№ | Айы | Өтпелі тақырып | Апталық тақырып | ҰОҚ тықырыбы | Екінші кіші топ | Күні |
Мақсаты | Міндеттері | Сағат саны | |
1 | Қыркүйек | Балабақша | Менің балабақшам | Балабақша – біздің екінші үйіміз | Балабақша өмірімен танысу. | балабақшада еңбек ететін адамдардың еңбектерін бағалай білуге тәрбиелеу; балабақшада еңбек ететін адамадардың мамандықтарымен таныстару (метбике,аспаз), балалбақшаның балаларды көп нәрселерге үйрететін және жақсылыққа тәрбиелейтін орын екенін түсіндіру; топта біржбірімен қарым-қатынас жасай білу іскерліктерін дамыту. | 1 | |
2 | Қазан | Менің отбассым | Менің отбасым, ата-аналар еңбегі | Менің отбасым | Отбасы, үй-іші туралы білімдерін бекіту. | мейрімділік сезімдерін тәрбиелеу; отбасы мүшелерімен таныстырып, өзтуысқандарын атай білуге үйрету, отбасы мүшелеріне бір-біріне көмектесу керектігін түсіндіру, отбасы мүшелерінң еңбегін бағалауға үйрету; ойлау қабілетін дамыту. | 1 | |
3 | Қараша | Дені саудың жаны сау | Бәрі мен жайында | Жемістер мен көкөністер | Көкөністер мен жемістерді ажыратып, атай білуге үйрету | Табиғатты қадірлей білуге тәрбиелеу; көкөністер мен жемістерді сипап сезу арқылы және дәміне қарай (шикі, піскен, тұзды) ажыратуға дағдыландыру, көкөністер мен жемістердің күз мезгілінде пісетінің айтып, түсіндіру, ересектердің еңбегі арқылы көкөністер мен жемістердің алуын түсіндіру; білуге құмарлығын дамыту. | 1 | |
4 | Желтоқсан | Менің Қазақстаным | Менің туған өлкем (ҚР тұңғыш президенті) | Менің Отаным Қазақстан | Қазақстан Респубилкасы мемлекетімен таныстыру. | Отанды сүйе білуге тәрбиелеу; Қазақстанның кең-байтақ, бай мемлекет екенін түсіндіру. Мемелкет астанасы туралы түсінік беру. Ел Орда Астана қаласмен жақынырақ таныстыру; ойлау, сөйлеу қабілеттерін дамыту. | 1 | |
5 | Қаңтар | Табиғат әлемі | Бізді қоршаған өсімдіктер | Бөлме өсімдітктері | Бөлме гүлдерімен таныстыру | Бөлме гүлдеріне қамқор болуға тәрбиелеу; балалардың бөлме гүлдері туралы түсінігін кеңейту, бөлме гүлдерін өсіруге қызығушылығын ояту; байқампаздық қабілеті мен білуге деген құштарлығын дамыту. | 1 | |
6 | Ақпан | Бізді қоршаған әлем | Айналадағы ғажайыптар | Мамандық тармен танысайық | Мамандықтар туралы мәлеметті беру | Еңбекқорлыққа тәрбиелеу; мамандықтар туралы түсініктерін кеңейту, мамандық түрлерімен таныстыру арқылы жаңа сөздермен сөздік қорларын толықтыру; ойлау қабілеттерін дамыту. | 1 | |
7 | Наурыз | Салттар мен фольклор | Аналар мерекесі | 8-Наурыз – аналар мерекесі | Халақаралық мереке-8 Наурыз мерекесімен таныстыру. | Әжесіне, апасына, анасына деген мейрімді қатынасын тәрбиелеу; әйел адамдардың мамаедықтары қандай болатынын және олардың ер адамдардың мамандықтарынан ажырата алуға үйрету; ойларын жеткізе алуға дағдыландыру. | 1 | |
8 | Сәуір | Бірге еңбектенеміз | Гүлдермен әшекейлейміз | Гүлдер, гүлдер әсем гүлдер | Гүлдермен таныстыру | Табиғатты сүйе білуге тәрбиелеу; шалғын гүлдері және гүлзарда өсетін гүлдер туралы түсінідіру, ересектердің отырғызған гүлдерін бостан-босқа жұлуға болмайтындығын айту, ересектердің еңбегін бағалауға үйрету; экологиялық түсініктерін дамыту. | 1 | |
9 | Мамыр | Әрқашан күн сөнбесін | Бірлігі жарасқан отбасы | Мен және менің достарым | Дос туралы ұғыммен таныстыру | Адамадармен өзара түсінісіп, қарым-қатынас жасай білуге тәрбиелеу; өзінің есімін, тегін атай білуге үйрету, топтағы балаларды атымен атаауды үйрету; «ұл», «қыз» ұғымдары туралы түсініктерін бекіту; сөздік қорларын дамыту. | 1 | |
Барлығы: 9 сағат |
№ | Айы | Өтпелі тақырып | Апталық тақырып | ҰОҚ тықырыбы | Екінші кіші топ | |
Мақсаты | Міндеттері | Сағат саны | Күні |
1 | Қыркүйек | Балабақша | Менің балабақшам | Топпен танысу. | Балаларды балабақша өмірімен, топ бөлмесімен таныстыру | топтағы жиһаздарды ұқыпты ұстауға тәрбиелеу; балабақша өмірімен, топ бөлмесімен таныстыру, ондағы жиһаз атауларын атауға, олардың қызметін сипаттауға үйрету; сұраққа жауап беріп, диалогті сөйлеуге дағдыландыру. | 1 | |
2 | Менің достарым | [A] дыбысының айтылуы «Айшаны ұйықтату» дид ойыны. | А дыбысын анық, әндетіп айтуға үйрету. | өзінен кішіге қамқор болуға тәрбиелеу; А дыбысын анық, әндетіп айтуға үйрету. А дыбысын айтқанда дауыс ырғағын, интонациясын, үн ерекшелігін салыстырып байқату; сөздердегі дыбыстарды және жеке дыбыстарды ажырата білуге жаттақтыру | 1 | |
3 | Менің сүйікті ойыным және ойыншықтарым | «Ойыншықтар өлеңі» М.Әлімбаев | «Ойыншықтар»өлеңің жатқа айтуға үйрету. | ойыншықтарды күтіп, ұқыпты ұстауға тәрбиелеу; шағын жаттауларды жатқа айтуға үйрету, интонациямен айту, есте сақтау қабілеттерін дамыту. | 1 | |
4 | Жиһаз | «Дананың төсегі» | Балаларды жиһаз аттарымен таныстыру | қарым-қатынас жасай білуге тәрбиелеу; жиһаз аттарымен таныстыру, олардың түр-түсін ажырата білуге дағдыландыру; сөздік қорларын дамыту. | 1 | |
5 | Қазан | Менің отбассым | Менің отбасым, ата-аналар еңбегі | Біздің отбасы | Отбасы, үй-іші туралы білімдерін бекіту. | мейрімділік сезімдерін тәрбиелеу; отбасы мүшелері туысқандарын атай білуге үйрету, өз отбасы жайлы әңгімелеуге үйрету; сөйлем құрату арқылы сөздік қорларын молайту. | 1 | |
6 | Менің көшем | [У] дыбысының айтылуы «Адасқан қызыл телпек» | [У] дыбысын дұрыс айтуға үйрету | мейрімділікке тәрбиелеу; [У] дыбысымен таныстыру және әртүрлі дауыс ырғағымен, интонациямен айтуға үйрету, дыбысты созып, сөздер мен буындар арасында дұрыс айта білуге жаттықтыру; зейін қойып тыңдау, интонациямен айту қабілеттерін дамыту. | 1 | |
7 | Үйдегі ж/е көшедегі қауұіпсіздік | [О] дыбысы Көңілді дауылпаз | [О] дыбысының айтылу артикуляциясымен таныстыру | зейін қойып жұмыс жасауға тәрбиелеу; [О] дыбысымен таныстыру және әртүрлі дауыс ырғағымен, интонациямен айтуға үйрету, дыбысты созып, сөздер мен буындар арасында дұрыс айта білуге жаттықтыру; зейін қойып тыңдау, интонациямен айту қабілеттерін дамыту. | 1 | |
