kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

«Туған жер»

Нажмите, чтобы узнать подробности

Күні

 Білім беру саласы: Қатынас

 Бөлімі:  тіл дамыту  

Тақырыбы:  «Туған жер»

 Мақсаты:Балалардың тілдерін жаттықтырып жаңа сөздермен, таныстыру.

 Міндеті:  Ойлау қабілетін дамыту,әдептілікке тәрбиелеу.

 Әдіс-тәсіл: Оқу, түсіндіру,көрсету.

 Ұйым түрі: Топпен

  Көрнекіліктер: Туған жердің суреті, балалардың суреті, қаламыздың суреттері. 

Іс әрекет

      Тәрбиешінің іс әрекеті

         Баланың іс әрекеті

      Жағымды

  Жағымсыз

Мотивация

Ізденіс ұйымдастыру

Сергіту сәті

Рефлексия

Балалармен үлкен шеңбер құрып, бір-бірімізге жылы сөздер айтамыз.

 Қуан, шаттан алақай,

   Қуанатын күн келді.

   Күліп шықты күн бүгін,

   Қайырлы таң, қайырлы күн.

Балалар мына суретте не көріп тұрсыңдар?

-Суреттегі қай қала?

-Дұрыс павлодар қаласы.

-Балалар Павлодар қаласы біздің туып, өскен  жеріміз.

Біздің туған қаламыз павлодар қаласы өте әдемі,таза, әрі жасыл желекті, әр кім өзінің туған елі, туған жері, туған қаласы болады.

Д/О «Ұшты-ұшты»

 Тербеледі ағаштар,

Алдымнан жел еседі.

 Кіп-кішкентай ағаштар,

Ұп ұлкен боп өседі.

Балалар бізде қандай сабақ өтті? Біз сендермен не туралы әңгімелестік? Біздің туған жеріміз қандай?

Біздің туған қаламыз қалай аталады? 

Балалар шеңберге тұрып, бір-бірлеріне жылы лебіздерін білдіреді.

Қалалардың суреттері,

 Біздің қала.

Не ұшат қанат қағады,ұшпаса жәй отырады.

Сергіту сәтін бірге жасайды

Әр қимылын қайталайды.

Біз қала туралы айттық, суретін қарадық. 

Қаламыз әдемі, көрікті, керемет әсем қала.

Күтілетін нәтиже:Туған қала жайлы мәліметтердідұрыс игеру.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
««Туған жер»»



Екінші сәбилер топтарындағы шығармашылық білім бері саласы

мусіндеу бөлімінің

ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің

тақырыптық – перспективтік жоспары



Тақырыбы

Мақсаты

Сағат саны

Қыркүйек «Балабақша»

1

Қуыршақ қонаққа келді

Қонаққа келген қуыршаққа ермексаздан домалату, есу арқылы тағамдар жасап беру

1

2

Дөңгелек тоқаштар

Домалату тәсіл арқылы дөңгелек тоқаштарды жасауға үйрету. Тазалыққа тәрбиелеу.

1

Қазан «Күз»

1

Үлкен - кіші сәбіздер

Есу әдісі арқылы үлкен және кіші сәбіздерді мүсіндеуге үйрету.Ұқыпты пайдалануға дағдыландыру.

1

2

Мандариндер мен апельсиндер

Домалату техникасын үйретуді жалғастыру, таза, ұқыпты орындауға қол жеткізу.

1

Қараша «Жануарлар- құстар әлемі»

1

Алтын балық

Ермексазды есу, шымшып созу және жалпақтау тәсілі арқылы балықты мүсіндеуге үйрету. Қол икемдерін дағдыландыру.

1

2

Балапан

Бірнеше бөліктен тұратын 2-3 заттарды бір-біріне біріктіруді, саусақ ептілігімен пішінді бұзбай, таза, ұқыпты орындауға қол жеткізу.

1

Желтоқсан «Қыс келбеті»

1

Қолғап

Есу және жалпақтау тәсілі арқылы қолғапты мүсіндеуге үйрету. Мүсіндеуде саусақ қимыл-қозғалыстарының ептілігін қалыптастыру.

1

2

Шана

Бөліктері бірнеше заттарды мүсіндеу, дұрыс орналастыру, қатынастарын сақтау, бір-бірімен біріктіру тәсілдерін көрсету.

1

Қантар «Таңғажайып заттар»

1

Ұшақ

Есу тәсілдері арқылы ұшақтың бейнесін мүсіндеуге үйрету

1

2

Сылдырмақ

Саз балшықты алақанға салып, айналдыра отырып, домалақ пішінге келтіру тәсіліне жаттықтыру. Ұстайтын таяқшасын есу тәсілі арқылы жасауға үйрету.

1

Ақпан «Менің отбасым»

1

Таба нан

Домалатылған пішінді екі алақанның арасына салып, жалпақтау тәсілін пайдалана отыра нанды мүсіндеуге үйрету.

1

2

Шыныаяқ

Домалатылған пішінді екі алақанның арасына салып, жалпақтау тәсілін пайдалана отыра шынаяқ мүсінін мүсіндеуге үйрету.

1

Наурыз «Көктем»

1

Көктемгі ағаш

Бірнеше бөліктен тұратын 2-3 заттарды бір-біріне біріктіруді, саусақ ептілігімен пішінді бұзбай, таза, ұқыпты орындауға қол жеткізу.

1

2

Пирамида

Бірнеше бөліктен тұратын 2-3 заттарды бір-біріне біріктіруді, саусақ ептілігімен пішінді бұзбай, таза, ұқыпты орындауға қол жеткізу.

1

Сәуір «Еңбек- бәрін жеңбек»

1

Құсқа арналған ұя

Домалатылған пішінді екі алақанның арасына салып, жаншу арқылы жалпақтау тәсілін пайдалана отыра құсқа ұя жасауға үйрету.

1

2

Кірпіге арналған алмалар мен жидектер

Алақан арасына салып домалақтау тәсілі арқылы кірпіге алмалар мен жидектер мүсіндеуге үйрету.

1

Мамыр «Өсімдікпен гүлдер әлемі»

1

Жаңғақтар

Ермексазды домалатып және шымшып созу арқылы балаларға жаңғақ мүсіндеуге үйрету.

1

2

Құмға арналған күрек

Домалатылған пішінді жалпақтау тәсілі арқылы күректің басын жасап және есу тәсілі арқылы сабағын мүсіндеуге үйрету.

1


Барлығы: 18






























Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің

1 технологиялық картасы


Тақырыбы:Қуыршақ қонаққа келді

Білім беру саласы:

Шығармашылық

Бөлімі:

Мүсіндеу

Тақырыбы:

Қуыршақ қонаққа келді

Мақсаты:

Қонаққа келген қуыршаққа ермексаздан домалату, есу арқылы тағамдар жасап беру

Міндеттері:

  1. Домалату, есу әдістерін қайталау;

  2. Қол икемділігін дамыту;

  3. Ұқыптылыққа тәрбиелеу.


