Бегахметова Жанар Шаймановна
Воспитатель ГККП ясли сад «Балдаурен»
«Қоянға жол»
Сенсорика, мүсіндеу, дене шынықтыру, құрастыру сабақтардың бірлестігі. (интеграциялық сабақ)
Мақсаты:
Түстерді тани білуді және атауды жетілдіру (көк, сары, қызыл, жасыл);
қолдарының ұсақ қол моторикасын жетілдіру:қалыптастырушылық, ұстап алушылық қолдарының іскерлігін,дифференциалды саусақ іс-әрекеттерін дамыту;
қамқорлыққа тәрбиелеу;
түзу бағытта жүрүді,төр тағандап доғаның астынан еңбектеп өтүді жетілдіру; кеңістікте бағдарлану тәсілдерін дамыту;
сөздік қорын молайту, сөйлегенде дұрыс тыныс алуын дамыту,дыбыстарды келтіруді және сұрақтарға жауап беруді дамыту;
сазбалшықты илеу,домалату, жапсырып басу тәсілдерін дамыту;
балалардың ой-қиядарын дамыту;
істеген жұмыстарының нәтижесіне қанағат алуды қалыптастыру.
Қажетті құрал-жабдықтар : ойыншықтар – тиін, аю, қоян, түрлі-түсті жаңғақтар,жасыл жолақша, «денсаулық»жолдары,доға,
сазбалшық,кішкентай кірпіштер,қызыл,жасыл алмалар (қағаздан жасалған),қызыл,жасыл тарелкелер.
Сабақ барысы:
Тәрбиеші: Қоян хат бізге жазды,
Қонаққа шақырды.
Күтіп,бізді тосады
Дәмді тағам қояды,
Келіңіздер,күтемін!
Келмесеңдер ренжеймін!
- Ал,балалар қоянды тосқызбай оған қонаққа барайық.
Сиқырлы орман ішімен барамыз.орман мекендеушілерін кездестіріп, олармен танысып аламыз.
Біздің епті аяқтар,кішкентай аяқтар
Жолдармен жүреді
Келе жатыр балалар:
Рамзан,Қайсар,
Ханшайым,Жансая,
Келе жатыр қуана!
( Балалар «денсаулық» жолдарымен жүреді )
Балалардың назарын шырша ағашының түбіндегі кішкентай үйішіккке аудару.
Тәрбиеші:балалар мынау не,қалай ойлайсындар?Дұрыс үйішік.Үйішікте кім тұрады деп ойлайсындар?
Кішкентай жануар,әдемі тоным бар
Орманды мекендеп,ағаштан ағашқа
Секіріп қонып жүремін,
Жаңғақты жақсы көремін!
Суретті көрсетіп,тиін деген хайуанат екенін түсіндіру,көрсету,қайталатып атауын айтқызу.
Тәрбиеші: Сәлеметсің бе,тиін! Қандай сен әдемісің,жұмсақ,үлпілдексің!
Балалар,тиіннің құлақтары,қолдары,аяқтары,құйрығы қайда? (балалар көрсетеді)
- Тиін нені жеп отыр?
- Жаңғақтарды.
- Оларда қалай жейді?
- Тықырлатып: тір-тір. (Балалар қайталайды)
- Жаңғақтар қандай?
- Қатты.
Тәрбиеші: тиін жаңғақтарымды шашып алып,жинай алмай отырмын деп,көңілсіз отыр,оларды жинауға көмектесейік.
(Үстел-үсті –дидактикалық ойын: «Жаңғақтарды түстеріне қарай жинау»).
Жаңғақтарды жинап,топтастырып берген балаларға тиін алғысын білдіріп,қоштасады.
Тәрбиеші:балалар,тиінмен қоштасып,саяхатымызды жалғастырайық .
Жол бойында келеміз
Кедергелерден өтеміз:
Доғанаң астынан еңбектеп өтеміз
Біз оны құлатпаймыз,
Арқамызды тигізбей,
Аяқтармен теппей,
Бір-біреумізді итермей,
Міне қандай біз баламыз,
Айтқан тілді аламыз!
Бәрін істеп аламыз-
Мықты, күшті боламыз!
Шырша астынан дыбыс шығады : «э – э – э».
Тәрбиеші. Балалар бұл ненің дыбысы?.