8 | Жомарт күз | «Аружан киімдер дүкенінде» | «Киімдер» тақырыбымен таныстыру | киімдерін таза, ұқыпты киуге тәрбиелеу; жалпылама киімдер сөзіне түсінік беру, күнделіктк өмірде сөз бен сөздерді қолдана отырып сөйлеуге жаттықтыру (зат есім+сын есім); ауа райына байланысты киіне білуге дағдыландыру | 1 | |
9 | Қараша | Деніміз сау болып өсеміз | Бәрі мен жайында | Мен балабақшадамын (сурет бойынша әңгімелеу) | Сурет бойынша әңгімелеуге үйрету | балабақшада достарымен тату-тәтті ойнауға тәрбиелеу; сурет бойынша әңгімелеуге үйрету, өз көрген-білгендерін сөздерді байланыстыра отырып, айтуға жаттықтыру; сөз бен сөздерді байланыстырып сөйлеу қабілетерін дамыту. | 1 | |
10 | Дұрыс тамақтану. Дәрумендер | Қуыршақты серуенге киіндірейікДид ойын | Киіну алгоритмі мен таныстыру | киімдерін таза, ұқыпты киуге тәрбиелеу;балалаларды жыл мезгіліне сәйкес киінуге үйрету, киімдердің қандай материалдан тігілгенің ажыратуға үйрету. мамық, тері, былғары, қалың, жұқа, мықты, төзімді; Сыпайы түрде кішірейтіп айтудағдыларын қалыптастыру. | 1 | |
11 | Өзіне және өзгелерге көмектес | [М] дыбысы Әсем мен бұзау сөйлеуді қалай үйренді. | [М] дыбысын айтуға үйрету. | көмек көрсете білуге тәрбиелеу; [М] дыбысын жеке, сөз, буын арасында дұрыс айтуға үйету; интонациямен айта білуін дамыту. | 1 | |
12 | Біз күші әрі ептіміз | «Шалқан» ертегісі | Балаларды «Шалқан» ертегісімен таныстыру | зейін қойып тыңдауға тәрбиелеу; ертегіні мұқият тыңдауға, онда болып жатқан оқиғаларға сезімталдықпен үн қосуға үйрету, оқиғалардың ретін есте сақтауға үйрету; зейінін, есте сақтау қабілетін дамыту. | 1 | |
13 | Желтоқан | Менің Қазақстаным | Менің туған өлкем | [Б] дыбысы Көңілді дауылпаз | [Б] дыбысын айтуға үйрету | көңілді жүруге тәрбиелеу; [Б] дыбысын сөз арасында ажыратып, дұрыс айтуға үйрету. Дауыс ырағын дұрыс қолдануға жаттықтыру; сөйлеу қабілеттерін дамыту. | 1 | |
14 | Тәуелсіз Қазақстан | «Отан» Е.Өтетілеуов өлең | «Отан» өлеңімен таныстыру | Отанға деген патриоттық сезімге тәрбиелеу; зейін қойып тыңдауға, өлеңнің мазмұнын түсіне білуге үйрету, жатқа айтуды үйретуді жалғастыру; есте сақтау қабілетін дамыту. | 1 | |
15 | Қыс қызығы | [П] дыбысы Тышқан неге дауылпазбен дос емес? | [П] дыбысын дұрыс айтуға үйрету | Достыққа, бір-бірін түсінушілікке тәрбиелеу; [Б],[П] дыбыстарын дұрыс жеке сөз, буын арасында дұрыс айтуға үйетру, айырмашылығын ажырата білуге үйрету; дауыс ырғағын дұрыс қолдануға жаттықтыру. | 1 | |
16 | Қош келдің жаңа жыл! | Қысқы қызықтар (сурет бойынша әңгімелеу) | Сурет бойынша әңгімелеуге үйрету | Балларды көріп білгендерімен бөлісе білуге тәрбиелеу; педагогтың сұрақтарына жауап бере отырып, сурет бойынша әңгімелей білуге үйрету, жыл мезгілдерін дегі құбылыстар туралы білімдерін бекіту; сөз бен сөздерді байланыстырып сөйлеу қабілеттерін дамыту. | 1 | |
17 | Қаңтар | Табиғат әлемі | Бізді қоршаған өсімдіктер | [Д] және [Т] дыбыстары Диаста не бар? | [Д] және [Т] дыбыста рын дұрыс айтуға үйрету | Көмек көрсете білуге тәрбиелеу; [Д], [Т] дыбыстарының дұрыс айтылуын үйрету, сөздер мен буындарда дыбыстардың айтылу айырмашылығын ажырата білуге үйрету; дауыс ырғағын дұрыс ұолдана білуге жаттықтыруды жалғастыру. | 1 | |
18 | Жануарлар әлемі | Ауылда (Жанауарлар әлемі. Үй жануарлары) | Үй жануарларының дыбысталуын атйуға үйрету | Үй жануарларына қамқор болуға тәрбилеу; [А], [О], [У], [И], [Ы], [Э] дыбыстарын қайталау, интонациямен айтуға үйрету, қатесіз, дұрыс айтуға үйретіп, танып-білуге қызығушылығын арттыру; сөйлеу қабілеттерін дамыту | 1 | |
19 | Құстар біздің досымыз | [Г] және [К] дыбыстары Құстар ауласында | Құстардың дыбыстарын дұрыс дыбыстауға үйрету | Құстарға қамқор болуға тәрбиелеу; дыбыстарды дұрыс айтып, айырмашылықтарын ажырата білуге үйрету, мәнерлеп айтуға жаттықтыру; дыбыстарды дұрыс айтуға дағдыландыру | 1 | |
20 | Сиқырлы қыс | Марғау қыс мезгіліне қалай дайындалды? | Әңгіме құрастыра білуге үйрету | Табиғатты аялауға тәрбиелеу; педагогтің көмегімен табиғат көріністерін сипаттау бойынша қысқа әңгіме құрастыруға үйретуді жалғастыру. Қимыл-әрекетті білдіретін етістіктерді дұрыс таңдап, оларды қолдана білуді үйрету; сөйлем құрату арқылы сөздік қорларын молайту. | 1 | |
21 | | | Айналадағы ғажайыптар | «Түлкі мен қасқыр» ертегісі | «Түлкі мен қасқыр» ертегісімен таныстыру | Сыпайы сөйлеуге тәрбиелеу; өз сөзімен айтуға жаттықтыру, ертегі мазмұнының элементтерін көрсете отырып әңгімелеуге үйрету; кейіпкерлердің мінездерін көрсете білу және әртістік қабілеттерін дамыту | 1 | |
22 | Ақпан | Бізді қоршаған әлем | Көліктер | [И] дыбысы Есек пен күркетауық | [И] дыбысын айтуға үйрету | Мейрімділікке тәрбиелеу; [И] дауысты дыбысын айтуға жаттықтыру, даусты дыбыстардың созылып, әндетіліп әртүрлі дауыс ырғағымен айтылуын түсіндіру. | 1 | |
23 | Электроника әлемі | [Ғ] және [Г] дыбысы Ертегі еліне саяхат | [Ғ] және [Г] дыбысының айтылуымен таныстыру | Құстарға қамқор болуға тәрбиелеу; Дыбсытардың сөздер мен буындар арасында айтылу айырмашылығын ажырата білуге үйрету, [Ғ] және [Г] дыбысының айтылуымен таныстыру, сөздік қорларын молайту | 1 | |
24 | Барлық мамандықтар маңызды | Біз дәрігерде қонақта болдық | Дәрігердің қызметімен таныстыру | Үлкендердің айтқанын аяғына дейін дейін тыңдай білуге тәрбиелеу; балаларды медициалық бөлмелермен, құралдармен таныстыру, «қ», «т» дыбыстарын айтуды, дауыс екпінін өзгерте білуді бекіту; сөздік қорларын молайту. | 1 | |
25 | Наурыз | Салттар мен фольклор | Аналар мерекесі | [Қ] дыбысы Ауылда | [Қ] дыбысының дыбсыталуымен таныстыру | Үй жануарларына, құстарға қамқор болуға тәрбиелеу; балалардың үй жануарлары туралы білімдерін кеңейту, олардың әндерімен таныстыру, [Қ] дыбысының дыбысталуымен таныстыру, буын, сөз арасында ажыратып, дұрыс айтуға үйрету. | 1 | |
26 | Нұр төккен көктем | Ертегіде қонақта (ертегі бойынша әңгімелеуге дайындау) | Ертегі бойынша әңгімелеуге үйрету | Ертегі мазмұны арқылы адал достыққа тәрбиелеу; балаларды ертегі мазмұнын айтуға, сахыналауға үйрету, «Қ» дыбысы кездесетін сөздерге мысалдар келтіру арқылы «қ» дыбысның айтылуын меңгерту. | 1 | |