Қажетті құрал-жабдықтар, көрнекіліктер:

Ермексаз, тақтайша, сүлгілер, тағамдардың үлгілері, су.


Сабақ кезеңі

Тәрбиешінің әрекеті

Баланың әрекеті

Мотивациялық – қозғаушылық





Топқа қуыршақ келеді.


Сұрақ – жауап:

-Балалар қуыршақ сендерге қонаққа келді.Қонаққа не істеу керек?

-Ал қонаққа қандай тағамдар беруге болады?

-Сендер қонаққа не әзірлегілерің келеді?

-Олай болса барлығымыз қонаққа тағамдар әзірлейік.

-Балалар қуыршақты қарсы алады, амандасады.




-Қонаққа шай беру керек.


-Қонаққа кәмпит, тоқаш, алма, ет, нан беруге болады.


Өз ойларын айтады.





Ұйымдастыру - іздестіру



















Дидактикалық ойын ұйымдастыру:

«Тәтті тағамдар»


Тағамдарды мүсіндеу технологиясы:

1. Ермексазды жұмсартқызу;


2. Бөлшектерге бөлгіздіру;


3. Домалатып, бауырсақтарды жасату;



4. Есу әдісі арқылы шұжықтарды жасатқыздыру, бастарын біріктіру.

Сергіту сәті:


Әй құыршақ, құыршық

Неге тұрсын жуынбай?

Айнаға қарашы,

Шашынды тарашы!

- Балалар тәтті тағамдарды топтастырады.





1.Ермексазды жұмсартады;



2.Бөлшектерге бөледі;



3.Домалатып, бауырсақтарды жасайды (үлкен - кіші)


4.Есу әдісі арқылы шұжықтарды жасап, бастарын біріктіреді (ойық тоқаштар)





-Балалар қимыл – қозғалыстарын жасайды.




Рефлексивті - түзетушілік

- Бізге қонаққа не келді?

-Балалар, біз бүгін қандай тәтті тағамдарды жасадық?


- Қуыршақ

-Ойық тоқаштар, кәмпиттер.

Күтілетін нәтиже:

Нені білу керек:

Тағам түрлерін білесіңдер.

Нені игереді:

Тағам түрлерін ермексаздан мүсіндеуді үйренеді.

Нені біледі:

Тағамның қайдан келетіндерін біледі.



Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің

2 технологиялық картасы



Тақырыбы:Дөңгелек тоқаштар

Білім беру саласы:

Шығармашылық

Бөлімі:

Мүсіндеу

Тақырыбы:


Дөңгелек тоқаштар

Мақсаты:

Домалату тәсілі арқылы дөңгелек тоқаштарды жасауға,тазалыққа тәрбиелеу.

Міндеттері:

  1. Домалату, есу әдістерін қайталау;

  2. Қол икемділігін дамыту;

  3. Ұқыптылыққа тәрбиелеу.


Қажетті құрал-жабдықтар, көрнекіліктер:

Ермексаз, тақтайша, сүлгілер, тоқаштардың үлгілері, су.


Сабақ кезеңі

Тәрбиешінің әрекеті

Баланың әрекеті

Мотивациялық – қозғаушылық







-Балалар, сендер шайды ішкенде қандай тағамдар жейсіңдер?

-Ал ойық тоқашты жақсы көресіңдер ме?

Дидактикалық ойын:

«Не өзгерді?»


-Шай ішкенде конфет, тоқаштар жегенді ұнатамыз.

-Иә, жақсы көреміз.



- Балалар ұсынылған заттардың өзгергенін табады.




Ұйымдастыру - іздестіру



















«Ойық тоқаштар» мүсіндеу технологиясы:

1. Ермексазды

жұмсартқызу;

2. Бөлшектерге бөлгізу;

3. Бөлшектерді домалатып шұжықтарды илету;

5. Шұжықтарының ұштарын біріктіріп ойық тоқаштарды мүсіндеп жасату.


Сергіту сәті:

Сағаттың тіліндей,

Иіліп оңға бір,

Сағаттың тіліндей

Иіліп солға бір.

Оң аяқ, сол аяқ,

Жаттығу оңай-ақ



-Ермексазды

жұмсартады;

-Бөлшектерге бөледі;

- Бөлшектерді домалатып шұжықтарды илейді.

- Шұжықтарының ұштарын біріктіріп ойық тоқаштарды мүсіндеп жасайды.






Қимыл қозғалыс арқылы сергіту сәтін жасайды

Рефлексивті - түзетушілік

Қане балалар барлығымыз тоқаштарды жасауын көрсетейік.

Балалардың жұмыстарын талдау.



-Біз не мүсіндедік?

-Ойық тоқаштардың пішіні қандай?


Балалар қимыл қозғалыс арқылы тоқаш жасағанды көрсетеді.



-Балалар өз жұмыстарына қарап, достарыныкімен салыстырады.

-Ойық тоқаштар

- Ойық тоқаштардың пішіні дөңгелек


Күтілетін нәтиже:


Нені білу керек:

Ойық тоқаштар туралы білімдері бар.

Нені игереді:

Балалар «шұжықша» илеу және ұштарын біріктіру жолымен ойық тоқаштарды жасап үйренеді.

Нені біледі:

Ермексазды қолданып есуді таза жұмыс жасауды


Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің

3 технологиялық картасы



Тақырыбы: Үлкен-кіші сәбіздер

Білім беру саласы:

Шығармашылық

Бөлімі:

Мүсіндеу

Тақырыбы:


Үлкен – кіші сәбіздер

Мақсаты:

Есу әдісі арқылы үлкен және кіші сәбіздерді мүсіндеуге үйрету, ұқыпты пайдалануға дағдыландыру.

Міндеттері:

1.Көкөністің өзіндік ерекшеліктерін айта отырып, сәбізді мүсіндеуге үйрету;

2. Ойлау қабілеттерін дамыту;

3.Білуге құштарлыққа тәрбиелеу.


Қажетті құрал-жабдықтар, көрнекіліктер:

Ермексаз, тақтайша, сүлгілер, сәбіздің жасалу үлгілері, дидактикалық ойындар



Сабақ кезеңі

Тәрбиешінің әрекеті

Баланың әрекеті

Мотивациялық – қозғаушылық







Топқа Буратино келеді.

Мүсіндеп үйренгісі келетінін айтады. Балаларға жаңа піскен сәбізді көрсетеді.

-Балалар бұл не?


Дидактикалық ойын

«Ненің қорегі?»


Балалармен Буратино амандасады.







-Бұл сәбіз.



- Балалар жануарлардың маскаларын киіп, оларға сәйкес қоректерін таңдайды.(Аю – бал, қоян – сәбіз, мысық – сүт)

Ұйымдастыру - іздестіру



















«Үлкен және кішкентай сәбіздерді» мүсіндеу технологиясы:

1. Ермексазды жұмсартқызу;

2. Үлкен және кішкентай сопақша бөлшектерге бөлгізу;

3. Сопақшының бір жағын үшкірлеп, сәбізді жасату.

Сергіту сәті:


Ұзын құлақ сұр қоян.

