5 сынып. Жаратылыстану
Күні:
Тақырыбы: Табиғатты ғылыми тұрғыдан тану әдістері.
Мақсаты: Оқушыларға ертеде адамдар қандай әдістерді қолдана отырып, табиғатты оқып үйренгендігі, табиғатты бақылау әдістері туралы білім беру.
Сабақ түрі:
Сабақтың көрнекілігі: барометр, анероид, флюгер, телескоп суреттері.
Сабақ барысы:
Кезең | Мұғалім әрекеті | Оқушылар әрекеті |
І ұйымдастыру | Мұғалім оқушылармен амандасып, тыныштыққа орнатады. Сосын балалармен танысып, өзінің жұмыс тәртібін орнатады. Балалардың кім-жоғын сұрайды. Сосын оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру Үй жұмысын тексеру: Қосымша сұрақтарға жауап беру | Сәлемдеседі, тәртіпке келеді де, сабаққа даяр отырады. Сосын мұғаліммен танысады. |
ІІ жаңа тақырыпты меңгерту | Ежелгі кезеңдерден бастап адамдар табиғаттың белгілі бір маусымдарға байланысты өзгеретіндігін байқаған. Алғашқы адамдар аң аулауға шығып, олардың тіршілік ететін аймағын және жүріс-тұрысын үйренген.Құстардың қай кезде ұшып келетінін және ұшып кететін кезін, жануарлардың көбею кезеңін, олардың немен қоректенетіндігін, қауіп-қатер төнгенде қалай қорғанатындығын аныктап,рулас тайпаларын азық-түлікпен қамтамасыз етіп отырған. 1.Бақылау әдісі-ауыл шаруашылығының жұмыстарының мезгілін анықтаймыз, күнделікті ауа райын теледидар, радио арқылы тыңдау. 2. Тәжірбие жасау- қыздыру, суыту. 3. Өлшеу- жердің аудана Күннен және Айдан ара қащықтығы, таудың биіктігі, теңіз,мұхит тереңдігі. Табиғаттанушыларға 8 қағида: шыдамдылық, қырағылық, нақтылық, топтасып жұмыс жасау, қолжазба, коллекция жинау, бақылау дағдысы, қорыту, саралау. Барометр, анероид-атмосфералық қысымдарды өлшейді,Дождомер-жаңбыр мөлшерін өлшейді,флюгер-желдің бағытын көрсетеді,анемометр-желдің күшін өлшейді,телескоп-ғаламшарларды зерттейді. | Саяхатқа шығу |
ІІІ бекіту | Бақылау қалай жүргізіледі? Тәжірбие жасау дегеніміз не? Өлшеу арқылы нені білеміз? | Мұғалім қойған сұрақтарға жауап береді. |
ІҮ үйге тапсырма беру | §2, оқу. Приборлар суретін салу. | Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады. |
Ү қорытынды, бағалау | Сабаққа қатысқаны бойынша бағалау. |