27 | Қазақстан халқының салт-дәстүрлері | Ертегі айта білесің бе? (әңгімелеу) | Ертегі айта білуге үйрету | Қиындықта көмек көрстетуге, достыққа тәрбиелеу; Мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беруге үйртеу, ертегіні әңгімелеп беруге қызығушылықтарын арттыру; сөздік қорларын дамыту. | 1 | |
28 | Сиқырлы ертегі әлемі. Театр әлемі | Көктем келді (сұрақ жауаптар) | Сұрақ жауап арқылы әңгімелеуге үйрету. | Табиғатты аялауға, сүйіспеншілікке тәрбиелеу; педагогтің сұрақтарына байла нысты жауап қайтаруға (қар ериді, күн жылиды, құстар ұшып келеді), сөз тіркес терін құрастыруға (күн ашық, гүлдер әдемі) үйрету, жұмбақтардың мағынасын түсінуге, сурет арқылы шешулерін табуға үйрету, сөздік қорларын молайту. | 1 | |
29 | Сәуір | Біз еңбекқор баламыз | Гүлдермен әшекейлейміз | Көктем гүлдері | Көктем гүлдерімен таныстыру | Балаларды табиғатты аялауға, қоршаған ортаға мейірімді болуға, қоршаған ортаның сұлулығын қызықтай білуге үйрету; Көктемнің алғашқы гүлдері туралы түсінік қалыптастыру; олардың негізгі бөліктерінің атауларын дұрыс атауға үйрету. Есте сақтау, байқампаздық жəне ойлау қабілетін дамыту. | 1 | |
30 | Ас атасы - нан | «Бауырсақ» ертегісі | «Бауырсақ» ертегісімен таныстыру | Қарым қатынас жасай білуге тәрбиелеу; ертегінің мазмұнын есте сақтауға, оқиғалардың ретін есте сақтауға дағдыландыру, сұрақтар бойынша қайталап әңгімелеуге үйрету; зейіні мен ыждағаттылығын дамыту. | 1 | |
31 | Жәндіктер мен қосмекенділер | «Көбелек» өлең Т.Елеусізұлы | Өлеңнің мазмұнын түсіне білуге үйрету | Жәндіктерге аялы көзқарасқа тәрбиелеу; тақпақты зейін қойып тыңдауға үйрету, мәнерлеп айтуға жаттықтыру; көкрем сөйлеуге баулу. | 1 | |
32 | Достарға көмектесуді үйренеміз | Шай қайнатуды үйренеміз (дид ойын) | Ыдыстардын атауымен таныстыру | Еңбексүйгіштікке тәрбиелеу; тағам және шәй ішуге арналған ыдыстармен таныс тыру, түрлерін атай білуге үйрету, ойын жағдаяттарын көрсету арқылы шай дайын дауды түсіндіру(шәйнекке шай салып, су құю); есте сақтау қабілетін дамыту. | 1 | |
33 | Мамыр | Әрқашан күн сөнбесін | Бірлігі жарасқан отбасы | «Ынтымақ мерекесі» өлең С.Оспанов | «Ынтымақ мерекесі» өлеңімен таныстыру | Ынтымақтастыққа, достыққа тәрбиелеу; зейін қойып тыңдауға, өлеңнің мазмұнын түсіне білуге үйрету, көрген-білгендерімен бөлісе білуге дағдыландыру; сөздік қорларын молайту. | 1 | |
34 | Отан қорғаушылар | «Жеңіс күні» өлең Қ.Жұмағалиев | «Жеңіс күні» өлеңімен таныстыру | Патриоттық сезімге тәрбиелеу; есте сақтау бойынша мәнерлеп айтуға үйрету, дауыс күшін, есте сақтау, тыныс алу, ырғақты сезіну қабілеттерін дамыту. | 1 | |
35 | Қош келдің жаз! | «Жаз келді» өлең Т.Молдағалиев | «Жаз келді» өлеңің жаттақа айтуға үйрету | Табиғатты аялай білуге тәрбиелеу; жаз мезгілінің белгілерімен таныстыру, жатқа айта білуге үйретуді жалғастыру, есте сақтау қабілеттерін арттыру; мазмұнына бйланысты сұрақтарға жауап бере білу дағдысын дамыту. | 1 | |
36 | Менің қолымнан келеді | Әңгіме құрастырамыз | Шығармашылық элементтер мен әңгіме құрастыруға үйрету | Үй жануарларына қамқор болуға тәрбиелеу; сурет бойынша әңгіме құрастыру, зат есім мен сын есімді байланыстыру арқылы қарапайым оқиғаны ойдан шығару үйрету, сұрақ-жауап арқылы баланың тілін, зейінін, есте сақтау қабілетін дамыту. | 1 | |
Барлығы: 36 сағат |
№ | Айы | Өтпелі тақырып | Апталық таырып | ҰОҚ тықырыбы | Екінші кіші топ | |
Мақсаты | Міндеттері | Сағат саны | Күні |
1 | Қыркүйек | Балабақша | Менің достарым | «Біздің балабақша» өлең М.Әлімбаев | «Біздің балабақша» өлеңімен таныстыру | зейін қойып тыңдауға тәрбиелеу; қысқа шумақты тақпақты түсіне отырып, жатқа айта білуге үйрету; танымдық қызығушылығын дамыту. | 1 | |
2 | Жиһаз | «Үш аю» ертегісі | «Үш аю» ертегісінің мәтінін түсіндіру | кітапқа ұқыпты қарым-қатынасқа тәрбиелеу; ертегінің мазмұнын және онда болып жатқан оқиғалардың ретін есте сақтап қалуға үйрету; зейіні мен ыждағаттылығын дамыту. | 1 | |
3 | Қазан | Менің отбассым | Менің көшем | «Қасқыр мен жеті лақ» ертегісі | «Қасқыр мен жеті лақ» ертегісімен таныстыру | қиын кезде достарына көмектесуге тәрбиелеу; ертегі мазмұнын есте сақтауға, кейіпкерлерге жанашырлық білдіруге үйрету; ойлау жүйесін, есте сақтау қабілетін дамыту. | 1 | |
4 | Жомарт күз | Күз (өлең) | Күз туралы білімдерін тиянақтау. | адамдар еңбегіне құрмет сезімін тәрбиелеу; ырыс,құт,береке, молшылық сөздерінің мағынасын түсіндіру,өленің мазмұнын түсіне білуге үйрету; есте сақтау қабілетін дамыту | 1 | |
5 | Қараша | Дені саудың жаны сау | Дұрыс тамақтану. Дәрумендер | «Маша мен аю» ертегісі | Балаларды жаңа ертегімен таныстыру | қамқоршылық сезімге тәрбиелеу; оқиғалардың ретін есте сақтауға үйрету, сурет арқылы ертегінің мазмұнын түсінуге үйртеу; мазмұнына байланысты сұрақтарға жауап бере білу дағдысын дамыту. | 1 | |
6 | Біз күшіміз әоі ептіміз | «Сәулетті үйшік» ертегісі | «Сәулетті үйшік» ертегісі мәтінін түсіндіру | достаса білуге адал достыққа тәрбиелеу; ертегінің мазмұнын түсінуге, кейіпкерлердің әректтерін бағалауға көмекетсу,мәнерлеп оқып, мазмұнын түсіндіру; ойлау жүйесін, есте сақтау қабілетін дамыту | 1 | |
7 | Желтоқсан | Менің Қазақстаным | Тәуелсіз Қазақстан | Отан (өлең) Ермек Өтетілеуұлы | «Отан» өлеңімен таныстыру | Отанға деген патриоттық сезімге тәрбиелеу; зейін қойып тыңдауға, өлеңнің мазмұнын түсіне білуге үйрету, жатқа айтуды үйретуді жалғастыру; есте сақтау қабілетін дамыту. | 1 | |
8 | Қош келдің жаңа жыл! | «Менің Отаным» (өлең) С.Оспанов | «Менің Отаным» өлеңін жатқа айту | Отанға деген патриоттық сезімге тәрбиелеу; шағын тақпақтарды жатқа айта білуге, мәнермен айтуға жаттықтыру; есте сақтау қабілетін дамыту. | 1 | |
9 | Қаңтар | Табиғат әлемі | Жануарлар әлемі | «Шөжелерім» (өлең) А.Торайғыров | «Шөжелерім»в Жатқа айтуға үйрету | Үй құстарына деген қамқорлық сезімдерін тәрбиелеу; тақпақтың мазмұнын түсіне отырып, жатқа айта білуге үйрету, мәнерлеп айта білуге қалыптастыру; сөздік қорын дамыту | 1 | |