Естіп қалып, сыбдырды

Ойлы қырлы жерлермен ықтып, ықтып секірді.



-Ермексазды жұмсартады;

-Үлкен және кішкентай сопақша бөлшектерге бөледі;

- Сопақшының бір жағын үшкірлеп, сәбізді жасайды.




-Қоянның қимыл – қозғалыстарын көрсетеді.


Рефлексивті - түзетушілік

Балалардың жұмыстарын талдау.


-Біз не мүсіндедік?

-Қандай сәбіздер?

-Қандай жануар сәбізді жеуге жақсы көреді?

Балалар өз жұмыстарына қарап, салыстырады.

-Біз сәбіздерді мүсіндедік.

-Үлкен және кішкентай.

- Сәбізді қоян жақсы көреді.

Күтілетін нәтиже:


Нені білу керек:

Көкіністер жайлы білімдері бар.

Нені игереді:

Үлкен, кішкентай сәбіздерді мүсіндеуді

Нені біледі:

Ермексазды домалатып, есуді қайталайды.



Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің

4 технологиялық картасы



Тақырыбы: Мандариндер мен апельсиндер

Білім беру саласы:

Шығармашылық

Бөлімі:

Мүсіндеу

Тақырыбы:


Мандариндер мен апельсиндер

Мақсаты:

Домалату техникасын үйретуге, жалғастыруға, таза, ұқыпты орындауға қол жеткізу.

Міндеттері:

1) әр түрлі көлемдегі заттарды мүсіндеп жеткізуге үйрету;

2) Шығармашылығын дамыту.

3) Ұқыптылыққа, тазалықа тәрбиелеу.

Қажетті құрал-жабдықтар, көрнекіліктер:

Үлгі,ермексаз,таяқша,тақтайша,сулы сүлгі.



Сабақ кезеңі

Тәрбиешінің әрекеті

Баланың әрекеті

Мотивациялық – қозғаушылық







Балаларға табақтағы апельсиндер мен мандариндерді көрсету.

  • Олар нелер?



  • Түсі қандай?



-Неге ұқсайды?

Балалар апельсиндер мен мандариндерді қарайды.

-Бұлар апельсиндер мен мандариндер

-Олардың түстері тоқсары

-Олар допқа, машинаның дөңгелегіне, күнге, сақинаға ұқсайды.

Ұйымдастыру - іздестіру



















Кәне барлығымыз ауада ермексаздан қалай домалататынымызды көрейікші.

Қайсысы үлкен апельсин бе, әлде мандарин ба?

Балалардан тағы қандай домалақ заттарды білетіндерін сұрайды.

Балаларға үлгіні көрсету, жұмыс реттілігімен таныстыру


Сергіту сәті:

Орнымыздан тұрайық, қолды қолға соғайық, бір отырып, бір тұрып орнымызды табайық.

Балалар ауада ермексаздан домалату әдісін көрсетеді.


-Апелсин үлкен. Мандарин кіші

( салыстырады)


Балалар естеріне түсіріп, басқа да домалақ заттарды атайды.



Балалар үлгіге қарап,өздігінен мүсіндейді.


Қимыл қозғалыс арқылы орындайды.


Рефлексивті - түзетушілік

Дидактикалық ойын:

«Не жоғалды»



Балалардың жұмыстарын талдау


Балаларға ұсынылған заттар көздерін жұмғанда қалай өзгергенін айтады.

Балалар жұмыстарын ортаға жинайды,салыстырады.

Күтілетін нәтиже:


Нені білу керек:

Жемістер жайлы білімдері бар.

Нені игереді:

Мандариндер мен апельсиндерді мүсіндеиді.

Нені біледі:

ермексазды домалату, мыжу, шымшуды біледі


Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің

5 технологиялық картасы

Тақырыбы: Алтын балық

Білім беру саласы:

Шығармашылық

Бөлімі:

Мүсіндеу

Тақырыбы:

Алтын балық

Мақсаты:

Ермексазды есу, шымшып созу және жалпақтау тәсілі арқылы мүсіндеуге үйрету.


Міндеттері:


- Балықты ермексаздан мүсіндеуге үйрету;

- Қол икемдерін дағдыландыру

- Тазалыққа тәрбиелеу

Қажетті құрал-жабдықтар, көрнекіліктер:

Ермексаз, алтын балықтың үлгісі, сүлгі, тақтайша, дидактикалық ойын.



Сабақ кезеңі

Тәрбиешінің әрекеті

Баланың әрекеті

Мотивациялық – қозғаушылық







«Шаттық шеңбер»

Кенеттен сурет пайда болады. Балалардың назарын суретке аудару.

Бұл не?

Бірақ бұл жай балық емес, қандай балық деп ойлайсыңдар?


Балалар бір-біріне жылы сөз айтады.


Бұл- балық


Бұл-алтын балық. Себебі: ол сап-сары, алтын сияқты.


Ұйымдастыру - іздестіру














Алтын балықты мүсіндеу жолдары

1.Ермексаздан сопақша пішінін жасау


2.Сопақша пішінді жалпақтаты арқылы балық денесіне ұқсату.


3.Кішкентай ермексаздың бөлігінен аузын сәл кішірек бөлігінен құйрығын жасау.

4.Кішкене сопақшы пішінді жасау.







Сергіту сәті:

Бір, екі – еңкей,

Бүгілмесін тізең.

Үш-төрт шалқай

Иілмесін тізең.

Қолды көтер аспанға

Саусақты сөз, жасқанба.



Дайын ермексаз бөлшектерін алады.

Ермексазды жібітіп, алақан арасында домалытып жалпақтату әдісі арқылы сопақша пішінді мүсіндейді.

Құйрығы мен аузын жібітіп, айналдырып шымшу, созу әдістері арқылы мүсіндейді.

Сопақшаға бекітеді. Сопақша пішінді мүсіндеп, қанаттарын келтіріп, үлкен сопақша пішінге келтіріп, мүсіндейді.




Қимылдарды жасайды

Рефлексивті - түзетушілік

Көрме ұйымдастыру. Балаларды мақтау

Жасаған жұмыстарын көрмеге қойып, салыстырады.


Күтілетін нәтиже:

Нені білу керек:

Ермексазды жібітіп,онымен жұмыс жасауды

Нені игереді:

Шымшу, созу әдісі арқылы балық мүсінін мүсіндеуді

Нені біледі:

Бөліктерді біріктіруді


Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің

6 технологиялық картасы



Тақырыбы: Балапан

Білім беру саласы:

Шығармашылық

Бөлімі:

Мүсіндеу

Тақырыбы:

Балапан

Мақсаты:

Бірнеше бөліктен тұратын 2-3 заттарды бір-біріне біріктіруді, саусақ ептілігімен пішінді бұзбай, таза, ұқыпты орындауға қол жеткізу.

Міндеттері:

  1. Бөлшектерді тығыз жалғастыра білуді және біріккен жерлерді сылай алуды үйрету;

  2. Әртүрлі мөлшердегі шарларды илей білуді дамыту;

  3. Ермексазбен жұмыс істеуге ынталы болуға, шығармашылық танығу тәрбиелеу.

