kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Экология негіздері

Нажмите, чтобы узнать подробности

Бұл сабағымда  жаңартылған оқу бағдарламасы бойынша  түрлі әдіс -тәсілдерді пайдалана отырып,оқушыларға ауаның тіршіліктегі маңыздылығы туралы  түсіндірдім.Әрбір тапсырма соңынан қалыптастырушы бағалау жүргізіп отырдым

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Экология негіздері»

Экология негіздері

Мектеп/МҰ:Ы. Алтынсарин атындағы орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталығымен КММ

Күні:02.02.18ж


Тақырыбы:Тіршіліктегі ауаның рөлі

Педагогтің аты-жөні: Алмасаева Ж

Мектепалды даярлық тобы


Қатысқандардың саны Қатыспағандардың саны


ҰОҚ-нің

мақсаттары


0.1.3.1. Жер бетіндегі барлық тіршілік иесі үшін судың, ауаның жəне жылудың рөлі туралы білу

.

Күтілетін

нәтижелер











Тілдік мақсаттар


Барлық балалар:

«Ауа деген не?» деген сұраққа жауап бере алады;

Ауаның адам өміріндегі маңыздылығын атайды;

Ұйымдастырылған іс-əрекетін зерттеу тақырыбын анықтай алады;

Көпшілік балалар:

Ауаны ластамау керектігін түсіндіре алады;

Тіршілік үшін ауа қажет екенін анықтай алады;

Кейбір балалар:

• Ауаны ластайтын зиянды заттар;

• Зерттеу іс-əрекеті барысында талқылай алады.

Дағдыларды дамыту.

Өзінің жинақтаған білімінің нəтижесінде балалар осы ұйымдастырылған оқу қызметінің тақырыбын,

танымдық іс-əрекетінің мақсатын анықтай білуін дамыту. Талқылау кезінде «Неге?»,байланысты?», «Егер..., не болады?» деген сұрақтарды пайдалану. Сыни тұрғысынан ойлауды дамыту.

Көптілділік: ауа – воздух – air

Негізгі терминдер мен сөз тіркестері: ауа, ауаны ластамау

Өткен ҰОҚ-де

алған білімі


ҰОҚ-да диалог/хат үшін қолданылатын тіл:

Талқылауға арналған сұрақтар:

• Ауа деген не?

• Ауаны көре аламыз ба?

• Ауасыз дем ала аламыз ба?

• Ауаны қолмен ұстауға болады ма?

Судың тіршілік үшін маңыздылығы, оның қасиеттері.

Жоспар


Жоспарланған уақыт



Ресурстар

І. Дұрыс, әсерлі

көңіл күй орнату.

0–1 мин




(Ұ) Шаттық шеңбері

Мына сұлу əлемде

Адам өмір сүреді.

Үлкен менен кішіге

Күн сəулесін төгеді.

(Ұ)Педагог балаларға жұмбақ шешудіұсынады:

Бар ма жоқ па оны анық білмейсің.

Ол жоқ жерде өмір сүріп жүрмейсің.

(Ауа)




II. Өмірлік

тәжірибені

маңыздандыру.

Мақсатты болжам.

2–5 мин





III. Тақырып

бойынша

жұмыс.

6 – 25 мин



«Көрінбейтін сиқыршы »

Жер бетінде көзге көрінбейтін бір сиқыршы бар. Онымен əркім-ақ күнделікті кездесіп отырады. Сен оны көрмейсің, бірақ маңайында екенін сезесің. Міне,

ол есікті тарс жапты. Көшемен келе жатқанда топырақтың жұлынып түсіп, жорғалай жүргенін көресің. оны көрінбейтін сиқыршының алып бара жатқанын сезесің. Тіпті басын шұлғып, ырғалған шөптерді байқайсың. Сені үнемі қоршап тұрады. Сенімен бірге жүреді.

(Ұ)Ауа туралы не білесіңдер?

Ол туралы не білгілерің келеді?