10 | Сиқырлы п қыс | «Қолғап» (өлең) Ә.Дүйсекеев | «Қолғап» өлеңімен таныстыру | Ұқыптылыққа тәрбиелеу; өлеңді зейін қойып тыңдауға үйрету, сұрақтарға жауап беру арқылы мазмұнын ашу; есте сақтау қабілетін дамыту. | 1 | |
11 | Ақпан | Бізді қоршаған әлем | Көліктер | «Керек» өлеңді тыңдаймыз Қ.Баянбаев | «Керек» өлеңімен таныстыру | Жағымды қасиеттерге тәрбиелеу; тақпақты зейін қойып тыңдауға үйрету, танымдылық қабілеттерін арттыру, мәнермен айтуға жаттықтыру; сұрақтарға жауап беруге дағдыландыру. | 1 | |
12 | Мамандықтың бәрі маңызды | «Егінші» (өлең) Н.Жанаев | «Егінші» Өлеңімен таныстыру | Еңбек сүйгіштікке тәрбиелеу; зейін қойып тыңдауға, өлеңнің мазмұнын түсіне білуге үйрету, көрген-білгендерімен бөлісе білуге дағдыландыру; көркем сөйлеуге баулу. | 1 | |
13 | Наурыз | Салттар мен фольклор | Нұр төккен, гүл көктем | «Көктем» (өлең) Ә.Табылдиев | «Көктем» өлең жатқа айтуға үйрету | Табиғатты аялай, сүйе білуге тәрбиелеу; көктем мезгілінің белгілерін атауға үйрету, шумақты тақпақты түсіне отырып, жатқа айта білуге үйрету; есте сақтау қабілетін дамыту | 1 | |
| Сиқырлы ертегі әлемі | «Ана» (өлең) Ә.Табылдиев | «Ана» өлеңің тыңдаймыз | Ата-анаға деген сыйластық пен құрметке тәрбиелеу; зейін қойып тыңдауға, өлеңнің мазмұнын түсіне білуге үйрету, мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беруге дағдыландыру; есте сақтау қабілетін дамыту. | 1 | |
15 | Сәуір | Біз еңбекқор баламыз | Ас атасы-нан | «Көбелек» Е.Елеусізұлы | Өлеңнің мазмұнын түсіне білуге үйрету | Жәндіктерге аялы көзқарасқа тәрбиелеу; тақпақты зейін қойып тыңдауға үйрету, мәнерлеп айтуға жаттықтыру; көкрем сөйлеуге баулу. | 1 | |
16 | Достарға көмектесуді үйренеміз | «Еңбек» өлең Н.Жанаев | Өлеңді зейін қойып тыңдауға үйрету | Еңбекқорлыққа тәрбиелеу; зейін қойып тыңдауға, өлеңнің мазмұнын түсіне білуге үйрету; есте сақтау қабілетін дамыту. | 1 | |
17 | Мамыр | Әрқашан күн сөнбесін | Отан қорғаушылыр | «Құлын, қозы, лақ» әңгіме М.Төрежанов | Жаңа әңгімемен таныстыру. | Үй жануарларына қамқор болуға тәрбиелеу; әңгімені мұқият тыңдауға, кейіпкерлердің әрекеттерін түсінуге және баға беруге үйрету; сұраққа жауап бере отырып, мазмұнын қайталап әңгімелеп беру дағдысын дамыту. | 1 | |
18 | Менің қолымнан келеді | «Әжесін қайсысы жақсы көреді?» әңгіме М.Төрежанов | Әңгімені мұқият тыңдауға үйрету | Бір-біріне сыйластық қаситеттерін бағалай білуге үйрету; әңгімені мұқият тыңдай білуге жалғастыру, сұрақтарға жетекші сұрақ арқылы жауап беруге дағдыландыру; танымдық қызығушылығын дамыту. | 1 | |
| Барлығы: 18 сағат |
№ | Айы | Өтпелі тақырып | Апталық тақырып | ҰОҚ тықырыбы | Екінші кіші топ | |
Мақсаты | Міндеттері | Сағат саны | Күні |
1 | Қыркүйек | Балабақша | Менің балабақшам | Бақшадағы көкністер | Көкөністерді тану жəне олардың атауын білу | табиғатты қадірлей білуге тәрбиелеу; көкөністерді сипап сезу арқылы және дәміне қарай (шикі, піскен, тұзды) ажыратуға дағдыландыру, бау-бақша дақылдарын өсіру туралы түсінігін кеңейту; балалардың ойлау қабілетін дамыту | 1 | |
2 | Менің достарым | Ағаштар | Ағаштың негізгі бөліктерімен таныстыру | туған өлкенің өсімдіктер əлемін қорғауға деген құлшынысына тәрбиелеу; ағаштардың 2-3 түрін тану жəне атауын атауға үйрету; (діңі, бұтақтары, жапырақтары)бөліктерімен таныстыру; қарапайым тəжірибе-зерттеу жұмысын жасау қабілетін дамыту. | 1 | |
3 | Менің сүйікті ойыным және ойыншықтарым | Үй жануарлары | Үй жануарларының тіршілік әрекетімен таныстыру | үй жануарларына деген қамқорлыққа тәрбиелеу; ересектердің үй жануарларына күтім жасауы туралы түсініктерін кеңейту; үй жануарлары туралы түсініктерін дамыту. | 1 | |
4 | Жиһаз | Күзгі гүлдер | Күзгі гүлдермен таныстыру | табиғатты аялай білуге үйрету; гүлдің құрылысы жайлы түсінік қалыптастыру; байқампаздық қабілетін, зейінін дамыту. | 1 | |
5 | Қазан | Менің отбассым | Менің отбасым, ата-аналар еңбегі | Жау, жау, жаңбыр! | Табиғат құбылыстарының бірі – жаңбырмен таныстыру. | табиғатты аялай білуге үйрету; жансыз табиғаттағы құбылыстар жайлы түсінік қалыптастыру,жаңбырға қуануға үйрету, табиғат құбылыстарына, оны танып-білуге деген қызығушылығын ояту.; байқампаздық қабілетін, зейінін дамыту. | 1 | |
6 | Менің көшем | Саңырауқұлақтар | Саңырауқұлақтар түрімен таныстыру. | табиғатты қорғай білуге тәрбиелеу; жеуге жарамды жəне жарамсыз саңырауқұлақтар туралы түсінік қалыптастыру, тіршілік қауіпсіздігі туралы қарапайым түсінік қалыптастыру;күзгі табиғаттың әсемдігін байқай білу іскерлігін дамыту. | 1 | |
7 | Үйдегі және көшедегі қауіпсіздік | Атжалман – біздің досымыз | Атжалман мен таныстыру | жанауарларға мейірімді болуға тәрбиелеу; барлық тіршілік иелері адамдар тарапынан белгілі бір күтімді қажет ететіні жөнінде түсінік қалыптастыру;байқампаздық қабілетін, ойлау қабілетін дамыту | 1 | |
8 | Жомарт күз | Міне, осындай алтын күз! | Табиғаттағы ауа райындағы өзгерістер мен таныстыу | қарапайым экологиялық мəдениет қалыптастыру; Балалардың санасында күз маусымында жанды жəне жансыз табиғатта болатын алғашқы өзгерістер туралы түсінік қалыптастыру, ауа райы жағдайын анықтау;бақылау қабілетін дамыту | 1 | |
9 | | | Бәрі мен жайында | Жел | Табиғат құбылыстарының бірі – желмен таныстыру | табиғатқа деген сүйіспеншілігін тәрбиелеу; желдің қуаты əртүрлі болатынын таныстыру, желдің қасиеттерін айтуға үйрету;бақылау қабілетін дамыту | 1 | |
10 | Қараша | Дені саудың жаны сау | Дұрыс тамақтану. Дәрумендер | Жеміс толы себет | Жемістердің денсаулыққа пайдасы жайлы айтып, түсіндіру | табиғатқа деген сүйіспеншілігін тәрбиелеу; Жемістің бірнеше түрі жайлы түсінігін жүйелендіру; оларды өсіру тəсілдері туралы түсінігін кеңейту. Қарапайым зерттеу жұмыстарымен айналысу қабілетін қалыптастыру;зейін қою, ойлау қабілетін дамыту. | 1 | |
