kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Экология негіздері" понарамалық сабақ

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі

Мектеп: Ақсу қаласының №1 қазақ орта мектебі

Күні: 12. 04. 2017

Мұғалімдердің аты жөні: Акишева М. А., Авчукир А., Карипбаева Ш.Т., Баймульдина Г.А., Байбусунова Н.М., Камзина С.Ж.

Сынып: 10 «Ә»

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың түрі:

Понарамалық сабақ

Пәні:

Биология, химия, география.

Сабақтың тақырыбы:

Экология негіздері

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

  • «Экология» терминіне анықтама береді.

Оқушылардың көпшілігі:

  • Экология ғылымының қалыптасуын, оның шығу тарихын, маңызын түсіндіреді.

Кейбір оқушылар:

  • Экологиялық проблемаларды шешу жолдарын ұсынады
  • Зерттеулер жүргізіп, салыстырмалы талдау жасайды.

Жетістік критерийі:

  1. Терминдермен жұмыс жасайды
  2. Экология ғылымының қалыптасуын, оның шығу тарихын, маңызын түсінеді.
  3. Экологиялық проблемаларды шешу жолдарын біледі.
  4. Зерттеулер жүргізіп, салыстырмалы талдау жасап үйренді.

Тілдік мақсаттар:

Оқушылар орындай алады:

  • Экологиялық ғылымының негізін түсініп, топта және сыныппен талқылай алады.

 

Пән лексикасы және терминологиясы:

  • Экология, озон, өндірістік қалдықтар, тұрмыстық қалдықтар, биотика, абиотика, антропогендік фактор тб

Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

  • Егер мен ақын болсам__________________
  • Егер мен әкім болсам __________________
  • Егер мен қоршаған ортаны қорғау министрі болсам__________________

 

Құндылықтарды дарыту:

Ынтымақтастық:

Мұғалім сыныпта жағымды атмосфера орнатады;

Оқушылар мұғаліммен тақырыбын, мақсатын анықтайды;

Мұғалім оқушыларға, оқушылар бірі-бірлеріне көмек көрсетеді.

Академиялық әділдік:

Оқушылар бір-бірлерін әділ бағалайды, себебін түсіндіреді.

Өмір бойы оқу:

Алған білімі өмірде керек болатынын түсінеді;

Сабақта оқушылармен кері байланыс орнатылады.

Патриотизм және азаматтық борыш:

Үштілді қолданады.

Өзіне және айналадағыларға құрмет: топтық жұмыс кезінде жүзеге асады.

Пәнаралық байланыс:

Қазақ тілі, ағылшын тілі, орыс тілі.

АКТ-ны пайдалану дағдылары:

Bilimland сайты, SPARK құрылғысы, интербелсенді тақта, ноутбук, және т.б.

Алдыңғы білім:

Генетика және селекция негіздері

Кәсіби мақсат:

Танымдық тапсырмалар арқылы оқушылардың айтылым дағдысын арттыру

Жоспар

Сабақ кезеңдері:

Сабақ барысына жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

0-3 мин

Сабақты ұйымдастыру кезеңі (оқушылармен амандасу, түгендеу, көңіл-күйлерін көтеру үшін тренинг өткізу)

4-7 мин

Ой қозғау:

Әр оқушыға жаңа тақырыпқа байланысты ағылшын, қазақ, орыс тілдерінде теминдерді таратып беру. Үш тіл бойынша, өз термин сөздерін қай тілде айтады, сол топқа отырады.

Су

Вода

Water

Ауа

Воздух

Air

Жер

Земля

Earth

Ағза

Организм

The body

Адам

Человек

People

*Осы термин сөздер арқылы сабақтың тақырыбы анықтау.

Жаңа тақырыпқа шығу

Сабақтың мақсатын оқушылармен бірге анықтау

Оқушыларға сабақ мақсатына жету үшін жетістік критерийлерін ұсыну

Оқушыларға бағалау парақтарын таратып беру

ИТ, презентация, қосымша №1

 8-12мин

Тақырыптың мағынасын ашу (БІЛУ)

Оқушыларға «Қазақстанның экологиялық проблемалары» тақырыбында бейнежазба ұсыну

ИТ, бейнежазба

13-30 мин

Топтық жұмыс.

Топ тапсырмалары:

Тапсырма 1(ТҮСІНУ)

1 топ – Егер мен ақын болсам__________________

2 топ – Егер мен әкім болсам __________________

3 топ – Егер мен қоршаған ортаны қорғау министрі болсам__________________

Топ жетекшілері бағалайды.

