kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

?арапайым математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Білім  беру облысы: Таным.

Б?лімі: ?арапайым математика

Та?ырыбы: 4 –ке дейін санауды, биік – аласа ??ымдарын ?алыптастыру.

Ма?саты: балаларды 4 –ке дейін санай білуге, ке?істікті ба?дарлау?а т?рбиелеу, биік–аласа ??ымдарымен таныстыру. Балаларды? логикалы? ойларын дамыту.

С?здік ж?мыс: Биік –аласа, 4 –цифры. 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«?арапайым математика »

«Мемлекеттік тілде оқытатын

Заречный орта мектебі» КММ

«Айгөлек» тобы, аудандық ашық сабақ

27.01.2015ж.

Айтжанова Р.А.


Білім беру облысы: Таным.

Бөлімі: Қарапайым математика

Тақырыбы: 4 –ке дейін санауды, биік – аласа ұғымдарын қалыптастыру.

Мақсаты: балаларды 4 –ке дейін санай білуге, кеңістікті бағдарлауға тәрбиелеу, биік–аласа ұғымдарымен таныстыру. Балалардың логикалық ойларын дамыту.

Сөздік жұмыс: Биік –аласа, 4 –цифры.


Қызмет

кезеңдері

Тәрбиешінің іс-әрекеті

Баланың

әрекеті

Мотивациялық қозғаушы

Ұйымдастыру кезеңі.

Тәрбиеші балалардың назарын жоғарыда тұрған шарға аударады.

Балалар жоғарыға қараңдаршы, бұл не?

Шардың түрі қандай?

Шардың пішіні қандай?

Неше шар?

Амандасады.



Балалардың жауабы.

Қызыл, сары, көк, жасыл

Дөңгелек

1, 2, 3, 4

Ұйымдастырылған

-ізденушілік


Балалар қазір жылдың қай мезгілі?

Дұрыс айтасыңдар.

Қыста ауа райы қандай?

Мына ілулі хатты алып оқиық.

Балалар ормандағы аңдар қиындыққа тап болып бізді көмекке шақырады.

Аңдарға көмектесеміз бе?

Бірақ орманға немен барамыз?

Орманға шаңғымен барамыз.

Кәне шаңғыны аяғымызға, таяғын қолымызға ұстап кеттік орманға.

(боранның дыбысы арқылы шаңғымен әрі қарай жылжиды)


1-ші шыршадан Қоян шыға келеді, ол өзінің 4 көжектерін жоғалтып алғанын айтып жылайды.

Қане балалар, Қоянға көжектерін табуға көмектесеміз бе?

Қане нешеу санайық.


Көжектерге өлең айтып берейік.

Қоян рахметін айтады.

Қоянға қуаныш сыйлайық(қолдарын шапалақтайды) (боранның дыбысы арқылы шаңғымен әрі қарай жылжиды)


2-ші Түлкіге кездеседі.

Түлкі шыршаны боранда жоғалтып алғанын айтып, балалардан тауып беруді өтінеді. Біреуінде үш ойыншық ал, екіншісінде бір ойыншық бар.

Балалар Түлкіге шыршасын тауып береміз бе?


Балалар, мына шыршалардың біреуі биік, біреуі аласа екен әрі ойыншықтары бар. Балалар түлкіден сұрайды осы шыршама.

Түлкі қуанып кетеді.


Биік шыршаның ойыншықтарын санайық.

Енді аласа шыршаның ойыншығын санайық

Түстерін атайық


Қай шыршаның ойыншығы көп,

Қай шыршаның ойыншығы аз?

екеуін қосқанда қанша болады?

Түлкі қуанып балаларға рахметін айтады.

Түлкіге мейрімділік танытайық(балалар қолдарын соғып секіреді) қоштасады. (боранның дыбысы арқылы шаңғымен әрі қарай жылжиды)


4-ші Сөйтіп балалар мәз болып келе жатса Аю ұйқысын бұзғаны үшін ашуланады.

Балалар аюға бал ұсынады.

Аю балдың дәмін көріп, ұнағанын айтады.


Сергіту сәті:

Аюға тыныштық сыйлайды.

Балалар ақырын басып кетіп қалады.

(боранның дыбысы арқылы шаңғымен әрі қарай жылжиды)

5-ші Балалар шашылып жатқан қандай пішіндер?

Неше дөңгелек? (санайды)

Ал мынау қандай пішін? (мұрын)

Бұл пішіндерден не жасауға болады?

Мына жерде хат жатыр (хатты оқиды).

Хатта Аққала өзінің бөлшектерін құрастыруды өтінеді.

Балалар Аққаланы құраймыз ба?

Балалар 2 топқа бөлінеді:

1-ші Аққаланың үлкен бөлігін

2-ші ортаңғы бөлігін

3-ші кіші бөлігін орналастырады.

Ал балалар енді не жетіспейді?

Дұрыс айтасыңдар басына не кигіземіз?

Сонымен неше Аққала жасалды?

Мұрыны нешеу?

Көзі нешеу?

Аузы нешеу?

Мінеки балалар аққаланы да құрастырдыңдар. Орман аңдарына да көмек көрсеттіңдер.

