kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Мамандық иелері"

Нажмите, чтобы узнать подробности

"Мамандық иелері" ашық оқу қызметі

Күні: 13.02.2018 жыл.

Білім беру саласы: Таным

Бөлім/Раздел: Қ.М.Т.Қ.

Тақырыбы: «Қонжық бізде қонақта» (Тәулік бөліктері үлкен кіші ұғымдарын қалыптастыру)

Мақсаты:   Таңертең (таң)- тәулік бөлігімен таныстыру.
Міндеттері:Таңертең тәулік бөлігімен таныстыру;осы сөздерді сөйлеу барысында қолдану; таныс заттарды көлеміне қарай (үлкен- кіші) және санына қарай(бір-көп) салыстыруды үйрету;қоршаған ортадан бір және көп затты таба білуді дамыту.Шыдамдылыққа,қызығушылыққа тәрбиелеу.                                                                                                                                     

Билингвальды компонент: Үлкен- большой, кішкентай- маленький.                                                            

 Сөздік жұмыс:  Үлкен, кіші

Мотивациялық-қозғаушылық

Шаттық шеңбері:     Қайырлы таң көк аспан                                                           

Қайырлы таң жер ана                                                                                                                              

Қайырлы таң қонақтар                                                                                                                            

Қайырлы таң достарым                                                                                                                                                 

 -Балалар, көңіл - күйлерің қалай?                                                                                                                        

-Қазір жылдың қай мезгілі? 
-Қыс мезгілінде ауа - райында қандай өзгерістер болады? 
-Қыстың нешінші айы?

Ұйымдастырушылық-қызығушылық

Балалар, бүгін бізге қонақ келгенін білесіңдер ме? Ол бізге тәулік мезгілдері (бөліктері) туралы әңгімелеп бермекші. Мен бір жұбақ жасырайын, жауабын тапсандар келген конактын кім  екенін

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Мамандық иелері"»

Күні: 13.02.2018 жыл

Білім беру саласы: Әлеумет

Бөлім/Раздел: Экология негіздері

Тақырыбы: «Мамандық иелері»

Мақсаты: Әртүрлі мамандық иелері туралы түсінік беру;барлық мамандық иелерінің жұмыстарын қадірлеуге үйрету; еңбек сүйгіштікке тәрбиелеу, есте сақтау қабілеттерін арттыру. Билингвальды компонент: Дәрігер – доктор, аспаз – повар, тігінші – портниха. Технологиялық камтамасыз ету: Мамандық иелерінің суреттері, дидактикалық ойындар. Сөздік жұмыс: Мамандық

Мотивациялық-қозғаушылық

Шаттық шенбері!

“ Біз кішкентай баламыз, Еркін өсіп толамыз, Күнге қарай талпынып, Көкке қанат қағамыз. Әлемдегі бар адамға Біз жақсылық тілейміз”. Балалар шеңберге тұрып, өлең жолдарын қайталап, бір –біріне жақсылық тілейді.

Ұйымдастырушылық-қызығушылық

Суретпен жұмыс.

-Балалар мына суретте бізді ауырып қалсақ емдейтін, әдемі киім тігіп, дәмді тамақ пісіретін адамдарды көріп отырмыз. Бұл адамдардың барлығын бір сөзбен мамандық иелері дейді. Мамандық дегеніміз – адамның еңбек қызметінің түрі.

ІІ. Тосын сәт: “ Бізде қонақта ” Бізге қонақтар келе жатыр екен. Қонақтарды қол соғып қарсы алайық. – Бұл кім? – Дәрігер не істейді? – Қалай емдейді? Жақсы балалар дәрігер туралы тақпақ жаттап алайықшы. Мен дәрігер боламын, Үлкеннің де баланың, Қиналғанда қасына, Бірінші боп барамын. Кішкене әлі баламын, Таудай менің талабым. Ақ халатты абзал жан, Мен дәрігер боламын. Өте жақсы балалар енді келесі қонағымызды шақыру үшін мен сендерге жұмбақ жасырамын. Жұмбақ шешу арқылы келесі қонақты шақырады. Тәп – тәтті тамағы, Астардың маманы. Бұл кім балалар? /Аспазшы Кімге не қажет? ” ойыны. Бұл ойында үйлестірмелі материалдар таратылып, мамандарға қажетті құралдарды табу керектігін айтады.

