Просмотр содержимого документа
«Дәрумендер туралы түсінік»
Ұйымдастырылған ашық оқу қызметінің технологиялық картасы
Күні: 10.10.2020ж.
Білім беру саласы: «Денсаулық»
Ұйымдастырылған оқу қызметі: Қауіпсіз мінез-құлық негіздері
Тақырыбы: «Дәрумендер»
Мақсаты:
Білімділік: «Дәрумен» ұғымымен таныстыру. Балаларға пайдасыз тағамдарды қолданбау, дәрумендер және денсаулыққа тигізетін пайдасы жайында түсінік беру;
Дамытушылық:Логикалық ой-өрісін, тілін дамыту, сөздік қорын молайту.
Тәрбиелік: Балаларға денсаулықтарын сақтап, дұрыс тамақтанып, салауатты өмір сүру салтына тәрбиелеу.
Билингвалды компонент: дәрумен-витамин-vitamin
Қолданылатын көрнекі құралдар: интербелсенді тақта, бейнежазбалар.
Қажетті құрал-жабдықтар: үлестірмелі материалдар, қарындаштар,
Іс-әрекет кезеңдері
Педагогтың іс-әрекеті
Балалардың іс-әрекеті
Мотивациялық-қозғаушылық
Шаттық шеңбері
Мен, сен, ол және ол
Бір отбасындай тату бол!
Я, ты, он и она
Мы как дружная семья!
I, you, he and she
We are happy family!
Балалар барлығы бірге қайталайды.
Ұйымдас-тырушылық-ізденушілік
І. Өткен тақырыпты қайталау.
Сезім мүшелері: көз, мұрын, тіл, құлақ.
ІІ. Көгершін хат әкеледі.
- Балалар, көгершін бізге хат әкеліпті. Хат кімнен келіпті?
- Қане, оқып көрейікші. «-Сәлем, балалар, маған сендердің көмектерің керек болып тұр. Ұстазым маған қай жемістің құрамында қандай дәрумендер бар екенін тауып келуге тапсырма берді. Олардың құрамында дәрумендер бар дейді. Ал, мен дәруменнің не екенін білмеймін.» - деп жазыпты. Балалар, дымбілмеске көмектесеміз бе?
Қай сезім мүшесіне қай зат тән екенін тауып қояды.
- Дымбілместен келіпті.
Мұқият тыңдайды.
- Ия.
ІІІ. Қайсысының құрамында «А» дәрумені бар?
ІV. Қай тағамның құрамында «Д» дәрумені бар?
V. Қайсысының құрамында «С» дәрумені бар?
Сергіту сәті: бейнежазба арқылы көрсетіп орындау.
VІ. «Ұлғайтқыштың» көмегімен азық-түліктің құрамын зерттеу.
VІІ. Дидактикалық ойын: «Пайдалы тағамдар»
Ойынның шарты: пайдасыз тағамдарды маркердің көмегімен сызып, пайдалы тағамдарды атап көрсету.
VІІІ. «Дәрумен-денсаулық кепілі». Бейнежазба арқылы дәрумендер туралы денсаулықты қалай күту керектігі туралы түсінік беру.
ІХ.Дәрігер салауаттың кеңестері:
- Дәрумендері бар азық-түлікті жеу керек;
- Жеміс-жидектерді жуып жеу керек;
- Тазалықты сақтау керек;
- Тамақ ішер алдында қолды жуу керек;
- Дәрумендерді уақытылы пайдалану керек.
Балалар алдыларындағы үлестірмелі материалдардағы тапсырмаларды орындайды.
Қимылмен көрсетіп орындайды.
Ұлғайтқышпен азық-түліктің құрамын анықтайды.
Алдыларындағы тапсырманы орындайды.
Мұқият қарап тыңдайды.
Кеңестерді тыңдап, естеріне сақтап алады.
Рефлексиялық-түзетушілік
- Балалар, сендерге бүгінгі сабақ ұнады ма?
- Не үйрендік, не білдік?
- Қандай тапсырмалар орындадық?
- «Дәрумен» дегеніміз не екен?
- Біз енді, осы орындаған тапсырмаларымыздың барлығын Дымбілмеске жібереміз. Ол да «Дәруменнің» не екенін білетін болды.
Балаларды мақтау.
Балалар сұрақтарға жауап беруге тырысады.
Қуана келіседі.
Күтілетін нәтиже
Біледі: Дәрумендердің адам ағзасына пайдасын, олардың қандай тағамдарда болатынын білуі керек;
Игереді: Тапқырлық, ұйымшылдық, тұрақты зейін сияқты қабілеттерді игереді;
Меңгереді: Интербелсенді тақтамен еркін әрі тез жұмыс істей алу дағдыларын меңгереді.
Технологиялық картаны толтырған тәрбиеші: Амренова Айнур Бутейовна