Просмотр содержимого документа
«План урока по формированию математических представлений»
Ұйымдастырған тәрбиеші: Карипа Тукымбекова
Күні: 02. 02.2018.
Білім беру саласы: «Таным»
Оқу қызметі: Қарапайым математикалық ұғымдарды қалыптастыру.
Тақырыбы: «Ұшақпен ұшамыз. Бүтінді және бөлікті салыстырамын»
Мақсаты: Балаларға бүтін, жарты, бөлік, ширек ұғымдары жайлы толық түсінік беру. Бүтін және жарты бөліктен тұратын заттар құрастыру дағдыларын дамыту. Ойлау, есте сақтау, қиялдау қабілеттерін арттыру. Топтық жұмыстар орындау арқылы , балаларды ұйымшылыдыққа тәрбиелеу.
Қажетті құралдар: Әліппе дәптері, жәй қарындаш, түрлі – түсті қатырма қағаздан қиылған шаршы, шеңбер, қайшы, желім, ақ қағаз.
Оқу қызметінің барысы: Кіріспе бөлім:
Сәлемдесу: Айналаға қарасақ
Ғажайыптар қаншама
Сан жетпейді санасақ
Сәлем, дейміз баршаға
Негізгі бөлім: Өткен оқу қызметінен үйренгендерін қайталау.
Психологиялық сәт:
- Балалар, көзімізді жұмып, ойша ұшақпен ұшып келейікші.
- Біз үлкен қаланың үстінен ұшақпен ұшып бара жатырмыз. Ұшақтың терезесінен (иллюминатордан) төменге қарасақ зәулім үйлер, түрлі ғимараттар, ойын алаңдары көрінеді.
- Ал, көзімізді ашайық. Біздің ұшып өткен қаламыздағы үйлердің төбесі бізге биіктен осылай көрінер еді. (проектор арқылы көрсету)
- Үйлердің төбелері төртбұрышқа, тіктөртбұрышқа, үшбұрышқа ұқсайды екен.
- Жолда жүрген көліктердің төбесі, терезелері қандай пішінге ұқсайды?
- Ойын алаңындағы құмзардың төбесі неге ұқсайды деп ойлайсыңдар?
- Ал, енді осы үшбұрышты, тіктөртбұрышты, шаршыны қалай алуға болады?
- Бүгінгі оқу қызметінде біз сендермен осы тақырып бойынша толық білім алатын боламыз.
- Бүгінгі оқу қызметіміздің тақырыбы: «Бүтін және бөлікті салыстырамын»
- Бізге пошташы ағай көп хаттар әкеп берді. Ол хаттарды өз иесіне таратып берейін, сендер оны ашып көріңдер ішінде не бар екенін айтасыңдар.
- Ішінде не бар екен? (геометриялық пішіндер, яғни шаршы, шеңбер)
Дәптермен жұмыс: 1 тапсырма: Суреттерді қарап, не бейнеленгенін айтқызу. Дәптердегі тапсырмаларды түсіндіріп орындауын тапсыру. Шаршыдан жарты, жартыдан ширек алуды орындаймыз.
- Ал шаршыны тура ортасынан сызықтың бойымен бүктеп көріңдерші.
- Қандай геометриялық пішін пайда болды? (тіктөртбұрыш)
- Осыны енді сызықтың бойымен қиып көрейік.
- Не байқадыңдар? (шаршы тең екіге бөлінді)
- Ал енді осыны тағы бір бүктеп көрейік.
- Енді қандай геометриялық пішін пайда болды? (шаршы)
- Осы шаршыны сызық бойымен тағы да бөлейік.
- Қанша шаршы пайда болды?
- Ондай болса бұны ширек бөлік деп айтамыз.
- Жартыны төртке бөлгендегі бір бөлігі - ширек бөлік деп аталады екен.
- Ал енді шаршының ширек бөлігі мен бүтін бөлігін салыстырып көрейікші
- Қайсысы үлкен? (бүтін бөлігі үлкен)
- Әрине бүтін бөлігі үлкен екен.
2-тапсырма: Торкөздерді санай отырып, ұшақтың суретін салуды тапсыру.
Сергіту сәті: Орнымыздан тұрамыз
Қолды жанға созамыз
Ұшақтарша ұшып келіп
Орнымызға қонамыз
3- тапсырма: Түрлі – түсті қағаздан қиылған үшбұрыштардан ұшақ, тікұшақ немесе басқа да заттар құрастыруды тапсыру. Балаларға бірнеше геометриялық пішіндер таратып, олардан заттар құрастыруды тапсыру.
Қорытынды бөлім: Оқу қызметіне белсене қатысқан балаларды мадақтау.
Рефлексия: Өзінің алған білімін бағалау: Тақтадағы смайликтердің жанына оқу қызметін қаншалықты түсінгендерін белгілейді. Қызыл- түсінбедім, сары – түсіндім, бірақ біреуге түсіндіре алмаймын, жасыл- жақсы түсіндім.
Сарқан аудандық білім бөлімінің №1 мектеп – гимназиясы
Білім беру саласы: «Таным»
Ұйымдастырылған оқу қызметі: Қарапайым математикалық ұғымдарды қалыптастыру.
Тақырыбы: «Ұшақпен ұшамыз. Бүтінді және бөлікті салыстырамын»