Пәні: жаратылыстану | Контингенттер |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Тулегбердыева Ж.Н. |
СЫНЫП:2 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: |
Сабақ тақырыбы | Өсімдік бөліктері қандай қызмет атқарады? |
Бөлімше | 2.1 Өсімдіктер 1.2 Табиғатты тану әдістері |
Оқу мақсаттары | 2.2.1.7 - өсімдіктерге қамқорлық жасаудың маңыздылығын түсіндіру; 2.2.1.3 - өсімдіктің негізгі бөліктерінің қызметін сипаттау; 2.1.2.5 - құрылған жоспарға сәйкес бақылау жүргізу және қорытынды жасау; |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: өсімдіктерге қамқорлық жасаудың маңыздылығын біледі; өсімдіктің негізгі бөліктерінің қызметін сипаттайды; құрылған жоспарға сәйкес бақылау жүргізеді. және қорытынды жасау; Көптеген оқушылар: өсімдіктерге қамқорлық жасаудың маңыздылығын түсіндіреді; құрылған жоспарға сәйкес бақылау жүргізу және қорытынды жасайды. Кейбір оқушылар: алған білімдерін өмірде қолданады |
Бағалау критерийлері | Өсімдіктерге қамқорлық жасаудың маңыздылығын түсіндіреді; Өсімдіктің негізгі бөліктерінің қызметін сипаттайды; Құрылған жоспарға сәйкес бақылау жүргізеді; Құрылған жоспарға сәйкес қорытынды жасайды. |
Тілдік мақсат | Пәнге қатысты лексика |
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: | Оқушылар: өсімдік топтарын салыстырып, олардың ұқсастығы мен айырмашылығын атайды; өсімдік бойындағы маусымдық өзгерістерді сипаттайды; Пәнге тән лексика және терминология мекен ету ортасы, топырақты күту, маусымдық өзгеріс, қорек сіңіру, қоректі бойынан өткізу, тұқым, жеміс, сабақ, жапырақ |
| Талқылауға арналған сұрақтар: |
| Даланың қай өсімдігі мекен ету ортасына бейімделе алады? Көлеңкесүйгіш өсімдік далада өсе ала ма? Тамырдың қызметін сипатта. Жапырақ қандай қызмет атқарады? |
Құндылықтарды дарыту | Ынтымақтастықты қалыптастыру |
Пәнаралық байланыстар | Дүниетану, қазақ тілі |
АКТ қолдану дағдылары | Слайд. бейнеролик |
Алдыңғы оқу | Өсімдіктердің тірі ағза екенін біледі, негізгі бөліктерін атай алады, мәдени және жабайы өсімдіктерді ажырата алады. Өсімдіктердің тіршілігіне қажет жағдайларды түсінеді, оларға күтім жасай алады. |
Жоспар | |
Жоспарланған уақыт есебі | Жоспарланған жаттығу түрлері (төмендегі жазбаларды өзіңіз жоспарлаған жаттығу түрлерімен ауыстырыңыз) | Ресурстар |
Басы | Психологиялық дайындық Балаларды реттеу Оқушылар шеңберге тұрады.Бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді Тағы сабақ басталды, «Бес» алуға аз қалды. Бəрін айтып жасқанбай, Риза қылғын басқаны. Үлгілі де бола біл, Жақсыны сен көре біл! Таңдандырып үй-ішін Жақсылық сыйлап, өсе біл!. Қызығушылықты ояту. Жұмбақ жасырамын 1. Түрлі – түсті, әдемі, Иісі қандай десеңші. Көздің жауын алады, Шешуін кім табады? (гүл) 2. Аспай түскен, Қайнамай піскен. (жеміс) 3. Көктемде жерге енемін, Ылғалда өсіп-өнемін. Менің өскен жемісім, Қыс бойғы сенің қорегің. (тұқым) - Жұмбақтар не туралы? - Гүл, жеміс, тұқым. - Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы да осы жұмбақтармен байланысты. Олай болса осы атауларға байланысты топқа бөлінейік. І – топ «Гүл» ІІ – топ «Жеміс» ІІІ – топ «Тұқым» | Үлестірмелі парақшалар Сөздер жазылған карточка Оқулық Өсімдік суреттері Ортасы кесілген алма, асқабақ бөлігі,болгар бұрышы Шемішке, сыпырғыш, қияр тұқымдары Өсімдік тұқымдарының суреттері Бөлме гүлдері Дала өсімдіктерінің суреті Өсімдіктің қағаздан қиылған бөліктері |