Қажетті құрал-жабдықтар, көрнекіліктер:

Ермексаз, тақтайша, сүлгілер, балапан үлгісі, дидактикалық ойын.



Сабақ кезеңі

Тәрбиешінің әрекеті

Баланың әрекеті

Мотивациялық – қозғаушылық







Топқа қонққа сары балапан келеді.

Балапан туралы әңгіме ұйымдастыру:Ол сондай жұмсақ, үлпілдек. Балапанның денесі мен басы бар.Денесінің қос қапталында екі әдемі қанатшасы бар. Басында көздері мен тұмсығы бар. Оның көзі мейрімді, әдемі – олар қара моншаққа ұқсайды. Ал тұмсығы кіп – кішкентай және үп – үшкір.

  • Тұмсығының түсі қандай?

Тұмсығымен балапан дән теріп жейді, титімдей құртарды іздейді және шөпті тістелейді. Мұнымен қоса балапанның аяқтары бар.

Балапанмен амандасады, оны қолдарымен ұстап, қарап, көреді.



Тәрбиеші мәліметін тыңдап, қайталады.













-Балапанның тұмсығының түсі қызыл.








Ұйымдастыру - іздестіру



















(Тәрбиеші дайындаған үлгісін көрсетеді)

  • Жұмыс істеу үшін бізге сары, қызыл және қара түсті ермексаз керек болады.

- Сары түсті ермексазды мұқият жұмсартқызу;

-Екіге үлкен және кішкене бөліктерге бөлгізу, үлкен бөлігінен денені, ал кішісінен – басты мүсіндету;



- Үлкен кесекті домалақтап, үлкен шар – денесін мүсіндету;

- Ермексаздың кішкентай кесегінен домалақтап, кішкене шар – балапан басын жасату;



- Дене мен басты біріктіргізу жалғанған жерін сұқ саусақпен мұқият тегістету;



- Екі кішкентай қара ермексазды шар пішініне сай домалатқыздыру, көздерді істеткізу;

- Қызыл түсті ермексаздан кішкентай жіңішке тұмсығын жасату;

-Тұмсықтың басқа жалғасты бір шетін үшкірлеп мүсіндету;










-Балалар сары түсті ермексазды мұқият жұмсартады;

-Екіге үлкен және кішкене бөліктерге бөледі, үлкен бөлігінен денені, ал кішісінен – балапанның басын мүсіндейді;



-Үлкен кесекті домалақтап, үлкен шар – денені жасайды;



-Ермексаздың кішкентай кесегінен домалақтап, кішкене шар – балапан басын жасайды;





- Дене мен басты біріктіреді. Жалғанған жерін сұқ саусақпен мұқият тегістейді.





  • Екі кішкене қара ермексазды домалақтайды. Көзін жасайды.



  • Қызыл түсті ермексаздан кішкентай жіңішке тұмсығын жасайды;




  • Тұмсықтың басқа жалғастырады, бір шетін үшкірлеп қояды.


Рефлексивті - түзетушілік

Дайын, мүсіндеп бітірген балапандарды ортаға қойып, бағалайды, ең әдемі балапандарды көрмеге шығарады.

-Балалар балапанды жасыл шөпке отырғызады.

- Балалар әуен арқылы билейді.


Күтілетін нәтиже:


Нені білу керек:

Құс туралы біледі.

Нені игереді:

Балалар балапанды конструкция тәсілімен мүсіндеуді үйренеді.

Нені біледі:

Мүсіндеу әдістерін қолданып жасайды.

Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің

7 технологиялық картасы



Тақырыбы: Қолғап

Білім беру саласы:

Шығармашылық

Бөлімі:

Мүсіндеу

Тақырыбы:


Қолғап

Мақсаты:

Есу және жалпақтау тәсілі арқылы қолғапты мүсіндеуге үйрету. Мүсіндеуге саусақ қимыл – қозғалыстарының ептілігі қалыптастыру.

Міндеттері:

  1. Мүсіндеу тәсілдерін үйрету;

  2. Саусақ ептілігін дамыту;

  3. Ұқыптылыққа тәрбиелеу.


Қажетті құрал-жабдықтар, көрнекіліктер:

Ермексаз, тақтайша, сүлгілер, қолғапты мүсіндеу үлгісі, су, дидактикалық ойын.



Сабақ кезеңі

Тәрбиешінің әрекеті

Баланың әрекеті

Мотивациялық – қозғаушылық







Топқа жылаған қуыршақ келеді.Ол өзінің қолғабын жоғалтып алғаның айтады.

-балалар, қуыршақтың қолы тонды ғой, не істейміз?

-олай болса, балалар қуыршағымызға қолғап мүсіндеп берейік.

Дидактикалық ойын:

«Сыңарын тап»

-Қуыршақты қарсы алып, уатады.



-балалар оған қолғап керегін айтады





- қолғаптың екінші сыңарын тауып жұптайды.

Ұйымдастыру - іздестіру



















Қолғапты мүсіндеудің технологиясы:

1. Ермексазды алақанға салып, жұмсартқызу;

2. Ермексазды жалпайту;

3. Шымшу арқылы бармағын шығартқызу.

Сергіту сәті:

Бала, бала, балақан!

Қане қайсы алақан? Саусақтарын, әйбәт.

Былай,былай ойнат.


Көрме ұйымдастыру




-ермексазды алақанға салып, ермексазды жұмсартады;

  • Ермексазды жалпайтады.

- шымшу арқылы бармағын шығарады



-Қимыл-қозғалыс арқылы саусақтарына жаттығу жасайды

Жасаған жұмыстарын көрмеге қойып, достарының жұмыстарымен өз жұмыстарын салыстырады.

Рефлексивті - түзетушілік

-Балалар, қолғапты қай мезгілде киеміз?

-Қолғапты қай мүшемізге киеміз?

-Не үшін қолғапты киеміз?


Қолғапты қыста киеміз


-Қолғапты қолымызға киеміз.


-Қолғапты тоңбау үшін киеміз

Күтілетін нәтиже:


Нені білу керек:

Есу мен жалпақтау тәсілдерін қайталау.

Нені игереді:

Есу және жалпақтау тәсілі арқылы қолғапты мүсіндейді

Нені біледі:

Қолғаптың сыңары болатыны туралы.




Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің

8 технологиялық картасы


Тақырыбы: Шана

Білім беру саласы:

Шығармашылық

Бөлімі:

Мүсіндеу

Тақырыбы:


Шана

Мақсаты:

Бөліктері бірнеше заттарды мүсіндеу, дұрыс орналастыру, қатынастарын сақтау, бір-бірімен біріктіру тәсілдерін көрсеті.

Міндеттері:

1.Заттарды дұрыс орналастыруға үйрету;

2. Ойлау қабілеттерін дамыту;

3.Жұптап жұмыс істеу арқылы балалардың бір біріне қарым- қатынастарын қалыптастыру.


