| Жоспарланған | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |
| уақыт | | | |
| | | | |
| I. Оң көңіл күй | (Ұ) Оң көңіл күй қалыптастыру | | |
| қалыптастыру. | Педагог балаларға көздерін жұмып, музыканы | | |
| | | |
| 0–1 минут | тыңдауды ұсынады. «Өздеріңді жайлауда | Музыкалық | |
| | жүргендей елестетіңдер, айналада шөп көктеп | сүйемелдеу. «Домбыра | |
| | келеді, қашықта қарлы тау шыңдары көрінеді, | дыбыстары». | |
| | бұлттар секілді аппақ қойлар тыныштықта | | |
| | жайылып жүр, күн астында жарқырап жатқан | | |
| | жылға ақырын сылдырлап ағады (үзіліс). Жайлап | | |
| | көзімізді ашамыз. Бір-бірімізге жымия қарап, | | |
| | шығармашылыққа кірісейік. | | |
| II. Өмірлік | (Ұ) Педагог өлең оқиды: | | |
| тәжірибені | Ұзын мойын, екі ішек, | | |
| жандандыру. | Қатар-қатартепкішек. | | |
| Мақсатты | Басып көрсең бір-бірлеп, | | |
| тұжырымдау. | Үн шығады күмбірлеп. | | |
| | Педагог балаларға бүгін қонақ – ақын келгенін | | |
| 2-5 минут | хабарлайды. | | |
| | Балалар ақынның кім екенін біле ме? | | |
| | Ақын – домбырада ойнап, ән айтатын адам. | | |
| | Ол қолайсыз жағдайға ұшырады, оның сүйікті | | |
| | домбырасы жоғалып кетті. Педагог балалардан | Ақын бейнесі бар | |
| | қалай көмектесуге болатынын сұрайды. Балалар | сурет. | |
| | домбыра салуды ұсынады. | | |
| | | | |
| III. ҰОҚ-нің | (Ұ) Әліппе-альбомдағы материалмен жұмыс. | Әліппе-альбом. | |
| тақырыбы | Педагог әліппе-альбомдағы тапсырмаларды | | |
| бойынша жұмыс | орындап, қазақ ұлттық аспаптарын табуды | | |
| 6 – 25 минут | ұсынады. Оларды атайды. | | |
| | Проблемалық сұрақ: домбыра үнін қандай түске | | |
| | бояр едің? | | |
| | Педагог балаларға «Домбыра» қазақ ұлттық | | |
| | аспабы туралы презентация көрсетеді. Артынан | Қазақ ұлттық | |
| | балалар нені еске сақтағандарын әңгімелеуді | аспабының | |
| | сұрайды. | иллюстрациясы, | |
| | Балалармен бірге қорытынды жасайды: Домбыра | презентация. http:// | |
| | – 2000 жылдан астам уақыт бұрын пайда болған | infourok.ru/prezentaciya- | |
| | ішекті музыкалық аспап. Оны қолдан жасаған. | k-uroku-zvuchi-moya- | |
| | Екі ішегі ғана болады. Қазақ халқының өміріндегі | dombra-472675.html | |
| | ешбір маңызды оқиға домбыраның әсем әуенінсіз | | |
| | өтпейді. | | |
| | | | |
| | (Ұ) Сергіту сәті | | |
| | Балалар түрлі қарқындағы домбыра әуеніне қарай | | |
| | білезіктерін қозғалтады. Музыка қарқынымен | | |
| | домбырада ойнауға ұқсатады. | Домбыра әуені (түрлі | |
| | (Ұ) Қауіпсіз жұмыс жасау техникасы | қарқындағы үзінділер). | |
| | | |
| | Педагог қылқаламды қолда қалай дұрыс ұстауды | | |
| | еске салады. Қауіпсіздік техникасын сақтауды | | |
| | сұрайды. Балаларды жұмыс орнын тазалықта | | |
| | ұстауға ынталандырады. | | |
| | (Ұ) Жұмыстың орындалу технологиясы | | |
| | (Жұмысты сатылай орындау ретін түсіндіру.) | | |
| | Педагогтің бейнені көрсетуі балалардың әңгімесі | | |
| | және жұмысымен сүйемелденеді). | | |
| | Әліппе-альбоммен жұмыс. | | |
| | Педагог балаларға музыкалық аспап – домбыраны | Ұлттық өрнегі бар | |
| | көрсетеді. | домбыра. | |
| | Қарындашты нобай жасаймыз: шеңбер, оған | | |
| | жоғарыдан созылған жіңішке тікбұрыш қосамыз, | Әліппе-альбом. | |
| | геометриялық пішіндерді біртіндеп біріктіреміз. | Жай қарындаш, | |
| | Домбыраның кескінін бояумен бояймыз. Қандай | қылқалам №3, | |
| | түсті таңдайсыңдар? Неліктен? | акварель, гуашь, | |
| | Тағы да нені салу керек? Саңылау және ішектер. | төгілмейтін стақан, | |
| | Қанша ішек саламыз? | мақта майлық. | |
| | Қалауларыңа қарай домбыраны өрнекпен | | |
| | әшекейлеңдер. | | |
| | | | |
| IV. ҰОҚ-нің | (Ұ, Ө) Домбыра мұражайы ұйымдастырылады. | Балалардың | |
| қорытындысы. | Талдауды балалар жасайды. Талдау барысында | жұмыстарын | |
| Рефлексия. | педагог сұрақтар қояды: | орналастыруға | |
| 26–30 минут | – Қай жұмыс ең көп ұнады? | арналған стенд, | |
| – Неліктен? | әр орындап | |
| | – Сурет шын домбыраға ұқсай ма? | жатқан ақынның | |
| | – Кімнің өз домбырасын ақынға сыйлағысы келер | бейнежазбасы. | |
| | еді? | Әліппе-альбом. | |
| | Ақын балаларға шығармашылық жұмыстары | | |
| | үшін алғыс білдіреді және оларға ән сыйлайды. | | |
| | Өзін-өзі бағалауды ұсынады. | | |
| | Әліппе-альбомда бәрі сәтті болды, жұмыс | | |
| | мұқият, жақсы орындалды деп санасаңдар, үш | | |
| | қылқаламды; бірдеңе ұнамаса не қиыншылықтар | | |
| | болса, екі қылқаламды; тапсырманы орындай | | |
| | алмадым деп ойласаңдар, бір қылқаламды | | |
| | бояңдар. | | |
| | | | |