Мақсаты: Балалардың көңіл-күй жағдайын бағалауын қалыптастыру; жан-жақты психикалық процестерді дамыту: қабылдау, есте сақтау, көңіл аудару, тілдерін дамыту, қолдың ұсақ моторикасын дамыту.
Просмотр содержимого документа
«Тақырыбы: Тоқаш пісіреміз»
Вариативтік компонент құм терапеясының ұйымдастырылған
оқу қызметінің конспектісі
Жасы:(5-6) Ересектер «Көгершін» тобы
Тәрбиеші: Исмакова Б.С.
Күні: 26.10.2018.
Тақырыбы: Тоқаш пісіреміз
Мақсаты: Балалардың көңіл-күй жағдайын бағалауын қалыптастыру; жан-жақты психикалық процестерді дамыту: қабылдау, есте сақтау, көңіл аудару, тілдерін дамыту, қолдың ұсақ моторикасын дамыту.
Дамытушылығы: Көріп сезу арқылы балалардың сөздік қорын,танымдық қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелігі: Балалардың ақыл-ой белсенділігін күшейтіп,ойлау жылдамдығын дамыту.
Көрнекіліктер:шағым құмзар әр балаға, түрлі- түсті құм.
Әдіс-тәсілдері: әңгімелесу,танымдық ойындар,т үрлі-түсті құммен сурет салу, ертегі элементтері, әуен.
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: Алақанды ашайық,
Күннің нұрын салайық,
Жүректің жылуын салайық,
Таза ауаны салайық,
Жиналған бар жылуды,
Бір бірімізге сыйлайық.
Балаларды ыңғайлы отырғызу.Қол және саусақтарды уқалау, жаттығулар жасату арқылы балалардың көңіл-күйін көтеру.
І. Тапсырма: Саусақ жаттығуы: «Күн мен гүл»
Көтерілсе күнім,
Ашылады гүлім.
Кешкісін күн батады.
Гүл ұйқыға жатады.
II. Негізгі тапсырмалар
«Менің көңіл - күйім қандай?» Бала өз көңіл-күйіне сәйкес келетін смайлик суретін тауып (көңілді,көңілсіз,ренжулі) айтады.Сол кездердегі көңіл-күйін баяндайды.
-Балалар, қазір жылдың қай мезгілі?
Күзде қандай өзгерістер болады?
-Дұрыс, балалар, күзде бидай піседі, көкөніс, жеміс жидектер піседі екен.
Ал, бидай бізге не үшін қажет? (балалар өз ойларын айтады)
Тәрбиеші: Балалар, бүгін біз құм еліне барамыз, барғыларың келе ме?
Жұмысымызды бастамас бұрын, Сіздерге қысқаша мәлімет беремін.
Құм -нағыз кең тараған пайдалы қазба. Құм сусымалы зат. Құмды бір орыннан екінші орынға сусытып себуге болады.Адам құрылысқа сазбен бірге құмды пайдаланады. Құм қосылған саздан кірпіш және алуан түрлі ыдыс жасайды.(балалар шаршаса,бой сергітуін өткізу)
Құм еліне кіру үшін ережесін білу керек:
Құмды шашпау.
Лақтыруға болмайды
Құмды басқа жерге тастауға болмайды.
Ешкімді ренжітпеуге болмайды.
Балалар құмзарға жақындайық, ыңғайлы тұрыңдар.
«Сәлеметсіңбе құм!» жаттығуы.Балалар сендер құмда ойнағанды жақсы көресіңдер ме? Балалар, құм қандай екен? Құмсалғышта түрлі пішіндер бар. Балаларға көрсетіп, ұстап көруді ұсыну. Балалардың көздерін жұмғызып, пішіндерді құмның арасына жасырып, тауып алуларын сұрау. Балалардан құмның құрғақ па, дымқыл ма екенін сұрау. Саусақтармен, алақандармен құмды жайып, іздер салу.
III.Тапсырма:
Балаларға құмға су құйғанда, оның дымқыл болатынын айту. Дымқыл құмды арнайы пішіндерге салсақ, одан тоқаштар жасауға болады. Балалармен бірге құм салынған сауыттың жартысына су құйып, жартысын құрғақ күйінде қалдырамыз. Пішіндерге дымқыл құмды салып, тоқаштар жасаймыз. Дайын тоқаштарды тегіс ыдысқа саламыз. Содан соң шын қияр мен қызанақты,құмнан жасалған қызанаұ пе қиярмен салыстырамыз. Қайсысы жеуге жарамды, қайсысы жарамсыз екенін сұраймын. Содан соң құрғақ құмнан тоқаш жасауға ұсыныс жасаймын. Балалар жасай алмаған соң неге олай екенін түсіндіремін. Музыка әуенімен балалар түрлі-түсті құммен әр түрлі тоқаштар, көкөністер салуды көрсетеді. Балалар өз жұмысын еркін тұрып салады. Тапсырма аяқталған соң құм жайында әңгімелесу. Балаланың тапсырманы жақсы орындағаны үшін мадақтап, қолдап отырған жөн.(салфетка қолдану)
IV. Тапсырма
Сабақты қорытындылау
-Балалар бүгін біз қандай тапсырмалар орындадық.
-Балалар біз түрлі-түсті құмнан әр түрлі тоқашатр салдық.