Ұйымдастырылған оқу іс –әрекет: Музыка. «Ортаңғы топ»
Білім беру саласы: «Шығармашылық», «Әлеуметтік орта»
Оқу іс-әрекет түрі: «Ән сабағы»,
Тақырыбы: «Төлдер» (қайталау)
Мақсаты:а)білімділік: балалардың эстетикалық талғамын дамыту, музыкалық шығармашылық іс-әрекеттердің қарапайым іскерліктері мен дағдыларын меңгерту.
ә)тәрбиелік:Үй жануарлары мен төлдердің дыбыстаулары туралы, музыкалық аспатардың электрондық жүйесі арқылы толық ақпарат беру б)дамытушылық:музыкалық шығармалардың сипатын ажырата білуге, табиғи даусымен мәнерлі ән айтуға, сүйіспеншілік сезімге,эстетикалық талғамын қалыптастыруға тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: Сөздік, көрнекілік, сұрақ-жауап, практикалық.
Ұйымдастыру кезеңі
Саз маманының
іс -әрекеті
Балалардың
іс-әрекеті
1.Мотивациялық -қозғаушы
Ырғақты қимыл
Дауыс жаттығуы
2.Ұйымдастыру- іздестіру
Музыка залына балалар әуені ырғағына сай қимыл жасап кіреді.
Амандасу
«Еркем -ай»әніне амандасу
Енді балалар дауысымызды жаттықтырып алайық
Балалар тақтаға назар аударайық.
Қазір жылдың қай мезгілі?
-Табиғатта қандай өзгерістер болып жатыр?
-Көктемде адамдардың көңіл-күйлері қандай болады?
Біз өткен сабақта қандай үй жануарларымен таныстық?
-Мына суреттерден қандай жануарлардың төлдерін көріп тұрсыңдар?
1.Аяқтың ұшымен жүру
2.Көбелек болып жүру
3.Қамажай х.ә жүру
- «Мысық» әнін айту
- «Бақа» әнін айту
- «Санамақ» әнін айту
Көктем мезгілі
-Жан-жануар төлдеп, күн жылынып, жерге гүлдер шығадыт.б.
-Көңілді.
(қой,сиыр,түйе,жылқы)
(қозы,бұзау,бота,құлыншақ)
Ән айту
3.Рефлексивті-түзетуші
-Мен сендерге Б.Ғизатовтың «Төлдер»
әнін орындап берейін.
-Бұл әнде не туралы айтылған?
Олар қалай дауыстайды?
-Жан-жануар төлдеп, күн жылынып, жерге гүлдер шығадыт.б.
-Көңілді.
-Бұзау, құлыншақ, қозы, лақ
-Құлыншақ туралы
-Көңілді, ойнақы.
-Құру, құру-деп шақырды,
Құру-құру-құру
Құру-құру-құру - әннің осы үзіндісін қайталап орындайды.
Қозы-мә-дейді;лақ-мее-дейді;
бота-бо-дейді;
Енді барлығымыз шеңберге тұрып «Лабада» ойынын ойнайық
Балалар ойынға сай қимылдар жасайды.
Қорытынды:
Балалар біз бүгін сабақта не туралы ән тыңдадық?
Ал қандай тағы үй жануарларын білесіңдер?
Олардың төлдерін қалай атаймыз?
Ал қандай ойын ойнадық?
Жақсы жарайсыңдар!
Сау болыңдар балалар!
Құлыншақ туралы
(қой,сиыр,түйе,жылқы)
(қозы,бұзау,бота,құлыншақ)
«Лабада»
Сау болыңыз!
Оқу іс- әрекеттен күтілетін нәтиже:
Баланың білуі: музыка сипатының алмасуын сезінуге үйренеді, әннің мазмұнын сахналауға қатысады, төлдерді дыбыстауынан тани біледі.
Баланың меңгеруі: үйретілген әнді (әуенін таза айтуды, сөзін анық айтуды, дұрыс тыныс алу, ырғағын сезінуді) меңгереді, төлдерді дауыстауы арқылы айыра білу.
Баланың жасай алуы: ән мазмұнына сәйкес қимыл іс-әрекет орындай