Тапсырма 2 (ҚОЛДАНУ)

SPARK құрылғысының көмегімен зерттеулер өткізу.

Химиялық тәжірибелер арқылы тақырыптың мазмұнын толық ашу

Тапсырма 3 (ТАЛДАУ)

Постер қорғау:

1 топ – биотикалық фактор

2 топ – абиотикалық фактор

3 топ – антропогендік фактор

Оқушылар ол үшін берілген тапсырманы ұсынылған критерийлер бойынша орындап, жұмыс нәтижесін постер бетіне түсіреді.

Жетістік критерийі:

  • Мағынасы
  • Маңызы
  • Мысалдар

Парақша, оқулық, қосымша мәліметтер, SPARK құрылғысы, химиялық реактивтер, химиялық құрылғылар.

Топтар, яғни экологтар сарапшыларға өз жұмыстарын ұсынады.

Сарапшы топ жұмыстарын бағалау критерийлері бойынша бағалайды. 1-5 дейін ұпай береді.

ИТ, презентация

31-41 мин

Сабақты бекіту: (ЖИНАҚТАУ)

Оқушылар «Экология негіздері» тақырыбы бойынша Bilimland сайтында берілген тест тапсырмаларын орындайды.

Оқушылардың тест қорытындысы компьютерде шығарылады.

ИТ, презентация, Bilimland сайты

42-43 мин

Үй тапсырмасы:

1. «Ақсу қаласының экологиялық проблемалары» мәліметтер –  «3»

2. «Ақсу қаласының экологиялық проблемалары» фотоколлаж –  «4»

3. «Ақсу қаласының экологиялық проблемалары» бейнежазба –  «5»

Жалпы бағалау

44-45 мин

БАҒАЛАУ:

Әр топ сарапшысы өз тобының бағалау парағын қорытындылайды.

Сабақтың қандай екі мезеті ең табысты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)?

1:

2:

Қандай екі мезет сабақты жақсартты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)?

1:

2:





 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Экология негіздері" понарамалық сабақ»

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі

Мектеп: Ақсу қаласының №1 қазақ орта мектебі

Күні: 12. 04. 2017

Мұғалімдердің аты жөні: Акишева М. А., Авчукир А., Карипбаева Ш.Т., Баймульдина Г.А., Байбусунова Н.М., Камзина С.Ж.


Сынып: 10 «Ә»

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың түрі:

Понарамалық сабақ

Пәні:

Биология, химия, география.

Сабақтың тақырыбы:

Экология негіздері

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

  • «Экология» терминіне анықтама береді.

Оқушылардың көпшілігі:

  • Экология ғылымының қалыптасуын, оның шығу тарихын, маңызын түсіндіреді.

Кейбір оқушылар:

  • Экологиялық проблемаларды шешу жолдарын ұсынады

  • Зерттеулер жүргізіп, салыстырмалы талдау жасайды.

Жетістік критерийі:

  1. Терминдермен жұмыс жасайды

  2. Экология ғылымының қалыптасуын, оның шығу тарихын, маңызын түсінеді.

  3. Экологиялық проблемаларды шешу жолдарын біледі.

  4. Зерттеулер жүргізіп, салыстырмалы талдау жасап үйренді.

Тілдік мақсаттар:

Оқушылар орындай алады:

  • Экологиялық ғылымының негізін түсініп, топта және сыныппен талқылай алады.


Пән лексикасы және терминологиясы:

  • Экология, озон, өндірістік қалдықтар, тұрмыстық қалдықтар, биотика, абиотика, антропогендік фактор тб

Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

  • Егер мен ақын болсам__________________

  • Егер мен әкім болсам __________________

  • Егер мен қоршаған ортаны қорғау министрі болсам__________________


Құндылықтарды дарыту:

Ынтымақтастық:

Мұғалім сыныпта жағымды атмосфера орнатады;

Оқушылар мұғаліммен тақырыбын, мақсатын анықтайды;

Мұғалім оқушыларға, оқушылар бірі-бірлеріне көмек көрсетеді.

Академиялық әділдік:

Оқушылар бір-бірлерін әділ бағалайды, себебін түсіндіреді.

Өмір бойы оқу:

Алған білімі өмірде керек болатынын түсінеді;

Сабақта оқушылармен кері байланыс орнатылады.

