kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Сабақтың тақырыбы: «Су тіршілік нәрі»

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мақсаты: судың адам өміріндегі маңызы туралы түсініктерін қалыптастыру, ойлау қабілетін арттыру, өз денсаулығына тіршілік нәрі болып саналатын суға қамқорлықпен қарауға, суды үнемдеп пайдалануға, суын ішіп отырған табиғат ананы қорғап, аялауға үйрету, экологиялық тәрбие беру.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Сабақтың тақырыбы: «Су тіршілік нәрі»»

Білім беру саласы: Денсаулық, коммуникация, шығармашылық

Тақырыбы: «Су тіршілік нәрі»

Мақсаты: судың адам өміріндегі маңызы туралы түсініктерін қалыптастыру, ойлау қабілетін арттыру, өз денсаулығына тіршілік нәрі болып саналатын суға қамқорлықпен қарауға, суды үнемдеп пайдалануға, суын ішіп отырған табиғат ананы қорғап, аялауға үйрету, экологиялық тәрбие беру.

Сөздік жұмыс: глобус, мұхит, өзен, көл.
Көрнекі құралдар: адамның суды әр түрлі жағдайда қолданып тұрған суреттері, стакандағы су, балалар санына сәйкес шәй қасықтар, тұз, минералды су. 
Билингвальды компанент: су – вода, глобус – жер шары.


Іс-әрекет кезеңі

Педагогтың іс-әрекеті

Балалардың іс-әрекеті

Мотивациялық

қозғаушылық

Шаттық шеңбер

Табиғат біздің анамыз,
Табиғатқа баламыз.
Иіліп сәлем береміз, 
Біз әдепті баламыз.
Армысың алтын күн! 
Армысың жер – ана!
Самал жел бізді желдетші,

Күн нұры бізді жарқырат.

Таза ауа дем берші,

Мөлдір су бізді салқындат.


Балалар қимылмен жасайды.










Ұйымдастырушылық

Ізденістік





























































































































































































Рефлексиялық түзетушілік
































































































































































Педагог: Ал енді мен сендерге жұмбақ жасырайын.

Тамшы болып келеді, 
Бу болып қайда кетеді?                        
Шомыласың жүзесің, 
Шөлдегенде ішесің                    


Балалар, «су» деген сөзді естігенде кезде көз алдарына ең алдымен не елестейді? 

-Дұрыс айтасыңдар арине. Суды адамдар не үшін пайдаланады?        Жануарлар мен өсімдіктерге не үшін қажет? Ал судың пішіні болады ма? (тарелкага суды құйып көрсету) Өте дұрыс, жарайсыңдар!

Осы кезде кір қожалақ қасқыр келеді.

  • Ой қасқыр амансыңба? Үстіңнен жағымсыз иіс шығады не сен жуынбағансыңба?

  • Несі бар иісім тамаша

  • Сенің өзіңе білінбейтін шығар бірақ сенің жаныңда тұру мүмкін емес сен қасқыр ренжіме оданша сумен жуынып келсең қайтеді.

-Рас айтамысың басе ормандағы барлық аңдар мені көрсе қашады, ал су деген не ол, маған айтып беріңдерші оны қалай қолданады.

-Олай болса қасқыр сен бізбен қалда су туралы көптеген мағлұматтар ал.

-    Өте жақсы балалар! Балалар мынау не екенін білесіңдер ме? 
бұл «глобус». Латын тілінен аударғанда «жер шары» деген мағынаны білдіреді.
-    Жер шарының пішіні қандай, қандай түсті екен?
-    Пішіні дөңгелек, көк, қоңыр, ақ түсті.
-    Қараңдаршы көк түспен біз нені белгілейміз?
-    Су.
-    Дұрыс. Су – ол мұхит, теңіз, өзен, көл. Қоңыр түспен материктер белгіленген. Ол дегеніміз біздің жеріміз. Глобуста ғана емес картада да осы түстер қолданылады. Қарап отырсаңдар жердің (жер шарының) көп бөлігін су алып жатыр. Яғни ол су – тіршілік көзі. Су болмаса өсімдіктер, жануарлар, тіпті бізде өмір сүре алмас едік. Су – ол мұхит, теңіз, өзен, көл ғана емес, ол – жаңбыр, қар, мұз, бу түрінде де кездеседі. Судың белгілі бір түсі жоқ. Ол түссіз келеді. Сондықтан да картада ,сызбаларда көріну үшін көк түспен белгілейді. 