Сергіту сәті: Саусақтарым билеңдер, 
Дәмді тоқаш илеңдер. 
Алма қосып илеңдер, 
Саусақтарым билеңдер, 
Қандай жақсы шеберлер! 

Билингвальды компонент: Дәрігер – доктор, аспаз – повар, тігінші – портниха. Сөздік жұмыс: Мамандық “Сиқырлы дорба дидактикалық ойынын ойнаймыз.

–Дорбадан қандай заттар алғанын, өскенде кім болғысы келетінін сұрайды. Бәріміз бірге: 
Маңдайдан тер тамшылап. 
Ар-намысты қамшылып, 
Болам деймін еліме, 
Тірек болар-Азамат! 

Қорытынды: Балалар қандай мамандық иелерімен таныстық?

Өскенде кім болғыларың келеді?






«Құлыншақ» II –кіші топ

тәрбиешісі : А. Мысапырова


































Күні: 13.02.2018 жыл.

Білім беру саласы: Таным

Бөлім/Раздел: Қ.М.Т.Қ.

Тақырыбы: «Қонжық бізде қонақта» (Тәулік бөліктері үлкен кіші ұғымдарын қалыптастыру)

Мақсаты: Таңертең (таң)- тәулік бөлігімен таныстыру.
Міндеттері:Таңертең тәулік бөлігімен таныстыру;осы сөздерді сөйлеу барысында қолдану; таныс заттарды көлеміне қарай (үлкен- кіші) және санына қарай(бір-көп) салыстыруды үйрету;қоршаған ортадан бір және көп затты таба білуді дамыту.Шыдамдылыққа,қызығушылыққа тәрбиелеу. Билингвальды компонент: Үлкен- большой, кішкентай- маленький. Сөздік жұмыс: Үлкен, кіші

Мотивациялық-қозғаушылық

Шаттық шеңбері: Қайырлы таң көк аспан Қайырлы таң жер ана Қайырлы таң қонақтар Қайырлы таң достарым -Балалар, көңіл - күйлерің қалай? -Қазір жылдың қай мезгілі? 
-Қыс мезгілінде ауа - райында қандай өзгерістер болады? 
-Қыстың нешінші айы?

Ұйымдастырушылық-қызығушылық


Балалар, бүгін бізге қонақ келгенін білесіңдер ме? Ол бізге тәулік мезгілдері (бөліктері) туралы әңгімелеп бермекші. Мен бір жұбақ жасырайын, жауабын тапсандар келген конактын кім  екенін білесіндер. Жұмбақ Өзіне болған қорған орман. Бір аң бар қорбан-қорбан. /аю/ Балалар, жұмбақ не туралы? Осы кезде шымылдықтын артынан ақырын қонжық шығып, балалармен амандасады. Кірпі балаларға бір тәулікте төрт мезгіл болатынын, олар: таңертең, күндіз, кеш, түн деп аталатынын айтады. - Сендер үлкендер мен балалар таңертең, күндіз, кешке, түнде немен айналысатынын білгілерің келе ме? - Таңертең үлкендер жұмыска, ал балалар балабақшаға, мектепке барады. Күндіз үлкендер жұмыс істейді, ал балалар сабақ окиды. Кешке бәрі демалады, ал түнде ұйыктайды. Таң Таң шапағы алаулап, Дала нұрға боялды. Мүлгіген бақ манаурап, Ұйкысынан оянды. Жүзін желдің өтіне Тосты гүлдер желбіреп. Жапырактар бетіне Мөп-мөлдір шық қонды кеп. Тақпақты мұқият тыңдайды. - Балалар, тақпақта тәуліктің қай мезгілі (бөлігі) Жұмыс дәптерлерін алады. - Таңертең (таң) туралы. - Ұйқыдан тұрамыз, төсегімізді жинаймыз, жаттығу жасаймыз, туралы айтылган? - Біз таңертең не істейміз? Қонжық таңертең тамақтанғаннан кейін балалар балабақшаға баратынын, окушылар мектепке, ал үлкендер жұмыска баратындарын айтады. - Бала не істеп жатыр? «Үлкен және кішкеншай» ойыны. Балалар мында қарандаршы - Суреттен нені көріп тұрсындар? - Шәйнектер бірдей ме? - Олар кандай екен?

Қорытынды: Балалар бізге қонаққа кім келді? Бүгінгі оқу қызметі сендерге ұнады ма?



«Құлыншақ» II –кіші топ

тәрбиешісі : А. Мысапырова































Күні: 15.02.2018 жыл

Білім беру саласы: «Шығармашылық».

Оқу қызмет түрі: Сурет салу.

Тақырыбы: «Биші түлкінің ленталары»

Мақсаты: Балалардың ой-өрісін дамыту, ленталар әлемімен таныстыру, жыл мезгілдері туралы толық меңгерту.шығармашылық қабілеттерін жетілдіру, түстерді ажырата алуға баулу, бояуды дұрыс қолдануға үйрету, мерекелер туралы түсіндіру. Қылқаламмен түрлі –түсті ленталарды бояу. Құралдармен дұрыс жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру.

Қолданылатын көрнекі құралдар: Түрлі-түсті ұзындықтағы ленталар. Үлгі сурет. Бояу, қылқалам, су құйылған ыдыс Сөздік жұмыс: Түлкі Билингвальды компонент: Түлкі – лиса

Ұйымдастыру кезеңі:

- Балалар, шаттық шеңберіне тұрып, бір-бірімізге жақсы жылы лебіздерімізді айтайық. Ол үшін мына түрлі-түсті ленталардан бәріміз бір-бірден ұстап, шаттық шеңберін құрайық.

Шаттық шеңбері:

Қуан, шаттан, алақай!

Қуанатын күн келді

Қайырлы күн, қайырлы күн,

Күліп шықты бүгін күн!

Мотивациялық кезең:


- Жарайсыңдар, балалар. Енді қолымыздағы ленталарға назар аударайық. Ленталардың түстері қандай? Жақсы балалар. Қазір жылдың қай мезгілі? Қыс Бүгінгі күннің ауа райы қандай? Өте жақсы ендеше далада не бар?

Ұйымдастырушылық-ізденістік кезеңі Балалар мен сендерге жұмбақ жасырамын тауып көріңдерші

Өзі ширақ, өзі қу, Жүрген жері айқай мен шу. (Түлкі)

Тамаша, енді осы түлкі туралы қандай ертегілер білесіңдер? Балалар бізге түлкі қонаққа келіпті Сәлеметсіңдер ме! Балалар мен сендерден көмек сұрап келдім мен биші түлкімін маған билегенде қолыма ұстап билейтін лентаның суретін салып бересіңдер ма? Көмектесеміз бе балалар? Биші түлкі туралы ертегі тыңдау. Балалар ертегі ұнады ма? Балалар, қараңдаршы менің қолымнан сендер нені көріп тұрсыңдар?

- Иә, дұрыс. Ленталардың түстері қандай? Енді балалар биші түлкіге түрлі түсті лентасын салып берейікші.

Енді осы ленталардың суретін мына қағазға қалай салу керектігін көрсетейін. Ол үшін сендер менің қолыма мұқият қарап отырыңдар. Содан соң өздерің саласыңдар. (Балаларға суреттің салу технологиясын көрсету) . Мен алдымен қызыл түсті бояуды аламын.