Қажетті құрал-жабдықтар, көрнекіліктер:

Ермексаз, тақтайша, сүлгі, үлгі сурет, дидактикалық ойын



Сабақ кезеңі

Тәрбиешінің әрекеті

Баланың әрекеті

Мотивациялық – қозғаушылық







Топқа шанамен ойнап жүрген балалардың суретін әкеліп, балаларға ұсыну.

  • Балалар, қараңдаршы мына суретте не көріп тұрсыңдар?

  • Кім бар?

  • Балалар не істеп жүр?

  • Сендерде шаналарың бар ма?

  • Бүгін біз сендермен шананы мүсіндеп үйренеміз.

Дидактикалық ойын:

«Көңілді жолақтар»


Балалар суретке қарап, көргендерін айтып, тәрбиешінің сұрағына жауап береді.

-Суретте балалар бар.

-Балалар ойнап жүр


-Бізде де шана бар.




- Балалар түрлі түсті жолақтарды ретімен шаршы үстіне орналыстырады.


Ұйымдастыру - іздестіру



















«Шана» мүсіндеу технологиясы:

1. Ермексазды жұмсартқызу;

2. Бөлшекке бөлгізу;

3. Ермексазды екі алақанның ортасына салып, домалатып, таяқшаларды жасату;

4. Бір – бірімен біріктіріп, шана жасату.

Сергіту сәті:

Әуен арқылы қысқы ойындардың қимылдарын жасайды.





-Ермексазды жұмсартады;

-Бөлшекке бөледі;

-Ермексазды екі алақанның ортасына салып, домалатып, таяқшаларды жасайды;

-Бір – бірімен біріктіріп, шана жасайды.



-Балалар әуен мен қыста шана тепкен болып, қар лақтырған болып қимылдар жасайды.

Рефлексивті - түзетушілік

Көрме ұйымдастыру

Сұрақ –жауап арқылы балалардың жұмыстарын талдау.


- Балалар өздерінің ермексаздан жасалған жұмыстарын жинап, салыстырады.

Күтілетін нәтиже:


Нені білу керек:

Қыс мезгілі туралы білімдері бар.

Нені игереді:

Бөлген ермексаздан тақшалар жасай біледі.

Нені біледі:

Заттарды дұрыс көліміне қарай орналастыра алады.



Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің

9 технологиялық картасы



Тақырыбы: Ұшақ

Білім беру саласы:

Шығармашылық

Бөлімі:

Мүсіндеу

Тақырыбы:


Ұшақ

Мақсаты:

Есу тәсілдері арқылы ұшақтың бейнесін мүсіндеуге үйрету.

Міндеттері:

1.Екі бірдей бөлшектен тұратын затты мүсіндеуге үйрету;

2. Көзмөлшер арқылы ермексазды бөле білу қабілеттерін қалыптастыру;

3.Ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Қажетті құрал-жабдықтар, көрнекіліктер:

ұшақ (ойыншық), ермексаз, тақтайша, сүлгі.



Сабақ кезеңі

Тәрбиешінің әрекеті

Баланың әрекеті

Мотивациялық – қозғаушылық







  • Тәрбиеші балаларға ойыншық ұшақты көрсететді.

  • Бұл не?

  • Ұшақ не істейді?

Дидактикалық ойын:


«Бірдей ұшақты тап!»




-Бұл ұшақ.

Ұшақ аспанда ұшады.



-Балалар берілген ұшақтарды көлеміне, түсіне қарай топтастырады.

Ұйымдастыру - іздестіру



















«Ұшақ» мүсіндеу технологиясы:

1.Ермексазды жұмсартқызу;

2.Көз мөлшерімен ермексазды бөлшекке бөлгізу;

3. Бір үлкен үшбұрыш пішіннен ұшақтын негізгі бөлігін істету;

4. Екі кішкентай үшбұрыштан ұшақтын қанатын жасату;

5. Барлық жасалған үшбұрыш пішіндерді біріктіріп, ұшақ жасайды;




Сергіту сәті:

-Ұшқыш болайық,

Бәріміз ұшайық!




-Ермексазды жұмсартады;

-Көз мөлшерімен ермексазды бөлшекке бөледі;

-Бір үлкен үшбұрыш пішіннен ұшақтын негізгі бөлігін істейді;

-Екі кішкентай үшбұрыштан ұшақтын қанатын жасайды;

-Барлық жасалған үшбұрыш пішіндерді біріктіріп, ұшақ жасайды;



Ұшақтың қимылдарын жасайды

Рефлексивті - түзетушілік

Балалардың жұмыстарын талдау.


-Біз нені мүсіндедік?

- Ұшақ не істейді?


-Балалар өз жұмыстарына қарап, салыстырады.

- Біз ұшақты мүсіндедік

Ұшақ ұшады.

Күтілетін нәтиже:


Нені білу керек:

Домалаты, ермексазды бөле біліді.

Нені игереді:

Ұшақты мүсіндеуді игерді.

Нені біледі:

Домалату, есу әдістерін біліді.


Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің

10 технологиялық картасы

Тақырыбы: Сылдырмақ

Білім беру саласы:

Шығармашылық

Бөлімі:

Мүсіндеу

Тақырыбы:

Сылдырмақ

Мақсаты:

Сазбалшықты алақанға салып, айналдыра отырып, домалақ пішінге келтіру тәсіліне жаттықтыру. Ұстайтын таяқшасын есу тәсілі арқылы жасауға үйрету


Міндеттері:


- Сылдармақты мүсіндеуге үйрету;

- Қолдарын дамыту;

- Сыйластыққа тәрбиелеу

Қажетті құрал-жабдықтар, көрнекіліктер:

сүлгі, су, сылдырмақ, саз балшық



Сабақ кезеңі

Тәрбиешінің әрекеті

Баланың әрекеті

Мотивациялық – қозғаушылық





Балалар ойнап жүріп сылдырмақ тауып алу


Дидактикалық ойын

«Сыңарын тап»


Сылдырмақты тауып алғандарына қуанады


Ойыншықтың екінші сыңарын тауып атап айтады.

Ұйымдастыру - іздестіру














Сылдырмақтың саз балшықпен жасалу жолдарын көрсету:


1.Саз балшықты жұмсарту



2.Саз балшықтан домалақ пішінің жасау


3.Саз балшықтан сопақша пішін жасау


4.Пішіндерді біріктіру





Сергіту сәті:

Алға қарай бір адым,

Артқа қарай бір адым

Бiр орнымда қозғалып,

Кезек басып тұрамын.

Жоғары, төмен қарайық.

Орнымызды табайық.




Алақан арасында мыжу арқылы саз балшықтарын жұмсартады.

Алақан арасында домалату арқылы домалақ пішін жасайды.

Саз балшықты алақан арасында есу арқылы сопақша пішін жасайды.

Жасаған пішіндерді біріктіру арқылы сылдырмақтың мүсінін жасайды.





Қимылдарды жасау

Рефлексивті - түзетушілік

«Кубизм» ойыны арқылы қорытындылау

Шаршыны ортаға лақтырады. Шаршының бетімен түскен суретке қарап қандай әрекеттер орындағандарын айтады.








































Күтілетін нәтиже:


Нені білу керек:

Ойыншық түрлерін біледі.

