Мақсаты: « Щ»дыбысын оқытудағы басты мақсаты осы әріптің рөлін түсіндіру.Оқушыларға Щ щ дыбысы мен әрпін таныту.Оның дауыссыз (қатаң) дыбыс екенін аңғарту.Щ щ дыбысы бар сөздерді сауатты оқуға төселдіру.Мәтіннің мазмұнын түсіндіру
Логикалық ойлау қабілетін дамыту.Сөздік қорын молайту.Топпен жұмыс істеуге үйрету.Тиянақтылыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.Қоршаған ортаны қорғауға, тазалықты сүюге тәрбиелеу.
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасып, сабаққы деген назарын аудару, түгендеу.
Психологиялық дайындық:
Қазақ тідлім өз тілім ана тілім
Абай, Мұхтар сөйлеген дана тілім
Қастерлейді ұл қызың мәңгі сені
Болашағым бақытым дана тілім.
Қызығушылықты ояту.
- Қазір бізде қандай сабақ?
- Әліппе.
- Әліппе пәнінен біз не үйреніп жатырмыз?
- Әріптерді.
- Осы әріптердің ережесі бар еді, кім айтады?
- Әріп дегеніміз не?
- Әріпті көреміз, жазамыз.
- Осы әріптер не істейді?
- Дыбысталады.
- Дыбыс дегеніміз не?
- Дыбыстарды біз айтамыз, естиміз.
ІІІ.Жаңа сабақ:
Алдыңғы сабағымызда қай дыбыс әрпімен таныстық? һ дыбысы мен әрпін. Һ әрпі қандай дыбыс?Һ дыбысынан келетін қандай сөздер өттік?
2.Эпиграф:
Ұқыпты -ұтар,
Іздеген –табар,
Оқыған – озар,
Еріншек –тозар. АБАЙ
Олай болса, бүгінгі сабақта еріншектікке жол бермей, ұқыпты, ізденімпаз, оқымысты оқушы болуымыз керек.
4. 1.Жұмбақ шешу.
Жоқ сирағы, мойыны
Бауырында жалы
Ол сүйенсе болды
Кетер киім шаңы
Ол не? (щетка)
2.Щетка суреті көрсетіліп дыбыстық талдау жасау
(щ й о т к а)- щетка – 6 дыбыс, 5 әріп бар, 2 дауысты дыбыс бар, олай болса 2 буынға бөлінеді. щет-ка.
-«Щ»- бәріміз хормен айтайық.
-Қандай дыбыс деп ойлайсындар?
-Щ қатаң дауыссыз дыбыс.
-Щ қатаң дауыссыз дыбысты белгілейтін әріп.
Қазақ тілінің төл сөздерінің құрамында кездеспейді.
Орыс тілінен енген сөздер мен халықаралық терминдерге тән.
3.суретпен жұмыс «Күн тәртібі» тақырып.
Күн тәртібі.
-Ұйқыдан тұрғасын ең бірінші не істейміз?
- жуынамыз
- Жуынғанда нелерді пайдаланамыз?
- Сабын, орамал, щетка, тіс пастасы, сусабын.
- Осы сөздердің ішінен щетка сөзіне назар аударайық.
- Щ әрпінің баспа және жазба түрін көрсету.
- Щ дыбысы орыс тілінен енген әріп.
- Щетка сөзіне дыбыстық талдау жасайық.
- Щетка.
щ е т к а
- Щетка сөзінде щ әрпі қай жерінде келіп тұр.
- Буынға бөлу.
- Қанша дауысты қанша дауыссыз дыбыс бар?
- Тағы қандай щетка түрлерін білеміз.
- Суреттерін көрсетіп тіс жуатын, киім тазалайтын, үй ақтайтын, үй сыпыратын.
- Бұлардың барлығы бізге күнделікті өмірде қажет.
-Әрине,тісімізді тазалап жуынамыз.Суреттегі балаға ат қояйық «Арман» әңгімелету.