11 | Өзіне және өзгелерге көмектес | Аңдар қысқа қалай дайындалады? | Жабайы жанаурлар тірішілігі мен таныстыру | жанаурларға мейірімді болуға тәрбиелеу; жабайы жануарлар, олардың қоршаған ортадағы өзгерістерге бейімделу қабілеті туралы түсінігін нығайту жəне кеңейту, жүнінің түсін ауыстыру, қысқы ұйқыға кетуі, қысқа қор жинауы жайлы айыра білуге үйрету;табиғаттағы маусымдық өзгерістер мен жануарлардың мінез-құлқы арасындағы қарапайым байланыстарды анықтау қабілетін дамыту. | 1 | |
12 | Біз күші әрі ептіміз | Сиқырлы су | Сумен таныстыру | табиғаттың сұлулығын көре білу жəне түсіну, сол сұлулықты сақтап қалуға деген ынтасын күшейтіп, тәрбиелеу; судың қасиеттері туралы қарапайым түсінік қалыптастыру, судың біздің өміріміздегі мəнін: оның кімге жəне неге керек екенін түсіндіру; танымдық белсенділігін дамыту. | 1 | |
13 | Желтоқсан | Менің Қазақстаным | Менің туған өлкем | Қыс келді | Қыс мезгілімен таныстыру | табиғаттың сұлулығын көре білу жəне түсіну, сол сұлулықты сақтап қалуға деген ынтасын күшейтіп, тәрбиелеу; Қыста табиғатта болатын құбылыстар жайлы түсінігін кеңейту, жыл мезгілдері мен ауа райының арасындағы қарапайым себеп-салдар байланысын анықтау қабілетін дамыту; танымдық белсенділігін дамыту. | 1 | |
14 | Тәуелсіз Қазақстан | Аққала | Қардың қасиеттерімен таныстыру | Қайырымдылық, ізгілік, бір-біріне қол ұшын беру сынды қасиеттерге тәрбиелеу; Қардың қасиеттері туралы түсінік қалыптастыру. Қарапайым тəжірибелік-зерттеу жүргізу дағдыларын қалыптастыру. | 1 | |
15 | Қыз қызығы | Бөлме гүлдері | Бөлме гүлдерімен таныстыру | Бөлме гүлдеріне қамқор болуға тәрбиелеу; балалардың бөлме гүлдері туралы түсінігін кеңейту, бөлме гүлдерін өсіруге қызығушылығын ояту; байқампаздық қабілеті мен білуге деген құштарлығын дамыту. | 1 | |
16 | Қош келдің жаңа жыл! | Алтын балық қайда тұрады? | Алтын балықпен таныстыру | Балықтарды күтуге деген құштарлығын ояту; Балықтың екі-үш түрін тану жəне ажырата білуге үйрету. Оларға тəн белгілерді көру жəне оларды бір- бірімен салыстыру қабілетін дамыту. | 1 | |
17 | Қаңтар | Табиғат әлемі | Бізді қоршаған өсімдіктер | Бөлме өсімдіктерін күту | Бөлме өсімдіктер іне күтім жасауға үйрету | Бөлме гүлдеріне қамқор болуға тәрбиелеу; балалардың бөлме гүлдері туралы түсінігін кеңейту, бөлме гүлдерін өсіруге қызығушылығын ояту; байқампаздық қабілеті мен білуге деген құштарлығын дамыту. | 1 | |
18 | Жануарлар әлемі | Жабайы жануарлар | Жабайы жанауарлармен таныстыру | Жанды табиғатты аялауға тәрбиелеу; жабайы жануарлар мен олардың балалары туралы алғашқы түсінік қалыптастыру. Ілтипат пен ықыластарын көрсететін көңіл күйлерін дамыту. | 1 | |
19 | Құстар біздің досымыз | Қыста құстарға қамқор боламыз | Қыстап қалатын құстармен таныстыру | Қыстайтын құстарға қамқорлық жасауға тәрбиелеу; Қыстап қалатын құстар туралы түсінік қалыптастыру. Құстарды сыртқы белгілері бойынша ажыратуға үйрету (торғай, сауысқан). Жұмбақ шешу қабілетін дамыту. | 1 | |
20 | Сиқырлы қыс | Қаңтарда қар көп жауады | Қықсқы құбылыс тар жайлы түсінік қалыптас тыру | Қатар құрбыларымен достық қарым-қатынаста болуға тəрбиелеу; Балалардың қыста жанды жəне жансыз табиғатта болатын құбылыстар жайлы түсінігін нығайту. Қарапайым тəжірибелік-зерттеу жүргізе білу дағдыларын қалыптастыру. | 1 | |
21 | Ақпан | Бізді қоршаған әлем | Айналадағы ғажайыптар | Пияз егу | Пияз егіге үйрету | Еңбек сүйгіштікке тәрбиелеу; Пияз туралы түсінік қалыптастыру. Балалардың Пияз егу үдерісі туралы түсінігін дамыту. Еңбек етуге, пайда келтіруге деген ықыласын дамыту. | 1 | |
22 | Көліктер | Суықторғай | Суықтор ғаймен таныстыру | Балаларды қайырымды болуға, құстарға көмектесуге (жем шашу) тәрбиелеу; балаларды суықторғайдың сыртқы келбетімен таныстыру. Тануға, білуге деген құштарлығын дамыту. | 1 | |
23 | Электроника әлемі | Көрінбейтін ауа | Ауамен таныстыру | Төңірегіндегі қатар құрбыларына қайырымды болуға тәрбилеу; Балаларды ауа жəне оның қасиеттері туралы түсінікпен таныстыру. Зерттеу қызметіне деген қызығушылығын ояту. | 1 | |
24 | Мамандықтың бәрі маңызды | Ғажайып қап | Айналада ғы заттармен таныстыру | Зерттеушілік мінез-құлық, қоршаған ортадағы заттарға күтім жасау дағдысын қалыптастыру; Балаларға заттардың бірі адамдардың қолымен, бірі табиғаттың күшімен жасалғанын түсіндіру.Қарапайым тəжірибелік-зерттеу жүргізе білу қабілеттерін қалыптастыру. | 1 | |
25 | Наурыз | Салттар мен фольклор | Аналар мерекесі | Қағаз бен мата | Қағаз бен матаны ажырата білуге үйрету | Қоршаған ортадағы заттарға, ересектердің еңбегіне құрметпен қарауға тәрбиелеу; Қағаз бен матаның қасиеттері туралы түсінік қалыптастыру. Қарапайым тəжірибелік-зерттеу жүргізе білу дағдыларын қалыптастыру. | 1 | |
26 | Нұр төккен, гүл көктем | Шұбар тауық | Үй құстары мен таныстыру | Үй құстарына қамқорлық жасауға тәрбиелеу; Үй құстары туралы балалардың білімдерін кеңейту: әтеш, тауық, балапан. Құстардың дене бөліктерін атай білуді, ерекшеліктерін байқауды дамыту (немен қоректенеді, қалай қимылдайды, қандай дыбыстар шығарады, Балалардың зейін қою, есте сақтау, ойлау қабілетін дамыту; | 1 | |
27 | Қазақстан халықтарының салт-дәстүрлері | Көктем келді | Көктем мезгілінің белгілері мен таныстыру | Қоршаған ортаның әсемділігімен және оған деген қамқорлық қарым-қатынаспен байланысты мейірімділік сезімдерін, білуге құмарлықты қалыптастыру. Табиғаттағы көктемгі өзгерістер туралы балалардың түсініктерін кеңейту. Табиғаттағы, ауа райындағы, адамдардың киіміндегі қарапайым өзгерістерді байқауға ынталандыру. Табиғатты және ауа райын бақылаудың нәтижелерін сөйлегенде қолдана білуге үйрету. | 1 | |
28 | Сиқырлы ертегі әлемі. Театр әлемі | Құстар ұшып келді | Құстар туралы түсініктерін кеңейту: торғай, сауысқан, көгершін. | Жанды табиғатқа сүйіспеншілікпен қарауға, құстарды аялауға үйрету. Құстардың тіршілігі туралы түсініктерін нақтылау (немен ерекшеленеді, немен қоректенеді, жыл құстары ұшып келеді), тірі және өлі табиғаттың өзара байланысын көрсету (күн жылынды, құстар ұшып келді). | 1 | |