Сергіту сәті:

Тербеледі ағаштар, Алдымнан жел еседі. Кіп кігкентай ағаштар, Үлкен болып өседі.

Сөздік жұмыс: Түлкі Билингвальды компонент: Түлкі – лиса



Қорытыныды: - Балалар, біздер бүгін ненің сурет салдық?

- Ленталардың түстері қандай? Түлкі қайда мекендейді? Түлкі қандай аң? Балалардың еңбегін мадақтау Көрме жасау.






«Құлыншақ» II –кіші топ

тәрбиешісі : А. Мысапырова













Күні: 19.02.2018 жыл

Білім беру саласы: «Коммуникация».

Оқу қызмет түрі: Сөйлеуді дамыту.

Тақырыбы: «Біздің көмекшілер» (әңгімелеу) Мақсаты: Заттарды топтастыруға, оларды атай білуге (ыдыс аяқтар қасық,шанышқы, кесе тостаған т.б үйрету. Білімділік: Балаларды сұрақ жауап әдісі арқылы таныс шығармалардың мазмұнын айтып беруге дағдыландыру. Дамытушылық: Сөздік қорын толықтыру, ойлау қабілеттерін дамыту. Тәрбиелік: Үлкенге ізеттілік көрсетуге , кішіге қамқор болуға тәрбиелеу. Қолданылатын көрнекі құралдар: Ыдыс аяқтың суреттері. Сөздік жұмыс: ыдыс аяқтар қасық,шанышқы, кесе тостаған, пышақ. Билингвальды компонент: Ыдыс аяқ посуда,қасық лошка, шанышқы вилка.

Ұйымдастыру кезеңі:

- Балалар, шаттық шеңберіне тұрып, бір-бірімізге жақсы жылы лебіздерімізді айтайық шаттық шеңберін құрайық.

Шаттық шеңбері:

Шаттық шеңбер:

Дос болып біз жүрейік, Ойнайық та күлейік. Достық деген тамаша Міне, тұрмыз жараса.

Мотивациялық кезең:

- Жарайсыңдар, балалар. Жақсы балалар. Қазір жылдың қай мезгілі? Қыс Бүгінгі күннің ауа райы қандай? Өте жақсы ендеше далада не бар? Қонаққа аспаз келеді (аспаз ойыншық). Ол өзінің көмекшілерін іздеп жүргенін айтады. Балалар, аспаздың көмекшілері нелер деп ойлайсыңдар? Жарты шеңберде тұрады. Жарты шеңберге кілем үстіне отырады. Қызыға, мұқият тындайды. Қуана қарсы алады. Әр баланың өз ойы.

Ұйымдастырушылық-ізденістік кезеңі

Мен сендерге бір әңгіме оқып берім келеді. «Көмекшілер» әңгімесін оқу Оқылған әңгіменің мазмұнын көмекші, бағыттаушы сұрақтар қоя отырып айтқызады. Әңгімені қайта оқи отырып, мазмұнын балаларға айтқызады. Демонстрациялық көрнекілікті көрсету. Балалар, ас ішерде дастарқанды кім дайындайды? Сендер үйде қайтіп көмектесесіңдер? Ал, суреттегі бала үстелге нені қоюды ұмытып кетті? Топта сендер көмекші апайға көмектесесіңдер ме? Қалай көмектесесіңдер? Балалар мен сендерге жұмбақ жасырамын тауып көріңдерші

Өткір жүзді келеді, Өте қажет құрал ол. Тұтас затты бөледі, Ұсақтап та турайды ол. (Пышақ)

Сабы бар, Басы шатыр. Тамақтарды ауызға, Жеткізіп тастап жатыр. (Қасық)

Ыдыс – аяқтарға – қасық, шанышқы, кесе, тәрелке жатады.

Тыныс алу жаттығуы.

«Ыстық шай» Кеспелерді «уф – уф – уф » деп үрлеуді көрсетеді.

Сергіту сәті: Қанат жаям жалма – жан, Талпынғандай ұшуға. Иілем де қол созам Аяғымның ұшына. Бір! Екі! Бір! Екі!

Сөздік жұмыс: ыдыс аяқтар қасық,шанышқы, кесе тостаған, пышақ. Билингвальды компонент: Ыдыс аяқ посуда,қасық лошка, шанышқы вилка.



Қорытыныды: - Балалардың ыдыс-аяқтар туралы алған білімдерін сұрақ- жауап арқылы қорытындылайды. Балалар ыдыс аяқ бізге не үшін керек?










«Құлыншақ» II –кіші топ

тәрбиешісі : А. Мысапырова















Күні: 23.02.2018 жыл

Білім беру саласы: «Коммуникация». Оқу қызмет түрі: Көркем әдебиет

Тақырыбы: «Түлкімен тырна» (ертегісі) Мақсаты: Ертегі мазмұнын түсінуге, кейіпкерлердің жағымды және жағымсыз қылықтарын ажырата білуге үйрету. Ертегілер туралы білімдерін кеңейту. Сөйлеу мәдениетін, еркін сөйлеп, өз ойларын дұрыс жеткізу. Балалардың сөздік қорын дамыту, ертегі кейіпкелерін ажырата білуге үйрету, балаларды адамгершілікке, достыққа тәрбиелеу. Қолданылатын көрнекі құралдар: көлеңкелі театр, үстел үсті театры, саусақ театр атрибуттары. Сөздік жұмыс: Түлкі, тырна, табақ, құмыра. Билингвальды компонент: түлкі-лиса,тырна-журавль

Ұйымдастыру кезеңі: - Ал балалар, бүгінгі күн ерекше күн, себебі, бізге көптеген апайлар қонаққа келді. Қане, сол қонақтармен амандасайықшы:

Шаттық шеңбері. Қуан, шаттан, алақай, Қуанатын күн келді. Күліп шықты күн бүгін. Қайырлы таң, апайлар!

Мотивациялық кезең:

Балалар сендер қонаққа барғыларың келеме? Олай болса балалар қазір біз бәріміз

Ертегілер еліне қонаққа барамыз. (музыка ойналады «Ертегі әлемі»). Балалар көздерінді жұмып, ақырын айналамыз, балалар қараңдаршы қандай әдемі.

Ұйымдастырушылық-ізденістік кезеңі

- Ертегілер еліне қош келдіңдер! Қарандаршы балалар ертегілер елі өте әдемі, сиқырлы әлем. Бұнда барлық аңдар бір-біріне көмектеседі,тату-тәті дос тұрады. Ертегілер елінде аңдар, өсімдіктер бәрі бір –бірімен сөйлеседі. Мына үстел-үстеріне назар аударыңдаршы. –Балалар сендер қандай ертегілер білесіңдер?

-Мына жерде көптеген ертегі кейіпкерлері бар екен, қай ертегі кейіпкері екенін айтып, ретімен қойып көрейікші. -Қай ертегі екен? -Қандай театр балалар?

- Бұл балар саусақ театры. -Өте, дұрыс балалар бұл «Шалқан» ертегісінің кейіпкерлері. Орындарына қояйық , Балалар бұл қандай театр, қандай ертегінің кейіпкерлері, соны атаңдар?

-Қуыршақ театры, «Бауырсақ » ертегісі. Мынаны қарандаршы әдемі көйлектерін киген ертегі кейіпкерлері бар екен? Бұл қай ертегі деп ойлайсындар? Бұл балалар «Үйшік» ертегісі. Жақсы балалар сенедер бәрін дұрыс таптыңдар мында қарандар көп ертегі кейіпкерлерінен жасалған лебпук кітабы бар екен. Қарандаршы балалар «Бауырсақ», «Жеті лақ», «Үйшік» «Шалқан» т.б ертегі түрлері өте көп екен. Ертегі елінде жүрген қызықты екен иә балалар. Мынау не балалар? Иә бұл үйшік Қарайықшы үйшікті айналып Бұнда кім бар екен? балалар мен үйшіктің ішінен хат тауып алдым,мұнда не жазылғанын оқып көрейік. Жұмбақ жасыру:

Өзі ширақ, өзі қу, Жүрген жері айқай мен шу. (Түлкі) Мынаны қарандар балалар құмырамен, жайпақ табақ та бар екен табақпен, құмыра кімдікі болды екен? Ертегілер елінде құстарда бар екен ағашта қыстап қалатын құстар қонақтап отыр екен Сауысқан, Торғай, Қарға бар екен. Дұрыс айтасыңдар ал енді мына кейіпкерлерге қараңдар бұл не?
Дұрыс, бұл құстың аты Тырна.
– Балалар «Тырна мен түлкі» деген ертегі бар, сендерге қазір осы ертегіні оқып беремін. Ертегі тыңдағыларың келеме? Олай болса тобымызға қайтайық барып орнымызға отырайық. –Ертегі ұнады ма? – Балалар қандай ертегімен таныстық?
– Түлкі мен тырна не істепті?
– Балалар түлкі досын алдаған екен, сөйтіп істеуге бола ма? Достар қандай болуы керек? Балалар бұл ертегіні көлеңкелі театр арқылы айтып беремін.
– Ертегіні көлеңке театр арқылы балаларға көрсету. Түлкінің іс-әрекеті дұрыс па? Ертегі кейіпкерлерін ата? Достық туралы мақал-мәтел жаттап алайық.

Күлме досыңа – келер басыңа

Сергіту сәті:

Қолымызды жаямыз,

Құстай қанат қағамыз.

Ұшып-ұшып аламыз,

Орнымызды табамыз


Сөздік жұмыс: Түлкі, тырна, табақ, құмыра. Билингвальды компонент: түлкі-лиса,тырна-журавль
Жақсы балалар дұрыс айтасыңдар. Достар бір бірін алдауға болмайды. Балалар енді ойын ойнап алайық. Д\О «Ыдысын тап» Түлкімен тырнаның табағымен ыдыстарын тауып жапсырайық.

Қорытынды: -Балалар бүгінгі оқу қызметі ұнады ма? Қандай ертегімен таныстық? Түлкі қандай ыдыстан тамақ шшеді екн? Тырна қандай ыдыстан ішеді екен?










Күні: 23.02.2018 жыл

Білім беру саласы: «Коммуникация». Оқу қызмет түрі: Көркем әдебиет

Тақырыбы: «Түлкімен тырна» (ертегісі) Мақсаты: Ертегі мазмұнын түсінуге, кейіпкерлердің жағымды және жағымсыз қылықтарын ажырата білуге үйрету. Ертегілер туралы білімдерін кеңейту. Сөйлеу мәдениетін, еркін сөйлеп, өз ойларын дұрыс жеткізу. Балалардың сөздік қорын дамыту, ертегі кейіпкелерін ажырата білуге үйрету, балаларды адамгершілікке, достыққа тәрбиелеу. Қолданылатын көрнекі құралдар: көлеңкелі театр, үстел үсті театры, саусақ театр атрибуттары. Сөздік жұмыс: Түлкі, тырна, табақ, құмыра. Билингвальды компонент: түлкі-лиса,тырна-журавль

Ұйымдастыру кезеңі: - Ал балалар, бүгінгі күн ерекше күн, себебі, бізге көптеген апайлар қонаққа келді. Қане, сол қонақтармен амандасайықшы:

Шаттық шеңбері. Қуан, шаттан, алақай, Қуанатын күн келді. Күліп шықты күн бүгін. Қайырлы таң, апайлар!