Просмотр содержимого документа
«"Көнілді ешкі" Ш дыбысы»
Пән:сауат ашу
Тақырыбы:Щ дыбысы мен әрпі
Мақсаты: « Щ»дыбысын оқытудағы басты мақсаты осы әріптің рөлін түсіндіру.Оқушыларға Щ щ дыбысы мен әрпін таныту.Оның дауыссыз (қатаң) дыбыс екенін аңғарту.Щ щ дыбысы бар сөздерді сауатты оқуға төселдіру.Мәтіннің мазмұнын түсіндіру
Логикалық ойлау қабілетін дамыту.Сөздік қорын молайту.Топпен жұмыс істеуге үйрету.Тиянақтылыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.Қоршаған ортаны қорғауға, тазалықты сүюге тәрбиелеу.
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасып , сабаққы деген назарын аудару , түгендеу .
Психологиялық дайындық:
Қазақ тідлім өз тілім ана тілім
Абай , Мұхтар сөйлеген дана тілім
Қастерлейді ұл қызың мәңгі сені
Болашағым бақытым дана тілім.
Қызығушылықты ояту.
- Қазір бізде қандай сабақ?
- Әліппе.
- Әліппе пәнінен біз не үйреніп жатырмыз?
- Әріптерді.
- Осы әріптердің ережесі бар еді, кім айтады?
- Әріп дегеніміз не?
- Әріпті көреміз, жазамыз.
- Осы әріптер не істейді?
- Дыбысталады.
- Дыбыс дегеніміз не?
- Дыбыстарды біз айтамыз, естиміз.
ІІІ.Жаңа сабақ:
Алдыңғы сабағымызда қай дыбыс әрпімен таныстық? һ дыбысы мен әрпін . Һ әрпі қандай дыбыс?Һ дыбысынан келетін қандай сөздер өттік?
2.Эпиграф:
Ұқыпты -ұтар,
Іздеген –табар,
Оқыған – озар,
Еріншек –тозар. АБАЙ
Олай болса, бүгінгі сабақта еріншектікке жол бермей, ұқыпты, ізденімпаз, оқымысты оқушы болуымыз керек.
4. 1.Жұмбақ шешу.
Жоқ сирағы, мойыны
Бауырында жалы
Ол сүйенсе болды
Кетер киім шаңы
Ол не? (щетка)
2.Щетка суреті көрсетіліп дыбыстық талдау жасау
(щ й о т к а)- щетка – 6 дыбыс, 5 әріп бар, 2 дауысты дыбыс бар, олай болса 2 буынға бөлінеді. щет-ка.
-«Щ»- бәріміз хормен айтайық.
-Қандай дыбыс деп ойлайсындар?
-Щ қатаң дауыссыз дыбыс.
-Щ қатаң дауыссыз дыбысты белгілейтін әріп.
Қазақ тілінің төл сөздерінің құрамында кездеспейді.
Орыс тілінен енген сөздер мен халықаралық терминдерге тән.
3.суретпен жұмыс «Күн тәртібі» тақырып.
Күн тәртібі.
-Ұйқыдан тұрғасын ең бірінші не істейміз?
- жуынамыз
- Жуынғанда нелерді пайдаланамыз?
- Сабын, орамал, щетка, тіс пастасы, сусабын.
- Осы сөздердің ішінен щетка сөзіне назар аударайық.
- Щ әрпінің баспа және жазба түрін көрсету.
- Щ дыбысы орыс тілінен енген әріп.
- Щетка сөзіне дыбыстық талдау жасайық.
- Щетка.
щ е т к а
- Щетка сөзінде щ әрпі қай жерінде келіп тұр.
- Буынға бөлу.
- Қанша дауысты қанша дауыссыз дыбыс бар?
- Тағы қандай щетка түрлерін білеміз.
- Суреттерін көрсетіп тіс жуатын, киім тазалайтын, үй ақтайтын, үй сыпыратын.
- Бұлардың барлығы бізге күнделікті өмірде қажет.
-Әрине,тісімізді тазалап жуынамыз.Суреттегі балаға ат қояйық «Арман» әңгімелету.