29 | Сәуір | Біз еңбекқор баламыз | Гүлдермен әшекейлейміз | Шуақты күн | Күн нұрымен таныстыру | Балаларды жылдың кез келген мезгілінде табиғаттың сұлулығын көре білуге тəрбиелеу; Жер бетінде тіршілік болуы үшін Күннің қажеттігін түсіндіру. Қарапайым тəжірибелік-зерттеу жүргізе білу қабілеттерін қалыптастыру. | 1 | |
30 | Ас атасы - нан | Көгілдір көктем | Көктем мезгілінің белгілерін бекіту | Көктемде табиғаттың оянуына, оны қызықтауға деген ынтасын ояту; Балалардың санасында табиғатта көктемде болатын құбылыстар жайлы түсінік қалыптастыру. Табиғаттағы маусымдық өзгерістер туралы түсінігін кеңейту; байқампаздығын дамыту. | 1 | |
31 | Жәндіктер мен қосмекенділер | Жəндіктер – кішкентай көмекшілер | Жәндіктер туралы білімдерін кеңейту | Табиғат əлеміне мейірімді болуға тәрбиелеу; жәндіктердің бəрі тірі жан иесі деген түсінік қалыптастыру: олар да тыныс алады, қозғалады, тамақтанады. Көбелек пен қоңыздың айырмашылығын таба білуге үйрету. Қарапайым тəжірибелік-зерттеу жүргізе білу қабілеттерін қалыптастыру. | 1 | |
32 | Достарға көмектесуді үйренеміз | Тұқымнан не өсіп шығады? | Тұқымнан өскен өсімдікті сипаттауға үйрету | Қоршаған ортаға деген сүйіспеншілікке тəрбиелеу, табиғатты аялауға үйрету; Асбұршақ, атбасбұршақ тұқымдары жəне оларды егу жолдары туралы түсінік қалыптастыру. Зейін қою, ойлау, сөйлеу қабілетін, қолдың моторикасын дамыту. | 1 | |
33 | Мамыр | Әрқашан күн сөнбесін | Бірлігі жарасқан отбасы | Құм жəне сазбалшық | Құм мен сазбалшықты ажырата білуге үйрету | Жансыз табиғатқа деген қызығушылығын ояту; Құм мен сазбалшықтың қасиеттері туралы түсінік қалыптастыру. Тəжірибелік жұмыстардың қарапайым тəсілдерін үйрету. | 1 | |
34 | Отан қорғаушылар | Бақбақ пен қызғал дақты салыстыру | Бақбақ пен қызғалдақты салыстыру | Балаларды табиғатты аялауға, қоршаған ортаға мейірімді болуға, қоршаған ортаның сұлулығын қызықтай білуге үйрету; Көктемнің алғашқы гүлдері туралы түсінік қалыптастыру; олардың негізгі бөліктерінің атауларын дұрыс атауға үйрету. Есте сақтау, байқампаздық жəне ойлау қабілетін дамыту. | 1 | |
35 | Қош келдің - жаз | Көк майса шөп | Көк майса шөп туралы түсініктерін қалыптастыру | Балалардың табиғатқа деген сүйіпеншілік сезімге тәрбиелеу; Шөп пен гүлдейтін шөптесін өсімдіктер туралы түсінік қалыптастыру. Қарапайым тəжірибе-зерттеу жүргізе білу дағдыларын қалыптастыру. | 1 | |
36 | Менің қолымнан келеді | Табиғатты қорға | Табиғатты қорғай білуге үйрету | Əлсіздерге, қорғансыздарға көмектесу, табиғатты аялауға деген құштарлығын нығайт; Адамдардың табиғатқа қалай көмектесе алатынын еске түсіру. Ойлау, қиялдау қабілетін дамыту. | 1 | |
Барлығы: 36сағат |
№ | Айы | Өтпелі тақырып | Апталық тақырып | ҰОҚ тықырыбы | Екінші кіші топ | Күні |
Мақсаты | Міндеттері | Сағат саны | |
1 | Қыркүйек | Балабақша | Менің сүйікті ойыным және ойыншықтарым | Орындық және кресло. | Құрылыс материалдарынан орындық пен креслоны құрастыра білуге үйрету | үй жиһаздарына ұқыпты қарай білуге тәрбиелеу; құрылыс материалдарымен жұмыс жасауда оны көлемі, пішініне сәйкес кеңістікте тігінен, көлденеңінен дұрыс орналастыра білуге үйрету;құрастыруда ойланып айырмашылығына мән беруіне дамыту | 1 | |
2 | Жиһаз | Лақтар мен боталарға арналған қоршаулар. | Қоршаулар жасай алуға үйрету | үй жануарларына қамқорлық жасай білуге тәрбиелеу; құрылыс материалдарының түсін, көлемін, пішінін ажырата алуға үйрету, кеңістікте дұрыс орналастыруға үйрету; ой өрісін дамыту | 1 | |
3 | Қазан | Менің отбассым | Үйдегі және көшедегі қауіпсіздік | Диван және төсек | Дива және төсекті құрастыра білуге үйрету | үй жиһаздарына ұқыптылықпен қарауға тәрбиелеу; «кірпішті жанынан тігіне қою», «екі жанынан қою» деген ұғымдармен таныстырп және оны іс-әрекет барысында көрсете алуға үйрету; танымдық қабілеттерін арттыру | 1 | |
4 | Жомарт күз | Жаяу жүргіншілерге,машиналарға арналған тар және кең жолдар. | тар және кең жолдарды құрылыс материалдарынан құрастыруға үйрету | өзара қарым-қатынас мәдениетіне тәрбиелеу; педагогтің ұсынған шарты бойынша құрылыс материалдарын кеңістікте дұрыс орналастыруға үйрету; танымдық қабілеттерін арттыру | 1 | |
5 | Қараша | Дені саудың жаны сау | Өзіне және өзгелерге көмектес | Түрлі түсті жапырақтар | Қағаздан жапырақтар жасауға үйрету | табиғатқа деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу; қағазбен жұмыс жасауға үйрету, күзгі жапырақтардың түсін, көлемін, пішінін ажырата алуға және қағаз бетіне дұрыс орналастыруды үйрету;саусақ бұлшық еттерін дамыту | 1 | |
6 | Біз күшті әрі ептіміз | Қақпа | Қақпа құрастыруға сәйкес құрылыс материалдар дың ажырата алуға үйрету. | ұқыпты жұмыс жасай білуге тәрбиелеу; құрылыс материалдарын түсіне, пішініне сәйкес дұрыс пайдаланып биік және аласа қақпаларды құрастыра білуге үйрету;текшелерді бірінің үстіне бірін қоюға, кеңістікті дұрыс бағдарлай алуға дағдыландыру. | 1 | |
7 | Желтоқсан | Менің Қазақстаным | Қыз қызығы | Торсық | Қағаздан қиылған пішіндерден торсық құрастыру | ұқыпты жұмыс жасай білуге тәрбиелеу; –қатты қағаздан қиылған торсықты төрт бөліктен құрастырып жасауға, кеңістікті дұрыс бағдарлай білуге үйрету;ойлау қабілетін дамыту | 1 | |
8 | Қош келдің жаңа жыл | Пойыз | Құрылыс материалдарын пайдаланып пойыз құрастыра білуге үйрету | Бірлесіп еңбек нәтижесіне жетуге тәрбиелеу; пойыз құрастыру үшін қандай құрылыс материалдары қажет екенін, олардың түсін, көлемін, пішінін ажырата білуге үйрету; кеңістікте дұрыс құрастыра алуға дағдыландыру. | 1 | |
9 | Қаңтар | Табиғат әлемі | Құстар біздің досымыз | Пішіндер | Қағаздан жұмыс жасауға үйрету | Бастаған істерін соңына дейін аяқтауға тәрбиелеу; қағазбен жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру,қиылған әртүсті геометриа лық пішіндерден өз ойларынан немесе үлгіге қарай отырып әртүрлі пішіндерді жасай білуге үйрету; жазықтықты бағдарлай білуін дамыту. | 1 | |
10 | Сиқырлы қыс | Қар жауып тұр | Қағаздан қар жасауға үйрету | табиғатқа деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу; балалардың саусақ бұлшық еттерін жетілдіру,қағазды ұмаждау арқылы қар кесектерін жасауға болатынын түсіндіру, оны кеңістікте дұрыс орналастыра білуге үйрету; саусақ қол моторикасын дамыту | 1 | |
11 | Ақпан | Бізді қоршаған әлем | Электроника әлемі | Шырша | Қағаздан шырша жасауға үйрету | Қағаздан ұқыпты жұмыс жасауға тәрбиелеу; қағаздан шырша жасауға үйрету, қағаздан жұмыс жасауда оның түсін, көлемін, пішінін ажырата алуды және оны бүктеу арқылы үшбұрыш жасауға үйрету; саусақ бұлшық етін дамыту. | 1 | |
12 | Барлық мамандықтар маңызды | Трамвай | Құрылыс материалдарынан трамвай құрастыруға үйрету | Қоғамдық көлікте тәртіп сақтай білуге тәрбиелеу; құрылыс материалдарымен жұмыс жасауда оны көлеміне, пішініне сәйкес кеңістікте дұрыс орналасытра білуге үйрету, құрылыс материалдарын трамвайдың құрылымына сәйкес орналастыруға дағдыландырыу. | 1 | |
13 | Наурыз | Салттар мен фольклор | Қазақстан халқының салттары мен дәстүрлері | Құрақ көрпе | Қағаздан құрақ көрпе жасай білуге үйрету | Ұқыпты жұмыс жасай білуге тәрби елеу;ұлттық тұтынатын бұйымдар жайында қарапайым түсінік беру, қиылған үшбұрыш қағаздарды түсіне, көлеміне қарай үйлестіре орналастыра алуға дағдыландыру. | 1 | |
14 | Сиқырлы ертегі әлемі. Театр әлемі. | Қағаздан жасалған сақина | Қағаздан сақина жасай білуге үйрету. | Ұқыптылыққа, бастаған ісін аяғына дейін жеткізуге тәрбиелеу; зергерлік бұйым сақинамен таныстыру, қағаз парағынан сақиа құрастыруды үйрету, қағаздың қасиетін есте бекіту; қолдың ұсақ қолын дамыту. | 1 | |
15 | Сәуір | Біз еңбекқор баламыз | Жәндіктер мен қосмекенділер | Үйлер | Үйлер және мұнаралар құрастыра білуге үйрету | Өзара қарым-қатынас жасай білу мәдениетін тәрбиелеу; құрылыс материалдарын пайдаланып бір немесе көп қабатты үйлерді және мұнараларды құрастыра білуге үйрету, ойлау қабілеттерні дамыту | 1 | |
16 | Достарға көмектесуге үйренеміз | Автобус | Құрылыс материалдарынан автобус құрастыра білуге үйрету | Еңбек нәтижесине жете білуге тәрбиелеу; құрылыс материалдарын тиімді пайдаланып автобусты құрастыра білуге және оның басқа көлік түрлерінен ерекшелігін байқай білуге үйрету; кеңістікті дұрыс бағдарлауға дағдыландыру. | 1 | |
17 | Мамыр | Әрқашан күн сөнбесін | Қош келдің – жаз! | Жайылымдағы қошақандар | Қағаздан қошақандардың бейнесін салуға үйрету | Малдың төлдеріне қамқорлық жасай білуге тәрбиелеу;Қағазды ұмаждау арқылы қошақандарды қалай жасауға болатынын түсіндіру; балалардың саусақ бұлшық еттерін дамыту | 1 | |
18 | Менің қолымнан келеді | Бақбақ | Қағаздан бақбақ гүлін жасауға үйрету | Гүлдерді аялауға, қамқорлық жасай білуге тәрбиелеу; Қағазбен жұмыс жасау дағдыларын жалғастыру, түрлі түсті қағаздарды пайдалана отырып бақбақ гүлін жасай білуге үйрету, саусақ қол моторикасын дамыту | 1 | |
Барлығы: 18 сағат |
№ | Айы | Өтпелі тақырып | Апталық тақырып | ҰОҚ тақырыбы | | Күні |
Мақсаты | Міндеттері | Сағат саны |
1 | Қыркүйек | Балабақша | Менің балабақшам | Сиқырлы таяқшалар | Шығармашылық қабілеттерін дамыту. | Ұқыптылық пен тазалыққа тәрбиелеу. Қағаз түрлеріміен және түрлі-түсті қарындаштармен таныстыруды жалғастыру.Сурет салуға қызығушылықтарын арттыру.Шығармашылық ойлауы мен қиялдауын дамыту; | 1 | |
2 | Менің достарым | Түрлі түсті орамалдар | Балаларды шаршы пішінді орамалға өрнектер салуға жаттықтыру. | Бояудың түсін таңдай білуге ,көркемдік талғампаздыққа тәрбиелеу. Шаршы пішінді орамалды әшекейлеуге үйрету. Өздері салған өрнектерді қылқаламмен бояу арқылы эстетикалық талғамының дамуына мүмкіндік туғызу. | 1 | |
3 | Менің сүйікті ойыным және ойыншықтарым | Сылдырмақ | Ойыншықтар туралы түсініктерін кеңейту. | Ұқыптылыққа тәрбиелеу.Сурет салуға қызығушылықтарын арттыру, Балалардың ойыншықтар жайлы түсініктерін кеңейту. Көркемдік талғамын дамыту. | 1 | |
4 | Жиһаздар | Кілемше | Кілеммен таныстыруды жалғастыру,кілемді түзу және ирек сызықтармен әшекейлей білуге үйрету | Әсемдікті сезінуге ,көркемдік талғампаздыққа тәрбиелеу. Балаларды тұрмыстық заттардың әдемілігін байқай білуге үйрету. Сурет салу дағдысын дамыту. | 1 | |
5 | Қазан | Менің отбассым | Менің отбасым, ата-аналар еңбегі | Бұлт күнді жапты | Балалардың бояумен сурет салуға қызығушылықтарын арттыру. | Табиғатты сүйе білуге ,қастерлеуге және ұқыптылыққа тәрбиелеу. Балаларды күзгі табиғат құбылыстары ерекшеліктеріне бақылау жасауға үйрету. Көркемдік талғамын дамыту. | 1 | |
6 | Менің көшем | Саты | Балалар қылқаламның көмегімен саты салуға үйрету. | Тәрбиелік-жануарлар деген сүйіспеншілікке, қамқорлық жасай білуге тәрбиелеу.Білімділік- Керіктің мойнының ұзындығына қарай түрлі бағыттарда сызықтар жүргізіп, оларды қиыстырып, саты салуға үйрету. Дамытушылық- Музыканы көңіл күйлеріне қарай қабылдау сезімдерін дамыту. | 1 | |
7 | Үйдегі және көшедегі қауіпсіздік | Түзу жолда мен жүремін тура | Балалардың бояумен сурет салуға қызығушылықтарын арттыру. | Ұқыптылыққа, әдемілікке тәрбиелеу. Арақашықтықты сақтай отырып бірдей іздер салуға үйрету, қылқаламның ұшын баса отырып бояуды дұрыс пайдалануға үйрету Саусақтың ұсақ бұлшық еттерін дамыту. | 1 | |
8 | Жомарт күз | Алтын күз | Күзгі табиғат ерекшеліктерін салуға үйрету | Табиғат әсемдігін сезіну арқылы эстетикалық тәрбиеге тәрбиелеу. Күздің бейнесін сюжетті сурет салу барысында жапырақтарды әр жеріне қылқаламның ұшын басып жағу тәсілімен салуды үйрету. Сурет салу дағдысын дамыту | 1 | |
9 | Қараша | Дені саудың жаны сау | Бәрі мен жайында | Қуыршаққа арналған сақина | Дөңгелек пішінді сақинаны салуды, оны бояуды үйрету. | Ұқыптылыққа тәрбиелеу; Балаларды сақинаның дөңгелекке ұқсастығын тауып, соны сала білуге жаттықтыру. Сақинаны салуда бояуды сызықтың шеттеріне шығармай бояуды үйрету; Сурет салуға деген қызығушылықтарын арттыру | 1 | |
10 | Дұрыс тамақтану. Дәрумендер | Кірпіге арналған алма | Пішіндер, түстер туралы түсініктерін бекіту. | Табиғатты аялай білуге, қамқор болуға тәрбиелеу. Ермексаздан жұмыр пішінді алма жасауды үйрету.Дөңгелек пішінді салуға әрі қарай дамыту.