  • .
    -    Жуыну үшін, тамақ әзірлеу үшін, бау – бақша, өсімдіктерді суғару үшін пайдаланамыз. Сонымен қатар өзен, көл сулары егістік пен шабындыққа қолданылады.  Су табиғат көзі болғандықтан мүлдем құрғап немесе тартылып кетуі мүмкін. Қоқыстар салдарынан ондағы өсімдіктер мен жануарлар өліп, су жарамсыз болып қалады. Сондықтан да «Бұлақ көрсең көзін аш» деп аталарымыз айтып отырған.

Ал балалар сендер су айналымы туралы не білесіңдер ендеше экраннан су айналымы туралы көріп біліп алайық

Слайд Су айналымы

Балалар қане еске түсірейікші су туралы қандай мақал –мәтел, тыйым сөздер білеміз?

  1. -    Жарайсыңдар балалар!















Ал енді балалар су туралы көптеген мағлұмат алдық ал сендер зерттеуші деген кім екенін білесіндерме?

Олай болса кане балалар біз суды зерттеуді бастайык.
Балалар 0,5 л суды алып кружкага жартылай куяды алдымен судың дәмін сезеді, одан кейн оган қант салады судың дәмінін өзгергенін байкайды, сосын екінші ыдыска тагыда су куяды да оган тұз салады, екеуінің дәмін салыстырады. Одан кейін оган тас салады судың түссіз екенін айтады, бояу косып судың түрінің өзгергенін байқайды сонымен қатар педагог дәмдеуіш қосу арқылы судың иісі пайда болғанын байқайды.

Ал балалар суды зерттеп болсақ келіндер шаршап калған боларсыңдар серігіп алайық.

Сергіту жаттығуы.

Педагог балаларға сиқыр көрсетеді.

Бірінші стаканға су құяды да жұмыртқа салады жұмыртқа батады.

Екінші рет суға тұз құяды. Тұз салған жұмыртқа батпайды.

Неліктен бұлай болғанын айтып түсіндіреді.

Шығармашылық жұмыс:

Балаларды екі топка бөлеміз ұжымдық жұмыс жасалады.

  1. Топқа саусақтармен бояуға батыру арқылы бұлттар мен жаңбырдың бейнесін салу тапсырылады.

  2. Топқа қиылған жіптер арқылы гүлдің бейнесін жапсыру.





Сонымен балалар, бүгіңгі сабақта не туралы айтылды?

Жер бетінде су қандай күйде кездеседі?

Су қайдан пайда болады екен?

Сендермен бірге қандай тәжірибелер жасадық?

(балалар жауаптары)

Су-түссіз, бояу қосқанда өзгеред і.

Су-дәмсіз, бірақ қант қосқанда дәмі өзгереді.













(су) 

(су)



(балалардың жауаптары тыңдалады)      



(балалар өз ойларын ортаға салады) 















































































Тыйым сөздер

1. Суға түкір ме; 
2. Су тазалық досы; 
3.Сусыз өмір жоқ; 
4.Түнде судың бетін ашық қалдыруға болмайды;
 5.Сусыз өмір – түссіз аспанмен тең.

Мақал-мәтел

  1. Судыңда сұрауы бар.

  2. Су анасы — бұлақ,

Сөз анасы — құлақ.

  1. Судың жолын құм бөгер,

Ердің жолын сұм бөгер.

  1. Сумен ойнама — батарсың,

Отпен ойнама — жанарсың.

Түнгі су — ну, күңдізгі су — бу.


















Балалар таңқалады

Себебін сұрайды.











Балалар тапсырманы жұмыла бірге жасайды.











Балалар сұрақтарға жауап береді.































































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Дошкольное образование

Категория: Уроки

Целевая аудитория: Дошкольникам

Скачать
Сабақтың тақырыбы: «Су тіршілік нәрі»

Автор: Жумадилова Мақпал Елшібекқызы

Дата: 03.01.2019

Номер свидетельства: 493648