Нені игереді:

Ермексазбен сылдырмақты місіндеуді үйренді

Нені біледі:

Сылдырмақтың сылдырлайтынын анықтайды.


Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің

11 технологиялық картасы

Тақырыбы: Таба нан

Білім беру саласы:

Шығармашылық

Бөлімі:

Мүсіндеу

Тақырыбы:

Таба нан

Мақсаты:

Домалатылған пішінді екі алақанның арасына салып, жалпақтау тәсілін пайдалана отырып нанды мүсіндеуге үйрету;


Міндеттері:


1.Ермексаздан таба нанды мүсіндеуге үйрету;

2.Қол моторикаларын дамыту;

3.Ұқыпты жұмыс жасауға баулу.

Қажетті құрал-жабдықтар, көрнекіліктер:

Ермексаз, сүлгі, тақтайша,таба нанның жасалу үлгі суреті, дидактикалық ойын



Сабақ кезеңі

Тәрбиешінің әрекеті

Баланың әрекеті

Мотивациялық – қозғаушылық







Қонаққа әдемі киінген дүкенші қуыршақ кіреді.


Қуыршақ:

-Балалар мен кіммін?

-Қайдан келгенімді білесіңдер ме?

-Сендер дүкенге кіммен барасыңдар?

-Дүкеннен нелер аласыңдар?

-Ал сендер дүкенде сатылатын –нан мүсінін мүсіндей аласыңдар ма?

Қуыршақтын келгеніне балалар қуанады.Амандасады.


Балалардың жауаптары:

-Сіз- сатушысыз

-Сіз дүкеннен келдіңіз

-Біз дүкенге ата-аналарымызбен барамыз.

Дукеннен тәтті тағамдар, алма, сағыз, айран, сүт аламыз.



-Иә, нан мүсінін мүсіндей аламыз.

Ұйымдастыру - іздестіру












«Таба нан» мүсіндеу жолдары:

1. Ермексазды

жұмсартқызу;

2. Бөлшектерге бөлгізу;

3. Бөлшектерді домалатқызу

Домалақ пішінді жалпайтқызып, таба нан мүсінін келтірту.






1.Ермексазды жұмсартады.

2.ермексазды бөлшектерге бөледі.

3.Бөлшектерді домалатады.

4.Домалақ пішінді жалпайтып, нан пішінін келтіреді.

Рефлексивті - түзетушілік

Көрме ұйымдастыру


Өз жұмыстарын көрсетіп, бір-бірінің жұмыстарын қарап, салыстырады.





































Күтілетін нәтиже:


Нені білу керек:

Нан түрлерін біледі..

Нені игереді:

Таба нан мүсінін жалпайту, домалату әдістері арқылы мүсіндеуді игереді.

Нені біледі:

Үлгі бойынша мүсіндеуді.


Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің

12 технологиялық картасы


Тақырыбы: Шынаяқ

Білім беру саласы:

Шығармашылық

Бөлімі:

Мүсіндеу

Тақырыбы:


Шынаяқ

Мақсаты:

Домалатылған пішінді екі алақанның арасына салып, жалпақтау тәсілін пайдалана отыра , мүсіндеуге үйрету.

Міндеттері:

1) Әр түрлі көлемдегі заттарды мүсіндеп жеткізуге үйрету

2) Шығармашылығын дамыту.

3) Ұқыптылыққа тазалыққа тәрбиелеу.

Қажетті құрал-жабдықтар, көрнекіліктер:

Үлгі,ермексаз,таяқша,тақтайша,су,сүлгі.


Сабақ кезеңі

Тәрбиешінің әрекеті

Баланың әрекеті

Мотивациялық – қозғаушылық










Балаларға үстелдің үстіндегі шынаяқтарды көрсету.

  • Бұлар нелер?

  • Түсі қандай?

  • Неге ұқсайды?

Балалар шынаяқтарға қарайды.

Балалар жауап береді.

-Бұлар-ыдыстар

-Түстері-сары, қызыл, жасыл.

-Шынаяқтар-бутылкаға, машинаның дөңгелегіне ұқсайды.

Ұйымдастыру - іздестіру



















Қане барлығымыз ауада көрсетіп көрейікші ермексаздан қалай домалататынымызды.

Практикалық кезең:

1. Ермексазды

жұмсартқызу;

2. Бөлшектерге бөлгізу;

3. Бөлшектерді домалатып есу,

4.Кішкентай бөлшекті есіп тұтқасын жасатқызу.

Бөлшектерді бір біріне жабыстырту.


Сергіту сәті:

Өсеміз біз күліп – ойнап

Он саусақтың саласындай,

Өсеміз біз күліп-ойнап

Бір адамның баласындай.


Балалар ауада ермексаздан домалату әдісін көрсетеді.





  1. Ермексазды жұмсартады.

  2. Ермексазды бөлшектерге бөледі.

  3. Бөлшектерді домалатады.

  4. Кіші бөлшектерді еседі.

  5. Бөліктерді біріктіреді.





Қимыл -қозғалыс жасайды.


Рефлексивті - түзетушілік




Көрме ұйымдастыру

Балалар өз жұмыстарын салыстырып, көрмеге шығарады.


Күтілетін нәтиже:

Нені білу керек:

Ыдыс – аяқ түрлерін біледі.

Нені игереді:

Ермексаздан есу, домалату, жалпақтау әдістері арқылы шынаяқ мүсінін мүсіндеуді игереді. бөлуді

Нені біледі:

Шынаяқты пайдалануды біледі.


Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің

13 технологиялық картасы


Тақырыбы: Көктемгі ағаш

Білім беру саласы:

Шығармашылық

Бөлімі:

Мүсіндеу

Тақырыбы:


Көктемгі ағаш

Мақсаты:

Бірнеше бөліктен тұратын 2 – 3 заттарды бір – біріне біріктіруді, саусақ ептілігімен мүсіндеу.

Міндеттері:

1) Заттардың нұсқасына қарай отырып мүсіндеу дағдыларын бекіту.

2) Шығармашылықтарын дамыту.

3) Ермексазбен ағаштарды мүсіндеуге баулу.

Қажетті құрал-жабдықтар, көрнекіліктер:

Үлгі,ермексаз,таяқша,тақтайша,су, ағаш мүсінінің реттілігінің үлгі суреті, дидактикалық ойын, үнтаспа, геометриялық пішіндер.


Сабақ кезеңі

Тәрбиешінің әрекеті

Баланың әрекеті

Мотивациялық – қозғаушылық












«Шаттық шеңбер» ойынын ұйымдастыру

Балалар бізге Айдана қыз қонаққа келіпті.Ол біздің ағашты қалай мүсіндейтінімізді көргісі келіп үйреніп аламын дейді

Дидактикалық ойын

«Жеміс қайда өседі?»

Балалар шеңберге тұрып бір-біріне жылы сөздер айтады.








Қай жеміс қайда өсетінін айтады.Алма-алма ағашында өседі. Алмұрт-алмұрт ағашында өседі.