| 1 | |
11 | Өзіне және өзгелерге көмектес | Кесені әшекейлеу | Қазақтың әртүрлі ою- өрнектері ішінде «тұмарша» мен «ирексу» өрнектрін жасауды. | Тазалыққа, салт-дәсүрді құрметтеуге тәрбилеу; балалардың қазақтың ою-өрнектері туралы түсініктерін қалыптастыру. Кесені әшекейлегенде «тұмарша», «ирексу» ою-өрнек элементтерін пайдаланып салуды үйрету; шығармашылық қабілеттерін дамыту. | 1 | |
| |
12 | Біз күшіміз әрі ептіміз | Жапалақ тап алғашқы қар жауып тұр | Қоршаған ортаға –жерге қарай қардың қалай әдемі болып жауатындығын бақылату. | Табиғатқа деген сүйіспеншілік сезімін тәрбиелеу. Көк түс пен ақ түстің бір-бірімен үйлесімділігіне көңіл бөлуді үйрету. Эстетикалық талғамын дамыту. | 1 | |
13 | Желтоқсан | Менің Қазақстаным | Менің туған өлкем | Көлік | Көлік жайлы түсініктерін кеңейтіп, суретін салуға үйрету. | Ұқыптылыққа, әдемілікке тәрбиелеу; Тік төрбұрыш, дөңгелек пішіндерден тұратын заттық сурет салу дағдыларын қалыптастыру, үзік сызықтарды қосу арқылы салуға үйрету; саусақтың ұсақ бұлшық еттерін дамыту. | 1 | |
14 | Тәуелсіз Қазақстан | Жол бойымен арба келеді. | Арба көліктің бірі екндігі туралы түсініктер беру. | Эстетикалық талғамын қалыптастыру. Шығармашылық қабілеттерін дамыту. Ұқыптылық пен тазалыққа тәрбиелеу. | 1 | |
15 | Қыс қызығы | Мерекелік отшашу | Балаларға қылқаламды дұрыс пайдаланып сурет салуға жаттықтыру. | Ұқыпты жұмыс жасауға, өз өлкесіне сүйіспеншілік сезіміндерін тәрбиелеу. Мерекені қуанышпен қарсы алу арқылы эмоциялық көңіл күйлерін көтеру. Үзік сызықтарды үйлестіре қосу арқылы отшашудың суретін салуға үйрету. Қоршаған ортаны бақылап, оның өзгерістерін байқай білуге үйрету. | 1 | |
16 | Қош келдің жаңа жыл! | Қазақтың ұлттық ою-өрнегінің екі элементі | Өрнекті кілемшені қазақтың ою-өрнек лементтерімен әшекейлей білуге үйрету. | Бояуды дұрыс пайдалана білуге , әсемдікке,ұқыптылыққа тәрбиелеу. Кілемшені «Қой ізі» және «ирексу»өрнегімен әшекейлеуді үйрету Ою-өрнектер туралы түсініктерін дамыту. | 1 | |
17 | Қаңтар | Табиғат әлемі | Бізді қоршаған өсімдіктер | Шырша шамдары | Жаңа жыл мерекесі туралы түсініктерін кеңейту | Әдемілікті әсем безендірулерді сезіне білуге тәрбиелеу. Қылқаламмен дөңгелек сурет салу әдістерін үйрету. Эстетикалық талғамын дамыту. | 1 | |
18 | Жануарлар әлемі | Ұзын құлақ-сұр қоян. | Бірнеше бөліктерден тұратын пішіндерді үйлестіре білуге үйрету. | Аңдарға деген сүйіспеншілік сезімдерін тәрбиелеу. дөңгелек және үлкен-кіші сопақша дөңгелектерді қосу арқылы қоянның бейнесін салуға жаттықтыру.Сурет салуға деген қызығушылығын арттыру. | 1 | |
19 | Құстар біздің досымыз | Құстар | Құстар туралы түсініктерін арттыру. | Құстарға қамқорлық жасап ,қорғай білуге тәрбиелеу. Құстардың үнін, қимыл-қозғалысын бейнелеп, дене бөліктерін ажырата білуге үйрету. Сурет салуға деген қызығушылықтарын арттыру. | 1 | |
20 | Сиқырлы қыс | Қысқы шырша | Сурет салу іскерлік дағдыларын бекіту. | Табиғатты сүйе білуге ,аялауға, қорғай білуге ,ұқыптылыққа ,әдемілікке тәрбиелеу. тіс пастасымен жұмыс істеуге жаттықтыру | 1 | |
1 | |
21 | Ақпан | Бізді қоршаған әлем | Айналадағы ғажайыптар | Қар кесегі | Балалардың қыс мезгілі , қар туралы түсініктерін кеңейту. | Таза жұмыс жасауға тәрбиелеу.Тіс пастасына сұқ саусақты малып,қар кесегін салуды үйрету.Табиғатқа деген сүйіспенділік сезімдерін арттыру. |
22 | Көліктер | Менің сүйікті ойыншықтарым | Ойыншықтар жайлы түсініктерін кеңейту. | Ойыншықтарына ұқыптылықпен қарауға тәрбиелеу. Өз ойыншықтарын сипаттап әңгімелету арқылы Сүйікті ойыншықтарының суретін салуға жаттықтыру .Сөздік қорын молайту | 1 | |
23 | Электроника әлемі | Аққала | Қыс мезгілі және қысқы ойындар туралы түсініктерін кеңейту. | Ұқыптылыққа, әдемілікке тәрбиелеу.Аққаланың бейнесін үзік сызықтарды бір-бірімен қосу арқылы салуды үйрету. Сурет салуға деген қызығушылықтарын арттыру | 1 | |
24 | Барлық мамандықтар маңызды | Алжапқышты әшекейлейміз | Балалардың алжапқыш туралы түсініктерін жетілдіру. | Ұқыпты жұмыс жасауға тәрбиелеу.Алжапқышты ұлттық ою-өрнектермен әшекейлеуді үйрету Іскерлік дағдыларды қалыптастыру..Эстетикалық талғамын дамыту. | 1 | |
25 | Наурыз | Салттар мен фольклор | Аналар мерекесі | Анама арналған моншақтар | Моншақтың сәндік бұйым екендігін түсіндіру. | Көркемдік талғампаздаққа тәрбиелеу. Балаларға дөңгелек болып сызылған жіпке гуашь бояуымен бірдей көлемде дөңгелек моншақтардың суретін салуды үйрету.Шығармашылық қабілетін дамыту. | 1 | |
26 | Нұр төккен, гүл көктем | Тікенекті кірпі | Балалардың тікенекті кірпі туралы түсініктерін жетілдіру. | Жануарларға ,аңдарға қамқорлық жасай білуге тәрбиелеу. Қысқа түзу сызықтарды сызу арқылы кірпінің суретін салуға жаттықтыру.Көркемдік талғамын дамыту. | 1 | |
27 | Қазақстан халықтарының салт-дәстүрлері | Сүлгіні әшекейлеу | Сәндік қолданбалы өнермен таныстыру. | Эстетикалық тәрбиеге тәрбиелеу. Тік төртбұрышты пішіннің ортасына «Тұмарша»оюын дұрыс орналастыра білуге үйрету.Шығармашылығын дамыту. | 1 | |
28 | Сиқырлы ертегі әлемі. Театр әлемі | Күн жарқырап, шөп өсті | Балалардың бояумен сурет салуға қызығушылығын арттыру. | Ұқыптылыққа ,әдемілікке тәрбиелеу .Дөңгелек заттарды түрлі бағыттағы түзу сызықтармен үйлестіріп салу біліктіліктерін бекіту.Эстетикалық талғамын дамыту. | 1 | |
29 | Сәуір | Біз еңбекқор баламыз | Гүлдермен әшекейлейміз | Бақбақ | Балалардың көктемгі табиғат ерекшеліктері туралы түсініктерін кеңейту. | Табиғатты сүйе білуге , жаңашырлықпен қарауға тәрбиелеу. Балаларға көктемде өсетін бақбақтың бейнесін салуды үйрету. Дамытушылық қабілетін дамыту. | 1 | |
30 | Ас атасы - нан | Торсық | Ыдыстар туралы ұғымдарды бекіту. | Ыдысты ұқыпты ұстай білуге тәрбиелеу. Түрлі түсті қарындартар көмегімен сурет салуды жалғастыру.Есте сақтау қабілетін дамыткү | 1 | |
31 | Жәндіктер мен қосмекенділер | Қоңыздар серуендеп жүр | Дөңгелек пішінді заттарды бейнелеуде сюжетті композицияларды жасау. | Жәндіктерге деген сүйіспеншіліетерін тәрбиелеу. Берілген тақырып бойынша дәстүрлі емес сурет салуды жалғастыру Дөңгелек пішінді заттарды салғанда балалардың сурет салу машықтарын дамыту. | 1 | |
32 | Достарға көмектесуді үйренеміз | Қоянға арналған әшекей | Балалардың қылқаламмен бояу дағдыларын қалыптастыру. | Аңдарға қамқорлық жасай білуге тәрбиелеу. Сопақ және дөңгелек заттардың суретін салуға ,олардың көркемдік сипатын бейнелеуге үйрету. Қызығушылығын арттыру | 1 | |
33 | Мамыр | Әрқашан күн сөнбесін | Бірлігі жарасқан отбасы | Әуе шарлары | Қағазбен майлы қарындашпен таныстырып, жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру. | Үстелде дұрыс отыра білуге және еңбек етуге тәрбиелеу.Сопақша пішіндер арқылы әуе шарларын салуды үйрету. Зейінділіккқабілетін дамыту. | 1 | |
34 | Отан қорғаушылар | Жалауларды безендіреміз | Жалаулар туралы түсініктерін қалыптастыру . | Отанға деген сүйіспеншілігін тәрбиелеу. Тік бұрышты , көлденең және тік сызықты сызу дағдыларын қалыптастыру. Қиын емес композицияларды салуды үйрету, бейнелерді барлық қағаз бетіне орналастыру. | 1 | |
35 | Қош келдің - жаз! | Балапандар көк шалғанда | Көк шалғындағы балапандар жайлы түсініктерін жетілдіру. | Ұқыпты жұмыс жасай білуге тәрбиелеу.Қылқаламды пайдаланып үзік сызықтарды қосу арқылы сурет салуға қызығушылықтарын арттыру. Эстетикалық талғамын дамыту. | 1 | |
36 | Менің қолымнан келеді | Кірпіге арналған әшекей | Кірпіге арналған әшекей салуға қызығушылықтарын арттыру. | Сүйіспеншілік сезіміне тәрбиелеу.Бояумен сурет салу дағдыларын бекіту.Қағаз бетіне езілген бояуды жүргізу арқылы арқылы толық бояуға қызықтыру. Эстетикалық талғамдарын арттыру. | 1 | |
Барлығы: 36 сағат |