Қыс бойында ұйықтайды,
Көктемде оянады,
Жазда орманда
Құлпынайды жинайды,
Балды өте ұнатады!
Маша деген қызбен
Мульттоптамада ойнады!
Балалар: аю.
- Ханшайым аю қалай дыбыстайды?
- Арлан,аю қалай дыбыстайды?
Балалар аюдың дыбысын келтіреді.
Тәрбиеші:Аю сен неге жыладың? Жылама,сен қандай жұмсақ,томпақсың!Не деген жұмсақ,дөнгелек құлағың бар,біз сені сипап көрейік,аялап берейік!
Балалар аюдың ойыншығын сипап көреді,оны аяйды,құшақтайды .
Тәрбиеші:Аюдың көңілің көтерейік,онымен ойнап көрейік.
« Ормандағы аюдың »
Ормандағы аюдың
Құлпынай көп екен
Теріп,теріп алайық
Қалтамызға салайық,
Көріп қойса,қашайық!
( аю балаларды құып,ұстап алуға тырысады,балалар ептілік,шапшанділік білдіріп жүгіріп,ұстатпауға тырысады)
Тәрбиеші:Ал,аю енді сен жылама,көңіліңді көтердік,бізбен ойнаған ұнады ма ?
- Аю: рахмет,балалар бір менің көңілімді көтердіңдер,жие-жие қонаққа келіп тұрыңдар.
Тәрбиеші: балалар,біздің аю нені жақсы көреді?(балды,жидектерді)
Ендеше аюға жидек алаңқайға отырғызып берейік.
Балалар сазбалшықтан дайын жасалған «жидектерді» алаңқайға(жасыл жолақшаға) басып, жабыстырып береді. Жидектерді жасап үйренеді:сазбалшықты илеп, алақан арасына салып,домалатып.
Аю:Рахмет,балалар!Сендер отырғызған жидек маған өте ұнады.
Тәрбиеші:балалар жидектер қандай болып сезіледі жегенде?
- Дәмді, тәтті.
Тәрбиеші: Аюмен бірге отырып,жидек жеп,демалып алайық.
Ал,біз демалып алдық енді біз қоянымызға барайық.
-Ой,балалар,көпірден өтү керек еді,ол сынып қалыпты ғой.
Біз көпірді жөндейік.
(Балалар кішкентай кірпіштерден көпір құрастырады).
Көпірмен өтейік
Қоянымызға жетейік
Қоян-қоян-ау
Бізді қарсалып ал.
Қоян секіріп шығып:
-Сәлеметсіндерме,балалар,апай!
-Менімен бірге секіріп ойнап алайық.
(Балалар қоян ұқсап секіреді).
Тәрбиеші:
- Жансая,қоян қандай?
- Жұмсақ,үлпілдек.
- Қоянның құлағы қандай?
- Ұзын-үлкен.
- Қоян нені жақсы көріп жейді?
- Сәбіз,орамжапырақ,алма.
Тәрбиеші:Қоян біз саған алма әкелдік.
(Тәрелкеде алмалар бар.)
- Алмалардың түсі қандай?
- Қызыл,жасыл.
- Пішіні қандай?
- Дөнгелек.
- Алмалар көп пе,немесе аз ба?
-Көп.
- Алмаларды тәрелкелерге салайық-қызыл тәрелкеге-қандай алмаларды саламыз?
-Жасыл алмаларды қандай тәрелкеге саламыз?
Қоян: Рахмет,балалар!
-Менімен бірге отырып,шай ішіңдер!
Балалар үстел жанына жиналып отырып,шай ішеді.
Тәрбиеші: балаларды мадақтап,жасалған барлық іс-әрекеттерін атап отырып,қорытындылайды.
-Балалар,біз қайда,кімге қонаққа бардық?
-Орманға,қоянға.
-Орманнан кімді кездестірдік?
-Тиңді,аюды,қоянды.
-Тиіннің үсті қандай?
-Жқмсақ,үлпілдек.
-Аюға біз нені жасап бердік?
-Жидектерді.
-Қоянға біз нені апардық?
-Алмаларды.
-Жаңғақтар қандай түсті болды?
-Қызыл,жасыл.
-Жидектер жегенде қандай болып сезіледі?
-Дәмді,тәтті.
-Қоянның құлағы қандай?
-Ұзын,үлкен.
-Аю қалай дыбыстайды?
-Э-Э-Э-деп.