Ұйымдастыру - іздестіру









Практикалық кезең:

1.Ермексазды жұмсарту жолдарын көрсету.

2.Ермексазды алақан арасында домалату сопайту.

3.Кіші бөлшектерін есу.

4.Бөлшектеліп есілген бөліктерін үлкен сопақшаға біріктірту

Сергіту сәті:

Тербеледі ағаштар,

Алдымнан жел еседі.

Кіп-кішкентай бөбектер

Үлкен болып өседі.


1.Ермексазды жұмсартады;


2.Ермексазды алақан арасында домалатып, сопайтады.


3.Кіші бөлшектерді еседі.


4.Бөлшектерін үлкен сопақшаға шымшып біріктіреді.


Қимыл-қозғалыспен көрсетеді.




Рефлексивті - түзетушілік





Дидактикалық ойын

«Өз үйін тап»


Балаларды мадақтау.

Істеген жұмыстарын ортаға қойып талдау.

Мызыка әуенімен билеп жүреді, музыка тоқтағанда пішіндерге сай үйлерінің қасына тұра қалады.


Салыстырып, көрмеге шығарады.

Күтілетін нәтиже:

Нені білу керек:

Ағаштарға қамқорлықпен қарау;

Нені игереді:

Ермексазды домалату,мыжу,сопайту арқылы ағаш мүсінін мүсіндеуді игереді.

Нені біледі:

Ағаш түрлерін біледі.


Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің

14 технологиялық картасы



Тақырыбы: Пирамида

Білім беру саласы:

Шығармашылық

Бөлімі:

Мүсіндеу

Тақырыбы:


Пирамида

Мақсаты:

Бірнеше бөліктен тұратын екі, үш заттарды бір-біріне біріктіруді, саусақ ептілігімен пішінді бұзбай, таза, ұқыпты орындауға қол жеткізу.

Міндеттері:

1.Түстерді ажыратуды және домалату әдісін арықарай үйретуді жалғастыру;

2. Қол икемділігіні дамыту;

3.Ұқыптылыққа тәрбиелеу.


Қажетті құрал-жабдықтар, көрнекіліктер:

Ермексаз, тақтайша, сүлгілер, пирамида үлгісі, су, дидактикалық ойын


Сабақ кезеңі

Тәрбиешінің әрекеті

Баланың әрекеті

Мотивациялық – қозғаушылық







Топқа сиқырлы қорап әкелінеді, оның ішінде шашылып қалған пирамиданың бөлшектері бар.

-Ол не?

-Кім құрастырып береді?

«Дұрыс орналастыр»








Бұл-пирамида

-Балалар шашылған пирамиданы құрастырып, жинайды.

-Балалар пирамиданың бөлшектерін түстеріне қарай жинайды (қызыл, сары, жасыл, көк, ақ).




Ұйымдастыру - іздестіру


















«Пирамида» мүсіндеу технологиясы:

1. Ермексазды жұмсартқызу;

2. Ермексазды бөлгізу;

3.Ермексазды домалатқыздыру;

4. Бөлшектерін біріктірту;

Сергіту сәті:

Құстар болып ұшайық

Қанатын жайған көбелек боп қонайық, гүлдер барған.






-Ермексазды жұмсартады;

-Ермексазды бөлшектейді;

-Домалатады;

-Бөлшектерін біріктіріп, пирамида мүсінін мүсіндейді.





-Құстың қимылын жасайды

Рефлексивті - түзетушілік









Көрме ұйымдастыру.



«Кубизм» ойыны арқылы қорытындылау


Көрмеге өз жұмыстарына қойып, салыстырады.

Шаршыны ортаға лақтырады. Шаршының бетімен түскен суретке қарап қандай әрекеттер орындағандарын айтады.


Күтілетін нәтиже:

Нені білу керек:

Геометриялық пішіндерді біледі.

Нені игереді:

Домалату, шымшу, есу, үшкірлеу әдістері арқылы пирамида мүсінін мүсіндеуді игереді.

Нені біледі:

Пирамидаға ұқсас заттарды біледі.


Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің

15 технологиялық картасы


Тақырыбы: Құстарға арналған ұя

Білім беру саласы:

Шығармашылық

Бөлімі:

Мүсіндеу

Тақырыбы:


Құсқа арналған ұя

Мақсаты:

Домалатылған пішінді екі алақанның арасына салып, жаншу арқылы жалпақтау тәсілін пайдалана отыра ұя жасауға үйрету.

Міндеттері:

1) Әр түрлі көлемдегі ұя мүсінін мүсіндеуді үйрету.

2) Шығармашылықтарын дамыту.

3) Ұқыптылыққа, тазалыққа тәрбиелеу.

Қажетті құрал-жабдықтар, көрнекіліктер:

Үлгі,ермексаз,таяқша,тақтайша,су.


Сабақ кезеңі

Тәрбиешінің әрекеті

Баланың әрекеті

Мотивациялық – қозғаушылық




Жұмбақ жасыру:

Екі айыр құйрығы,

Қияқ мұрт қанаты,

Ұшқырлардың жүйрігі.

(Қарлығаш)

-Балалар сендер қалай ойлайсыңдар, қарлығаштар ұяны қайда салады?

Неден жасайды?




Шешімі-қарлығаш.



-Қарлығаш ұяларын ағаш басына, шатырға, тау басына салады.

-Ұяна балшықтан, ағаш бұтақтарынан жасайды.

Ұйымдастыру - іздестіру









Ендеше осы қарлығашқа ұя мүсіндеп берейік.



1.Ермекзады жұмсарту.

2.Екі алақанның ортасында домақтау.

3.Ерексазды жаншып жалпақтау

4.Шеттерін шымшып ұя мүсініне келтірту.

Сергіту сәті:

Бiр, екi, үш, бiр, екi, үш,

Бойға жинап күш.

Жаттығу жасап алайық,

Бiр дем алып қалайық


Тәрбиешімен бірге қарлығаштың ұясын мүсіндейді.


1.Ермексазды жұмсартады.

2.Домалатады.

3.Ермексазды жаншып жалпақтайды.

4.Жиектерін шымшып ұя бейнесін келтіреді.



Қимыл-қозғалыс жасайды.







Рефлексивті - түзетушілік





Көрме ұйымдастыру



«Өз орныңды тап» ойыны арқылы қорытындылау

Жұмыстарын көрмеге қатарлап, салыстырады.


Мызыка әуенімен билеп жүреді, музыка тоқтағанда пішіндерге сай үйлерінің қасына тұра қалады.










Күтілетін нәтиже:

Нені білу керек:

Құс түрлерін біледі.

Нені игереді:

Ермексазды домалату,мыжу,сопайту әдістері арқылы ұя мүсінін жасауды игереді.

Нені біледі:

Қарлығаш ұясының орнын біледі.


Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің

16 технологиялық картасы



Тақырыбы: Кірпіге арналған алмалар мен жидектер

Білім беру саласы:

Шығармашылық

Бөлімі:

Мүсіндеу

Тақырыбы:


Кірпіге арналған алмалар мен жидектер

Мақсаты:

Алақан арасына салып домалақтау тәсілі арқылы кірпіге алмалар мен жидектер мүсіндеуге үйрету.