Мотивациялық кезең:

Балалар сендер қонаққа барғыларың келеме? Олай болса балалар қазір біз бәріміз

Ертегілер еліне қонаққа барамыз. (музыка ойналады «Ертегі әлемі»). Балалар көздерінді жұмып, ақырын айналамыз, балалар қараңдаршы қандай әдемі.

Ұйымдастырушылық-ізденістік кезеңі

- Ертегілер еліне қош келдіңдер! Қарандаршы балалар ертегілер елі өте әдемі, сиқырлы әлем. Бұнда барлық аңдар бір-біріне көмектеседі,тату-тәті дос тұрады. Ертегілер елінде аңдар, өсімдіктер бәрі бір –бірімен сөйлеседі. Мына үстел-үстеріне назар аударыңдаршы. –Балалар сендер қандай ертегілер білесіңдер?

-Мына жерде көптеген ертегі кейіпкерлері бар екен, қай ертегі кейіпкері екенін айтып, ретімен қойып көрейікші. -Қай ертегі екен? -Қандай театр балалар?

- Бұл балар саусақ театры. -Өте, дұрыс балалар бұл «Шалқан» ертегісінің кейіпкерлері. Орындарына қояйық , Балалар бұл қандай театр, қандай ертегінің кейіпкерлері, соны атаңдар?

-Қуыршақ театры, «Бауырсақ » ертегісі. Мынаны қарандаршы әдемі көйлектерін киген ертегі кейіпкерлері бар екен? Бұл қай ертегі деп ойлайсындар? Бұл балалар «Үйшік» ертегісі. Жақсы балалар сенедер бәрін дұрыс таптыңдар мында қарандар көп ертегі кейіпкерлерінен жасалған лебпук кітабы бар екен. Қарандаршы балалар «Бауырсақ», «Жеті лақ», «Үйшік» «Шалқан» т.б ертегі түрлері өте көп екен. Ертегі елінде жүрген қызықты екен иә балалар. Мынау не балалар? Иә бұл үйшік Қарайықшы үйшікті айналып Бұнда кім бар екен? балалар мен үйшіктің ішінен хат тауып алдым,мұнда не жазылғанын оқып көрейік. Жұмбақ жасыру:

Өзі ширақ, өзі қу, Жүрген жері айқай мен шу. (Түлкі) Мынаны қарандар балалар құмырамен, жайпақ табақ та бар екен табақпен, құмыра кімдікі болды екен? Ертегілер елінде құстарда бар екен ағашта қыстап қалатын құстар қонақтап отыр екен Сауысқан, Торғай, Қарға бар екен. Дұрыс айтасыңдар ал енді мына кейіпкерлерге қараңдар бұл не?
Дұрыс, бұл құстың аты Тырна.
– Балалар «Тырна мен түлкі» деген ертегі бар, сендерге қазір осы ертегіні оқып беремін. Ертегі тыңдағыларың келеме? Олай болса тобымызға қайтайық барып орнымызға отырайық. –Ертегі ұнады ма? – Балалар қандай ертегімен таныстық?
– Түлкі мен тырна не істепті?
– Балалар түлкі досын алдаған екен, сөйтіп істеуге бола ма? Достар қандай болуы керек? Балалар бұл ертегіні көлеңкелі театр арқылы айтып беремін.
– Ертегіні көлеңке театр арқылы балаларға көрсету. Түлкінің іс-әрекеті дұрыс па? Ертегі кейіпкерлерін ата? Достық туралы мақал-мәтел жаттап алайық.

Күлме досыңа – келер басыңа

Сергіту сәті:

Қолымызды жаямыз,

Құстай қанат қағамыз.