Ауа көзге көрінбейді. Біз оны көрмейміз. Бірақ

айналамызда екенін білеміз. Біз сабын көпіршіктерін ұшырғанда немесе желпуішті желпігенде ауаның

қозғалысын байқай аламыз. Оның иісі де, түсі де жəне иісі болмайды.

Ой-толғаныс.

1.Неліктен қыста үйлердің терезесіне екі қабат əйнек салады?

2«Ауа таза болсын» дегенді қалай түсінесің?

3.Ауа құрамына қандай газдар кіреді?


















































ІV. ҰОҚ

қорытындысы.

Рефлексиялық түзету.

28–30 мин



Ұ)Өзекті мəселелер.

Педагог балалардың сұраққа жауап беруін сұрайды.

Ауаның қандай қасиеттері бар?

Дем алу үшін ауаға қандай газ қажет?

(Ұ)Сергіту сəті.

Саусақпен мұрын қысайық.

Əншіге біраз ұқсайық.

Əрбір сөздің дыбысы,

Қандай екенін ұғайық.

– Сергіту сəтінде дыбыс неге дұрыс шықпады?

– Ауа аузымыз арқылы ғана шыққандықтан дыбысымыз өзгерді.

(ОТ,Ө) Практикалық жұмыс:

Целлофан дорбаны үрлеп, ауа толтырамыз. Аузын қолымызбен бекітеміз.

– Тез қысыла ма?

Жардың ар жағындағы көрші сыныпты көре аламыз ба?

– Ал сыныптағы заттарды көре аламыз ба?

– Иə.

– Бұл ауаның қандай қасиетін көрсетеді?

– Ауа мөлдір. Бұған айналамыздағы заттарды көзге көре алатынымыз дəлел.Таза ауаның иісі жоқ. Ауа иіссіз. Ауа серпімді, сығылады. Допты алайық. Оны қолыммен қысамыз. Бүйірі қабысады. Бұл кезде ішіндегі ауа сығылады.Қолымызды жіберсем, серпіліп қайта орнына келеді. Серпіліп тұрған – ауа.(МК, ОТ) Зерттеу іс-əрекеті. 1.Ыдыстағы суға допты салады. Оның не себепті батпайтынын түсіндіреді.

2. Аусыз өмір сүре аламыз ба?

Ол үшін тыныс алу мүшелерін бекітіп, тыныс алмау керектігі ескертіледі.Нəтижесінде адам ауасыз өмір сүре алмайтыны туралы тұжырым жасалады.

(Ө) Əліппе-дəптермен жұмыс.

1.Сурет бойынша ауаның маңызын сипатта

2. Ауа қандай жағдайларда ластанады?

3. Шарды үрлегенде нені байқауға болады?

4.Ауаның көмегімен ойнауға болатын ойыншықтарды тап.


(Ұ)Педагог қорытынды жасайды, сұрақтарға жауап беруді ұсынады.

Балалар адам тіршілігі үшін ауанын маңызы қандай? Ауаның қандай

қасиеттері бар? Ауасыз тіршілік етуге бола ма?

Балаларға ҰОҚ-да өз жұмыстарын өздері бағалауды ұсыну: желдеткішті

əртүрлі түспен бояйды.

1-деңгей – ештеңе түсінбедім – қоңыр.

2-деңгей – түсіндім, бірақ түсіндіре алмаймын – сары.

3-деңгей – бəрін түсіндім, басқаларға да түсіндіріп бере аламын – көк.







Музыкалық сүйемелдеу






Целлофан дорба, доп.




















Ыдыстағы су.



Əліппе-дəптер, түрлі түсті


қарындаштар.












Əліппе-дəптер,

түрлі түсті қарындаштар.











































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Дошкольное образование

Категория: Уроки

Целевая аудитория: Дошкольникам

Скачать
Экология негіздері

Автор: Алмасаева Жазира Айткелдиевна

Дата: 24.03.2018

Номер свидетельства: 463150