Ортасы | (Ұ) «Серпілген сауал» әдісі Бейнеролик көрсету. Бейнероликте адамзат үшін маңызды ауыл шаруашылығы өсімдіктерін сақтап қалудың маңызы зор екендігін айтылған. - мәдени ауыл шаруашылығы өсімдіктерін сақтап қалудың мақсаты қандай? -Дүниежүзілік Тұқым қоры туралы не айтасың? - ұйымдастырылған іс-шараға сенің көзқарасың қандай? Осы сұрақтар арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын ашамын. (Ж) «Сәйкестендіру» әдісі арқылы алдарында берілген суреттерді сәйкестендіреді. Дескриптор 1.Жеміс пен өсімдік бөлігін сипаттайды. 2.Жемістердің алуан түрлілігін біледі, ерекшелігін ажыратады. 3. Тірек сөздерді қолданады Кері байланыс: «Ыстық картоп» Қ.Б. Күлегештер (Т) «Салыстыру» әдісі арқылы өсімдіктерге қамқорлық жасаудың маңыздылығын түсіндіреді. Өсімдіктің негізгі бөліктерінің қызметін сипаттайды Дескриптор: 1.Барлық өсімдік бөліктері бірдей аталатынын біледі, түсі, пішіні, мөлшеріне байланысты ерекшеленетінін түсінеді. 2.Тұқым қалай өнетінін зерттейді, өзгерісті байқайды 3.Әр жемістің тұқымын суретін салады, сәйкестендіреді 4.Бөлме өсімдіктері мен дала өсімдіктеріне қамқорлық жасауды ажыратады Кері байланыс: «Ыстық картоп» ҚБ. «Бағдаршам» (Т) «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі Оқушыларға түрлі табиғат және климаттық жағдайларда өсетін өсімдіктердың суреттерін ұсынамын. Мысалы, кактус шөлде, інжугүл орман көлеңкесінде, күнбағыс күн көзінде астында, еңлікгүл тауда, құмырагүл көлде өседі. Сыныпты төрт топқа бөлемін. • Жарық; • Су; • Жылу; • Ауа. Әр өзіне берілген жағдайдың өсімдік үшін ең маңызды екендігіне бақылау жүргізу. Әр өзіне берілген жағдайдың өсімдік үшін ең маңызды екендігі бақылау барысында қорытынды дайындауын өтінемін. ҚБ. Оқушыларға «Табиғат достарының ережесін» және өсімдіктерге қалай көмектесуге болатыны туралы пікірлерді талқылауды ұсыныңыз Топтар бірін бірі «Жұлдызшалар» арқылы бағалайды Дескриптор Құрылған жоспарға сәйкес қорытынды жасайды Бақылау жүргізудің жоспарын құрады |
Соңы | Кері байланыс: Екі жұлдыз, бір тілек Рефлексия «Блоб ағашы» арқылы жүргізіледі |
Қосымша мәліметтер | | |
Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? бөлме өсімдіктері өсетін топыраққа жасалатын күтім туралы жадынама жасату. Қарқын тәсілі бойынша жылдам орындайтын оқушыларға бақылауға қорытынды жазғызамын Қарқыны баяу оқушыларға гулду көлеңкеге, күнге қойып бақылауды тапсырамын. | Бағалау-оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Қалыптастырушы бағалау критерийлеріне сәйкес жүргізіледі (Ж) «Сәйкестендіру» әдісі арқылы Күлегештермен (Т) «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі «Жұлдызшалар» (Т) «Салыстыру» әдісі «Бағдаршам» Сабақтың өнбойында оқушыларға қолдау, қолпаштау көрсетіп отырамын | Пәнаралық байланыс, денсаулық және қауіпсіздік, АҚТ-мен байланыс, тәрбие құндылықтары |
Рефлексия | Жауап жазылады |
Сабақтың мақсаты мен міндеттері орындалды ма? | Оқушылар сабақ барысында топпен жұмыс істеуді, бірін-бірі бағалауды меңгерді |
Бүгін оқушылар не үйренді? | Өсімдіктердің бөліктерінің бірдей аталатынын білді. Түсі, пішіні, мөлшеріне байланысты ерекшеленетінін білді.Жемістердің, тұқымдардың алуан түрлілігін білді. |
Сабақ қалай өтті? Қандай деңгейде өтті? | Сабақ өз мақсатына жетті. Жоғары деңгейде өтті. |
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма (тапсырмалар сәйкес болды ма?) | Саралау сабақ барысында қарқын тәсілі арқылы жүзеге асты. Салыстыру әдісі бойынша бақылауға қорытынды жазғызамын.Қарқыны баяу оқушыларға гулді көлеңкеге және күнге қойып бақылауды тапсырдым. |
Уақытты қалай пайдаландым? | Уақыт тиімді пайдаландым. |
Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім? | Сабақ барысында оқушыларға жүйелі түрде, алдын-ала жоспарланған ашық сұрақтарды қоюды енгіздім |
Қорытынды бағалау |
Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты) 1:салыстыру 2:сәйкестендіру |
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты) 1:топтық, жұптық және жеке жұмыстар, жоспарланған әдістер 2:саралау әдістері |
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажетті болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1:оқушылардың деңгейіне қарай тапсырма беру 2:әдістерді түрлендіріп отыру |