







Барлық оқушылар: Зертханалық жағдайларда заттардың бөлінуін ажыратады

Оқушылардың басым бөлігі: зертханалық жағдайда заттардың бөлінуін талдайды

Кейбір оқушылар: Зертханалық жағдайларда заттардың бөлінуіне тәжірбие жасай отырып, өз тұжырымын жасайды.

Бағалау критерийі



-Зертханалық жағдайда оқушылар заттардың бөлінуін зерттейді

-Зертханалық жағдайда заттарды бөліп ала алу үдерісін негіздейді


-Заттардың бөлінуіне тәжірбие жасап,өз идеяларын ұсынады

Тілдік мақсаттар



Оқылым: тәжірибе барысында оқулықтың 162-163 бетіндегі тәжірбиені танысады

Тыңдалым: тәжірибе жасау барысында оқушылар бір-бірінің пікірін тыңдайды

Пәнге қатысты лексика және терминология

Табиғи заттар, заттардың түзілуі, жасанды заттар, заттардың алынуын талдайды

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: зерханалық жағдайда заттарды бір-бірінен қалай ажыратасың

Құндылықтарға баулу

-Еңбек және шығармашылық, өмір бойы білім алу

Пәнаралық байланыс

Химия «заттардың бір түрден,екінші түрге ауысуы»

Өнер жұмыс (оқушылар заттардың және материалдардың әр түрімен таныс).


Алдыңғы білім



«Жаратылыстану» сабағынан оқушылар кейбір пайдалы қазбалардың қолдануымен таныс. Сонымен қатар, оқушылар өткен бөлімдер бойынша таза заттар мен қоспалардың ажырата алады.







Жоспар

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері



Дереккөздер, ресурстар

Сабақтың басы

мин


Ұйымдастыру: Сәлемдесу.

Түгендеу.

Психологиялық дайындық.

Шаттық шеңбер арқылы бір-біріне тілек білдіреді

1,2,3 сан арқылы 3 топ бөлінеді

Үй жұмысы «Сұрақ-жауап»әдісі Ия, жоқ жабық сұрақ

-Алтын,тұз, су табиғатта дайын күйде кездесема?

-Жасанды заттарға пластмаса жатадыма?

-Органикалық заттарға көмір, мұнай жатама?

-Қағаз табиғатта түзіледі

«Ой қозғау»

«Маған айтшы - мен ұмытып қаламын; маған көрсетші - менің есімде қалады; өзіме істетші - мен сонда түсінемін» (Қытай мақалы) 

Бұл мақалды көрсете отырып оқушылардың оқығандарын алған білімдерін тәжірбие жасап отырып көргендері,ұстағандары, мәңгі естерінде қалады.



















АКТ

Сабақтың ортасы

мин























мин


























мин

(Т) 1-тапсырма


  1. Тәжірибе жасау. Картоптан крахмалды

бөліп алу.

b. Нұсқаулық.

Ұқсақталған таза картопты суға салыңыз. Біршама уақыттан кейін крахмал ыдыстың түбінде жиналады. Суды төгіңіз. Крахмалды кептіру үшін кәрлен табақшаға салып аздап қыздырыңыз.

С. Бақылау кстесін толтырыңыз

Жұмыс барысы

Нені

бақыладым?

Жұмыстың қорытындысы




Дескриптор

-картоптан крахмалды бөліп алу үшін қажетті

құрал-жабдықтарды таңдайды;

-тәжірибе жасау арқылы жұмыстың барысын

жазады;

-жұмыстың қорытындысын жазады


ҚБ: монета арқылы «үлкен, орташа, кіші»


(Жж) 2-тапсырма

Тәжірбие жасау.Судан тұзды бөліп алу.



Тұзды суға салыңыз. Қандай өзгеріс байқалынады.Суды қыздырыңыз. Көрген өзгерісін тірек сызбаға жаз

Тірек сызбаны


Тәжірибе




тұз

су













қорытынды




Дескриптор

-Өзгерісін анықтайды

-Қыздыру арқылы судан тұзды бөліп алады

-қорытынды жазады

ҚБ:смайлк арқылы


(Д) 3-тапсырма (Саралау)

Тәжірибе жасау. Жанып тұрған сірінкені стақанның ішіне сал. Отқа не болып жатқанын қара

Сурет






Қорытынды жаса. Ойлан, өрт сөндіру қасиетін іс жүзінде қайда қолданады? Оттың сөніп жатқан кезінде көмірқышқыл газының бөлініп жатқанын қалай тексердің?


Дескриптор

- Заттарды атайды

-заттарды бір-бірімен байланыстырады

-Заттардың қасиетін сипаттайды

-Тәжірбиені қортындылайды

ҚБ: мадақтау


Жаратылыстану 5-сынып

Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар

39-бет
















Дистильденген су, тұз, химиялық стакан, сірінке

























Оқулықтың «Атамұра» баспасы 162 бет

Стакан, сіріңке, қолғап

Сабақтың соңы

мин


Рефлексия:

«Чемодан, еттартқыш, себет» әдісі

- Келешекте бәрі керек

- Ақпаратты өңдеймін

- Бәрін лақтырамын

Үй тапсырмасы

Табиғи қоспаларды бөлу арқылы алынатын таза заттардың өнеркәсіпті және тұрмыста қолдануы туралы 2-3 мысалы келтіріңіз.








Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Пәнаралық байланыстар.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану

Дарынды оқушыларға тапсырманы күрделендіру мақсатында зертханалық жұмыс ұсындым. Сыныптағы барлық оқушылардың басым бөлігі зерханалық жұмысқа қорытынды жасай отырып, өз тұжырымын дәлелдей алады, ал кейбір оқушылар зертханалық жұмыса қорытынды тұжырым жаза алмаған жағдайда үнемі ынталандырып, жетелеу сұрақтарын қойып қолдау көрсетемін

1. «сұрақ-жауап» әдісі

2. «Бақылау кестесі»

3. «Тірек сызба» тәсілі

4.«саралау» әдісі

5.«Чемодан, еттартқыш, себет» әдісі



Тәжірбие жасау барысында оқушыларға техника қауіпсіздік ережесі ескертіліп айтылады.















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Естествознание

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Заттардың түзілуі және алынуы

Автор: Жарасова Сая Алуадиновна

Дата: 03.02.2018

Номер свидетельства: 454451