Ұшып-ұшып аламыз,

Орнымызды табамыз


Сөздік жұмыс: Түлкі, тырна, табақ, құмыра. Билингвальды компонент: түлкі-лиса,тырна-журавль
Жақсы балалар дұрыс айтасыңдар. Достар бір бірін алдауға болмайды. Балалар енді ойын ойнап алайық. Д\О «Ыдысын тап» Түлкімен тырнаның табағымен ыдыстарын тауып жапсырайық.

Қорытынды: -Балалар бүгінгі оқу қызметі ұнады ма? Қандай ертегімен таныстық? Түлкі қандай ыдыстан тамақ шшеді екн? Тырна қандай ыдыстан ішеді екен?













Түлкі мен тырна ертегісі.


Түлкі мен тырна дос болыпты.Бірде түлк ітырнаны үйіне қонаққа шақырыпты.

– Маған қонаққа кел, қымбаттым! Мен дәмді тамақ пісіріп қоямын.

Тырна түлкінің үйіне қонаққа келеді. Түлкі ботқа пісіріп, жайпақ табаққа салып, тырнаның алдына қояды.

-Тамақ ал! Өзім пісіріп едім.

Тырна жайпақ табақты тұмсығымен шоқып-шоқып ештеңе жей алмайды.Түлкі болса, табақтағы ботқаны тілімен жалап-ақ тауысады.

Бәрін жеп болған түлкі:

– Айып етпе, бұдан өзге берер еш тамағым жоқ,- дейді.

– Осыған да рақмет. Енді сен маған қонаққа кел.

Келесі күні түлкі тырнаға қонаққа келеді. Тырна сорпа дайындап, оны мойны тар құмыраға құйып, дастарқанға қойыпты. Түлкі келгенде:

– Іш қымбаттым. Қысылма,- дейді.

Түлкі құмыраны ары айналып, бері айналып, сорпаны іше алмайды. Құмыраға тұмсығы кірмей қояды. Ал тырна ұзын тұмсығымен шоқи береді.Сөйтіп бірін де ішіп қояды да, түлкіге қарап:

Ренжіме, қымбаттым. Бұдан өзге берер тамағым жоқ,- деді.

– Бір аптаға тойып қайтқысы келген түлкі ренжіп, үйіне аш қайтыпты…..





















Түлкі мен тырна ертегісі.


Түлкі мен тырна дос болыпты.Бірде түлк ітырнаны үйіне қонаққа шақырыпты.

– Маған қонаққа кел, қымбаттым! Мен дәмді тамақ пісіріп қоямын.

Тырна түлкінің үйіне қонаққа келеді. Түлкі ботқа пісіріп, жайпақ табаққа салып, тырнаның алдына қояды.

-Тамақ ал! Өзім пісіріп едім.

Тырна жайпақ табақты тұмсығымен шоқып-шоқып ештеңе жей алмайды.Түлкі болса, табақтағы ботқаны тілімен жалап-ақ тауысады.

Бәрін жеп болған түлкі:

– Айып етпе, бұдан өзге берер еш тамағым жоқ,- дейді.

– Осыған да рақмет. Енді сен маған қонаққа кел.

Келесі күні түлкі тырнаға қонаққа келеді. Тырна сорпа дайындап, оны мойны тар құмыраға құйып, дастарқанға қойыпты. Түлкі келгенде:

– Іш қымбаттым. Қысылма,- дейді.

Түлкі құмыраны ары айналып, бері айналып, сорпаны іше алмайды. Құмыраға тұмсығы кірмей қояды. Ал тырна ұзын тұмсығымен шоқи береді.Сөйтіп бірін де ішіп қояды да, түлкіге қарап:

Ренжіме, қымбаттым. Бұдан өзге берер тамағым жоқ,- деді.

– Бір аптаға тойып қайтқысы келген түлкі ренжіп, үйіне аш қайтыпты…..






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Дошкольное образование

Категория: Уроки

Целевая аудитория: Дошкольникам

Скачать
"Мамандық иелері"

Автор: Мысапырова Айман Калибековна

Дата: 14.03.2018

Номер свидетельства: 461828