(боранның дыбысы естіледі)

Балалар естідіңдер ме бұл ненің дыбысы?

Енді боран соғып кетпей тұрғанда тобымызға оралайық.

Балалар шаңғымен қайтарда ән айтып топқа оралады.

Шаңғыларын шешіп орындарына отырады.

Жұмбақ:

Шелек қалпақ басында,

Сәбіз екен танауы.

Қыста қардан тұратын,

Тауып көрші сен оны.


Қыс


Суық, боран, қар бар

Балалар тыңдайды.



Көмектесеміз

Балалардың жауабы


Балалар бірінің артынан бірі жүріп орманға тартады.





Көмектесеміз

Балалар көжектерді іздеп табады, оларды 1,2,3,4 санайды.

Көжектер туралы айтады.








Шыршаны тауып береміз

Балалар ойыншық ілінген (биік,аласа) екі шыршаны тауып алады



Түлкі осы менің шыршам ойыншықтары бар

1,2,3

1


Сары,көк,қызыл,жасыл.

Биік шыршада көп

Аласа шыршада аз

4 (саусақтарын көрсетеді)








Балалар тыныштала қалады.

Балалар қуанып қолдарын шапалақтайды.


Ормандағы аюдың
Құлпынайы көп екен
Теріп - теріп алайық
Қалтамызға салайық


Дөңгелектер:

1,2,3 дөңгелек

үшбұрыш

Балалардың жауаптары



Аққала құраймыз


Балалар жұмыстарын орындайды


Басына шелек


Екі аққала

Біреу

Екеу

біреу





Боранның



«Қыс қызығы»

Аппақ көше бар бала,

Аппақ ойлар, қыраттар.

Ақ шатырлы қырқалар

Ақжамылып тұр бақтар.

Қайырмасы:

Шаңғы, шана сайла

Конькиіңді байла

Думандатып ойна

Қыс қызығын тойла.

Рефлекстік

түзету

Ал балалар бүгін не білдік, істедік?

Орманда қандай аңдарға көмектестік?

Қоянның неше көжегі бар екен?

Балаларды мақтап мадақтау.

4 санын білдік

Қоян, түлкі, аю және аққала құрадық.

4 көжегі бар.

Күтілетін нәтиже:

Жасайды: Тура және кері санай білу.

Түсінеді: Биік –аласа ұғымдарын түсіну.

Қолданады: Ойын арқылы логикалық ойлауды.



«Мемлекеттік тілде оқытатын Заречный орта мектебі» КММ







Аудандық ашық сабақ






Тәрбиеші: Айтжанова Р.А.











2014-2015 оқу жылы


Қоянға 4 көжектерін, түлкіге шыршаларын тауып берген сәті.

Ашулы аюға бал беріп ұйықтатуға көмектесті және шашылған аққаланы құрастырды.

Орман аңдарына көмектескендеріне қуанышты

Барлық істі бітіріп демалу сәті.

Ақ аю

Мұзды мұхит үстінде

Ақ аю қол бұлғайды.

Тоны қалың, майы көп

Ол аязда тоңбайды!

Түлкі

Айласынан түлкінің

Алданса да қанша адам,

Ақылы бар баламын

Алданбаймын мен саған!

Қоян

Әппақ қоян, ақ қоян,

Сондай қорқақ, сақ қоян.

Біздің үйге тығылсаң

Сандығыма сап қоям!


Жұмбақ:

Шелек қалпақ басында,

Сәбіз екен танауы.

Қыста қардан тұратын,

Тауып көрші сен оны.

Ақ аю

Мұзды мұхит үстінде

Ақ аю қол бұлғайды.

Тоны қалың, майы көп

Ол аязда тоңбайды!

Түлкі

Айласынан түлкінің

Алданса да қанша адам,

Ақылы бар баламын

Алданбаймын мен саған!

Қоян

Әппақ қоян, ақ қоян,

Сондай қорқақ, сақ қоян.

Біздің үйге тығылсаң

Сандығыма сап қоям!



Қыс мезгілі туралы өлеңдер

Жапалақтап аппақ қар, 
Жауды күнде қайталап. 
Қырға шықты балалар, 
Шаңғыларын арқалап. 

Жұлдыз болып ағамыз, 
Ақ мамықтың үстімен. 
Біз спортшы боламыз, 
Үлгі аламыз күштіден. 

Қуаныштың бүгінгі, 
Басылмайды ыстығы. 
Жылдамырақ жүруді, 
Үйретеді қыс күні! 


шеңбер құрады.        

«Қуанамын мен де,

                       Қуанасың сен де,

                       Келіп шыққан күнге!

                       Күніміз жарық болсын!

                       Түніміз тыныш болсын!

                       Ауамыз таза болсын!

                       Сумыз мөлдір болсын!»

Бір-біріне қарап қуаныш сезімін таратады. Балалар қуанып, келіседі.                                        




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Дошкольное образование

Категория: Уроки

Целевая аудитория: Прочее

Скачать
?арапайым математика

Автор: Айтжанова Райхан Ауезхановна

Дата: 08.04.2015

Номер свидетельства: 199045