Міндеттері:

1) Әр түрлі көлемдегі бауырсақтарды мүсіндеп жеткізуге үйрету.

2) Шығармашылықтарын дамыту.

3) Ұқыптылыққа, тазалыққа тәрбиелеу.

Қажетті құрал-жабдықтар, көрнекіліктер:

Үлгі,ермексаз,таяқша,тақтайша,су,сүлгі.


Сабақ кезеңі

Тәрбиешінің әрекеті

Баланың әрекеті

Мотивациялық – қозғаушылық







Қонаққа кірпі келді .

Балалардың өзіне қыстық астығын жинасуға көмек сұрап келді.

Балалар кірпіге калай көмектесуге болады?

-Кірпі немен қоректенеді?

Дұрыс балалар.

Балалар кірпімен амандасты.



-Кірпіге азық жасап беру керек.


-Кірпі-алма, алмұрт, саңырауқұлақпен қоректенеді.

Ұйымдастыру - іздестіру









Ендеше мүсіндеп көрейік.


1. Ермексазды

жұмсартқызу;

2. Бөлшектерге бөлгізу;

3. Бөлшектерді домалатып алма, жидек мүсінін мүсіндету.

илету;


Сергіту сәті:

Орманда кірпі келеді

Саңырауқұлақ тереді.

Кездесті міне керегі

Екеуі қайын астынан

Біреуі терек қасынан.

Қанша олар болмақ есепте

Тоқылған салса себетке.

Балалар алманы,алмұртты мүсіндейді.

  1. Ермексазды жұмсартады.

  2. Ермексазды бөлшектерге бөледі.

  3. Ермексазды домалатып, алма, жидек мүсінін жасайды.


-Балалар бірлесіп айтты.

Сергіту сәтін қимылдармен жасалды.


Рефлексивті - түзетушілік



Көрме ұйымдастыру

Өз жұмыстарын көрмеге шығарады, талдайды.

Күтілетін нәтиже:

Нені білу керек:

Жеміс,жидек түрлерін біледі.

Нені игереді:

Ермексазды домалату,мыжу,сопайту арқылы алма, жидек мүсінін мүсіндеуді игереді.

Нені біледі:

Жидек, жемістерді күту, дұрыс пайдалануды біледі.


Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің

17 технологиялық картасы


Тақырыбы: Жаңғақтар

Білім беру саласы:

Шығармашылық

Бөлімі:

Мүсіндеу

Тақырыбы:


Жаңғақтар

Мақсаты:

Жаңғақты шымшып, созу арқылы мүсіндеуді үйрету

Міндеттері:

1.Домалату әдісін қайталау;

2 Шығармашылықтарын арттыру.;

3.Ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Қажетті құрал-жабдықтар, көрнекіліктер:

Ермексаз, тақтайша, сүлгілер, жаңғақтың үлгісі, су.




Сабақ кезеңі

Тәрбиешінің әрекеті

Баланың әрекеті

Мотивациялық – қозғаушылық


Себетке салып , жаңғақтарды топқа әкеледі


Балалар жаңғақтарға қарап, пішішінін анықтайды (дөгелек). Бұрын дөңгелек пішінді мүсіндеген заттарды еске түсіреді.

Ұйымдастыру - іздестіру









Жаңғақтар мүсіндеудің технологиясы:

1.Ермексазды жұмсартқызу;


2. Ермексазды бөлшектеу;


3. Ермексазды домалату;

4.Таяқшалармен тесіп, жаңғақ бұдырын келтірту.

Сергіту сәті

Бала, бала, балақан!

Қане қайсы алақан? Саусақтарын, әйбәт.

Былай,былай ойнат.




-Ермексазды жұмсартады;


-Ермексазды бөлшектейді;


-Ермексазды домалатады;


-Таяқшамен бұдырларын келтірді.



- Қимыл – қозғалыс арқылы саусақтарын жаттықтырады.


Рефлексивті - түзетушілік





Дидактикалық ойын

«Жаңғақтарды жина!»




Дайын жұмыстарынан көрме ұйымдастырылады, мадақтайды.

-Балалар үлкен, кіші жаңғақтарды топтастырып, екі себетке бөліп жинайды (көліміне қарай).


- Балалар жаңғақтарын тақтайшаға жинайды, салыстырады.


Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің

18 технологиялық картасы

Тақырыбы: Құмға арналған күрек

Білім беру саласы:

Шығармашылық

Бөлімі:

Мүсіндеу

Тақырыбы:

Құмға арналған күрек

Мақсаты:

Домалатылған пішінді жалпақтау тәсілі арқылы күректің басын жасап және есу тәсілі арқылы сабын мүсіндеуге үйрету


Міндеттері:


-Күректі ермексаздан үлгіге сүйеніп мүсіндеуді үйрету;

-Қол моторикасын дамыту

-Еңбекке баулу

Қажетті құрал-жабдықтар, көрнекіліктер:

Ермексаз, сүлгі, тақтайша, күректің жасалу үлгісі.



Сабақ кезеңі

Тәрбиешінің әрекеті

Баланың әрекеті

Мотивациялық – қозғаушылық





«Шаттық шеңбер»


Қазір жалдың қай мезгілі?

Біз далада немен ойнаймыз?


Балалар бір-біріне жылы сөздер айтады.

Қазір –көктем мезгілі.

Біз далада-доппен, күрекпен, шелекпен ойнаймыз.

Ұйымдастыру - іздестіру














Құмға арналған күректі мүсіндеу жолдары:


1. Ермексазды жұмсартқызу;

2. Ермексазды бөлшектерге бөлгізу;

3. Сопақшының бір жағын жалпақтап күрек басын жасату.

4. Есу арқылы күрек сабын жасату

Сергіту сәті:

Секіреміз топ-топ,

Шапалақтап көп-көп.

Иiлемiз оңға қарай бiр,екi,үш,

Иiлемiз солға қарай бiр,екi,үш.





1.Ермексазды жұмсартады.

2.Бөлшектерге бөледі.

3.Сопақшаның бір жағын жалпақтайды.


4.Есіп, күрек сабын жасайды.




Қимылдарды жасайды.



Рефлексивті - түзетушілік

Көрме ұйымдастыру



«Шаттық шеңбер» ойыны арқылы қорытындылайды.

-Дайын жұмыстарын көрмеге шығарады.Салыстырады.

Бір-біріне жылы лебіздер айтады.






































Күтілетін нәтиже:


Нені білу керек:

Еңбек құралдарын біледі.

Нені игереді:

Күректі ермексазбен түрлі әдістер арқылы мүсіндеуді игерді

Нені біледі:

Күректі қажеттілігін, пайдасын біледі.










Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Дошкольное образование

Категория: Уроки

Целевая аудитория: Дошкольникам

Скачать
«Туған жер»

Автор: Тлеубердинова Алмагуль Нуржановна

Дата: 01.11.2017

Номер свидетельства: 436071