Патриотизм және азаматтық борыш:

Үштілді қолданады.

Өзіне және айналадағыларға құрмет: топтық жұмыс кезінде жүзеге асады.

Пәнаралық байланыс:

Қазақ тілі, ағылшын тілі, орыс тілі.

АКТ-ны пайдалану дағдылары:

Bilimland сайты, SPARK құрылғысы, интербелсенді тақта, ноутбук, және т.б.

Алдыңғы білім:

Генетика және селекция негіздері

Кәсіби мақсат:

Танымдық тапсырмалар арқылы оқушылардың айтылым дағдысын арттыру

Жоспар

Сабақ кезеңдері:

Сабақ барысына жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

0-3 мин

Сабақты ұйымдастыру кезеңі (оқушылармен амандасу, түгендеу, көңіл-күйлерін көтеру үшін тренинг өткізу)


4-7 мин

Ой қозғау:

Әр оқушыға жаңа тақырыпқа байланысты ағылшын, қазақ, орыс тілдерінде теминдерді таратып беру. Үш тіл бойынша, өз термин сөздерін қай тілде айтады, сол топқа отырады.

Су

Вода

Water

Ауа

Воздух

Air

Жер

Земля

Earth

Ағза

Организм

The body

Адам

Человек

People


*Осы термин сөздер арқылы сабақтың тақырыбы анықтау.

Жаңа тақырыпқа шығу

Сабақтың мақсатын оқушылармен бірге анықтау

Оқушыларға сабақ мақсатына жету үшін жетістік критерийлерін ұсыну

Оқушыларға бағалау парақтарын таратып беру

ИТ, презентация, қосымша №1

8-12мин

Тақырыптың мағынасын ашу (БІЛУ)

Оқушыларға «Қазақстанның экологиялық проблемалары» тақырыбында бейнежазба ұсыну

ИТ, бейнежазба

13-30 мин

Топтық жұмыс.

Топ тапсырмалары:

Тапсырма 1(ТҮСІНУ)

1 топ – Егер мен ақын болсам__________________

2 топ – Егер мен әкім болсам __________________

3 топ – Егер мен қоршаған ортаны қорғау министрі болсам__________________

Топ жетекшілері бағалайды.

Тапсырма 2 (ҚОЛДАНУ)

SPARK құрылғысының көмегімен зерттеулер өткізу.

Химиялық тәжірибелер арқылы тақырыптың мазмұнын толық ашу

Тапсырма 3 (ТАЛДАУ)

Постер қорғау:

1 топ – биотикалық фактор

2 топ – абиотикалық фактор

3 топ – антропогендік фактор

Оқушылар ол үшін берілген тапсырманы ұсынылған критерийлер бойынша орындап, жұмыс нәтижесін постер бетіне түсіреді.

Жетістік критерийі:

  • Мағынасы

  • Маңызы

  • Мысалдар

Парақша, оқулық, қосымша мәліметтер, SPARK құрылғысы, химиялық реактивтер, химиялық құрылғылар.


Топтар, яғни экологтар сарапшыларға өз жұмыстарын ұсынады.

Сарапшы топ жұмыстарын бағалау критерийлері бойынша бағалайды. 1-5 дейін ұпай береді.

ИТ, презентация

31-41 мин

Сабақты бекіту: (ЖИНАҚТАУ)

Оқушылар «Экология негіздері» тақырыбы бойынша Bilimland сайтында берілген тест тапсырмаларын орындайды.

Оқушылардың тест қорытындысы компьютерде шығарылады.

ИТ, презентация, Bilimland сайты

42-43 мин

Үй тапсырмасы:

1. «Ақсу қаласының экологиялық проблемалары» мәліметтер – «3»

2. «Ақсу қаласының экологиялық проблемалары» фотоколлаж – «4»

3. «Ақсу қаласының экологиялық проблемалары» бейнежазба – «5»

Жалпы бағалау

44-45 мин

БАҒАЛАУ:

Әр топ сарапшысы өз тобының бағалау парағын қорытындылайды.

Сабақтың қандай екі мезеті ең табысты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)?

1:

2:

Қандай екі мезет сабақты жақсартты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)?

1:

2:


Начало формы

Конец формы


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
"Экология негіздері" понарамалық сабақ

Автор: Баймульдина Гульдана Ахмедиевна

Дата: 15.05.2017

Номер свидетельства: 415680


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства